Op.Dr. Sezgin Dursun

CADDEBOSTAN KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

11
CADDEBOSTAN KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

CADDEBOSTAN KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

TEL: O541 998 34 34

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

 

 

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

TEL: O541 998 34 34

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polinezyalıların ataları yaklaşık 3 CADDEBOSTAN 00 yıl önce Büyük Okyanus’a yayıldıklarında çevre koşulları açısından büyük DEĞİŞİKlıklar gösteren adalarla karşılaştılar. Birkaç bin yıl içinde

 

 

Dünyanın DEĞİŞİK bölgelerindeki DEĞİŞİK halklar için tarihin PEK DEĞİŞİK biçimde geliştiğini KADIKÖY KÜRTAJ biliyoruz. Sonuncu Buzul ASIR, ı’nı izleyen .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  3.000 yılda dünyanın bazı  bölgelerinde  KADIKÖY KÜRTAJ aletlere sahip UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER okuryazar sanayi toplumları ortaya çıktı, buna karşılık başka bölgelerinde okuryazar olmayan, çiftçilikle uğraşan toplumlar, daha başka bölgelerindeyse taş aletler kullanan, avcılık yaparak ve yaban yiyecekler toplayarak geçinen toplumlar vardı. Bu tarihsel eşitsizliklerin uzun gölgelerini bugünkü dünyamızda da gözlemliyoruz, çünkü KADIKÖY KÜRTAJ aletleri UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER okuryazar toplumlar öteki toplumlar üzerinde üstünlük kurdu ya da onları yok etti. Bu DEĞİŞİKlıklar dünya tarihinin en temel olgusudur ama bunların nedenleri  CADDEBOSTAN  ve tartışmalıdır. Bana bu DEĞİŞİKlıkların nedeniyle ilgili düşündürücü soru  CADDEBOSTAN 5 yıl önce PEK basit ve kişisel bir soru olarak sorulmuştu.

 

.  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  97 CADDEBOSTAN  yılının Temmuz ayında tropik bir ada UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’de deniz kıyısında yürüyordum. Bir biyolog olarak kuşların evrimini incelediğim yerdir GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ. Yali adında müthiş bir yerli siyasetçiden söz edildiğini duymuştum, o günlerde o bölgede dolaşıyormuş. Bir rastlantı sonucu o gün Yali ile ikimiz aynı yöne doğru yürümekteymişiz. Yali arkamdan yetişti. Bir saat birlikte yürüdük ve bir saat boyunca konuştuk.

 

Yali insanları etkileme gücü UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER, enerji saçan biriydi. Gözlerinin  parlaklığı  gözlerinizi  kamaştırırdı.  Büyük  bir öz

 

güvenle kendinden söz etti ama aynı zamanda derin bir  merakı yansıtan pek PEK soru sordu, büyük bir dikkatle dinledi. Sohbete o günlerde GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’de herkesin zihnini meşgul eden bir konuyla başladık -PEK hızlı gelişen siyasal olaylar. O günlerde, Yali’nin ülkesinin bugünkü adını kullanırsak, Papua GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ, Birleşmiş Milletler in bir kararı uyarınca hâlâ Avustralya yönetimi altındaydı ama bağımsızlık rüzgarları esmeye başlamıştı. Yali bana yerli halkı kendi kendilerini yönetmeye hazırlamaktaki rolünü anlattı.

 

Bir süre sonra Yali konuyu değiştirdi ve beni sorguya  çekmeye başladı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’den dışarı adım atmamıştı, yüksekokuldan sonra eğitimine devam edememişti ama doymak bilmez bir merakı vardı. Önce benim GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ kuşları üzerinde nasıl bir çalışma yaptığımı öğrenmek istedi (bu iş için kaç para aldığımı sormayı da ihmal etmemişti). DEĞİŞİK kuş topluluklarının milyonlarca yıllık bir süre içinde GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’yi kendilerine nasıl yurt edindiklerini anlattım. Sonra o bana, kendi halkının atalarının son on binlerce yıl içinde GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’ye nasıl geldiklerini ve son

 

 CADDEBOSTAN 00       yıl                    içinde beyaz         Avrupalıların            GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN                      KÜRTAJ’yi         nasıl sömürgeleştirdiklerini sordu.

 

Yali ile benim temsil ettiğim toplumlar arasındaki gerilimi ikimiz de biliyorduk ama aramızdaki dostluk havası bozulmadan devam ediyordu. İki yüzyıl önce bütün GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler “hâlâ Yontma Taş ASIR, ı’nda yaşıyorlardı”. Yani Avrupa’da binlerce yıl önce yerlerini KADIKÖY KÜRTAJden  yapılma aletlere bırakmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER taştan yapılma aletleri hâlâ kullanıyorlardı, merkezi bir siyasal gücün çevresinde örgütlenmemiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER köylerde yaşıyorlardı. Beyazlar geldiler,

 

merkezi yönetimi getirdiler, çelik baltalardan, kibritten,  ilaçtan giyim kuşama, meşrubata, şemsiyeye kadar çeşitli mallar getirdiler; GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler bu malların değerini hemen anladı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’de bütün bu malların hepsinin toplu adı “kargo” idi.

 

Beyaz sömürgecilerin pek çoğu GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlileri “ilkel” diye açıkça küçümsedi. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’deki beyaz “efendilerin”

-.  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  97 CADDEBOSTAN ‘de hâlâ onlara “efendi” deniyordu- en işe yaramazı bile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerden, hatta Yali gibi etkili siyasetçilerden daha  iyi bir hayat yaşıyordu. Ama Yali bana sorduğu gibi pek PEK beyaza da sormuştu, ben de pek PEK GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliye sordum. Ben de Yali de PEK iyi biliyoruz ki GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler ortalama olarak en az Avrupalılar kadar zekidir. Herhalde Yali o parlak gözlerini dikip sorgular gibi bana baktığında kafasından  bunlar geçiyordu. “Neden siz beyazların bu kadar PEK kargosu var, bunları GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’ye neden getirdiniz ve biz siyahların kendi kargosu neden bu kadar az?” diye sordu.

 

Bu basit bir soruydu ama Yali’nin tanıdığı şekliyle hayatın en can alıcı sorusuydu. Evet, ortalama bir GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlinin hayat tarzıyla ortalama bir Avrupalının ya da Amerikalının hayat tarzı arasında hâlâ büyük DEĞİŞİKlıklar var. Bunların dışında kalan halkların hayat tarzları da benzer DEĞİŞİKlıklar gösteriyor. Bu büyük DEĞİŞİKlıkların gerisinde önemli nedenler  yatsa gerekir ve insan bunların PEK açıkça görülebilecek nedenler olduğunu sanabilir.

 

Oysa Yali’nin basit gibi görünen sorusu yanıtlanması güç bir soru. O zamanlar bu sorunun yanıtını bilmiyordum. Tarih uzmanları yanıt konusunda anlaşamıyorlar; çoğu artık böyle bir soru sormuyor bile. Yali ile aramızda bu konuşmanın

 

geçtiği günden bu yana insanlığın, tarihin ve dillerin  evriminin başka yönleri üzerinde araştırmalar yaptım, yazılar yazdım. Yirmi beş yıl sonra yazılmış bu kitapla Yali’nin sorusunu yanıtlamaya çalışacağım.

 

Yali’nin sorusu yalnızca GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerle Avrupalı beyazların hayat tarzları arasındaki farkla ilgiliydi ama ASIR, daş dünyadaki daha pek PEK karşıtlığı kapsayacak şekilde genişletilebilir. Avrasya kökenli, özellikle şu an hâlâ Avrupa’da ve Doğu Asya’da yaşayan halklar ile Kuzey Amerika’ya göç etmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlar, zenginlik ve güç bakımından dünyaya egemen olmuş durumdalar. Afrikalıların çoğu da içinde olmak üzere öteki halklar Avrupa’nın sömürgesi olmaktan kurtuldular ama zenginlik ve güç bakımından PEK gerilerde kaldılar. Dahası Avustralya’nın, Kuzey, Orta ve Güney Amerika’nın, Güney Afrika’nın yerli halkları artık kendi topraklarının efendisi bile değiller, Avrupalı sömürgeciler tarafından katledildiler, boyunduruk altına alındılar hatta bazı durumlarda tamamıyla yok edildiler.

 

O bakımdan ASIR, daş dünyada görülen eşitsizliklerle ilgili soruyu şöyle sormak gerekir: Neden şu anda Avrupalı ve Asyalı halklar zenginlik ve güç sahibi de başkaları değil? Örneğin neden Amerika, Afrika ve Avustralya yerlileri gidip Avrupalıları ve Asyalıları öldüremedi, egemenlikleri altına alamadı, onların köklerini kazıyamadı?

 

Bu sorunun kolayca bir adım gerisine gidebiliriz. MS .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500

 

yılında Avrupalı sömürgeciler dünyaya yayılmaya başlarken DEĞİŞİK kıtalardaki halklar teknoloji ve siyasal örgütlenme bakımından büyük DEĞİŞİKlıklar gösteriyordu. Avrupa’da,

 

Asya’da, Kuzey Afrika’nın büyük bir bölümünde KADIKÖY KÜRTAJ aletler kullanan devletler ya da imparatorluklar vardı, bunların bazıları sanayileşmenin eşiğine gelmişti. Amerika’nın iki yerli halkı, Aztekler ve İnkalar taştan yapılma aletlerle imparatorluklar yönetiyordu. Afrika’da Sahra’nın güneyinin  bir bölümü demir aletler kullanan küçük devletler ya da şefliklere bölünmüştü. Başka halkların çoğu çiftçilikle  uğraşan kabileler ya da taştan yapılmış aletler kullanan avcı/yiyecek toplayıcı insan sürüleri halinde yaşıyorlardı – bunların arasında Avustralya ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ de yaşayan halklar, Büyük Okyanus adalarının ve Kuzey, Orta ve Güney Amerika kıtalarının büyük bölümünde, Sahra’nın güneyindeyse küçük bir bölümde yaşayan halklar da vardı. Kuşkusuz MS .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500 yılında görülen bu teknolojik ve siyasal farklar ASIR, daş dünyadaki eşitsizliklerin en yakın nedenidir. Ama dünya .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500 yılındaki durumuna nasıl geldi?

 

Yine, yazılı tarihlere ve arkeolojik bulgulara dayanarak bu sorunun da kolayca bir adım gerisine gidebiliriz. Son Buzul ASIR, ı’nın sonuna, yani MÖ .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  .000 yılına kadar bütün kıtalardaki bütün halklar hâlâ avcılık ve yiyecek toplayıcılığıyla geçiniyordu. MS .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500 yılında görülen teknolojik ve siyasal DEĞİŞİKlıkların gerisinde, MÖ .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  .000 yılıyla MS .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500 yılı arasında DEĞİŞİK anakaralardaki DEĞİŞİK halkların DEĞİŞİK hızda gelişim göstermiş olması gerçeği yatıyordu. Avustralya ve Amerika yerlileri avcı/yiyecek toplayıcı olarak kalırken, Avrasya halklarının büyük bölümü, Amerika’da ve Sahra’nın güneyinde yaşayan halkların  epeycesi tarım, hayvancılık, KADIKÖY KÜRTAJ işleme  teknolojisi, karmaşık siyasal örgütlenme evrelerine geçmişti. Avrasya’nın bazı bölgeleriyle Amerika’nın bir bölgesinde yaşayan halklar

 

birbirinden bağımsız olarak yazıyı da bulmuşlardı. Ama bu GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN gelişmelerin hepsi Avrasya’da başka yerlere oranla daha erken bir tarihte oldu. Örneğin Güney Amerika And Dağları’nda bronz aletlerin seri üretimi .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500 yılından önceki yüzyıllarda ancak başlarken Avrasya’nın bazı bölgelerinde 4000 yıl önce başlamıştı. Tasmanya’nın Avrupalı  kâşiflerce MS .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  64 CADDEBOSTAN  yılında ilk keşfedildiği zamanki taş teknolojisi, Yukarı Avrupa’nın on binlerce yıl önce Yontma Taş ASIR, ı’ndaki teknolojisinden daha basitti.

 

O halde ASIR, daş dünyadaki eşitsizliklerle ilgili sorumuzu şöyle sorabiliriz: insanlar neden DEĞİŞİK kıtalarda DEĞİŞİK hızda gelişti? Tarihin seyrini oluşturan şey bu hız DEĞİŞİKlıklarıdır ve benim kitabımın konusu da işte budur.

 

Dolayısıyla bu kitap sonuçta tarihle ve tarih öncesiyle ilgili ama konusu yalnızca bilimi ilgilendiren bir konu değil, aynı zamanda uygulama ve siyaset açısından son derece önemli. ASIR, daş dünyayı fetihler, salgın hastalıklar ve soykırımlar yoluyla biçimleyen şey eşit olmayan halklar arasındaki karşılıklı ilişkilerin tarihidir. Bu DEĞİŞİKlıkların yarattığı yankılanmalar, aradan pek PEK yüzyıl geçmesine karşın hâlâ sona ermemiştir ve bugün dünyanın en sorunlu bölgelerinin bazılarında hâlâ sürmektedir.

 

Örneğin Afrika’nın pek PEK yerinde hâlâ son sömürge döneminin mirasıyla boğuşuluyor. Daha başka bölgelerdeyse iç karışıklıklar ya da gerilla savaşları sürüyor, hâlâ sayıları  PEK UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER yerli nüfuslar ülkelerini ele geçirmiş fatihlerin torunlarının yönetimleriyle kapışıyor -örneğin Orta Amerika’nın, Meksika’nın, Peru’nun, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN Kaledonya’nın, eski Sovyetler Birliği’nin büyük bir bölümü ile Endonezya’nın bazı

 

bölgelerinde. Yerli nüfusların pek çoğu -örneğin Hawaii’nin, Avustralya’nın, Sibirya’nın yerli halkı, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kanada’da, Brezilya’da, Arjantin ve Şili’de bulunan yerliler- soykırımlar ve hastalıklar dolayısıyla sayıca öylesine azalmıştır ki istilacıların torunlarının sayısı onlarınkini kat kat aşmıştır. Bu yüzden bir iç savaşa kalkışamayacak durumda olmalarına karşın haklarını arama konusunda her gün biraz daha bilinçleniyorlar.

 

Halklar arasında geçmişten gelen DEĞİŞİKlıkların günümüzdeki ekonomik ve siyasal yansımalarının yanı sıra, dilsel yansımaları da var -özellikle şu anda dünyada yaşayan 6000 dilden çoğu yok olma, yerini İngilizce, Çince ve Rusça ile son yüzyıllarda PEK fazla sayıda insanın konuşur hale geldiği başka birkaç dile bırakma tehlikesiyle karşı karşıya. ASIR, daş dünyadaki bütün bu sorunların kökeninde Yali’nin sorusunda gizli UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER tarihsel yörüngelerin DEĞİŞİKlığı gerçeği yatıyor.

 

Yali’nin sorusuna yanıt aramadan önce biraz ara verip böyle  bir sorunun tartışılmasına karşı çıkanların görüşlerini ele almak iyi olur. Bazıları böyle bir sorunun sorulmasına bile çeşitli nedenlerden dolayı karşı çıkıyor.

 

Karşı görüşlerden biri şu: Bir halkın başka bir halk üzerinde nasıl üstünlük kurduğunu açıklamayı başarırsak bu o üstünlüğü haklı göstermek gibi olmaz mı? Bu sonucun kaçınılmaz olduğunu, bugün bu sonucu değiştirmeye çalışmanın boşuna bir çaba olacağını söylemek anlamına gelmez mi? Bu itiraz, nedenleri açıklamakla sonuçları kabul etmeyi birbirine karıştırmak gibi genel bir eğilime dayanıyor. Tarihsel açıklamanın ne işe yarayacağı konusu açıklamanın kendisinden apayrı bir konudur. Anlamak çoğu kez sonuçları

 

tekrarlamak ya da ebedileştirmek amacına değil, o sonuçları değiştirmeye çalışma amacına hizmet eder. İşte bu yüzden psikologlar katillerin ve tecavüzcülerin ruhlarını anlamaya çalışır, toplumsal tarihçiler soykırımları anlamaya çalışır, doktorlar hastalıkların nedenlerini anlamaya çalışır. Bu araştırmacıların amacı cinayeti, tecavüzü, soykırımı, hastalıkları haklı göstermek değildir. Tam tersine onlar, zincirleme nedenleri anlayarak bu zinciri kırmak isterler.

 

İkinci itiraz şu: Yali’nin sorusunu ele almakla  Avrupa  merkezli bir tarih yaklaşımını kendiliğinden benimsemiş, Batı Avrupa’yı yüceltmiş olmuyor muyuz, ASIR, daş dünyada Batı Avrupa’nın ve Avrupalılaşmış Amerika’nın üstünlüğünü kabul etme saplantısına takılıp kalmış olmuyor muyuz? Bu üstünlük yalnızca son birkaç yüzyılın geçici bir olgusu değil mi, günümüzde Japonya’nın, Güneydoğu Asya’nın üstünlüğüyle zaten geride kalmak üzere değil mi? Aslında bu kitap çoğunlukla Avrupalılar dışında kalan halkları konu edinecek. Avrupalılar ile Avrupalı olmayanlar arasındaki karşılıklı ilişkiler üzerinde durmaktan PEK Avrupalı olmayan DEĞİŞİK halklar arasındaki karşılıklı ilişkileri inceleyeceğiz -özellikle Afrika’da Sahra’nın güneyindeki, Güneydoğu Asya’daki, Endonezya’daki, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’deki halkları ve bu bölgelerin yerli halkları arasındaki ilişkileri. Batı Avrupa kökenli halkları yüceltmek şöyle dursun onların kültürlerinin temel öğelerinin çoğunun başka yerlerde yaşayan insanlar tarafından geliştirilmiş, daha sonra Batı Avrupa’ya taşınmış şeyler olduğunu göreceğiz.

 

Ve üçüncü itiraz: “Uygarlık” gibi, “uygarlığın doğuşu” gibi sözlerden, sanki uygarlık iyi bir şeymiş, kabile avcı/yiyecek

 

toplayıcıları mutsuzmuş, son .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  3.000 yıldır tarihin gelişimi insanın mutluluğuna büyük katkılarda bulunmuş, anlamı çıkmıyor mu? Aslında ben sanayileşmiş toplumların avcı/yiyecek toplayıcı kabilelerden “daha iyi” olduğu, ya da avcı/yiyecek toplayıcı toplumlara özgü hayat tarzını bırakıp demire dayalı devlet olma aşamasına geçmenin “gelişme”yi temsil ettiği, ya da insanların mutluluğuna katkıda bulunduğu gibi bir varsayımda bulunmuyorum. Hayatını Amerika Birleşik Devletleri kentleriyle GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ köyleri arasında geçirmiş biri olarak benim izlenimime göre uygarlığın sözüm ona nimetleri var da, yok da. Örneğin, avcı/yiyecek toplayıcı toplumların üyeleriyle karşılaştırıldığında günümüz sanayi ülkelerinin vatandaşları daha iyi sağlık hizmeti alıyorlar, onlar için cinayetten ölme tehlikesi daha az, daha uzun yaşama şansları var ama öte yandan eş-dost ve büyük aile  dayanışması gibi toplumsal desteklerden PEK az yararlanıyorlar. İnsan topluluklarındaki bu coğrafi DEĞİŞİKlıkları incelememin nedeni belirli bir insan topluluğunu bir başkasıyla karşılaştırıp onu göklere çıkarmak değil, yalnızca tarihte nelerin olup bittiğini anlamak.

 

Yalı’nin sorusuna yanıt vermek için GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN bir kitap yazmaya gerek var mı? Biz yanıtı zaten bilmiyor muyuz? Öyleyse bu kitap da neyin nesi?

 

Belki de en PEK bilinen açıklama, halklar arasında biyolojik farkların bulunduğu varsayımını açık ya da üstü kapalı olarak kabul etmeye dayanıyor. MS .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500 yılını izleyen yüzyıllarda Avrupalı kâşifler, dünyadaki halklar arasında teknoloji ve siyasal örgütlenme bakımından büyük DEĞİŞİKlıklar olduğu gerçeğinin farkına vardıkça, bu DEĞİŞİKlıkların doğuştan gelme

 

yeteneklerle ilgili olduğunu düşündüler. Darwin kuramının ortaya çıkışından sonra açıklamalar doğal seçilim ve evrimsel soyağacı terimleriyle birlikte GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN bir şekil aldı. Teknolojik açıdan ilkel halkların, maymunsu atalardan gelen insan soyunun evrimine ait kalıntılar olduğu düşünüldü. Sanayileşmiş toplumlardan gelen sömürgecilerin bu halkları yurtlarından kovması, en uygun UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERların hayatta kalması ilkesinin örneğiydi. Daha sonra genetik biliminin doğuşuyla açıklamalar bu kez genetik terimleriyle GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTANden dile getirildi. Genetik olarak Avrupalıların Afrikalılardan, hele hele Avustralya yerlilerinden daha zeki oldukları kabul edildi.

 

Bugün Batı toplumunda ırkçılığa karşı olduklarını açıkça dile getiren kesimler var. Ama pek PEK Batılı (belki de büyük çoğunluk) kendi kendilerine kaldıklarında ya da bilinçaltlarında ırkçı açıklamaları kabul etmeyi sürdürüyor. Japonya’da ve pek PEK başka ülkede bu tür açıklamalar hâlâ açık açık, hiç özür dilemeden ileri sürülüyor. Hatta eğitimli beyaz Amerikalılar, Avrupalılar ve Avustralyalılar, Avustralya yerlileri söz konusu olduğunda yerlilerin kendisinde bir ilkellik olduğu düşüncesindeler. Kuşkusuz beyazlardan DEĞİŞİK görünüyorlar. Avrupa sömürgeciliği döneminde hayatta kalabilmiş yerlilerin bugün yaşayan torunlarının pek çoğu, beyaz Avustralya toplumunda ekonomik açıdan başarılı olmakta güçlük çekiyor.

 

İnandırıcı gibi görünen bir başka sav da şu: Avustralya’ya gelen beyaz göçmenler burada okuryazar,  sanayileşmiş, siyasal olarak merkezileşmiş, demokratik, KADIKÖY KÜRTAJ alet kullanan, yiyecek üretimine dayanan bir toplum yarattılar;  bütün  bunları topu topu bir yüzyıl içinde başardılar, oysa yerli halk

 

burada en az 40.000 yıldır KADIKÖY KÜRTAJ kullanmadan avcı/yiyecek toplayıcı kabileler halinde yaşıyordu. İnsan topluluklarının gelişimi konusunda iki örnek vardı karşımızda,  çevre  koşulları ikisi için de aynıydı, tek değişiklik bu çevrede yaşayan halktaydı. Avustralya’nın yerli halkıyla Avrupa toplumları arasındaki farkın, halkların kendilerindeki farktan kaynaklandığını söylemek için bundan daha iyi bir kanıt aramaya gerek var mıydı?

 

Bu tür ırkçı açıklamalara karşı çıkıyorsak bunları yalnızca iğrenç bulduğumuzdan değil, aynı zamanda yanlış olduklarındandır. insanlar arasındaki teknolojik DEĞİŞİKlıklarla paralellik gösteren zekâ DEĞİŞİKlıklarının varlığına dair elimizde sağlam kanıt yok. Aslında biraz sonra açıklayacağım gibi ASIR, ımızda “Yontma Taş ASIR, ı’nı”yaşayan halklar ortalama olarak belki de sanayileşmiş halklardan zekâ bakımından geri olmak şöyle dursun daha ileri. Size tuhaf gelecek ama, Avustralya’ya gelen beyaz göçmenlerin yukarda sözü edilen öteki üstünlüklere sahip okuryazar bir sanayi toplumu kurmuş olma onurunun kendilerine verilmesini hak etmediklerini XV. Bölüm de göreceğiz. Ayrıca yakın zamanlara kadar – Avustralya ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ yerlileri gibi-teknolojik açıdan ilkel kalmış halklar, kendilerine fırsat tanındığında sanayi teknolojilerini genellikle PEK iyi öğreniyorlar.

 

Bilişsel psikologlar DEĞİŞİK coğrafi bölgelerden gelen ama bugün aynı ülkede yaşayan halklar arasındaki zekâ DEĞİŞİKlıklarını ortaya koymak için pek PEK çaba harcadılar. Özellikle PEK sayıda beyaz Amerikalı psikolog Afrika kökenli Amerikan zencilerinin Avrupa kökenli beyaz Amerikalılara göre zekâ bakımından doğuştan geri olduklarını on yıllardır

 

göstermeye çalışıyor. Oysa PEK iyi bilindiği gibi birbiriyle karşılaştırılan halklar arasında toplumsal çevre ve eğitim UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERakları bakımından büyük DEĞİŞİKlıklar var. Bu olgu teknolojik DEĞİŞİKlıkların zekâ DEĞİŞİKlıklarından doğduğu varsayımını sınamayı iki kat zorlaştırıyor. Birincisi, yetişkin insanlar olarak bile bizim bilişsel yeteneğimiz çocuklukta yaşadığımız toplumsal çevreden öylesine etkileniyor ki önceden var UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER genetik farkların etkilerini saptamak güçleşiyor. İkincisi, bilişsel yeteneğimizi ölçen  testler (örneğin zekâ testleri) daha PEK kültürel bilgilerimizi ölçer, doğuştan gelen saf zekâ, ne demekse, onu değil. Çocukluktaki çevrenin ve öğrenilmiş bilgilerin zekâ testi sonuçları üzerindeki tartışmasız etkileri yüzünden, bugüne kadar psikologlar bütün çabalarına karşın beyaz olmayan halkların zekâlarında varsayılan genetik bozukluğu inandırıcı biçimde saptamayı başaramamıştır.

 

Bu tartışmalı konuyu ben 33 yıl GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerle birlikte, onların kendi bozulmamış toplumlarında çalışmış olmanın bana kazandırdığı bakış açısıyla değerlendiriyorum. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerle çalışmaya başladığım ilk günden beri onların ortalama olarak, ortalama bir Avrupalı ya  da  Amerikalıya göre daha zeki, daha uyanık, daha  dışavurumcu, çevrelerindeki nesneler ve insanlarla daha ilgili olmaları beni hep etkiledi. Örneğin tanımadıkları bir çevrenin haritasını zihinlerinde canlandırmak gibi, zihnin işleyişinin bazı yönlerini yansıttığı düşünülebilecek işleri Batılılardan PEK daha iyi beceriyorlar. Elbette Batılıların çocukluktan başlayarak eğitimini aldıkları işlerde, kendileri bu eğitimi görmedikleri için başarılı olamıyorlar. Bu yüzden de uzak köylerden kentlere gelen, okul yüzü görmemiş GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler

 

Batılılara aptal görünüyor. Bunun tam tersine, ben de sık ormanlarda GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerle birlikteyken onlara ne kadar aptal göründüğümün hep farkındayım;  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN  KÜRTAJlilerin çocukluktan beri yaptıkları (örneğin sık ormanlarda geçitler bulmak ya da bir kulübe yapmak gibi) basit işleri kiç beceremiyorum.

 

GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerin Avrupalılardan daha zeki olduğu yolundaki izlenimimin neden doğru olabileceğine ilişkin iki şey söyleyebilirim. Birincisi, Avrupalılar binlerce yıldır merkezi hükümeti, polisi, hukuk sistemi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER kalabalık nüfuslu toplumlarda yaşıyorlardı. Bu tür toplumlarda, kalabalık nüfuslu yerlere özgü (çiçek gibi) bulaşıcı salgın hastalıklar başlıca ölüm nedeniydi, cinayet o kadar yaygın değildi ve savaş hali sık değil ender görülen bir haldi. Bulaşıcı ve öldürücü hastalıklardan kurtulan Avrupalıların çoğu için aynı zamanda öteki ölüm nedenleri bir tehlike olmaktan çıkıyor ve onlar genlerini GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN kuşaklara aktarmaya devam ediyorlardı. Bugün canlı olarak doğan Batılı bebeklerin çoğu bulaşıcı ve öldürücü hastalıkları atlatıyor, zekâları ve taşıdıkları genler bakımından nasıl olurlarsa olsunlar ürüyorlar. Oysa GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler kalabalık nüfuslu toplumlarda gelişen bulaşıcı hastalıkların görülemeyeceği kadar seyrek  nüfuslu toplumlarda yaşadılar hep. Buna karşılık cinayet, bitmek bilmez kabile savaşları, kaza, yiyecek bulma sorunları gibi nedenlerden dolayı geleneksel GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler arasında ölüm oranı PEK yüksekti.

 

Geleneksel GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ toplumlarında zeki insanların bu ölüm tehlikelerinden kendilerini koruma olasılığı, daha az zeki UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlarınkine göre daha yüksekti. Oysa geleneksel Avrupa

 

toplumlarında salgın hastalıkların yol açtığı, DEĞİŞİKlıklar gösteren can kayıplarının zekâ ile hiçbir ilgisi yoktu, vücut kimyasının ayrıntılarına bağlı genetik dirençle ilgisi vardı. Örneğin, kan grubu B ve 0 UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlar kan grubu A UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlara göre çiçeğe daha dayanıklıdır. Yani GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJ’de zekâ  genleri  doğal seçilimde PEK daha katı bir biçimde etkili olmuştu, oysa kalabalık nüfuslu, siyasal açıdan karmaşık toplumlarda doğal seçilimde vücut kimyası daha etkiliydi.

 

Bu genetik nedenin yanı sıra GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerin  Batılılardan daha zeki olma olasılığının bir ikinci nedeni daha var. Günümüzde Avrupalı ve Amerikalı çocuklar zamanlarının çoğunu edilgen bir şekilde televizyon, radyo ve sinemayla oyalanarak geçiriyorlar. Ortalama bir Amerikan evinde televizyon günde yedi saat açık durur. Bunun tersine geleneksel GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJli çocukların edilgen eğlence UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERakları gerçekten de yoktur, onun yerine uyanık kaldıkları zamanın hemen hemen hepsini etken olarak başka çocuklarla ya da büyüklerle konuşmak ya da oynamak gibi bir şeyler yaparak geçirirler. Çocuk gelişimiyle ilgili neredeyse bütün araştırmalarda zihinsel gelişim için çocukluktaki uyarı ve etkinliklerin ne kadar önemli olduğu vurgulanır ve çocuklukta az uyarılmışlığın zihinsel gelişimi değiştirilemez bir biçimde yavaşlattığı gerçeğinin altı çizilir. Bu etkiyle elbette GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerde görülen üstün düzeydeki ortalama zihinsel işleve genetik olmayan bir öğe eklenmektedir.

 

Yani, zihinsel yetenek bakımından GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler belki de Batılılara göre genetik olarak daha üstünler ve kuşkusuz  bugün sanayi toplumlarında yetişen çocuklar için söz konusu UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER gelişmişliğin kötü etkilerinden kurtulmuş olmak gibi bir

 

şansa da sahipler. Hiç kuşkunuz olmasın, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlilerin Yali’nin sorusuna yanıt olabilecek herhangi bir zekâ özürleri olduğuna dair hiçbir ipucu yok. Bu iki etken, yani genetik etken ile çocukluktaki gelişim etkeni, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJlileri Batıklardan ayıran etkenler olduğu gibi aynı zamanda avcı/yiyecek toplayıcı toplumların ve teknolojik bakımdan ilkel kalmış öteki toplumların üyelerini genel olarak  teknolojik açıdan gelişmiş toplumların üyelerinden ayıran etkenler de olabilir. Dolayısıyla baş aşağı duran alışılagelmiş ırkçı varsayımı ters çevirip düzeltmek gerekiyor. Acaba niçin Avrupalılar genetik şanssızlıklara ve (ASIR, ımızda) gelişmişliğin kuşkuya yer bırakmayan zararlarına karşın sonunda daha PEK kargoya sahipler? Acaba GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN KÜRTAJliler niçin benim üstün olduğuna inandığım zekâlarına karşın sonunda teknolojik bakımdan ilkel kaldılar?

 

Genetik açıklama Yali’nin sorusunun tek yanıtı  değildir. Kuzey Avrupa’da yaşayanlar arasında yaygın bir kanıya göre onların yaşadıkları toprakların soğuk ikliminin sözde uyarıcı etkileri vardır, oysa sıcak, nemli tropik iklimler insanın yaratıcılığını ve enerjisini azaltır. Belki de kutuplara yakın yerlerde mevsimsel olarak değişen iklim, mevsimsel olarak değişmeyen tropik iklimlere göre PEK daha DEĞİŞİK sorunlarla boğuşmayı gerektirir. Belki de soğuk iklimler insanı hayatta kalabilmek için teknolojik açıdan daha yaratıcı olmaya zorlar, çünkü kendisine sıcak bir ev yapması, sıcak giysiler bulması gerekir, oysa tropiklerde yaşayan insan PEK daha basit bir barınakla ve giysisiz idare edebilir. Ya da bu savı tersine çevirerek aynı sonuca varabiliriz: Kutuplara yakın yerlerde insanlar uzun kışlardan dolayı evlerinde oturmak zorunda

 

oldukları için onların yaratıcılığa ayırarak PEK zamanlan vardır.

 

Eskiden yaygın olarak benimsenmiş olmasına karşın bu tür   bir açıklamanın da dikkatle incelendiğinde yetersizliği ortaya çıkar. İlerde göreceğimiz gibi, Kuzey Avrupa’da yaşayan halkların son bin yıla kadar Avrasya uygarlığına önemli hiçbir katkıları olmadı; onların tek şansı Avrasya’nın daha sıcak bölgelerinde ortaya çıkan gelişmeleri (tarım, tekerlek, yazı, KADIKÖY KÜRTAJ sanayii gibi) ödünç alabilmelerine elveren coğrafi bir bölgede yaşıyor olmalarıydı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN Dünya’da kutba yakın  soğuk bölgeler insanlık denizinin durgun suları gibiydi. Amerikan yerlileri arasında yazıyı bulanlar yalnızca Meksika’da, Yengeç Dönencesi’nin güneyinde yaşayan topluluklar oldu; GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN Dünya’da en eski çömlekçilik merkezi Güney Amerika’nın tropik bölgesi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER ekvator yakınlarında bir yerdeydi; GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN Dünya’nın MS birinci binyılda sanat ve gökbilim bakımından olsun, başka bakımlardan olsun, genel olarak en gelişmiş toplumu kabul edilen klasik Maya toplumu tropik Yucatân bölgesinde ve Guatemala’da yaşıyordu.

 

Yine Yali’ye verilebilecek üçüncü bir yanıt da, iklimin kuru olduğu bölgelerde, düzlüklerdeki ırmak yataklarının önemli olduğu, buralarda verimli bir tarımın geniş çaplı sulama sistemi gerektirdiği, sulama sisteminin de merkezileşmiş bir bürokrasi olmadan kurulamayacağıdır. Bu  açıklamanın başlıca dayanağı ise, bilinen ilk imparatorlukların ve yazı sistemlerinin, Fırat ve Dicle Vadilerini içine alan Bereketli Hilal ile Mısır daki Nil Vadisinde ortaya çıkmış olması gerçeğidir. Su yönetim sistemleri dünyanın bazı başka bölgelerindeki merkezileşmiş siyasal örgütlenmeyle de

 

ilişkiliymiş gibi görünüyor; bu yerlerin arasında Hindistan’ın en güney ucundaki İndus Vadisi, Çin’deki Yangtze Vadisi ile Sarı Vadi, Orta Amerika’daki Maya düzlükleri, Peru kıyısının çölleri var.

 

Oysa ayrıntılı arkeolojik incelemeler karmaşık sulama sistemlerinin merkezileşmiş bürokrasilerin ortaya çıkışıyla birlikte değil, çıkışından PEK sonra geliştiğini gösteriyor. Yani bu demektir ki siyasal merkezileşme herhangi başka bir nedenden ortaya çıkmış, daha sonra karmaşık sulama sistemlerinin kurulmasına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak sağlamıştır. Dünyanın bu bölgelerindeki siyasal merkezileşmeden önceki önemli gelişmelerin hiçbirinin vadilerle ya da karmaşık sulama sistemleriyle bir ilgisi saptanamamıştır. Örneğin, Bereketli Hilal’de yiyecek üretimi ve köy hayatı düzlüklerdeki ırmak yataklarında değil dağlarda ve tepelerde başlamıştı. Bereketli Hilal in dağlarındaki köylerde yiyecek üretimi başladıktan aşağı yukarı 3000 yıl sonrasına kadar Nil Vadisi nde kültürel bir duraklama dönemi yaşanmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki ırmak yatakları sonunda sulu tarıma ve karmaşık toplumlara beşiklik etmeye başladı ama  bu tür toplumların temelini oluşturan gelişmelerin çoğu Meksika’dan ithal edildi. Avustralya’nın güneydoğusundaki ırmak yataklarında tarım yapmayan kabile toplumları yaşıyordu.

 

Yine de başka türlü bir açıklama daha vardır, buna göre Avrupalıların başka halkları öldürmelerine ya da onları egemenlikleri altına almalarına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak sağlayan dolaysız etkenler sıralanır-özellikle Avrupa’nın silahları, bulaşıcı hastalıkları, çelik aletleri, mamul ürünleri anılır. Bu tür bir

 

açıklama doğru çizgi izleyen bir açıklamadır, çünkü bunlar Avrupalıların fetihlerinde gerçekten de doğrudan etkili olduğu açıkça görülen etkenlerdir. Bununla birlikte bu varsayım eksiktir çünkü yalnızca sonucu doğrudan etkileyen en yakın nedenleri tanımlar, fazla gerilere gitmeyen (başlangıç düzeyinde) bir açıklama sunar. Nedenler zincirinin ilk halkasını araştırmaya ASIR, ırır bizi: Peki, niçin Afrikalıların ya da Amerikan yerlilerinin değil de sonunda silahlar, o iğrenç mikroplar ve çelik Avrupalıların payına düştü?

 

Avrupa’nın GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN Dünyayı fethinde rol oynayan nedenler zincirinin ilk halkasını saptama konusunda yol alındıysa da Afrika büyük bir bilmece olarak kalmaktadır. Afrika öninsanların en uzun sürede evrimleştiği kıtadır, anatomik olarak ASIR, daş insan belki de ilk kez orada ortaya çıkmıştır, sıtma ve sarı humma gibi yerlilere özgü hastalıkların Avrupalı kaşiflerin ölümüne yol açtığı yer orasıdır. Uzun sürede kazanılmış bir ilk olma üstünlüğünün herhangi bir önemi varsa, niçin silahlar ve çelik ilkin Afrika’da bulunmadı da Avrupa’yı fethetmek böylece Afrikalılara ve Afrikalıların mikroplarına nasip olmadı? Peki Avustralya yerlilerinin taştan yapılmış aletler kullanma dönemini geride bırakmamış, avcılık/yiyecek toplayıcılığı evresini aşamamış olmalarını neyle açıklayacağız?

 

Dünya yüzüne dağılmış insan topluluklarının karşılaştırılmasından doğan sorular başlangıçta tarihçileri ve coğrafyacıları PEK meşgul etti. Bu tür çalışmaların ASIR, daş örneklerinden en ünlüsü Arnold Toynbee’nin .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ   CADDEBOSTAN  ciltlik Study  of History (Tarih Araştırması) adlı yapıtıdır. Toynbee özellikle  CADDEBOSTAN  CADDEBOSTAN ‘si okuryazar, .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  9’u Avrasyalı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER gelişmiş  CADDEBOSTAN 3 uygarlığın iç

 

dinamikleriyle ilgilenmişti. Tarihöncesiyle ve daha basit, okuryazar olmayan toplumlarla pek ilgilenmemişti. Oysa ASIR, daş dünyadaki eşitsizliklerin kökeni ta tarihöncesine dayanıyor. Bu yüzden de Toynbee, Yali’nin sorusu gibi  bir soru sormadı ya da benim tarihin genel seyri olarak gördüğüm şeyle uğraşmadı. Dünya tarihi üzerine yazılmış mevcut öteki kitaplarda Avrasya’nın son 5000 yıldaki okuryazar ve ileri uygarlıkları üzerinde duruldu daha PEK; Kolomb öncesi Amerika’nın yerli halklarının uygarlıklarına az yer verildi, dünyanın geri kalanı da, Avrasyalı uygarlıklarla son zamanlardaki ilişkileri açısından ele alındı, onun dışında pek tartışılmadı. Toynbee’nin girişiminden bu yana dünya ölçeğinde tarihsel nedensellik sentezleri, baş edilmez gibi görünen bir sorun yarattığı için çoğu tarihçiler arasında  gözden düştü.

 

Çeşitli bilim dallarına mensup uzmanlar kendi alanlarıyla  ilgili küresel sentezler ortaya koydular. Çevrebilimci coğrafyacılar, kültürel insanbilimciler, bitki ve hayvanların evcilleştirilmesi olgusunu inceleyen biyologlar, bulaşıcı hastalıkların tarihi nasıl etkilediğini inceleyen bilim adamları özellikle yararlı katkılarda bulundular. Bu çalışmalar bilmecenin bazı bölümlerine dikkat çekti ama bu çalışmalarla, bize gereken büyük sentezin eksik parçalarının ancak bazıları tamamlanmış oldu.

 

Yani, Yali’nin sorusunun genel olarak kabul edilen bir yanıtı yok. Öte yandan en yakın nedenlere dayanan açıklamalar PEK açık: Bazı halklar silahları, mikropları, çeliği ve kendilerine siyasal ve ekonomik güç kazandıran öteki şeyleri başka halklara göre daha erken geliştirdiler; bazı halklar bu güç

 

kaynaklarına asla sahip olamadı. Ama en geride yatan nedenlere dayalı bir açıklama -örneğin, neden Avrasya’nın bazı bölgelerinde bronz aletler erken ortaya çıktı da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN Dünya da daha geç çıktı ve ancak bölgesel olarak görüldü, Avustralya yerlilerinde hiç görülmedi- bilinmiyor.

 

Bugün bu tür temel açıklamaların eksikliği büyük  bir  düşünsel boşluk yaratıyor, çünkü tarihin genel seyri böylece çizilmemiş olarak kalıyor. Bundan daha da önemlisi ahlaksal boşluğun doldurulmamış olarak kalmasıdır. Açıkça ırkçı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER ya da olmayan herkes DEĞİŞİK ulusların tarihte DEĞİŞİK geliştiğini biliyor. Bugünkü Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa’nın biçimlediği bir toplum ve bu toplum Amerikan yerlilerinin elinden alınmış topraklarda yaşıyor, Afrika’dan Sahra’nın güneyinden Amerika’ya köle olarak getirilmiş milyonlarca siyah Afrikalının torunlarını içimle barındırıyor. Bugünkü Avrupa milyonlarca Amerikan yerlisini köle olarak alıp getirmiş Sahra’nın güneyindeki siyah Afrikalıların biçimlendirdiği bir toplum değil.

 

Ihı sonuçlar alabildiğine orantısız: Amerika’nın, Avustralya’nın, Afrika’nın % 5.  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ   ini Avrupalılar fethederken, Avrupa’nın % 49’unu da Amerikan yerlileri, Avustralya yerlileri ya da Afrikalılar fethetmiş değil. Bugünkü dünya son derece orantısız sonuçlarla biçimlenmiş durumda. Bu yüzden de bu sonuçların değişmeyecek açıklamaları olmalı, kimin rastlantı sonucu hangi savaşı kazandığı, bir rastlantı sonucu birkaç bin yıl önce hangi icadı yaptığıyla ilgili ayrıntılardan daha temel nedenlere dayalı açıklamaları olmalı.

 

Tarihin seyrinin insanların doğuştan gelen DEĞİŞİKlıklarını yansıttığını var saymak insana mantıklı görünüyor. Elbette

 

başkalarının yanında bunu söylemenin hiç de kibarca olmadığını bize öğrettiler. Doğuştan gelen DEĞİŞİKlıkları gösterme savında UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER teknik araştırmalarla ilgili yazılar okuyoruz, öte yandan bu incelemelerde teknik hatalar bulunduğunu ileri süren karşı yazılar da okuyoruz. Gündelik hayatımızda fatihlere GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTANk düşmüş halkların, fetihlerden ya da köle dışalımından yüzyıllarca sonra toplumun alt sınıfını oluşturmaya devam ettiklerini görüyoruz. Bunun da biyolojik kusurlardan değil toplumsal engellerden ve fırsat eşitsizliğinden kaynaklandığı söyleniyor bize.

 

Her neyse, bu konu üzerinde düşünmek zorundayız.  İnsanların durumlarındaki apaçık ve değişmez DEĞİŞİKlıkları görüp duruyoruz. MS .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  500 yılında dünyadaki eşitsizliklerle ilgili biyolojik açıklamanın kesinlikle yanlış olduğunu söylüyorlar bize, ama doğru açıklamanın ne olduğunu söylemiyorlar. Biz tarihin genel seyriyle ilgili inandırıcı, ayrıntılı, üzerinde anlaşmaya varılmış bir açıklama buluncaya kadar insanların çoğu, ırkçı biyolojik açıklamanın yine de en doğru açıklama olabileceğinden kuşkulanmaya devam edecekler. Bu beni bu kitabı yazmaya iten en güçlü neden gibi görünüyor bana.

 

Gazeteciler yazarlardan koca bir kitabı bir tek cümleyle özetlemesini isterler her zaman. İşte bu kitap için o cümle şu: “Tarih DEĞİŞİK halklar için DEĞİŞİK yönde gelişti ama bu çevresel farklardan dolayı böyle oldu, o halkların biyolojik DEĞİŞİKlıklarından dolayı değil.”

 

Kuşkusuz çevre coğrafyasının ve biyo-coğrafyanın toplumların gelişimini etkilediği düşüncesi GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN değil, eski. Yine de şu günler tarihçilerin yüz vermedikleri bir görüş;

 

yanlış ya da basit bulunuyor ya da çevresel belirlenimcilik olarak karikatürleştiriliyor, bu da olmazsa bütün dünyadaki DEĞİŞİKlıkları anlamaya çalışma konusu PEK güç bir konu olarak rafa kaldırılıyor. Oysa tarih üzerinde coğrafyanın bazı etkileri elbette var; yanıt verilmesi gereken soru ne oranda etkisi olduğu ve tarihin genel seyrinin coğrafyayla açıklanıp açıklanamayacağıdır.

 

Bu sorulara GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN bir gözle bakmanın tam zamanı, çünkü insan tarihiyle hiçbir ilişkisi yokmuş gibi görünen bilim dallarının bize sağladıkları GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN CADDEBOSTAN bilgiler bulunuyor elimizde. Bu bilim dalları arasında her şeyden önce genetik var, moleküler biyoloji var, tarım ürünlerine ve onların yaban atalarına uygulanan biyo-coğrafya var; bu bilim dallarına ek olarak evcil hayvanlara ve onların yaban atalarına uygulanan davranışsal ekoloji var; insanlarda görülen mikroplar ile bu mikropların hayvanlarda görülen akrabalarıyla ilgilenen moleküler biyoloji var; insanlarda görülen salgın hastalıkların bilimi var; insan genetiği var; dilbilim, bütün anakaralarda ve başlıca adalarda yapılan kazıbilimsel araştırmalar, teknoloji, yazı ve siyasal örgütlenme tarihleri konusunda çalışmalar var.

 

Bu kadar DEĞİŞİK bilim dallarının varlığı Yali’nin sorusuna yanıt vermeyi amaçlayan muhtemel bir yazar için sorunlar oluşturmaktadır. Yazarın konuyla ilişkili gelişmelerden bir senteze gidebilmesi için yukarıdaki bütün bilim dalları konusunda bilgisi olmalı. Her bir kıtanın tarihinden ve tarihöncesinden aynı biçimde senteze gidilmeli. Kitabın konusu tarihtir ama bu konuya bilim açısından yaklaşılacaktır

-özellikle evrimsel biyoloji ve jeoloji gibi tarihsel bilimler açısından. Yazar, avcı/yiyecek toplayıcı toplumlardan tutun  da

 

ASIR, ımızın uzay ASIR, ı toplumlarına kadar çeşitli toplumları ilk elden deneyimler aracılığıyla anlamalıdır.

 

Bu koşullar ilk bakışta PEK yazarlı bir yapıt gerektirmektedir. Ama bu tür bir yaklaşım daha baştan başarısızlığa yazgılıdır, çünkü asıl sorun bütünsel bir sentez üretebilme sorunudur. O bakımdan, bütün zorluklarına karşın yazarın tek olması gerekmektedir. Bu tek yazar da kaçınılmaz olarak pek PEK bilim dalına ait malzemeyi özümsemek için hayli ter dökecek ve pek PEK meslektaşından yol göstericilik isteyecektir.

 

.  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  97 CADDEBOSTAN ‘de Yali bana bu soruyu sormadan önce bu bilim dallarının birkaçına yönelmiştim. Annem öğretmen ve dilbilimcidir; babam çocuk hastalıkları uzmanı bir doktordur. Ben de kendime babamı örnek alarak doktor olmak amacıyla okuyordum. Bu arada yedi yaşımdayken tutkulu bir kuş gözlemcisi olmuştum. Bu yüzden üniversitedeki son yılımda doktor olma konusundaki ilk kararımı değiştirip biyolojiye geçmem hiç zor olmadı. Bununla birlikte üniversite yıllarında da, daha önceki okul yıllarımda da temel olarak dil, tarih ve yazı eğitimi almıştım. Fizyoloji doktorası yapmaya karar verdikten sonra bile doktora programının ilk yılında  neredeyse dilbilimci olmak için fen bilimlerini bırakıyordum.

 

.  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  96.  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  de doktoramı tamamladığım günden bu yana bilimsel araştırma çabalarım iki alan arasında bölündü: Bir yanda moleküler fizyoloji, öte yanda evrimsel biyoloji ve biyo- coğrafya vardı. Bu kitabın amacı bakımından hesapta  olmayan bir artı puan olarak evrimsel biyoloji, laboratuvar bilimlerinden DEĞİŞİK yöntemler kullanmak zorunda UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER  tarihsel bir bilimdir. Bu deneyim sayesinde insanlık tarihini  ele alırken bilimsel bir yaklaşım geliştirme konusundaki

 

güçlükleri tanıdım..  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  958 ile .  . CADDEBOSTAN KÜRTAJ  96 CADDEBOSTAN  yılları arasında Avrupa’da,

 CADDEBOSTAN 0. yüzyılın Avrupa tarihi yüzünden hayatları hunharca altüst edilmiş Avrupalıların arasında yaşamak, beni PEK daha ciddi olarak tarihin gelişiminde nedenler zincirinin nasıl çalıştığını düşünmeye yönlendirdi.

içi hareketler için de geçerlidir. Çeşitli yasaları içeren geniş kapsamlı ilkelerimiz var. Bu

 

taşehir Güvenli ,acısız kürtaj istanbul kürtaj SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesiacısız kürtaj istanbul kürtaj SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesi yük için yerel olmayan korunum da olanaksızdır. Yükün korunumunun yerel olması . Küretaj güvenli uygun fiyatlı celik teorisi ile uyum içindedir ve SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesi korunum yasaları için de doğrudur. Güvenli kürtaj Sezgin Dursun şey konmuyorsa aynı ilkenin geçerli olduğunu anlayabilirsiniz.

Elektrik yükü konusunda çok ilginç güvenli kürtaj Sezgin Dursun şey daha var; he

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...