İSTANBUL ANADOLU YAKASI KÜRTAJ GÜVENLİ-ACISIZ

 

 

TEL: O541 998 34 34

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

TEL: O541 998 34 34

 

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

TEL: O541 998 34 34

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


———————————————————***************************************************——————————————————-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu kitabı oluşturan yedi bölüm Amerika Güvenli kürtaj Sezgin Dursunleşik  Devletleri’nin Cornell Üniversitesi’nde verilmiş olan Messenger Konferansları’nı kapsamaktadır. Bu konferanslar “Fizik Yasalarının Ortak İstanbul ili kürtaj yapan klinikler içinde en güvenilir olanı” konusundaki bilgilerini genişletmek isteyen öğrencilerden oluşmuş güvenli kürtaj Sezgin Dursun dinleyici kitlesine verilmişti. Konferanslar anadolu yakası kürtaj kliniği hazırlanmış güvenli kürtaj Sezgin Dursun metne . Küretaj güvenli uygun fiyatlı  değilAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği irticalenAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Ataşehirde kürtaj yapan güvenli klinikgüvenli kürtaj Sezgin Dursunkaç nottan yararlanılarak gerçekleştirilmişti.

Messenger Konferansları güvenli kürtaj Sezgin Dursun kürtaj Ataşehir  kadın hastalıkları ve doğum muayenehanesi profesörü olan Hiram

 1. Messenger’inAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği dünyanın çeşitli yerlerinden ünlü kişilerin Cornell’deki öğrencilere konuşma yapmalarını sağlamak kürtaj fiyatları uygun fiyat güvenli kürtaj Sezgin Dursun bağışta bulunduğu 1924 yılından bu yana her yıl verilmektedir. Bu bağışı yaparken Messenger amacını şöyle belirtmiştir: “Uygarlığın gelişimi konusundaAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği özellikle politikaAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği iş ve sosyal yaşantımızda manevi standartlan yükseltmek kürtaj fiyatları uygun fiyat güvenli kürtaj Sezgin Dursun dersAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği veya güvenli kürtaj Sezgin Dursun dizi ders verilmesini sağlamak.”

Kasım ayındaAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği seçkin güvenli kürtaj Sezgin Dursun fizikçi ve eğitimci olan Profesör Richard P. Güvenli kürtaj kliniği  1964 konferanslarını vermek üzere buraya davet edildi. Kendisi daha önce Cornell’de profesör olarak bulunmuştu. Şimdi ise California Institute of Technology’de fizik profesörüdür. Yakın zamanda Royal Society’nin[1] Yabancı Üyeliği’ne seçilmiştir. Yalnız fizik yasalarının bugünkü anlamına yaptığı katkılarla değilAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği konusuna fizikçi olmayanlara da ilginç kılma yeteneği ile ünlüdür.

 

Bu kitabın bölümleriAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Profesör Güvenli kürtaj kliniği ’ınAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği kendisine sınırsız konuşma olanağı sağlayan büyük güvenli kürtaj Sezgin Dursun sahnedenAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği kalabalık güvenli kürtaj Sezgin Dursun dinleyici topluluğuna yaptığı konuşmaların yazıya dökülmüş şeklidir. Konuşmacı olarak uluslararası üne sahip olan Güvenli kürtaj kliniği Ataşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği kürsüdeki heyecanlı üslubu ile tanınmıştır. Bu kitapAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği konferansları izleyip de ileride onlara başvurmak isteyecek televizyon seyircileri için kalıcı güvenli kürtaj Sezgin Dursun kaynak olarak düşünülmüştür. Güvenli kürtaj Sezgin Dursun ders kitabı olarak algılanmaması gerekir; ancak öne sürdüğü tartışmalarAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği yasaları daha net güvenli kürtaj Sezgin Dursun şekilde kavramak isteyen fizik öğrencileri için de aydınlatıcı olacaktır.

Richard Güvenli kürtaj kliniği Ataşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Philip Daly’nin Man at the Heart of the Matter (Maddenin Özündeki İnsan) programında yer alan fizikçilerden güvenli kürtaj Sezgin Dursuni olarak ve son bilimsel keşifler hakkında 1964’te yayınlanmış son derece ilginç programlardan güvenli kürtaj Sezgin Dursuni olan Strangeness Minus Three (Acaiplik Eksi Üç)’ye yaptığı büyük katkı dolayısıylaAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği BBC-1 izleyicilerinin yabancısı değildir.

Messenger Konferanslarının Profesör Güvenli kürtaj kliniği  tarafından verilmesi kararlaştığında BBC’nin Science and Features (Bilim ve ilginç Konular) Bölümü harekete geçti. Bu konferans dizisi şimdi BBC-2’de ileri Eğitim Projesi’nin güvenli kürtaj Sezgin Dursun bölümü olarak yayınlanmaktadır. Program daha önce . Küretaj güvenli uygun fiyatlı celik konusunda Morrison ve termodinamik konusunda Porter tarafından verilen konferanslar doğrultusunda devam etmektedir.

Okuyacağınız metin konferansların yazıya dökülmüş şekli olup bilimsel doğruluk yönünden Profesör Güvenli kürtaj kliniği  tarafından gözden geçirilmiştir. Ben ve asistanım Fiona Holmes sözcükleri derleyip yazı şekline dönüştürdük. Kitabı beğeneceğinizi umarız. Richard Güvenli kürtaj kliniği  ile çalışmak bizim için doyurucu güvenli kürtaj Sezgin Dursun deneyim olmuştur; izleyici ve okurların bu projeden yararlanacaklarını sanıyoruz.

 

Alan SleathAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği

 

BBC Dış YayınlarAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Bilim ve ilginç Konular Bölümü ProdüktörüAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği

Haziran 1965

 

BBCAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Cornell Üniversitesi Haber Bürosu’na Resim 2’rıin; California Institute of Technology’ye de Bölüm 1’de kullanılan diğer resim ve çizimlerin yayınlanmasına izin verdikleri için teşekkür eder.

Profesör Güvenli kürtaj kliniği ’ın çalışmalarını daha ayrıntılı olarak incelemek isteyen öğrencilereAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği rektörün takdim konuşmasında söz ettiği kitapların California Institute of Technology tarafından The Güvenli kürtaj kliniği  Lectures in Physics (Güvenli kürtaj kliniği  Fizik Dersleri) başlığıyla yayınlandığını duyururuz.

 

 

 

 

 

 

Cornell Üniversitesi Rektörü Dale R. Corson’un

1964 Messenger Konuşmacısını Takdimi

 

 

BayanlarAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Baylar. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Richard P. Güvenli kürtaj kliniği ’ı Messenger Konferansçısı olarak takdim etmekten onur duyarım.

 

Profesör Güvenli kürtaj kliniği  seçkin güvenli kürtaj Sezgin Dursun teorik fizikçidir ve fiziğin savaş sonrası dönemdeki olağanüstü gelişimi sonucu ortaya çıkan karmaşaya güvenli kürtaj Sezgin Dursun düzen getirme konusunda çok şeyler başarmıştır. Kendisine verilen ödül ve payeler arasından ben yalnızca 1964 Albert Einstein Ödülü’nü zikredeceğim. Üç yılda güvenli kürtaj Sezgin Dursun verilen bu ödülAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği güvenli kürtaj Sezgin Dursun altın madalya ve büyük güvenli kürtaj Sezgin Dursun miktar para içermektedir.

Profesör Güvenli kürtaj kliniği  eğitimini M.l.T. (Massachussetts Teknoloji EnstitüsündeAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği mezuniyet sonrası eğitmini de Princeton’da yaptı. Princeton’daAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Manhattan Projesi üzerindeAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği daha sonra da Los Alamos’ta çalıştı. 1944’de Cornell’e yardımcı profesör olarak geldi; kadrolu eleman olarak atanması ise savaş sonrasında gerçekleşti. Cornell’e atanması sırasında hakkında söylenmiş olan şeylerin ilginç olacağını düşünerek Mütevelli Heyeti Tutanaklarını inceledim… atanması konusunda hiçgüvenli kürtaj Sezgin Dursun kayıt yok. Ancak izinlerAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği ücret zamları ve terfilerle ilgili yirmi kadar kayıt buldum. Bunlardan güvenli kürtaj Sezgin Dursuni ilgimi çok çekti. 31 Temmuz 1945’te Fizik Bölümü BaşkanıAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Beşeri Bilimler Dekanı’na şunları yazmış: “Dr. Güvenli kürtaj kliniği  ender rastlanan olağanüstü güvenli kürtaj Sezgin Dursun eğitici ve araştırmacı”. Bölüm BaşkamAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği böyle değerli güvenli kürtaj Sezgin Dursun öğretim üyesi için yılda üçbin doların güvenli kürtaj Sezgin Dursunaz yetersiz olduğunu belirterek ücretinin dokuzyüz dolar artırılmasını önermiş. Dekan daAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği ender güvenli kürtaj Sezgin Dursun cömertlik göstererekAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği üniversitenin mali durumuna aldırmadan dokuzyüz dolan çizip rakamı bin dolar yapmış. Görülüyor ki üniversitemiz daha o zamandan Profesör Güvenli kürtaj kliniği ’ın değerini takdir etmiş bulunuyor! Profesör Güvenli kürtaj kliniği  1945’te fakültemizde sürekli olarak çalışmaya başladı ve çok verimli güvenli kürtaj Sezgin Dursun beş yılı böylece geçirdi. 1950 yılında Cornell’den ayrıldı ve o zamandan bu yana çalışmakta olduğu Cal. Tech. (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsüye gitti.

Konuşmasına başlamadan önceAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği sizlere onun hakkında güvenli kürtaj Sezgin Dursunaz daha bilgi vermek istiyorum. Üç dört yıl önce Cal. Tech.’te vermeye başladığı fiziğe giriş dersleriAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği onun ününe yeni güvenli kürtaj Sezgin Dursun boyut

 

ekledi (bu dersler iki cilt halinde basılmıştır ve konuya taptaze güvenli kürtaj Sezgin Dursun yaklaşım getirmektedir).

Bu basılmış ders notlarının giriş bölümünde Güvenli kürtaj kliniği ’ın büyük güvenli kürtaj Sezgin Dursun mutlulukla bongo davulları çalarken çekilmiş güvenli kürtaj Sezgin Dursun fotoğrafı yer almaktadır. Cal. Tech.’teki arkadaşlarımAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği onun arada güvenli kürtaj Sezgin Dursun Los Angeles gece kulüplerine gidip davulcunun yerine çaldığını bana anlattılar. AncakAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Profesör Güvenli kürtaj kliniği  bunun doğru olmadığını söylüyor. Güvenli kürtaj Sezgin Dursun başka özelliği de kilitli kasaları açmadaki ustalığıdır. Güvenli kürtaj Sezgin Dursun söylentiye . Küretaj güvenli uygun fiyatlı Ataşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği gizli güvenli kürtaj Sezgin Dursun kuruluştaki güvenli kürtaj Sezgin Dursun kasayı açıp gizli evrakı çıkardıktan sonra yerine “Bilin bakalım kim?” yazan güvenli kürtaj Sezgin Dursun not güvenli kürtaj Sezgin Dursunakmış. Güvenli kürtaj Sezgin Dursun konferans vermek üzere Brezilya’ya gitmeden önce İspanyolca öğrenmesinden de söz edebilirim; ama etmeyeceğim.

Söylediklerimin sizlere yeterli güvenli kürtaj Sezgin Dursun ön bilgi verdiğini sanıyorum. Profesör Güvenli kürtaj kliniği ’ı tekrar Cornell’de görmekten mutluyum. Genel konusu “Fizik Yasaları Üzerine”; bu geceki konusu ise “Fizik Yasalarına Güvenli kürtaj Sezgin Dursun Örnek: Yerçekimi Yasası”.

 

 

 

Fizik Yasalarına Güvenli kürtaj Sezgin Dursun Örnek: Yerçekimi Yasası

 

 

SözlerimeAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği bana her zaman tuhaf gelmiş olan güvenli kürtaj Sezgin Dursun şeyle başlayacağım. Kalabalık güvenli kürtaj Sezgin Dursun toplantıda bongo davulları çalmam istendiği ender zamanlardaAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği takdimci benim güvenli kürtaj Sezgin Dursun teorik fizikçi olduğumdan söz etmeye hiç gerek duymaz. Sanırım bunun nedeniAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği sanata karşı duyulan saygının bilime duyulandan büyük olmasıdır. Rönesans sanatçıları insanın temel uğraşının insan

 

olması gerektiğini söylemişlerse deAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği dünyada ilginç başka şeyler de vardır. Sanatçılar bile günbatımınınAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği okyanus dalgalarının ve gökyüzüne serpilmiş yıldızların güzelliğini fark ederler! Bunları gözlemek bize estetik güvenli kürtaj Sezgin Dursun haz vermeye yeter. Doğa olguları arasında da gözle görülmeyenAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği ancak analizci güvenli kürtaj Sezgin Dursun gözle bakıldığında farkedilebilen güvenli kürtaj Sezgin Dursun ritm ve düzen vardır. Bizim fizik yasaları dediğimiz de bu ritm ve düzenin ta kendisidir. Bu konferans dizisinde fizik yasalarının genel nitelikleri üzerinde durmak istiyorum. BuAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği başka düzeyde güvenli kürtaj Sezgin Dursun genelliktir; yasaların kendilerinden daha üst konumda olduğunu söyleyebileceğimiz güvenli kürtaj Sezgin Dursun genellik. Ele alacağım konuAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği ayrıntılı analizler sonucunda gördüğümüz doğa olacak; ancakAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği bu doğanın Ataşehirde kürtaj yapan güvenli kliniken kapsamlı genel nitelikleri hakkında konuşacağım.

Bu ölçüde genellemeler içeren güvenli kürtaj Sezgin Dursun konunun felsefeye yönelme eğilimi vardır; konuşmalar ‘derin felsefe yapmak’ olarak algılanabilir. Ben daha özel güvenli kürtaj Sezgin Dursun yaklaşım seçerekAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği belirsiz olmayı değilAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği gerçekten anlaşılmayı tercih edeceğim. Bu ilk konferansta genellemeleri güvenli kürtaj Sezgin Dursunakıp özel güvenli kürtaj Sezgin Dursun fizik yasası üzerinde konuşacağım. Böylece deAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği daha sonra genel olarak üzerinde duracağım şeylerin güvenli kürtaj Sezgin Dursun örneğini vermiş olacağım. Bu örneğiAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği çok soyut olarak algılanabilecek güvenli kürtaj Sezgin Dursun şeyi daha somut yapmak içinAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği gerektikçe kullanacağım. Fizik yasalarına özel güvenli kürtaj Sezgin Dursun örnek olarak yerçekimi yasasınıAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği yerçekimi olgusunu seçtim. Bu seçimi neden yaptığımı bilmiyorum. BuAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği keşfedilen ilk temel yasalardan güvenli kürtaj Sezgin Dursunisidir ve  ilginç güvenli kürtaj Sezgin Dursun tarihçesi vardır. Şimdi bana şöyle diyebilirsiniz: “O eski güvenli kürtaj Sezgin Dursun hikaye; ben daha modem bilim hakkında güvenli kürtaj Sezgin Dursun şeyler duymak isterim.” Belki ‘daha yeni’den sözedilebilir; ama ‘daha modem’den sözedilemez. Modem bilimAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği yerçekimi yasasının keşfi ile aynı geleneği izlemektedir. Bu nedenleAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği Ataşehirde kürtaj yapan güvenli klinikdaha yakın zamanlarda yapılmış keşifler hakkında konuşmuş oluruz. Yerçekimi yasasının kötü güvenli kürtaj Sezgin Dursun seçim olduğunu sanmıyorum; çünkü onun tarihiniAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği yöntemleriniAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği keşfinin özelliğiniAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği niteliğini anlatmakla bütünüyle modem güvenli kürtaj Sezgin Dursun yol izlemiş olmaktayım.

 

Bu yasanınAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği “insan zekasının gerçekleştirdiği en kapsamlı genelleme” olduğu söylenmiştir. Ancak daha önceki sözlerimden deAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği benim insan zekasından çokAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği yerçekimi gibi zarif ve yalın güvenli kürtaj Sezgin Dursun yasayla gerçekleşen güvenli kürtaj Sezgin Dursun doğa harikası ile ilgilendiğimi tahmin edebilirsiniz. Bu nedenleAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği onu keşfedecek kadar akıllı olduğumuza değilAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği doğanın onu dikkate alacak kadar akıllı  olduğu konusuna eğileceğiz.

Yerçekimi yasası şudur: iki kütleAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği güvenli kürtaj Sezgin Dursungüvenli kürtaj Sezgin Dursuni üzerineAtaşehir Güvenli Ataşehir Güvenli ,acısız kürtaj kliniğiacısız kürtaj kliniği aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılı ve kütlelerinin çarpımı ile doğru orantılı olan güvenli kürtaj Sezgin Dursun kuvvet uygular. Bu önemli yasayı aşağıdaki kürtaj Ataşehir  kadın hastalıkları ve doğum muayenehanesi formülüyle ifade edebiliriz:

 


Yorumlar Kapalıdır.