BEYLÜKDÜZÜ HSG    İLAÇLI RAHİM FİLMİ

Op. Dr. Sezgin Dursun

Gebelik oluşabilmesi için temel gereksinimler:

Erkekten gelen sağlıklı spermin kadından gelen yumurtayla buluşması gerekir. Yumurta sabit kalır. sperm yol alarak yumurtayı bulur ve döllenme gerçekleşir. Döllenen yumurta tüplerden yani spermin geldiği yoldan dönerek rahime içine ulaşır.

Kontrol listemize bir göz atalım:

1- Sperm sayısı yeterli mi diye erkekle ilgili test yani spermiyogram yapılır.

2-Kadında yumurtlama yeterli mi diye seri ultrason ölçümleri yapılır. Bazen kan testleri yapılır.

3-Spermin yumurtaya ulaşacağı yol sağlıklı mı diye rahim filmi çekilir. Çünkü tüpler yani spermin katetmesi ve daha sonra döllenmiş yumurtanın dönmesi gereken YOL ultrasonla görülmez.

Bu yolu görebilmek için rahim ağzından (serviks) bir madde verilir ve röntgenle film çekilir.

 

 

 

histero=rahim, salpingo=tüp , grafi=film , toplarsak: Histerosalpingografi= HSG . İLAÇLI RAHİM FİLMİ

Şekle bakıldığında rahim filmi çekilirken rahim ağzından verilen maddenin hem rahim içinden hemde tüplerden geçtiği görülebilir.

 

 

Film çekildiğinde yukarıdakine benzer bir görüntü elde edilir.

Rahim filmi tanı amacıyla yapılır. Ancak ikinci bir faydası daha vardır. Film çekildikten sonraki aylarda gebelik oluşma şansı bir miktar artar.

 

İlaçlı rahim filmi, rahim ve  tüplerin içine röntgende izlenebilecek madde verilerek röntgençekip incelenmesi için kullanılan bir tanı yöntemidir. İşlem esnasında radyografide görülen bir sıvı rahim ağzından rahim içine verilerek bu sıvının rahim içini ve tüpleri göstermesi sağlanır.

Rahim içine verilen sıvı madde  rahim ağzından belli birbasınçla verildiği için bazen tüplerdeki mukuslu basit tıkaçları temizler. Bu da  rahim filmi çekildikten sonraki ilk 6 ayda gebelik oranlarında hafif bir artış sağlar.Tüpler ve rahim görüntülemesinde kesinlikle vazgeçilmez bir yöntemdir HSG.

Rahim filmi ne zaman çekilir?

En uygun zaman adet bittikten 4-5 gün sonradır. Adetli iken çekilmez.

Rahim filmi çektirirken ağrı oluşur mu?
Evet malesef kişiden kişiye değişmekle birlikte bir miktar ağrı olur.  İlaçlı film sırasında rahim içine enjekte edilen sıvı- opak madde tüplere giderken ve tüplerden karın içine geçerken bir miktar ağrı hissedilebilir. Bu ağrı asla dayanılmayacak düzeyde değildir ve yalnızca bir kaç dakika sürmektedir.

Kliniğimizde tam yada kısmi uyutmayla ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.

HSG de tüpler kapalı çıkarsa ne yapılır?
Tüpler açık olduğu halde bazen kasılma sonucu ilaç geçişine izin vermeyebilir. yani tüpler açık olduğu halde test yanlışlıkla tüplerin kapalı olduğunu söyleyebilir. öncelikle bu durumun kontrol edilmesi gerekir. Bu yanlış sonucun ortaya çıkmaması için ilaçlı sıvı maddenin tecrübeli kliniklerde çok yavaş verilmesi gerekir.

Eğer tüplerin gerçekten kapalı olduğu tespit edilirse laparoskopik ameliyat gerekir.

Kimlere Hsg yapılamaz?    İLAÇLI RAHİM FİLMİ

Rahim ağzı kanseri testi kötü çıkanlara veya rahim ağzı kanseri şüphesi olanlara yapılmaz.

Rahim ağzında yara yada yara olmadan belirgin enfeksiyon olanlarda yapılmaz. Enfesiyon tedavisi sonrası yapılır.

Rahim ağzı çok dar ise ilaçlı madde buradan geçmeyebilir. Bu durumda çekim zorlaşabilir.Bu durum tecrübeli kliniklerde özel kanüllerle çözülebilir.

Rahim ağzı çok genişse verilen sıvı ilaçlı madde geri geleceği için çekim zorlaşır. Bu durum tecrübeli kliniklerde özel kanüllerle çözülebilir.

HSG sonrası reçete yazılacak mı?

HSG filmini çeken doktor uygun görürse antibiyotik, ağrı kesici yada fitil yazabilir. Yada bunların hiç birine gerek görmeyebilir.

HSG çekilen ayda çocuk tedavisi devam eder mi?

HSG nin çekildiği adet döneminde tedaviye ara verilir. Eğer başka bir problem yoksa bir sonraki ay kısırlık (infertilite) tedavisine devam edilir.

HSG ÇEKİLEN AYDA KORUNMAK GEREKİR Mİ?

HSG çekilen ayda ayrıca korunmanıza gerek yok.

HSGDEN KAÇ GÜN SONRA İLİŞKİ OLABİLİR?    ADALAR HSG

HSG sonrası 1-2 bekledikten sonra ilişki olabilir. Şiddetli ağrı durumlarında enfeksiyon ihtimali nedeniyle doktorunuza danışmadan ilişki olmamalıdır.

HSG SONRASI KANAMA OLUR MU?

HSG sonrası leke tarzında yada belirgin aktif kırmızı kan gelişi olabilir. Bir miktar kan gelişi  sizi endişelendirmesin. Durmayan kanamalarda doktorunuza başvurmalısınız.

 

Yukarda verdiğim detaylardan da anlaşılacağı üzere çoğunlukla gebe kalmak istediği halde kalamayan kişilere yapılmaktadır. Tüplerdeki problemler ver rahim şekil bozukluklarının tespitinde kesinlikle iyi bir yöntemdir. Çocuk isteğiyle ilgisi olmadan da rahim ve tüplerin durumunu öğrenmek için ilaçlı rahim filmi çekilebilir.

Rahim ve tüplerin durumunu çok iyi gösteren bir yöntem  olduğu için kısırlık dışındaki bazı özel durumlarda da kullanılabilir.

HSG  yani ilaçlı rahim filmi genellikle adetin 5-10. günleri arasında yapılır. Tabi adet günleri sayılırken her her zaman kanamanın ilk gününe 1 diyerek başlanır. Yani sayım hep kanamanın ilk gününden yapılır. Adetten çıktığınız günden saymaya başlamayın. Bu, sık yapılan bir yanlıştır. HSG çoğunlukla adet döngüsünü tümüyle bittiği bir zaman diliminde ve adet döngüsünün ilk yarısında uygulanır.

Pelvik yaygın enfeksiyonda ilaçlı rahim filmi yapılmaz, kontrast madde verilmez.  ​HSG Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı veya Radyoloji Uzmanı tarafından çekilebilir. Rapor verme yetkisi röntgen cihazıyla çekim yapıldığı için radyolojiye aittir. Jinekolojik muayene için kullanılan spekulumla serviks görüntülenir. Vajina ve servix antibakteriel bir sıvı ile temizlenir.

Hsg için rahim ağzı bir alet yardımı ile tutulur ve rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Servixe plastik katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile kontrast madde rahim içine verilir. İlacın rahim ve tüplerden geçişi skopi altında kontrol edilir.

 

 

 

 

BEYLİKDÜZÜ HSG (ilaçlı rahim filmi) nasıl çekilir?

Adet kanamasının bitiminden 3-4 gün içinde çekilmelidir. Bu dönemde rahim içi dokusu ince ve gebelik ihtimali düşüktür. Böylece hem filimlerin kalitesi artar hem de olası gebeliğe verilecek zararlar engellenmiş olur.

HSG (ilaçlı rahim filmi) çekmeden yarım saat önce oluşabilecek kramp tarzı ağrıları engellemek için bir ağrı kesici alınması tavsiye edilir.

İşlem esnasında kadın röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru toplar. Doktor jinekolojik muayene esnasında kullanılan spekulum adı verilen aleti vajinaya yerleştirir. Vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzı bir alet yardımı ile tutulur ve rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile sıvı rahim içine verilir. İlacın rahim ve tüplerden geçişi skopi altında gözlenir ve filmleri çekilir. Daha sonra yerleştirilen cihazlar sırası ile geri alınır ve işlem sonlandırılır. Tüm işlem 5-10 dakika kadar sürer. Hsg için kullanılan röntgen cihazı tercihen C kollu skopidir.

Rahim ağzını tutan cihazlar olmadan da işlem yapılabilmektedir.  Eğer rahim ağzı çok sert değilse yani geçiş kolaysa tenekulumla servix tutulmaz. Böylece ağrı da olmaz. Ağrısız hsg rahim filmi çekilmiş olur.

 

BEYLİKDÜZÜ HSG’nin normal çıkması bize şu konularda bilgi sağlar.

Rahim filminin normal olarak saptanması bize şunları gösterir;

Rahim iç boşluğunun şekli muhtemelen normaldir, gebeliği engelleyebilecek  oluşum yoktur.

Rahimde muhtemelen yapışıklık yoktur

Tüpler açıktır. Belki tam görüntünün yerine geçmez ama hsg çok değerli bilgiler sağlar.

BEYLİKDÜZÜ GÜNCEL HSG FİYATLARI 2022

Hsg fiyatları kliniğin kullandığı cihaz ve kateterler göre farklılık gösterir. Ayrıca anestezi yapılacaksa her klinikte bu hsg ye ayrıca eklenir. Hsg çekimi için kullanılan sıvının kimin tarafindan temin edildiği de fiyatı etkiler. Eğer bu sıvı (kontrast madde) hastane tarafından sağlanırsa bunun ücreti de hemen hemen her zaman ücrete yansıtılır. Dijital olmayan cihazlarla  anestezisiz yapılan cihazlar en uygun fiyatlılardır. İstanbul’da pek çok klinik HSG’  1000- 2000 tl arasında fiyatlandırmaktadır.

 

 

BEYLİKDÜZÜ HSG İÇİN  TEL:  0541 998 34 34

 

Yorumlar Kapalıdır.