Op.Dr. Sezgin Dursun

İSTANBUL KÜRTAJ MERKEZİ

2.835
İSTANBUL KÜRTAJ MERKEZİ

İSTANBUL KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

TEL: O541 998 34 34

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

 

TEL: O541 998 34 34

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin. TEL: O541 998 34 34

 

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 istanbul kürtaj fiyatları daki insanla iletişim kurarken, bir mesajı iletirken istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat kanalı kullanırız. Söz:  istanbul gizli kürtaj  içerikten bahsediyorum, söylediğiniz cümleleri yazılı  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır. Ses:  istanbul kürtaj fiyatları , vurgu, telaffuz. Beden Kürtaj fiyatları 2022: Mimikler, vücudun duruşu, bakışlar, mesafeniz vs.  istanbul kürtaj fiyatları daki kişi duygularımızı bu üç kanaldan güvenilir.  istanbul kürtaj fiyatları  lütfen kaleminizi alıp karşınızdakinin duygularını anlamaya çalışırken veya siz duygularınızı karşıya aktarırken bu üç kanalın etkilerini düşünerek bunlara, toplamı %  ; 00 olacak şekilde birer not vermenizi  kürtaj yapan muayenehane . (Yazın. Çünkü, bu daha sonra, kitabı okumaya başlamadan önceki yargılarınızı kontrol etme olanağı sağlayacaktır. Doğru cevapları arka sayfada bulacaksınız.) Notlamayı yaptıktan sonra devam edebilirsiniz.

Biriyle dans ettiğinizi  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, fonda çalan şarkıdaki söz (içerik), müzik (ses) ve dans (beden kürtaj fiyatları 2022) karşınızdaki üzerinde farklı oranda etkiler bırakacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 • Ferris & Mahrebian ( ; 967). Inference of attitudes from nonverbal communication in two The Journal of Counse ling Psychology, Cilt istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat ; , sayfalar 248-252.

Bunlar, Prof. Dr. Albert Mahrebian ve Ferris’in  ; 967’de yaptığı bir araştırmanın sonuçları.  Bu türdeki hemen hemen bütün kitaplarda bu araştırmanın sonuçlarını  bulacaksınız. Çeşitli bilimsel araştırmalarda farklı sonuçlar ortaya çıkmış olsa da sonuçlar birbirine çok yakındır. Son dönemdeki bazı araştırma sonuçlarında söz bölümünün etkisinin %  ; 5’e kadar ulaştığı görülüyor. Fakat bugüne kadar duygu aktarımında sözün  etkisinin  bu oranın üzerine çıktığını gösteren bir araştırma yok.

 istanbul kürtaj fiyatları  itirazınızı duyar gibiyim:

 • Ben patronumun söylediklerini dinlerim, hareketler o kadar önemli değil.
 • Ne yani,  o  kadar  korktuğum  karımın  sözleri  benim  bir  kulağımdan    giriyor       diğer kulağımdan çıkıyor mu? Nayır!
 • Çocuk bana evlenme teklif ediyor, nasıl söyleyeceğine mi bakacağım?
 • Hadi ordan, almış kalemi eline uyduruyor! (Bu sonuncuyu söyleyen arkadaşa teessüf )

Bakın cümle şu:

 • Nazlı, benimle evlen!

Bu cümleyi muhallebicide yüzünüzde hafif bir gülümseme, sevgilinizin gözlerine bakarak ve ellerini tutarak sevgili dostum Semih Sergen’in ses tonuyla söylemenizle, sözü hiç değiştirmeden, sesi ve beden kürtaj fiyatları 2022ni değiştirerek, yani Reha Muhtar’ın ses tonunu kullanıp, bir elinizle masaya vurup diğer elinizin işaret parmağını Saadettin Teksoy gibi uzatarak “NAZZLI BENİMLEN EVLENN!!!” diye bağırmanız arasında sonuç olarak büyük bir farklılık olduğunu göreceksiniz; yani ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemli. Ne yazık ki mesajı içki şişelerini algıladığımız gibi güvenilirız. İçindekinden çok paketi sizi etkiler ve söyleyiş biçiminiz, yani sesinizi ve vücudunuzu kullanışınız karşınızdaki üzerinde asıl etkiyi

 

bırakır.

“Maaşım yetersiz, biraz artış  kürtaj yapan muayenehane .”

 

“Maaşım yetersiz, biraz artış  kürtaj yapan muayenehane .”

Maaş artışı istemeye gelen bir çalışanınızın size bunu birinci resimdeki gibi söylemesiyle, ikinci resimdeki gibi söylemesi arasında etki açısından büyük fark olacaktır (“Benim için fark etmez, ikisinde de maaş artışı yapmam” diyor olabilirsiniz; ama en azından birini dövmek zorunda kalmayacağınız kesin. İnanın ben fotoğrafı çekerken kendimi zor tuttum!).

Tabii, bu oranların her konuşmada böyle olduğu söylenemez. Kişilerin kültür düzeylerine, konuşulan konuya, atmosfere, mesajın duygu mu, düşünce aktarımı mı oluşuna göre sözün, sesin ve beden kürtaj fiyatları 2022nin etkileri farklıdır.

Bu konuda anlaştığımızı düşünüyorum; o yüzden, bir dediği bir dediğine uymayan, “Hiç unutmuyorum bir keresinde şöyle önemli bir söz söylemişti, bu ülke için şöyle bir fikir oluşturdu” diyemediğiniz politikacılar yıllardır devlette önemli yerlerdedir. Evet, ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemli. Hiçbir şeyi iyi söylemek, politikada önemli noktalara gelmek için önemli olabilir. Politikacılara kitabın yalanla ilgili bölümünde yine değineceğiz.

Sayın Aslı Özyürek’in İstanbul’da yaptığı bir araştırma, Türkiye’de batı bölgelerinde yetişenlerin beden dillerini daha az kullanırken, güney kökenli olanların çok daha fazla kullandığını gösteriyor. Aynı şekilde kültür düzeyi arttıkça beden kürtaj fiyatları 2022 kullanımının azaldığı görülür. Prens Charles, Kraliçe Elizabeth gibi soyluların konuşurken ellerini ve vücutlarını hiç kullanmadıklarını görürsünüz. İngiltere’de Eton College gibi okullarda öğrencilerin koltuk altlarına kitaplar yerleştirip topluluk karşısında öyle konuşmaları sağlanır. Bir süre

 

sonra öğrenciler kollarını hareket ettirmemeyi öğrenirler. Prens Charles’ın çocukları bugün aynı okulda okuyorlar. Oysa Margaret Thatcher, kürsüye elini nasıl vurması gerektiği konusunda pop imaj menajerlerinden ders aldı.istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat Kruschev’in ne söylediğini kimse pek hatırlamaz, ama Küba krizi sırasında Birleşmiş Milletler’deki konuşmasında ayakkabısını çıkarıp kürsüye vurmasını kimse unutmaz (bizim politikacılar, olur da bu kitabı okurlarsa meclis çorap kokusundan geçilmez). “Bakın hiç kıpırdamadan konuşuyorum, ne kadar da kültürlüyüm” demeyin, söylediklerinizin etkisinin azaldığını görürsünüz. İletişimde doğal olmak çok değerlidir; yoksa, dublajlı İbrahim Tatlıses filmlerine  benzersiniz.  Filmde, adamı müthiş bir dublaj sanatçısı seslendirmiş, müthiş kibar konuşuyor; türkü başlayınca “aneey anüüy…”

 • Atkinson, Max ( ; 984). Our Master’s New York: Routledge.

Beden kürtaj fiyatları 2022nin kullanımı (sözsüz iletişim) küçük yaşlarda çok fazla iken, yaş büyüdükçe azalır. Bazı çocuklar için söylenir: “Büyümüş de küçülmüş”, bu kategoriye girenlerin bilmişliklerinin yanı sıra, beden dillerini de büyükler gibi çok az kullandıklarını  göreceksiniz. Aynı maçı küçük bir çocuğa ve yaşlı bir adama seyrettirip anlattırdığınızda, küçük çocuk golü anlatırken koşturup, topa vurup golü atan futbolcu kadar heyecanlı bir performans gösterirken; yaşlı izleyici hiç kıpırdamadan “Lefter Küçükandonyadis golü atmıştır, binaenaleyh” diyebilir.

Kadın ve erkek arasında da bazı farklar var. Örneğin, ceket  giyerken erkeklerin ilk önce sağ kolunu, kadınların da daha çok sol kolunu kullandıkları tespit edilmiş (bu beynin loblarının  kullanımı   ile                ilgili).  Yine               yalan  söylerken  erkekler  gözlerini aşağıya        doğru kaçırırken, kadınlar daha çok yukarı bakmayı tercih ediyorlar ve erkekler yalan söylerken gözlerini   ovuşturuyorlar,  kadınların  eli   ise   burunlarına   gidiyor.  Bu               örneği       verdiğim seminerlerde toplu olarak hep aynı tepkiyi aldım: “Makyajları bozulmasın diye!” Kesinlikle doğru.

Peki dünyadaki farklılıklar ve benzerlikler ne? Öncelikle temel duyguların tüm dünyada aynı yüz mimikleri ile gösterildiğini belirtmem gerekir. Bir Japon da mutluysa yüzünden anlarsınız, Senegalli bir taksi şoförü de levyeyi çekip sizi dövmeye geliyorsa, kızgınlığı yüzünden bellidir. Ama vücudun bölgesel hareketlerinde bazı farklılıklar vardır.

 istanbul kürtaj fiyatları  lütfen sadece başınızı kullanarak bir evet işareti yapar mısınız?  istanbul kürtaj fiyatları  de yine başınızla “ııh, hayır” anlamına gelen işareti yapın (istanbul kürtaj fiyatları Eminönü-Taksim otobüsünde, Konak-Karşıyaka vapurunda ya da Ankaray’da yapıyorsanız etraftakiler deli zannedebilir). Evet tüm dünyada aynı, insanlar başını yukarıdan aşağıya doğru sallıyor. Hayır da tüm dünyada aynı, insanlar başlarını iki yana doğru sallıyorlar. “Hayır”ı, biraz önce sizin de yaptığınız gibi başlarını geriye atarak ve gözlerini vahşice arkaya doğru devirerek yapan  üç  millet     var:      Türkler, Yunanlılar        ve              Suriyeliler.        Bir   de   İtalya’nın      sadece Sicilya bölgesinde, yani güneyinde yapılıyor. Küçük bir çocuğa mama uzattığınızda yemeyecekse kafasını iki yana doğru sallar veya yana doğru çevirir; bu, çocuğun doğal bir hayır tepkisidir. Fakat yaş büyüdükçe öğrenmenin etkisiyle bu tepkiler farklılık gösterir. İki ulus ise bu hareketin tam tersini yapıyor: Geçtiğimiz günlerde Sheraton’da, İnsan Kaynakları

 

Türkiye Buluşması’nda yaptığım bir konuşmada, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir bey, Arnavut öğrencilerin evet ve hayır işaretlerini tam tersi şekilde kullandıklarını söyledi. Arnavut öğrencilere Türkiye’ye ilk geldiklerinde “Yemek yer misiniz?” diye soruyorlar. Çocuklar kafalarını evet anlamında iki yana sallayınca “Herhâlde yemeyecekler” diye saatlerce aç bırakıyorlar. Bursa’da tanıştığım Bulgaristan göçmeni olan bir vatandaşımız, bana Bulgarların da evet ve hayır işaretlerini tam tersi şekilde yaptıklarını söyledi. Bulgaristan ve Arnavutluk’taki bu farklılık, Yunanlıların hayır için bizim gibi kafalarını arkaya atmaları Balkanlar’da bu konuyla ilgili genel bir farklılık olduğunun bir göstergesi. Biz kafayı iki yana sallamayı, yazık anlamında kullanırız. Bu, onaylamadığımız bir durumu ya da olumsuz bir duyguyu ifade etmek için kullandığımız bir harekettir. Batıda “hayır”ın yanı sıra katılmama anlamında da kullanılır. Açık oturumlarda karşıt görüş savunan kişi kamera onu gösterdiğinde, onaylamadığını göstermek için kafasını iki yana sallar. Bizde hayır anlamında kafanızı bütün bir oturum boyunca geriye atma ve kaşlarınızı kaldırma şansınız olamaz. Belki bunun yerine Deniz Baykal gülümsemesi kullanılabilir.

Çok ilginçtir ki  ; 997 yılında Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyelerinden, öğrencilerden ve çalışanlardan oluşan yaklaşık 200 kişilik bir topluluğa yaptığım bir konuşmada,  insanlardan başlarıyla hayır yapmalarını istediğimde, kafaların yarısının yukarı doğru kalkarken, dinleyicilerin diğer yarısının da başlarını sağa sola salladığını gördüm. “Hayır”ı diğer milletler gibi yapan grup daha çok Inter-Star dizileriyle büyüyen, Pepsicilerin generation-next yapmak için milyonlarca dolar harcadıkları yaş grubuydu. “Globalization” adı altında müthiş sistematik bir “Americanization” yürütülen dünyada öğrenmeyle ve beyin yıkamayla beden kürtaj fiyatları 2022nde genel bir benzeşme olması kaçınılmaz görünüyor. Şu an müzik kanallarında program sunan VJ’ler (vıjık) aynı abartılı hareketleri bundan  ; 0- ; 5 yıl öncesi TRT’de yapsalardı duyma engelliler için Amerika’dan sunucu getirmişler düşüncesine kapılabilirdik; ama alışıyor ve öğreniyoruz. Ben bu globalleşmenin,  ; 950’li  ; 960’lı yıllarda büyüklerimize “Clark çekmeyi” öğreten rahmetli Clark  Gable  ile başladığına inanıyorum. O bakış hâlen birçok pastane, kıraathane, üniversite  kampüsü gibi umuma açık yerlerde aynı ciddiyetle icra edilmektedir.

Clark çeken bir gencimiz (kendisi evli ve bir çocuk babası).

 

 

 

Aynı gencimiz başka bir Clark tarzı deniyor; Kemal Sunal tarzı (kendisi yine evli ve yine bir çocuk babası).

Akşam eve gittiniz, sofrada en sevdiğiniz yemeğin tadına baktıktan sonra, mükemmel olmuş anlamında yaptığımız işaret budur.

Mükemmel hareketi

Kütahya Genç İş Adamları Derneği’nde (KÜGİAD) yaptığım bir konuşmada Erkan Güral, bir anısını anlattı: İtalya’da önemli bir iş bağlantısı yapmışlar ve akşam yemeğe çıkılmış. Yemeği nasıl bulduğu sorulduğunda, Erkan Bey bizim mükemmel hareketini diğerlerine doğru yapmış, herkesin yüzü asılmış. “Hareketi anlamadılar herhâlde” diye tekrar ettiğinde yüzler daha gerilmiş ve sonra da buz gibi bir geceyle yemeği bitirmişler. Birleşmiş Milletler Orta Avrupa Grubu’na liderlik, takım çalışması gibi eğitimler verirken grupta Finlandiya’dan Ermenistan’a, Amerika’dan Filipinler’e kadar öğrencilerim oluyor, o gruplardan birinde iki İtalyan yönetici olan Marko ve Furyo’ya sorduğumda İtalyanların bu hareketi “Ne zırvalıyorsunuz?” anlamında kullandığını söylediler. İtalyan futbolcuların hakeme itiraz ederken bu hareketi yaptıklarını göreceksiniz. Aynı  hareket  Suudi Arabistan, Suriye ve İsrail’de “yavaşla” (şıvayye) anlamında kullanılır. Kıbrıs’ta  verdiğim bir seminerde, Kıbrıs Türkleri arasında bu işaretin eskiden “gününü göreceksin”  anlamında kullanıldığını söylediler. İtalyanların bir yemeği beğendiklerinde işaret parmaklarını yanaklarında sabitleyip “mmm” diye çevirdiklerini,  NATO’da yabancı subayları eğitirken öğrendim.  istanbul kürtaj fiyatları  İtalya’daki o geceyi gözünüzde canlandırın. Bizimki “şahane” diyor, onlar “zırvalamayın” anlıyor.

 

 

Başparmak hareketi

Başparmak işareti benim için su altında çıkış yapıyoruz anlamına gelirken, başka birine Fazilet Partisi’ni çağrıştırabilir, kimi ülkelerde (örneğin ABD) aynı işaret başarı anlamında kullanılırken, bazı ülkelerde küfür anlamına gelir.

Bu işareti Filistin’de yaparsanız Hizbullah taraftarı olduğunuz anlaşılır. Müslüman birçok ülkede (örneğin İran) ve Avustralya’da bu hareket küfür anlamında kullanılır.   ; 996  yılında, Bangladeş Parlamentosu’nda Denizcilik Bakanı Abdur Rab bu hareketi yaptığında, parlamento ve basın birbirine girmişti. Aynı hareketi bizim meclisimizde yaptığınızda olumsuz bir şey ifade etmez.

Kuzey-Güney Savaşı’nda Kuzeyli askerler her gün tekmil veriyorlardı: “Five people are killed” (5 kişi öldürüldü), kısaca “five key” Kimse ölmemişse bugün ölen yok anlamında “OK” (Ovv-Key) diyorlardı.

OK işareti

OK  işareti  su  altında  bir  problem  yok  anlamında  kullanılırken,  Türkiye’de   yolda          bir vatandaşa bu işareti yaparsanız gözünüze yumruğu yersiniz. Japonlar ise aynı işareti para anlamında kullanır. Bugün Amerika’da bu işaret (OK) problem yok veya başarı anlamında kullanılır.  Latin  ülkelerinde  ise              aynı        işaret  küfür  anlamına          gelir. John Kijner’in, 4 bir Amerikan gazetesinde yayımladığı yazısında okumuştum;  ; 950’de Richard Millhous Nixon, Amerika’nın güney sınırında konuşmaya gider ve toplanan Latin halka iki eliyle OK işareti yapar, topluluğun tepkisi çok sert olur, küfür ediyor zannederler. Aynı işareti Fransa’da yaparsanız da “değersiz, sıfır” anlamına gelir.

 • Kijner, The New York Times, 29.08. ; 996.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 • National Geographic dergisi, Ağustos ; 965.

Churchill   8   Mayıs   ; 945’te Whitehall’da,   İkinci   Dünya   Savaşı’nın               bitiminde  50.000 yurttaşına, ağzında güç simgesi puroyla zafer işareti yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 • National Geographic dergisi, Ağustos ; 965.

Fotoğrafta, Winston Churchill’i ölümü üzerine Ağustos  ; 965’te ona ayrılan National Geographic kapağında zafer işareti yaparken görüyorsunuz.

Churchill’in İkinci Dünya Savaşı sonrası işaret ve orta parmağını kullanarak “V” Victory (Zafer) kelimesinin ilk harfini yaparak “zafer”i sembolize etmesi, tüm dünyada bu işaretin zafer için kullanılmasına neden olmuştur. Aynı işareti avucunuzu kendinize çevirerek yaparsanız, Türkiye’de 2 anlamına gelir, İngiltere’de ise karşınızdakine “boynuzlu” diyerek küfür etmiş olursunuz. Bunun kökeni ise beş yüz yıl öncesine dayanır. Fransızlar  savaşlarda esir aldıkları İngiliz okçuların, kurtuldukları zaman yay kullanmasınlar diye, işaret ve orta parmaklarını keserler. Agincourt ve Crecy Savaşlarını kazanan İngiliz  okçular, savaş meydanından kaçan Fransızlara avuç içleri kendilerine dönük bir şekilde işaret ve orta parmaklarını havaya kaldırırlar ve “Parmaklarımızı kestiniz; ama biz kazandık” derler. Böylece bu hareket günümüz İngilteresi’nde küfür olarak kullanılmaktadır.

 

 

Yaser Arafat’ı zafer işareti yaparken, Filistinlileri de aynı hareketle liderlerine cevap verirken görüyorsunuz. Ülkelerinin İsrail’e verilmesini arka planda organize eden İngiltere Başbakanı’nın yarattığı bir slogan.

Sri Lanka, Hindistan veya Tayland’da bir çocuğu başına dokunarak veya hafif fiskelerle sevmeye kalkarsanız bu bir faciaya yol açabilir. Bu ülkelerde başın ruhun bulunduğu yer olduğuna inanılır.

Bizlerin “dur” diye bildiği işareti, avuç dışa dönük, beş parmak yukarıda, Batı Afrika’da yaparsanız karşıdakine “Senin beş baban var!” diye küfretmiş olursunuz, durmak yerine arabayı üzerinize sürerler. Yunanistan’da da bu küfür olarak algılanır.

Avuç yukarı bakar şekilde parmaklar kapalı, sadece işaret parmağını ileri geri hareket ettirerek yaptığımız “çağırma” hareketi, Yugoslavya ve Malezya’da, sadece hayvanları çağırmak için kullanılır. Avustralya ve Endonezya’da ise “hayat kadını” çağırma anlamına gelir.

Ülkeden ülkeye farklılıklar o düzeydedir ki kuzey ülkelerinde insanlar fazla hareket yapmadan konuşurlarken, iki Arap’ı uzaktan görürseniz sağır dilsiz vatandaşlar anlaşmaya çalışıyorlar zannedersiniz. Danimarkalılar ve Kuzey Avrupalılar ise Tutankamon tarzı fazla hareket etmeden anlaşırlar.

Prof. Dr. Robert Krauss’un  ; 940’lı yıllarda New York’a gelen mülteciler hakkında yaptığı bir araştırmada, İtalyan ve Yahudi olanların diğer göçmenlere göre çok daha fazla hareket yaparak konuştuğu saptandı. Yahudilerin el hareketlerinin küçük çaplı olmasına karşılık, İtalyanların jestleri daha abartılıydı ve Krauss, bunu iki kürtaj fiyatları 2022n farklı ritimlerine bağlıyor.

 istanbul kürtaj fiyatları  sağ elinizi yumruk yapın! (Şu anda toplu taşıma araçlarının dışında  olan  okurlarımızı kastediyorum.) Daha sonra parmaklarınızı bir, iki, üç, diye tek tek açarak saymaya başlayın.

% 80 ilk olarak işaret parmağınızı kaldırarak saymaya başladınız, biz Türkler saymaya işaret parmağı ile başlarken, Batılılar başparmakları ile saymaya başlıyorlar.  ; 999 yılında İngiltere’de Northampton Üniversitesi’nde Avrupa Topluluğu bünyesinde yürütülen bir yönetici yetiştirme programında ders vermem istendi. Katılan İngilizlere saymalarını istediğimde hepsi başparmaklarıyla başladılar. Bu da beden kürtaj fiyatları 2022nde birçok hareketin öğrenme ile oluştuğunu ve kültürden kültüre değiştiğini gösteren bir örnek. Çinliler

 

saymaya serçe parmaklarıyla başlar. Bir seminerimde, dinleyicilerden birinin  serçe parmağı ile saymaya başladığını gördüm. Böyle bir örneği ilk defa görüyordum. Nereli olduğunu sorduğumda “Trabzonluyum, niye sordunuz?” cevabını aldım. Trabzon ve doğusunda beden kürtaj fiyatları 2022 farklılıklarını araştırmak  kürtaj yapan muayenehane  (Karadeniz’de nereye giderseniz gidin “Siz laz mısınız?” diye sorduğunuzda “Biz laz değiliz daha doğudakiler  laz”  derlermiş. Böyle böyle en uca kadar laz bulamadan gitme ihtimaliniz var).

Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanlığı’nda (EDOK) yaptığım bir konuşmaya katılan subaylar arasında bulunan Azerbaycanlı subaylar, bizdeki “Hayır” hareketinin onlarda “Ne diyorsun?” anlamına geldiğini anlattılar.

Ege Genç İş Adamları Derneği’nde (EGİAD) yaptığım bir konuşmada, yıllardır Türkiye’de yaşayan Mr. Winfred da beden kürtaj fiyatları 2022nde Almanya’yla büyük farklılıklar olduğunu söylemişti. Sonuç olarak beden kürtaj fiyatları 2022 tüm dünyada büyük farklılıklar gösteriyor ve istanbul kürtaj fiyatları bilmek büyük avantaj.

 

Diğer bölüme geçmeden önce lütfen bu resmi bir dakika boyunca inceleyin.

“Bu adam  herhangi bir mülke  sahip değil;

mülkü  ona sahip.”

Diyojen

 

BÖLGELER VE HÂKİMİYET ALANLARI

 

Evlerde herkesin belli koltukları vardır. Sofrada herkes aynı sandalyeye oturur, çiftler aynı yatağı paylaşır, kesinlikle herhangi bir akşam yerlerini de değiştirmezler. İsteyen okur, bunu deneyebilir. Bugün erken hareket edip yeşil dikine çizgili pijamanızı ve atletinizi giydikten sonra karınızın tarafına yatıp bekleyin, o çıtı pıtı eşinizin “NOOLUYOS!” nidasıyla kafanıza tencereyi geçirdiğini göreceksiniz.

Mağaralarda yaşadığımız çağlardan bu yana hepimizin kendimize ait alanları ve bölgeleri oldu ve istanbul kürtaj fiyatları savaşarak savunduk. Modern yaşamla birlikte bölgeler kesin sınırlarla  veya baltalarla çizilemez oldu. Gündelik yaşamımızda kendi alanımıza sıklıkla girilmeye başlandı, mağara devrinde olduğu gibi birbirimize saldıramadığımız için (tabii, bu konuda İstanbul’u bu sınıflandırmanın dışında tutuyoruz) fazlasıyla agresif ve gergin olabiliyoruz. Hayvan dostlarımız da kendilerine ait alanlar oluştururlar ve o bölgeye diğer hayvanların girmesini istemezler. Köpeklerin koku alma duyusu insanlara göre yaklaşık yüz kat daha

 

fazladır. Parklarda her ağacın altında durup azar azar çişlerini yapan köpekler aslında  kendi bölgelerini işaretleme çabasındadırlar. Yine kediler, büyük akrabalarının yaptıkları gibi ağaçlara sürünerek bölgelerini kokuyla belirlemeye çalışırlar. Böylece “Zamanında şuradan bir arazi kapatamadık” duygumuzun, aynısının hayvanlarda da olduğunu görmüş oluyoruz. Herhangi bir iş görüşmesine gittiğinizde unutmayın, o bölge her ne kadar bahsettiğimiz şekillerde işaretlenmemişse bile tamamıyla karşınızdaki kişinindir. Eğer yanlışlıkla masasına dokunursanız taciz edersiniz.

 ; 997 yılı Eylülü’nde bir yöneticiyle görüşmem vardı; ne içmek istediğimi sorduğunda çay istedim. Fakat her zaman masanın önünde duran sehpa o an orada olmadığı için eğer bardağı yanlışlıkla o yöneticinin masasının üzerine koysaydım, ki yıllar önce deneyimsiz bir görüşmeci iken bunu kesin yapardım, bu olumlu görüşme, müthiş bir olumsuzlukla bitebilirdi (görüşme boyunca benim bardağı kafamda taşımam garip kaçtı, ama olsun).

Tarafsız bir yere yemeğe gittiğinizi  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, masa otomatik olarak ikiye bölünür. Yarısı sizin, yarısı da karşınızdaki arkadaşınızındır. Onun bölgesindeki tuzluğu isteyin ve yemeğinize dökün, fakat geri vermeyin, kendi bölgenize koyun, iki dakika sonra arkadaşınızın tuzu alıp zaten deniz suyu kadar tuzlu olan çorbasını tuzladığını ve tuzluğu tekrar kendi bölgesine koyduğunu göreceksiniz. Sizin tarafınızdaki kül tablasını çaktırmadan onun bölgesine itin, beş dakika sonra kül tablası sizin bölgenize geri gelir.

Sahiplenme için özellikle dokunmayı kullanırız. Bir düğün salonuna girerken, sevgilimize, eşimize sarılır veya dokunuruz. Bu dokunuşu “Bu benim ona göre!” anlamında kullanırız. Genelde hanımlar bu mesajı etrafa vermede bizden daha kibar oldukları için, bizim yaptığımız gibi kollarıyla bir boğma harekâtına girmek yerine, üzerinizden olmayan kepekleri silkelerler ya da ceketinizden hayali saçlar toplarlar. Zaten sıkı olan kravatınızı kürtaj fiyatları 2022nizi dışarı çıkaracak şekilde sıkarlar. Bu, diğer dişilere “Bu adam benim, bulana kadar canım çıktı, kimse yanaşmasın” mesajını verir. Siz saf saf “Dün kafa üstü düştüm, dönüp bakmadı.  istanbul kürtaj fiyatları  kravatımı düzeltiyor, değerimi anladı. Rabbime şükürler olsun!” diye düşünürken, o etrafa gerekli mesajı vermektedir.

Sahibi olduğunuz iş yerinde duvarlara dokunup yaslanabilirken, bir başkasının yerinde bunu yapamazsınız. Kendi mahallesinde bir ağaca veya direğe tek elini yaslayıp duran gençler bunu başka bir mahallede yaptıklarında meydan okuma anlamına geldiğini  bilirler.

Yeni araba alan birinin, arabasıyla bir fotoğrafını çekmek istediğinizde vereceği poz % 99 aşağıdaki resimde göreceğimiz gibi olacaktır (biyolojik olarak iki ayağını birden arabaya dayama imkânı olmadığı için bununla yetinir).

 

 

Yeni aldığı arabayla poz veren bir beyefendi.

Peki aynı kişi büyük bir iştahla poz verirken bir sonraki fotoğrafta gördüğünüz gibi yoldan geçen alakasız biri elini ve ayağını arabaya dayasa ne olur? İşte bir iş görüşmesinde karşınızdaki kişinin masasına dokunduğunuzda, özel bir eşyası ile oynadığınızda aynı duygular yaşanır.

 

Konuyla alakasız biri gelip poza giriyor.

Yurt dışında yaptığım bir dizi iş toplantısının en sonuncu ve en önemlisinde yaşadığım bir deneyimi anlatmak  kürtaj yapan muayenehane . Toplantıda benim yanımda oturan ve uluslararası deneyimi olan bir yönetim danışmanı ayağa kalktı (ülkeyi ve ismi kitapta vermek istemedim) ve Türkiye’deki yüksek enflasyondan, işsizlik oranlarından, son üç-dört yılda kaç hükümet ve başbakanın değiştiğinden kesin rakamlar ve istatistikler vererek bahsetmeye, ülkenin yaşadığı politik kaos, dinci akımlar ve terör örneklerini tam bir Batılı tekniğiyle, çok etkileyici bir tarzda anlatmaya başladı. Toplantıda olan diğer yöneticilerin sessizce ve çok etkilenerek dinlemeye başladıklarını gördüm. Belli ki dersini çok iyi çalışmıştı. İki-üç gün içinde oluşturduğumuz o olumlu atmosfer (“Turkish kebap good, Turkish rakı good” havası) bir anda dağılmaya başlamıştı. Danışman, ses tonu, önceden hazırlanmış konuşması, araya girmenize imkân vermeyen tarzıyla etkili bir sunuşun tüm prensiplerini kullanarak bir konteyner inciri berbat etmek üzereyken, ben bir şey yapmaya başladım. Bir anda o etkileyici konuşmada teklemeler, unutmalar başladı. Bu arada ben kimsenin dikkatini çekmeyen, hatta danışmanın da bilinçli olarak fark etmediği eylemime devam ediyordum. İki saniye araya giremeyeceğiniz o etkileyici konuşma, çatısı açık Çin evlerine döndü. Ben araya girdim, ayağa kalktım ve konuşmaya başladım. Türkiye’deki kalkınma hızıyla, onların kalkınma hızı arasındaki dev farkı rakamlarıyla verdim (ben de dersimi çalışıp toplantıya öyle girmiştim). Başbakan değiştirme hızımızın en azından İtalya’dan az olduğunu, darbelerin de Meksika’dan daha az ve düzenli aralıklarla yapıldığını ve “Turkish

 

‘hamam’ın good, Turkish ‘delight’ın da good” olduğunu anlatan bilgilerle atmosferi düzelttim. Bizim için çok önemli olan bir antlaşmayı imzaladık.

Peki ne yapmıştım? Ayağa kalkmadan önce, yanımda oturan danışman, masada Cross marka parlak gümüş dolma kalemini bırakmıştı. O etkileyici konuşma  sürerken  ben kalemi aldım, kapağını takıp çıkarmaya, elimde çevirmeye, bir şeyler karalamaya başladım. Orada kalemle oynadığımda, danışman, fotoğraf çektirdiği yeni arabasına bir yabancı tarafından ayak dayanan kişiyle aynı duyguları yaşamaya saldıramadığı, tartışamadığı ve “Çek ayağını” diyemediği için de teklemeye başlamıştı. Eğer teklemese ve çuvallamasa benim onun sunuşunun içine girmem olası değildi. Bir iş görüşmesine gittiğinizde karşınızdakinin masasına bardağı koymanız ya da elinizle masasına dokunmanız aynı etkiyi yapar.

Bir iş görüşmesine gittiğinizde tüm ofis malzemeleri karşınızdaki kişiye aittir. Dokunmaya başlarsanız büyük bir rahatsızlık yaratırsınız. Kimi zaman eğer inisiyatifi ele geçirmeniz gerekiyorsa, masadaki bir kalemlikle oynayabilir ya da sadece bir kâğıdın yerini değiştirebilirsiniz. O masaya en ufak dokunuş bile karşınızdakinin otoritesini sarsacak,  sizin onu pek kaale almadığınızı hissettirecektir. Aslanla boğa bir iş anlaşması yapmışlar. Boğa, aslana: “Hadi koçum bu anlaşmayı bir ıslatalım” demiş, aslan: “Ağabey, sağ ol ben gelmeyeyim, yengen evde bekler” demiş, boğa: “Kardeşim biz de evliyiz, bu kadar da kılıbık olunmaz ki” dediğinde, aslan: “Tabii, beni evde inek beklemiyor” demiş. Görüşmeyi yaptığınız büroda sizi kimin beklediğine bakın ve ona göre davranın.

Çevremizdeki Görünmez Alanlar

Duran suyun içine bir taş attığınızda etrafında oluşan halkalar gibi bizim de bedenimizin çevresinde göremediğimiz halkalar vardır.

Çeşitli kitaplarda bu mesafe değişik ölçülerde verilmiştir. Görünmeyen bu bölgeler  ülkeden ülkeye, şehirden şehire değişmektedir. Özel alan ya da diğer bir deyişle mahrem bölge sadece anne babamız, sevgilimiz, eşimiz ya da çok çok yakınlarımızın girebildiği bölgedir. Bu alana başka biri girerse kalp daha hızlı atmaya ve stres yükselmeye başlar. Kaçma isteği veya saldırganlık hissi duyarsınız. O yüzden kalabalık süpermarketlerde ve sokaklarda herkesin yüzü asıktır. Londra metrosunda da, Ankara metrosunda da kimsenin yüzünün güldüğünü göremezsiniz; çünkü herkesin özel alanı rahatsız edilmektedir. Asansörde de aynı duyguyu yaşarsınız. Dışarıda sohbet ettiğiniz insanlarla beraber asansöre binersiniz, bir anda gizli iletişim kuralları işlemeye başlar; kimse göz göze gelmez. Katları gösteren düğmelere

 

 

Etrafımızdaki görünmeyen bölgeler.7

 • Ha l, Edward ( ; 966). The Hidden Dimension. New York: Doubleday.

hep beraber dikkatli birer opera izleyicisi huşu ve edasıyla bakmaya başlarız.  istanbul kürtaj fiyatları  asansöre bindiniz, mahrem bölgeniz rahatsız ekürtaj fiyatları 2022yor, kaçma ihtimaliniz yok, saldırsanız “Bir manyak var asansörde, adam dövüyor” diye adınız çıkar; o yüzden birbirimizi yok sayıp hep beraber lambaya bakar ve katları sayarız. Beeş, döört, üüü…

Bu alanın taciz edildiği diğer bir durum da sorgulardır. Batıda etrafı açık bir sandalyeye oturtulan sanık sorgulanırken, polis hep yandan yanaşarak (bunun önemini açılarda göreceksiniz) ve yanına iyice yaklaşıp özel alanını taciz edip dokunarak soruları sorar, psikolojik olarak büyük baskı altına giren sanık suçunu daha kolay itiraf eder.

Ünlü sunucu Erkan Yolaç da, Evet-Hayır programını sunarken, yarışmacının hep yakınında durur ve özellikle sık sık yakınına çekme numarası ile dokunurdu. Mahrem  bölgesi  rahatsız edilen bu insanlar, tüm konsantrasyonlarını kaybedip rahatlıkla evet – hayır numarasına düşerlerdi. Eğer Yolaç bu soruları karşısındaki kişiyi bir masanın arkasına alarak ve mesafe koyarak sorsa bu kadar kolay “evet” dedirtemezdi. Yıllar önce bu programı pazar günleri TRT’de seyrederken, eminim “Ne kadar kolay tuzağa düşüyorlar” diye düşünmüşsünüzdür. Ekrandan seyretmekle, size dokunularak cevap vermeniz arasında inanılmaz bir fark olduğunu  istanbul kürtaj fiyatları  daha iyi görüyorsunuzdur, diye düşünüyorum.

Rock    konserlerinde    ve    TV’de    gördüğümüz    arabesk    ilahlarının(!)           konserlerinde dinleyicilerin bu denli çılgınca davranabilmesinin nedeni de, birbirlerine müthiş yakın olmaları ve herkesin birbirinin özel alanında olması yüzünden saldırganlık duygusunun artmasıdır. Vahşi ve tempolu müzik de bu duyguyu artırır. Statlarımızdaki arbedeyi ve holiganlığı  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, insanlar ayakta arbede hâlinde tıkış tıkış değil de birbirinden uzak koltuklarda           oturuyor           olsalar   böyle   bir   saldırganlığı   yapamazlar.           Birbiriyle           üst   üste

 

bağırışan döner bıçaklı dört adamı alın, bomboş bir Mithat Paşa Stadyumu’na (eskiler  bilir) bir kişiyi numaralı, bir kişiyi kapalı, bir kişiyi gazcılar, bir kişiyi de deniz tarafındaki kale arkası tribüne gelecek şekilde oturtun ve “Hadi delirin bakalım!” deyin, bakın saldırganlık yapabiliyorlar mı?

On beş ilin çevik kuvvet müdürlerine ve müdür yardımcılarına verdiğim bir eğitimde bu konuda hemfikir olduk. Polisin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de olay çıkarma potansiyeline sahip göstericilerin mümkün olduğunca birbirinden uzakta tutulmasıdır.

Ev ve arabada bu alan büyür. Normalde 50 cm olan özel alanınızın bir anda çok arttığını görürsünüz. Bu yüzden apartman girişinde saygıyla geçip yol verdiğimiz insanlarla, arabada “yol verdin vermedin, yol benimdi senindi” kavgalarına gireriz. Bize özgü iç içe apartman yaşamı da özel alanlarına girilen insanların saldırganlığına yol  açmaktadır.  istanbul kürtaj fiyatları   kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, eğer tıkış tıkış apartmanlarda değil de filmlerde gördüğümüz o geniş bahçeli tek katlı evlerde yaşıyor olsaydık, birbirimize karşı yine de bu denli saldırgan olur muyduk?

Özel alandan bir sonraki bölge kişisel alan (50- ; 20 cm) diye geçer. Buraya uzun süreli çalıştığımız iş arkadaşlarımız, dostlarımız girebilir ve iletişim için iyi bir alandır. Ama şirketinize kargo getirmek için gelmiş olan eleman eğer  ; .20’den yakına girerse rahatsız olursunuz. Yine seminer veren biri bu mesafeden yakına girmemeli. Bir yabancının bulunması gereken yer (ben buna üçüncü bölge diyorum) sosyal alandır ( ; .20-istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat.60). istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat.60 ve sonrası ortak alandır. Bu bölgeye herkes girebilir.

Bu alanları cetvelle çizer gibi  ; .20-istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat.60 arası şeklinde ayırma şansımız yok. Tüm bu  alanlar ülkeden ülkeye ve ülke içindeki yörelere göre değişir. Metrekare başına az sayıda insan düşen yerlerde bu alanlar otomatikman genişlemektedir. Kırsal alanlarda yetişmiş insanların bu özel bölgeleri, şehirde büyüyenlere göre çok daha geniştir. Bu nedenle el sıkışırken, sarılırken; şehirde yetişmiş biri yanınıza girerken, köy kökenli  bir  insan mümkün olduğunca uzağınızda kalır. İstanbul’da bu mesafenin 2-istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat santimetreye, otobüslerde de sıfıra düştüğünü biliyoruz değil mi?

Dokunarak sahipleniriz. Bir avcı avına dokunarak poz verir. Sizin sahip olduğunuz bir şeye başkası dokunamaz.

 

“Hiç  kimsede,  yağmurda bile,  yok böyle küçük e ler.”

 1. E. Cummings8
 • Köse, Samet (2002). Cummings Profil’den alıntıdır, sayfa ; 59. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları.

 

ELLERİN VERDİĞİ MESAJLAR

 

Eller, düşüncelerin ifadesinde en güçlü olan destekleyicilerdir. Tüm yaratıcılığımızı ellerimizle dünyaya yansıtırız. Resmi, heykeli, yemeği ellerimizle yapar; düşüncelerimizi dünyaya ellerimizle indiririz. Ufacık bir dokunma yüzlerce hoş kelimeden daha etkili olabilir. Elleri takip etmek düşüncelerle ilgili ipuçları verecektir. İnsanlar düşüncelerini farkında olmadan ifade edebilirler. Ellerin üç temel konumu vardır: dilenci, diktatör ve tehdit.

Elin Konumları Dilenci Konum

Arka sayfadaki resimde göreceğiniz dilenci, yani açık konum size neyi hatırlatıyor? Elin dilenci konumu

Evet, rahatlık, isteme, belki yalvarma (dua eden insanları  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, ellerini yukarı ters konumda kaldırıp dua eden birini hiç gördünüz mü?), yani eliniz dilenci konumdayken söylediğiniz bir şey karşınızdakileri rahatsız etmeyecektir; bir otorite hissi uyandırmayacaktır. Dilenci konumu, iletişim

kurmak, ikna etmek ve “Bak elimde bir şey saklamıyorum, doğruyu söylüyorum” demek için iyi bir kullanım olarak kabul ekürtaj fiyatları 2022r. Konuştuğunuz topluluğa kollarınızı açarak avuçlarınız açık yaklaşıyorsanız onlarla iletişim kurma çabasında olduğunuzu karşınızdaki topluluk rahatlıkla güvenilir.

Eller belin yukarısında ve açık olduğundan bir şey saklamadığınızı hissettirirsiniz. Sizi

 

dinleyenler güven ve kucaklama hissini yaşarlar. Politikacılar bunu çok sık kullanırlar.

 

 

 

 

Berlusconi’nin seçildiği aylarda yayımlanan dört ayrı fotoğrafı. Dördünde de eller belin yukarısında, avuçlar açık. “Bakın hiçbir şey saklamıyorum” diyor. Öğrenilmiş bir hareket. En ilginci son fotoğraf: Mahkeme heyetiyle konuşurken arkadan çekilmiş. Mahkemede böyle konuşmazsınız. Avuçlar açık, “Bakın, hiç yolsuzluk yok, rüşvet vermedim” diyor. Berlusconi; Chirac, Putin, Blair, Şaron ve Schröder’le birlikte bu konuda Avrupa’daki en eğitimli politikacılardan biri.

 

 

 

 

 

 

 

9

 • Hürriyet gazetesi, ; 2 Mayıs

Bush “Yaptığımız her şey yasal” açıklamasında. Sadece Irak’ta 200istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat’ten bu yana bombalamalarda 655.000 sivil öldü. Kolsuz, bacaksız, anasız, babasız sürüyle çocuk ortalıkta kalmış. Filistin’de ambargo var, çocuklar ilaçsızlıktan ölüyor. Siz, Bush’un kolları

 

açık, avuçları bize dönük fotoğraflarını görürsünüz hep. Irak’a girme nedeni olarak gösterdikleri bir tane kitle imha silahı bulunamadı. Bakın, Blair’in o açıklamasındaki fotoğrafına. Nasıl masum değil mi? Bizden sakladığı hiçbir şey yok. Avuçlarını gösterirler bize. Irak’tan gelen bir Türkmen okurum “O kadar çok kolsuz, bacaksız çocuk var ki anlatamam” demişti. Bu yüzden bu ellere dikkatli bakın, nasıl temizler değil mi?

Tony Blair bembeyaz gömleğiyle Irak’ın Basra kentinde bir okulda; dünyadan haberi olmayan küçük bir çocuk Blair’in yanağını öpüyor. Bütün dünya basınında bu fotoğraflar yer aldı. Bacağı olmayan, çenesi kopmuş, yüzü yanık çocukları hiç görmediniz. 655.000 ölünün üzerine hâlâ kollar bacaklar kopuyor, bombalar patlıyor; ama bu adamların gömleklerine hiç kan sıçramıyor, gömlekleri bembeyaz.

 

Irak’taki ABD işgal güçlerinin başındaki Tommy Franks. Ebu Garip Cezaevi’nde kolları, bacakları göz göre göre kırılan, tecavüz edilen Iraklılarla ilgili suçsuzluklarını açıklıyor. Avuçları açık, bir elinde kalem. Kalemin anlamını ileride göreceğiz.

Diktatör Konum

Kapalı konum ise insanların beyninde bir anda otoriteyi çağrıştırır. Köpek eğitmiş olanlar bunu bilir. Köpeğe avuç aşağıyı gösterir bir şekilde kolunuzu aşağı indirir ve yüksek sesle “Otur Cimbo!” dersiniz ( istanbul kürtaj fiyatları  evli erkek okurlarımız “Aaa hanım evde bana aynen böyle davranıyor!” diyor olabilirler, ben de yazarken benzeri eğitimleri çeşitli kereler aldığımı fark ettim). Aynı köpeğe, gülümseyerek avuçlarınız açık, kibar ve yumuşak bir tonda “Cimbo, oturur musun, lütfen!” dediğinizde büyük ihtimalle Cimbo: “Niye oturayım ki bir kere avuçlar açık! Sen benim üzerimde otorite kuramıyorsun kardeşim; dileniyor musun, emir mi veriyorsun? Allah Allah!” diye el kol hareketlerinde bulunacaktır. Unutmayın, karşınızdakine mesajı % 7 söylediklerinizle verirsiniz, % 9istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat de sesiniz ve beden kürtaj fiyatları 2022nizle.

 

 

Diktatör konum

 istanbul gizli kürtaj , topluluğa yaptığınız konuşma ve sunuşlarda özellikle önereceğim şey, kollarınız açık, avuçlarınızın yukarı bakıyor olması ve ellerinizi hep bel hizasının üstünde tutuyor olmanızdır. Bu dinleyicilerin sizi algılamalarını kolaylaştırır ve iletişimi olumlu yönde etkiler.

 

Hitler

Hitler’i  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, dünyanın en etkili liderlerinden biridir. Eğitimlidir ve modern bir ulusu peşinden savaşa sürüklemeyi başarmıştır.  istanbul kürtaj fiyatları  lütfen kitabı bırakın ve televizyonda belgeselde gördüğümüz Führer’in arka plandan çekilmiş siyah beyaz görüntüsünü  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır. Bütün o kalabalığa, milyonlara elini diktatör konumda uzatıp “Hayl Hitler!” Nazi selamıyla hitap etti ve bütün bir ulus aynı işareti birbirine tekrar etti, Alman ulusu birbirinin beynine aynı mesajı kodladı. “Otur Cimbo, yoksa sabun olursun!”  Hitler sarsılmaz bir karizma ve otorite oluşturdu, koca bir ulusu savaşa soktu. Peki aynı Hitler, o kalabalığa avuçlarını dilenir bir şekilde gösterip Serdar Ortaç’ın ses tonu ve yüzünde Rahmetli Kemal Sunal’ın gülümsemesiyle “Hayyll Hiiitler!” deseydi sizce dünyayı bir  savaşa sokabilir miydi? (Duvara boş boş bakıp ısrarla “evet” diyenler lütfen kitabın devamını okumasınlar, kitabı aldıkları kitapçıya gidip yalvar yakar geri  vermeye çalışsınlar; çünkü bu grubu ikna şansım yok).

 

Herhangi bir tartışmayı durdurmak veya bastırmak isteyen bir başkan, bir arabayı otoriter bir şekilde yavaşlatmak isteyen bir trafik polisi, beraberindeki milletvekillerini otorite  altına almak isteyen bir parti başkanı avuçları aşağı bakarak, ellerini diktatör konumunda bastırarak konuşacaktır.

Bir konuşmasında Tansu Çiller.

 istanbul kürtaj fiyatları  Tansu Çiller’i  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır lütfen. Evet, hep sağ eli avuç aşağı dönük (kapalı konum) ve bastırarak konuşur. Avcunu hiç açmaz. Yıllardır siyaset sahnesinde (bu kitap  ; 999 Ocak sonunda bitti ve sadece Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde  yedi  başbakan değişmiş, şu sırada da aynı politikacılar aynı liderler sırasıyla başbakan olacaklar) ve yüze yakın bıyıklı, kaşarlı, kurt, erkek milletvekilini esas duruşta bekletiyor. Avcunu açık konumda hiç göremezsiniz, yapay ve sonradan öğrenildiği belli bir şekilde aşağı doğru bastırdığını göreceksiniz. Yabancı danışmanlara on binlerce dolar ödersiniz ve size bu hareketleri öğretirler.

Tansu Çiller’in TBMM’deki bir konuşması, elini baskın olarak avcu aşağıya gelecek şekilde indirip kaldırarak konuşmasını sürdürüyor. Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit ve Hüsamettin Özkan’ın el hareketlerini kitabın devamında yorumlayabilecek düzeye geleceksiniz.

Tehdit Konumu

Çiller sadece Mesut Yılmaz’dan bahsederken, işaret parmağını, yumruğunu sıkarak tehdit konumuna getirir. Bu ebeveynlerin, büyüklerin, amirlerin, öğretmenlerin, subayların kullandığı, beyinde tehdidi inceden inceye hissettiren korkutucu bir harekettir.

 

 

Tehdit konumu

Deniz Baykal bu konuşmasında: Hükümete ön koşulsuz girebiliriz, diyor olabilir. Eğer  böyle diyorsa sakın inanmayın ve parmağına bakın. Parmak: Çok koşulumuz var,  hükümete girdikten sonra da canım sıkıldığı anda hükümeti düşürürüm, diyor olabilir; ama olmayabilir de!

Eğer yeni genel müdür gülümseyerek “Arkadaşlar  istanbul gizli kürtaj , senelerce hep beraber mesut bahtiyar çalışacağız” derken, bu işareti yapıyorsa ve işaret parmağını kullanıyorsa, ben buna  tehdit  parmağı  diyorum.  Bilin  ki  karşınızda  sizi  Bizans  askerleri  ya                                                                                                                da                                                                                                           Profilo buzdolabı gibi gören yavru bir Cüneyt Arkın var. Yumruk tehdittir. Yumruğun  sıkılma şiddeti tehdidin derecesini gösterir; bu yumruğa bir de işaret parmağı eklenmişse tehdit, bir yerlere yönelmeye başlamış demektir. İçeriğe değil, vücudun verdiği ipuçlarına bakın.

Irak Savaşı sonrası Bush ve Blair’in kimyasal silah konusunda bilerek yalan söyledikleri ortaya çıkmış. Fotoğraf çekilirken Putin, işaret parmağını uzun süre böyle tuttu. Görüşmenin içeriğini kimse bilmiyor; ama bakın haberdeki son cümle ne: “Putin, Tony Blair’i haşladı.”

 

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu konuşmasında, “Çok mutlu bir yıl geçireceğiz!” dese bile parmak “Sen arkadaki!” diyor. İşaret parmağı bilinçaltımızda tehdit ve her an kafama bir anayasa kitapçığı gelebilir duygusu yaratır. Bakışları ise ilerleyen bölümlerde yorumlayabileceksiniz.

 

 

Clinton, tehdit ederken sağ eliyle kürsüye ve dünyaya dokunuyor, ya Saddam’dan ya da Ladin’den bahsediyor. Monica Lewinsky’den bahsetseydi mahcup ve buğulu gözlerle konuşacaktı, güvenilirliğini ve dürüstlüğünü anlatan mavi kravatını takacaktı.

Davranışlar görülebilir. Tutum, duygu ve düşünceler görülemez.

Davranış GÖRÜLEBİLİR Duygu İnanç GÖRÜLEMEZ

 

Düşünce  Görülemeyen  tüm  bu  düşünce,  duygu,  tutum,  inanç  gibi  soyut         kavramları insanların     davranışlarında  yakalarsınız.     Mutlu  bir  insan         nasıl gülümsüyorsa,    hoşnut olmayan biri de ayaklarının duruşuyla herhangi bir ipucu verebilir. Beyin geçmişte olabilir veya    geleceği yaşıyordur.         Ama beden                anı     yaşar.  Siz   de       o     an beynin         yaşadıklarını bedenden yakalayabilirsiniz. İlerideki bölümlerde bu konuyla ilgili çok ilginç örnekler bulacaksınız.

Amerika’da bir kütüphanede yürütülen araştırmada, günün belli saatlerinde okurlara kitaplar tezgâha bırakılarak verildi. Belli saatlerde ise kitaplar tezgâha  bırakılmadan elden verildi ve bu sırada da hafif bir el teması sağlandı. Kütüphane çıkışında uygulanan ankette, el teması sağlanan okurların kütüphane hizmetlerine çok daha olumlu baktıkları, dokunulmayan okurların ise, kütüphane hizmetlerini ilginç bir şekilde iyi bulmadıkları görüldü ( istanbul kürtaj fiyatları , kitap yayımlanıp da yöneticiler bu bilgiyi okuduktan sonra bakın, biz abartırız ya, Migroslarda kart verirken el okşamalar, Beğendik’te poşetinizi alırken hafif temaslar, kimi şirketlerde inlemeler… vs.).

Dokunmak çok etkili ve önemlidir, bir el sıkmayla karşınızdakinin düşüncelerini olumluya çevirme şansınız çok fazladır. El sıkarken başka etkiler de bırakabilirsiniz.

Mesut Yılmaz’ın Almanya’ya  ; 997 yılında yaptığı ziyarette, Helmut Kohl tarafından karşılanmasını televizyondan izledim. Kohl, elini diktatör konumunda sayılabilecek şekilde

 

uzattı, Mesut Yılmaz elini mecburen açık konumda, yani avucu yukarı gelecek şekilde verdi. Elin, benim dilenci konumu diye adlandırdığım bu duruşu, istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat-5 saniyelik el sıkma süresi içerisinde Kohl’un “ istanbul gizli kürtaj  patron benim” mesajını Yılmaz’ın beynine kodladı. Batılı bir iş adamı ile el sıkışırken bunu mutlaka yaşarsınız. Ellerini sizin elinizi hafif bastıracak biçimde baskın ve diktatör konumda uzatırlar. Türkiye’de yerleşmiş Batılı firmalardan size gelen satıcıların elinizi bu şekilde sıktığını göreceksiniz. Peki bunu nasıl aşarsınız?

Herhangi bir kitabı okuyarak, bir beden kürtaj fiyatları 2022 ya da satış eğitimi alıp karşınızda bırakın hafif baskın bir şekli, öp babanın elini şeklinde el uzatanlara ne yapacaksınız? “Tuttuğum gibi bileğini bükerim alimallah” diyenler, yanlış düşünüyor. Bu kitapta geçen, anlatımı zor olan iki özel teknikle rahatlıkla halledilebilecek bir sorun.

200 ;  sonlarında, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit tokalaşıyorlar. Şaron’un Ecevit’in elini, ne kadar kontrolü ele geçirecek şekilde ve avcu yere bakar biçimde sıktığına dikkat edin. Ecevit’in beynine de bizim beynimize de “gücü” kodluyor. Şaron’un arkasındaki uzun boylu koruma, Ecevit’in o dönemki koruması Komiser Recai Birgün, Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki eğitimlerim sırasında tam bir gün beden kürtaj fiyatları 2022 konusunda eğitim aldı. Şaron, onun elini sıkmaya kalksa o nasıl tokalaşacağını biliyor. Türkiye’nin Başbakanı bilmiyor, aslında bırakın Ecevit’i, politikacılarımızdan hangisini koyarsanız koyun oraya, üçü dışında hiçbiri bu konuda ciddi eğitimli değil. (Bu yorum yapıldığında Ecevit hayattaydı. Allah rahmet eylesin.)

Beden kürtaj fiyatları 2022 ile ilgili ilk çalışmalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde başladı. Bu bilgiyi de ilk olarak istihbarat ve devlet yönetiminde kullanmaya başladılar. Size, Amerikan Kara Kuvvetleri arşivinden alınan ilginç bir fotoğraf göstermek  kürtaj yapan muayenehane . ABD Başkanı Harry S. Truman’ın bir tarafında Churchill, bir tarafında Stalin; Başkan her ikisinin de  elini,  otoriteyi eline geçirecek şekilde, baskın olarak sıkıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ; 0

 • National Geographic dergisi, ; 945. ABD Kara Kuvvetleri Fotoğraf Arşivi.

 

Postdam Konferansı, Temmuz  ; 945. Elinizi normal bir durumda iki tarafa doğru uzattığınızda, elinizin iki tarafa doğru, avcunuz yukarıda olacak şekilde gittiğini görürsünüz. Truman ise bilinçli bir şekilde tersini yapıyor.

El Sıkma Türleri

El sıkanları tiplemelerine göre üç ayrı kategoride toplayabiliriz:

 1. Süs Köpekleri
 2. Pehlivanlar
 3. İş Bitiriciler Süs Köpekleri

Onlarla el sıkışırken artık daha fazla yaşamak istemediğinizi fark edersiniz. Genelde hanımlarla bu derdi yaşarsınız. Size ellerini verirler, eli alırsınız hiçbir şey hissetmezsiniz, sallayıp geri verirsiniz. Naylon poşet mi salladınız? “Amcaya merhaba de kızım” denilen bir kanişin patisini mi tuttunuz, anlamazsınız. Ülkemizdeki hanımlarsa aşırı dindar erkeklerin ellerini sıkarken aynı hissi yaşarlar. Kimi zaman eliniz havada bile kalabilir. Böyle bir durumda yanındakine dönün ve “Siz almaz mıydınız?” diye sorun. Kendisine ve karşısındakine güvensizlik, iletişim kurmama isteği, motivasyon düşüklüğünü karşıya vermenin en kolay yolu olarak kabul edilebilir. Profesyonelliğe hiç yakışmadığını rahatça söyleyebilirim.

Çözüm, 2 ;  aspirini aynı anda için.

 

Pehlivanlar

Pehlivanlar,  size   medeni   cesaretlerini   göstermeye,   ilgi   ve   dikkatlerini  anlatmaya, kendilerine ne kadar güvendiklerini ve iş bitirici olduklarını göstermeye tokalaşmayla birlikte başlayacaklarını bilirler; buna inanırlar ve bu konuda muhtemelen önceden evde ciddi ciddi çalışırlar, diye tahmin ediyorum. Kimi hanımlar, bu konuda erkeklerden daha uzmandırlar. Eliniz bir mengeneye girer, kurtulamazsınız. Yukarıda yüzünüze gülen adam, aşağıda “Sana bir öz güvenimi göstereyim de gör” diye sıkar da sıkar. Ta ki yüzünüz mor renkten   sarıya   dönmeye,   kalp   atışınız   yavaşlamaya   başlayıncaya   dek.   Bu duruma mutlaka hazırlıklı olun, bir hanım misafirim, beni hazırlıksız yakalayarak küçükken Cincibir gazozlarının (artık Cincibir çıkmıyor, ne çok severdim!) ağzını baş parmağınızla kapatıp gazını çıkartmak için salladığınız gibi salladı, üstüm başım kahve oldu.

Çözüm,  tokalaşma  sırasında  gideceğiniz  yöne  doğru  hareketlenmek             olmalı.        Odanıza beraberce halay çekerek gidemeyeceğiniz için elinizi bırakmak zorunda kalacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 ;  ;

 • Hürriyet gazetesi, ; 6 Ağustos

İş Bitiriciler

Bunlarla daha ilk kez karşılaşmışsınızdır; ama elinizi bir elleriyle tutarken diğer elleriyle de elinizin açıkta kalan bölümünü sarar ve okşarlar. Siz “Bayram değil, seyran  değil,  Allah’tan ortalık kalabalık” diye düşünürken elinizi bir türlü kurtaramazsınız. Yüzsüzlükleri arttığı oranda, eli yukarı gitmeye ve kolunuzu geriden tutmaya başlar. Bu ancak yakın bir dosta yapabileceğiniz, karşılıklı içtenliği anlatan bir tutuş şeklidir, hayatınızda ilk defa gördüğünüz bir adam bunu yapıyorsa ondan korkun. Bunu genelde politikacılar yaparlar, el sıkışırken elleriyle yapay bir dostluk mesajı verirler. Bayan politikacılar bunu yaparak erkeklerin beyninin köşesindeki bir yere cinsel mesaj gönderirken, erkek politikacılarda bunun en üst düzey şekli, Hasan Celal Güzel hareketi adıyla literatüre kazandırdığım enseden asılma hareketidir. Yakın dostlar birbirine bunu yaparsa o  zaman  içtenliği anlatır.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalının ana haber bülteni için benden görüş istendi. Konu, Yalım Erez’in hükümet görüşmesindeki beden kürtaj fiyatları 2022yle ilgili mesajlardı. En ilginç görüntü, Yalım Erez’in elini sıktığı tüm liderlere (Çiller hariç) diğer eliyle de mutlaka dokunmasıydı. Bu hükümetin kuruluşu için bir yardım beklentisinin en açık göstergesiydi. Fakat diğer eliyle Deniz Baykal’ın sadece eline dokunurken, FP Lideri Kutan’ın dirseğine, Ecevit’te daha yukarı, en yakın olduğu Yılmaz’ın ise neredeyse omzuna dokunuyordu. Liderler arasında bir mahalle arkadaşı olsa ensesini de tutabilirdi (Hasan Celal Güzel hareketi). İlginç bir şekilde el sıkma ritüeli sırasında karşılık olarak liderlerden, Erez’e  diğer elleriyle dokunan sadece Yılmaz ve Ecevit oldu. Diğerleri dokunmadılar, bu da onu gerçek anlamda hangi liderlerin koşulsuz desteklediğiyle ilgili iyi bir ipucuydu (ben haberi hazırlayan televizyoncuya, bu yorumları ekrana bakarak yaparken arkama döndüğümde, haber arkasındaki diğer kişilerin merakla toplandıklarını ve dinlediklerini gördüm).

Çözüm, aynısını yapın. Yüzünüzde daha ikircikli bir gülümsemeyle elleri, daha fazla okşayın ve daha uzun tutun. Diğer elle ensenize mi daldı? Siz de enseyi yakalayın, onlar birbirini tanır. Unutmayın deli deliyi görünce çomağını saklarmış! “Bu benden daha  yüzsüz” ya da “Onun da benden bir çıkarı var herhâlde” deyip yanınızdan hızla uzaklaşacaktır.

 

 

Kostas sağ elini kontrolü alacak şekilde dominant uzatırken sol eliyle, Erdoğan’ın kolunu kavramış. 68. sayfadaki fotoğraf ise Erdoğan’ın bu konuda bilgili olduğu dönem. Karamanlis elini dominant uzatmasına rağmen başbakanın avucunu açık bulamadı. Başbakan da diğer eliyle onu kavradı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ; 2

 • Sabah gazetesi, ; istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat Mayıs

Başbakan Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Viyana’da, Avrupa Topluluğu hükümet başkanları toplantısında. İkisi de beden kürtaj fiyatları 2022 konusunda iyi eğitimli.  Karamanlis sol eliyle Erdoğan’ın kolunu mümkün olduğu kadar yukarıdan tutarak hem samimiyetini hem de hâkimiyetini anlatmaya çalışıyor. El ne kadar yukarıdan kavrarsa hâkimiyet, beklenti, çıkar, samimiyet (görüşmenin yapısına göre) o kadar yüksektir.

Yukarıdan dokunmak güç gösterisidir. Üst, astın omzuna eliyle dokunur. Bu, sahiplenmeyi ve gücü anlatır. Ast, üste aynısını yapamaz. El ne kadar omza veya enseye yakınsa güç o kadar fazladır.

 

 

2005’te aynı hafta içinde çekilen bu iki görüntüde Tayyip Erdoğan, İtalyan Başbakanı Berlusconi ve Kırgızistan Başbakanı Tanayev’i iki eliyle tutuyor. Bu fotoğraf da gücü ve üstün olmayı anlatır. Bilinçli ve hâkimiyet kurmak için yapılan profesyonel bir davranış.

Ellerin Anlattıkları

 istanbul kürtaj fiyatları  ellerin çeşitli duruşlarının size ne gibi gizli ipuçları verebileceği üzerinde duralım. Eller Kenetli

Kenetli   eller,   genel   bir   olumsuzluğun,   bir   hayal   kırıklığının             habercisidir.    Bir     iş görüşmesinde sizi ziyarete geldiklerinde dikkat edin. O ilk başlangıç bölümü bitmek bilmez. Dilbilimde buna “fatique communion”  ; istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyatdenir. İletişim kurmak  için  gösterilen hani o ilk çabalar. Bunda genelde pek başarılı olduğumuz söylenemez. “Daha daha nasılsınız?” sorusu sadece Türkçede vardır. Otobüslerde “Memleket nire?” ve onu mutlaka izlemesi            gereken             “İçinden         mi?” sorularından             oluşan   bu   iletişim   kurma             biçimi, kız istemelerde de vardır. Timur ve Beyazıt’ın orduları gibi karşı karşıya gelen kalabalık aile grupları, buz gibi bir sessizlikten sonra birinin (ki onun adı genelde Kamber’dir) ortaya çıkıp “Eee, havalar da soğudu!” demesiyle iki rakip aile, havalar üzerine yarım saat geyik yaparlar.

 • Fatique Communion: Sohbet başlatmak için ku lanılan standart sözlerin dilbilimdeki uluslararası Kitap boyunca benden özenti İngilizce kelimeler duymayacaksınız. Benim kürtaj fiyatları 2022m bana  yeter.  Sadece bazen  istanbul gizli kürtaj   olduğu gibi araştırma  yapacaklar için bilimsel kaynak belirtirken ku lanacağım.
 • Beyefendi Çernobil’den sonra böyle
 • Evet, bu El Nino böyle yaptı.
 • Haklısınız Monika Lewinsky yüzünden düzelmedi gitti mevsimler (o da yabancı kelime ya!).

 

İş görüşmesinde sizi ziyarete gelenler, genelde asıl konuya  girmek için yaklaşık yarım  saat Beşiktaş teknik direktörünün Ertuğrul’u niye libero oynattığından Amokachi’yi takımdan kesmekte ne kadar hatalı olduğuna kadar konuşmak zorunda hissederler. Böyle bir durumda, ellerinizin masanın üstünde birbirine kenetli olduğunu göreceksiniz.

Resimde, Prof. Dr. İsmail Üstel’in haraşo örgü üzerine yaptığım on beş dakikalık bir konuşma sonrasındaki ellerini görüyorsunuz.

 

 

 

Bu duruş yüzünüze yansıtmamaya çalıştığınız, beyninizdeki olumsuzluğun ellerinize yansımasıdır. Görüşme yarım saati geçip de karşınızdaki koltuğa kaykılarak “Aslında hem enflasyonun hem de güneydoğu sorununun şipşak çözülebileceğinden, aslında köşedeki kokoreççinin benden ve ondan fazla kazandığından ve aslında biz millet olarak tembeliz arkadaş, bak sallandıracan iki kişiyi…” diye devam ederken, kenetli ellerinizin iyice yukarı yükseldiğini görürsünüz. Bu olumsuzluğun, bıkkınlığınızın ne düzeye geldiğinin bir göstergesidir. Olumsuzluk arttıkça kenetli eller daha yukarı çıkmaya başlar. Eğer karşınızdaki ellerini bu şekilde tutuyorsa işte bu nedenle siz de görüşmeyi daha fazla sürdürmemelisiniz.

 

Görüşmemiz iki saati geçmiş, ben değerli dostum İsmail Bey’e “Bir bölük komutanımız vardı, beni çok severdi. Askerde hiç nöbet tutmadım, çok rahattım, hiç dayak yemedim” diye, anlatıyorum; görüşmemizin üçüncü saatine denk gelen resmi, yayın ilkelerimiz nedeniyle yayımlamıyoruz.

Türk Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powell basın toplantısında. Her ikisi de bir iç gerginliği içinde (eller kenetli) bir ihtimal farkında olmadan biri diğerini aynalıyor olabilir.

 

 

Recep Tayyip Erdoğan’ı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alındıktan sonra yaptığı basın toplantısında görüyorsunuz. Eller üzgünlüğünün derecesini gösteriyor. Ayakları da büyük ihtimalle çarpı işareti yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ; 4

 • Hürriyet gazetesi, l gazetesi, 29 Ocak Ağustos 200istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat.

Efsane bir fotoğraf. Çok sosyal bir ortam. Hilmi Özkök, Semra Sezer, Necdet Sezer ve Tayyip Erdoğan yan yana. Kimse ortamda rahat değil, herkesin elleri kenetli.

 

Papa II. Jean Paul, Beytüllahim’e ziyarete gelmiş, Filistin’de protesto  gösterileri  var, Yaser Arafat ve eşi Süha Arafat gülümsemeye çalışıyorlar; ama elleri gerginliklerini yansıtıyor.

Ellerin Önde ve Arkada Birleşmesi

Bunlar iki farklı anlam taşıyan duruşlardır. İlk resimde gördüğünüz daha çok kaymakam

 

beyden köye su yolu istemeye gelen muhtarın duruşudur ve genellikle de başın eğilmesi, vücudun küçülmesi ve omuzların düşmesiyle desteklenir. Karşınızdakine genelde “Vur enseme, al ağzımdan ekmeği” havasını verirsiniz. Ellerin arkada birleşmesi ise kendine olan özgüveni, meydan okumayı anlatır. Saklayacak ve korkacak bir şeyiniz olmadığını gösterirsiniz. Genelde bu, koridordan geçen lise müdürünüzün, kalabalık bir bölüğün karşısındaki nöbetçi subayın ya da cezaevi avlusunda volta atanların yürüyüşüdür ve göğsün öne çıkması, omuzların yükselmesi, burnun hafif yukarı kalkmasıyla tamamlanır. Karşınızdakine genelde “Bunun milletvekili bir dayısı var herhâlde” havası verirsiniz. Bir şey saklamadığınızı, kendinize güvendiğinizi ve mücadeleye de  hazır  olduğunuzu gösteren bir duruştur bu. Bir devlet dairesinde sizi ayakta bekletiyorlar, bilmem ne verginizi vermek için eziyet çekiyorsunuz; Muhtar Emmi gibi beklerseniz yarım saat daha telefonda muhabbetlerine devam edebilirler; ama Kaymakam Bey duruşu size en azından yarım saat kazandıracaktır.

Muhtar Emmi duruşu

 

 

 

 

Kaymakam Bey duruşu

Amerikalılar için zafer fotoğrafı. Saddam Hüseyin’in elleri önden kelepçelenmiş; gücün elinden alındığının kanıtı. Amerikalılar ellerinde şampanya kadehleriyle yeni  yılı kutlamaya hazırlanırken seyrettiler görüntüleri. Bu fotoğraf için 655.000’i aşkın  sivil, kadın, çocuk Iraklı öldü ve Amerikalıların Irak’a girme nedeni olarak gösterdikleri kitle imha silahları hâlâ bulunamadı. Dünya nüfusunun %5’ine sahipken dünya tüketiminin

%40’ını yapan, nüfusu %5’ken küresel ısınmaya yol açan gazların %25’ini salan ve Kyoto anlaşmasını imzalamayan ABD Başkanı Bush hakkında hiçbir mahkeme yok. Yıl 2007, bir diğer yılbaşı;  ; 67 kişinin ölümüne neden olmaktan açılan dava sonucu Saddam asıldı (emin olun on binlerce daha fazlasını öldürtmüştür). 655.000 kişinin katili Bush ise özgür. Fotoğraflara inanmayın, kalbinize inanın. Asılacaksa tüm katiller asılsın, İmralı’dan Beyaz Saray’a kadar.

Eğer bir elinizle diğer elinizi değil de, diğer bileğinizi tutuyorsanız bu genel bir olumsuzluğun ifadesidir. Daha fazla uzamaması gereken  bir  olumsuzluğun  da işaretçisidir. Zielke’nin dediği gibi el, bileği ne kadar yukarıdan tutarsa, ki bu dirseğe  kadar çıkabilir, memnuniyetsizliğin arttığı, bir an önce başka bir işe dönmeniz gerektiği konusunda karşıya ipucu veriyorsunuzdur.  ; 5 Eğer karşınızdaki  böyle  bekliyorsa görüşmeyi bir an önce bitirin, bir de yumruğu sıkılıysa kaçın oradan!

 • Zielke, Wolfrang ( ; 99istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat). Sözsüz Konuşma. İstanbul: Say Yayınları.

Bill ve Hillary, Beyaz Saray bahçesinde eğer bunun tam tersi şekilde dursalardı skandal olabilirdi. Öğretilmiş bir duruş. Bill hâkim, Hillary ise evde kocasını “sapık herif” diye oklavayla kovalıyor bile olsa basının karşısında böyle durmak zorunda.

 

Irak Savaşı öncesi ABD’li General Michael Dodson diye bir adam gelmiş İskenderun’a.

 

Basın, “İnceleme ve denetmelerde (!) bulundu” diye haber yayımladı.  Dodson fotoğrafların çekildiğinin farkında, eller belinde, güç gösterisi yapıyor; “denetleme yapıyor havası” veriyor. Karşısında bizim subayımız. Belki fotoğrafların çekildiğinin farkında değil; yine de öyle durmamalı. Emin olun; bilgisiyle, tavrıyla, ülke sevgisiyle o adama gerekli tavrı göstermiş ve yeterli cevabı vermiştir; ama insanlar o konuşmaları duymuyor, sadece bu fotoğrafı görüyorlar. Askerî lisede bizim müfredatımızda beden kürtaj fiyatları 2022 yoktu. Mutlaka öğretilmesi gerekir, bu fotoğraf onun kanıtı. Dışişleri, politika, birçok alanda herkes bu konudan habersiz. Abartılmadan öğrenilmesinde fayda var. (Bu fotoğraftaki kişi ben de olabilirdim; rencide etmemek için subayımızın yüzünü flulaştırdık. Bunun anlık bir görüntü olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var, biz sadece ilerisi için gereken dersi almalıyız.)

Haldun Dormen Duruşu

Ellerin Haldun Dormen duruşu, resimlerde gördüğünüz hareket, daha çok “Ben biliyorum” ya da “Biliyor görünüyorum” hareketi olarak kabul edilebilir.

Haldun Dormen duruşu

 

“Her şeyi biliyorum kardeşim görmüyor musun?”

Bu hareketi yaptığınızda karşıdaki içgüdüsel olarak sizin konuyla ilgili bir şeyler bildiğiniz hissine kapılacaktır.  Ben        bunu        Haldun     Dormen             hareketi         olarak          adlandırıyorum. Karşınızdaki otomatikman daha tedbirli olacak ve “Herhâlde konuya hâkim” duygusuna kapılacaktır. Bunu çoğunlukla, genel müdürler, yöneticiler çalışanlarına karşı, profesörler oturdukları masada öğrencilerine karşı yaparlar. Astın üstüne karşı yapma şansı yoktur.  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, şirkette çaycıyı çağırıyorsunuz. “Buyur ne istedin?” diye bu hareketle geliyor. Anlaşıldığı gibi bu hareketi daha çok, yetkin, üst kademedeki ve bilgili görünümündeki kişiler kullanır. Büyülü ve bilgece bir harekettir. Doğru yerde kullanmanızı  içtenlikle tavsiye ederim.

 

 

Kemal Derviş’in Dünya Bankası’nda başkan yardımcısıyken eğitim aldığı kesin, bakanlığı sırasında Haldun Dormen duruşunu çok kullandı.

 

El Yüzde

Elin yüzü kapatması genellikle olumsuzluk, endişe, belki yalan ya da şüpheye dair bir ipucudur. Çeşitli uzmanlar, elin yüzdeki değişik konumlarıyla ilgili farklı yorumlar yapmaktadır.

Endişe, şüphe, yalan, olumsuzluk

El, yüze hayal kırıklığı durumunda da gider. Penaltı kaçtığında tüm taraftarlar elini  yüzüne, alnına götürür; işte size bir örnek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ; 6

 • Miliyet gazetesi, 20 Mart 200istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat.

Mart 200istanbul kürtaj yapan merkezler uygun fiyat Tezkeresi’nin TBMM’den geçmediği gün, Erdoğan ve Gül. Ellerin yüzde oluşu; endişe, üzüntü, iç gerginliği ve olumsuz duyguları anlatıyor.

Elin çeneyi okşaması bir karar verme sürecini ve yoğunlaşma isteğini anlatır. Dikkati ve

 

yoğunlaşma isteğini gösteren asıl ipucu, işaret parmağının beyni gösterdiği, elin ise yanağa dayalı olduğu duruştur. Bunu genellikle bir toplantının başında sizi dinleyen çalışanlarınızın aşağıdaki gibi yaptığını görürsünüz; ama bir süre sonra duruş bir sonraki şekli alabilir. İkinci fotoğrafla ilgili fazlaca yorum yapmıyorum. Birinci duruş ilginin ifadesi, ikincisi ise “ istanbul kürtaj fiyatları  memlekette olmak vardı, annem içli köfte yapıyordur” duruşudur.

Elin yanakta olduğu duruşta iki şeye dikkat edin, başparmak ve orta parmak.

“Bak nasıl dikkatle dinliyorum, görüyor musun? Anlattıklarına yoğunlaşmış durumdayım.”

 

Genelde  ; 5 dakika sonra bu görüntü oluşur. “Kardeşim susmadı gitti; leyleğin ömrü laklakla geçer dedikleri bu herhâlde.”

Başparmağın Verdiği Mesajlar

Başparmak, genel anlamda üstünlüğün, egonun ve güvenin ifadesidir. Birini başparmakla göstermekle açık avuçla işaret etmek veya işaret parmağıyla göstermek arasında büyük fark vardır. Başparmak önem vermeme, kendini ondan üstün görme; açık avuç saygı, sevgi ve dostluk; işaret parmağı ise tehdit, otorite duygusu uyandırır.

Dikkat edin yeni yetme iş adamları takım elbise alırlar ve bu elbise mutlaka yelekli olur. Şirkette dolaşırken genelde eller yelek cebindedir, fakat başparmaklar hep dışarıdadır. Bu egemenliğin sahipliğin, hatta etrafa alttan alta verilen bir cinsel mesajın  habercisi  olabilir.  kürtaj yapan devlet hastaneleri varmıdır. Kliniğimizde güvenle yapılmaktadır, çaycıyı çağırıyorsunuz; eller yelek cebinde, başparmak dışarıda “Buyur”

 

diyerek geliyor! (Kitap boyunca başka çaycı örneğimiz yok, rahatlayabilirsiniz.) Çaycı yapamaz; ama genel müdür veya patron şirkette böyle dolaşır. Aynı şey askılı kemerini tutanlarda vardır, normal bir şekilde tutabilecekken başparmak  açıkta  ve  yukarıdadır. Aynı şekilde iki elini arka cebine sokanlar özellikle başparmağı, güveni, etrafa egemenliği gösterme isteğinin habercisi olarak hep dışarıda bırakırlar.

Sizi dinleyen kişinin eli yanaktayken, başparmağı şakakta değil de çene altındaysa eleştirel bakıyordur, bir rekabet hissi de yaşıyor olabilir  ; 7 (bu, Morris’e ait bir yorum; kendi izlenimlerimle bunu destekleme şansım olmadı).

 • Morris, Desmond ( ; 994). Bodytalk: A World Guide to Gestures. New Jersey: Cape

 

 

 

Dinlemede.   Negatif   duygular   hâkim,   söylediklerinize   katılmıyor   ve                    kendi      eklemek istedikleri var.

Obama’nın bakışı eleştirel, tam olarak ikna olmuş değil. Büyük ihtimalle itiraz niteliğinde söyleyecekleri var. Bakışları dikkatle dinlediğini anlatıyor.

Diğer parmakların ağzı örtmesi iki şeyin ipucu olabilir ya “Benim de söylemek istediklerim var” ya da “Sana inanmıyorum.”

Bir seminerdesiniz, sunuş yapıyorsunuz veya toplantıdasınız. Yöneticilerden biri sizi böyle dinliyor. Konuşmanızı kesip hemen fikrini alın. “Erdoğan Bey, siz ne dersiniz?” deyin. Duruşunu değiştirecek, görüşlerini aktardıktan sonra elinin konumu mutlaka farklı olacaktır.

 ; 997’de Ankara’da bir otelde konuşma yapıyorum, bir an durdum; yetmiş-seksen kişilik bir topluluk içinden, bir beyefendiye: “Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?” diye sordum. Çok tanınan bir yatak ve kanepe firmasının üst düzey yöneticisiymiş. Hiç duraksamadan kendi

 

şirketiyle ilgili bazı örnekler verdi ve sonra “Şerif Bey, ben bir  şeyler  söyleyip söylememeyi aklımdan geçiriyordum; ama belirgin hiçbir şey yapmadım, bu kadar kişinin arasında benim

İsrail Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanlığınca verilen resmî bir yemekte Demirel’i dinliyor. Yorumsuz!

bir şeyler eklemek istediğimi nasıl anladınız?” diye sordu (“Siz bir konuşmacı olarak doğru dürüst      bir         şey  anlatmazsanız          ve        boş            konuşursanız,   seksen   dinleyicinin           de      mutlaka ekleyecekleri bir şey vardır zaten” diyemediğim için işaret parmağı ve dudaklarla ilgili alakasız bir şey anlattım. Herkes inandı, size de anlatıyorum). Sadece işaret parmağının dudaklara dokunması kişinin büyük ihtimalle söylemek ve eklemek istediği bir şeylerin olduğunu belirtir. Bu tür bir dinlemede negatif bir düşünce yoktur, genelde kişinin katkıda bulunma isteği vardır. Ama söyleyip söylememe arasında bir tereddüt geçiriyordur. Eğer olumsuz bir düşünce varsa tüm el ağzı kapatır ve başparmak da yukarıyı gösterir. İşaret parmağının dudağı kapatmasını veya dudağa dokunmasını, ben en çok masamda bir şey düşünürken        ve                   bunu     çalışan            arkadaşlarımdan            birine                   aktarıp            aktarmama              konusunda kararsızken yapıyorum; bu duruş aynı zamanda o sıradaki bir düşünce yoğunluğunun da göstergesi olabilir.

 

200 ;  yılı sonunda TOBB’un reel sektör üzerine yaptığı toplantılardan biri. Kemal Derviş’in konuşmacıya söylemek istedikleri var, işaret parmağını bastırma şiddeti, itirazının olduğuyla ilgili bir ipucu, Derviş konuşmacıya katılmıyor. Benim iyi dostum, gelecekte de dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla önemli hizmetler vereceğine inandığım Rifat Hisarcıklıoğlu, elleriyle hâkim ve bilgili olduğunu hissettiriyor.

Ellerin Birbirine Sürtülmesi

Akşam eve gittiniz ve en sevdiğiniz yemek sofrada (benimki zeytinyağlı yaprak sarma, bizim evde geleneksel olduğunu tahmin ettiğim bir şekilde dört yılda bir yapılır, yani en

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...