Op.Dr. Sezgin Dursun

ÇEKMEKÖY KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

14
ÇEKMEKÖY KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

ÇEKMEKÖY KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ    TEL: o541 998 34 34

 

TEL: o541 998 34 34

ÇEKMEKÖY KÜRTAJ GENEL ANESTEZİ İLE AĞRISIZ ACISIZ 10 DAKİKALIK İŞLEM SÜRESİ YÜZDE YÜZ GÜVENLİ

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

    TEL: o541 998 34 34

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

 

 

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin. TEL: o541 998 34 34

 

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali, unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


 

TÜM HAKLARI SAKLIDIR. KISM YAYINCININ İZNİ OLMADAN KISMEN VEYA TAMAMENEN KULLANILAMAZ.

COPYRİGHT@

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bilgi formunda gebelikte yapılan testler, gebelikte beslenme önerileri,gebelikte egzersiz önerileri,gebelikte aşı uygulamaları,sezeryan nedenleri,gebelikte oluşan çatlaklar, gebelikte hijyen konularaı yer almaktadır.

 

Doktorunuza mutlaka bildirmeniz gereken durumlar

 1. Gebelik testi sonucu pozitif çıktıktan sonra şiddetlikarın ve bel ağrısı eşliğinde çok kanamanız olursa,
 2. Karnınızın alt kısmında tek taraf ya da KÜRTAJ FİYATLARI 2022 taraf birden olmak üzere şiddetli ağrınız ÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 3. Karnınızdaki şiddetli ağrıya kanamabulantıve kusma eşlik ediyorsa,
 4. Orta karın bölgenizde şiddetli ağrı ile ellerinizde ve yüzünüzde şişmeÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 5. Meme uçlarınızdan, idrarınızdan ya da dışkınızdan kangeliyorsa,
 6. Aşırıvajinal akıntınız ÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 7. Gün boyu hiç idrara çıkmıyorsanızya da az çıkıyorsanız, ayrıca sık sık ağız kuruluğu ve susuzluk hissi ÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 8. Şiddetli öksürükle birlikte kangeliyorsa,
 9. Birden biregörmede bozukluk, gözler, eller ve yüzde şişme yaşıyorsanız,
 10. Günde  KÜRTAJ FİYATLARI 2022 saatigeçecek şekilde çift görme ve bulanık görme gibi anormal durumlar meydana geliyorsa,
 11. Saatler süren baş ağrılarınızÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 12. İdrar yaparken yanmaya da ağrı hissiÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 13. İdrarda zorlanma ile birlikte ateş, titreme vesırt ağrınızÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 14. Özellikle son dönemlerde şiddetli baş dönmesi ve tekrarlayan bayılmalaryaşıyorsanız,
 15. Gribal enfeksiyonlar dışında ateşiniz  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 8.5derecenin üzerine çıkarsa,
 16. Uzun süreli beklenmedik üşüme/titremeyaşarsanız,
 17. Tüm vücutta sürekli ve aşırı kaşıntıÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER ,
 18. haftadan sonra bebeğinizin saatte en az 10hareketini hissedersiniz, eğer ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ anormallik sezerseniz bebeğinizin hareketlerini sayın. 10’dan az ise hekimize başvurun. Ayrıca 20. haftadan sonra  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ günden daha fazla zaman içinde bebeğin hareketlerini hissedilmez ise,
 19. Aşırı yemeğe bağlı olmayan ve kısa sürede hızlı kilo alıyorsanız,
 20. İlk ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ ayda günde  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ ’ten fazla, sonraki aylarda ise beklenmedik şekilde kusuyorsanız acilen doktorunuzu aramalı veya hastaneye gitmelisiniz.

 

 

Gebelikte Yapılan Testler

Gebelik esnasında ve/veya öncesinde herhangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ hastalığı olmayan, daha önce doğum yapmamış veya sağlıklı  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ ya da fazla sayıda doğum yapmış, ailesinde herhangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ hastalığı olmayan, şu anda yaşadığı gebelikte de bebeğiyle veya kendisiyle ilgili herhangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ problem saptanmamış olan, anne yaşının çok küçük yada ileri olmadığı gebeliklere düşük riskli gebelikler adı verilir. Bu gebeliklerin seyri, doğumla sonuçlanması esnasında ve doğum sonrasında normaldışı  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ durum ortaya çıkma olasılığı düşüktür. Bu gebeliklerin baştan sona kadar takibinde genel olarak aynı temel incelemeler ve tetkikler uygulanır. Bu incelemelere gebelikte rutin uygulanan incelemeler adı verilir.

 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ -8. Hafta:

Gebelikte yapılan ilk kontroldür. Bu haftalarda yapılan tetkikler uzunluğu ve şekli de değerlendirilir.
1. Ultrasonografi: Ultrasonografi  ile gebeliğin varlığı teyit edilir. Dış gebelik olup olmadığı saptanır. Rahim içinde gebelik kesesi olsa bile bazen  embriyo  (bebek) olmayabilir. Usg ile bu durumların tespit edilmesi gerekir. Ultrasonda ayrıca rahimde myom, yumurtalıklarda kist türü her hangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kitlenin varlığı araştırılır. Rahim ağzının uzunluğu ve şekli de değerlendirilir.
2. Kan grubu, Rh : Gebenin kan grubu Rh negatif, eşinin kan grubu Rh pozitif olması durumunda Kan uyuşmazlığı (Rh/rh) durumundan bahsedilir. Anne rahmindeki bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmediğini anlamak için ise İndirect Coombs testi yapılmalıdır.
 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ .Tam kan sayımı : Tam kan sayımı ile gebeliğin başlangıcında herhangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kan eksikliği (anemi) durumunun varlığı araştırılır.
4. Kan biyokimyası: Karaciğer ve böbrek hastalıklarının gebeliğin hemen başlangıcında tespiti takip açısından önemlidir. Özellikle şeker hastalığı (diabet), yüksek tansiyon (hipertansiyon) gibi sistemik rahatsızlıkların varlığında bu testlerin önemi artar. Bu durumlarda hekimler ek olarak bazı testler de isteyebilir.
5. Tam idrar tahlili, idrar kültürü: İlk kontrolte yapılan idrar tahlilleri böbrek fonksiyonlarının dolaylı   ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ göstergesi olduğu gibi gizli veya aşikar idrar yolu enfeksiyonu varlığını konusunda da bilgi verir. İlk aylardaki idrar yolu enfeksiyonları gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları arttırır, idrarda yanma ve/veya kasık ağrılarına neden olabilir.
6. Servikovaginal smear testi (PAP smear testi—sımir diye okunur) : Gebelik döneminde smear testi güvenle yapılabilir. Ancak ülkemizde pek çok gebe bebeğinin zarar göreceği endişesiyle zaruri olmadıkça vaginal muayene olmak istemez. Bu kesinlikle yanlıştır. Gebeliğinizde içiniz rahat olarak bu testi yaptırabilirsiniz. Ancak genel olarak endişeli biriyseniz gebelikten önce bu testi yaptırmanızı öneririm. Bu testi tüm illerde  KETEM’de (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) yaptırabilirsiniz. KETEM, Ağrı’da eski sigorta hastanesinin üst katındadır..
7. Hepatit B, Hepatit C, AIDS taraması : Hepatit B için HbsAg ve Anti Hbs, Hepatit C için Anti HCV, AIDS için ise Anti HIV testleri yapılarak her hangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ taşıyıcılık durumunun olup olmadığı araştırılır.
8. Tiroid fonksiyon testi: Gebeliğin ilk haftalarında yapılan bu test ile annede tiroid hastalığı varlığı araştırılır ve uygun tedavi başlanır.

11-14. hafta 
1. Ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT) : Bu haftalar arasında fetusun anatomik organları ve büyüklüğü değerlendirilir. Ense kalınlığı bu konuda sertifika sahibi doktorlarca dikkatle yapılmalı.doğru alınmayan ölçüm kesinlikle kullanılmamalıdır.  Ayrıca ulrasonla ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT) ölçülür. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetus son adet tarihine göre 11 ile 1 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ  hafta 6 gün arasında ve baş-popo mesafesi 45-84 mm arasında olmalıdır. Ense pilisinin kalınlığı; Trizomi 21 (Down sendromu, mongolizm), Trizomi 18 gibi kromozomal bozukluklarda ve bebeğin özellikle kalp gibi bazı organların problemlerinde artar.

Bu artışın nedeni bebeğin ense bölgesindeki sıvı bir KÜRTAJ FİYATLARI 2022midir (ödem) ve bunu ultrasonla yakalamak mümkündür. Normal olarak bebeğin ense kalınlığı gebelik haftası ilerledikçe artar. Genel olarak  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ  milimetrenin üstü patolojik kabul edilir ve bu durumda fetus özellikle Down sendromu açısından ileri değerlendirmeye alınır.

Burun kemiği: 11-14. haftalar arasında burun kemiğini görmek down sendromu açısından riskin nisbeten az olduğunu gösterir.

2.Burun kemiği (nasal bone;NB): 11-14 haftada burun kemiğinin izlenmesi down sendromu ve diğer trizomiler için riskin az olduğunu gösterir.

 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ .  KÜRTAJ FİYATLARI 2022li test :  KÜRTAJ FİYATLARI 2022li testin amacı Down sendromunun erken gebelik haftalarında yakalanmasıdır.
Son adet tarihine göre 11-14. gebelik haftaları arasında uygulanan testte anne adayından kan alınarak serbest β-HCG ve PAPP-A biyokimyasal değerlerine bakılır. Down sendromunda anne kanında, serbest β-HCG değerleri normalin  KÜRTAJ FİYATLARI 2022 katı yüksek iken PAPP-A değerleri normalin 2.5 da biri (%40ı) kadardır.

16-18. hafta 
1.Ultrason: Fetus anomali taraması açısından değerlendirilir.

2. Üçlü Test: Bebeğe ait Down sendromu, trizomi 18 gibi zeka geriliği ile giden kromozom bozuklukları ile nöral tüp defekti denilen beyin ve omuriliğie ait problemlerin taranmasıdır.

Üçlü test; gebeliğin 16-19. haftaları arasında anne kanından alınan örnekte β-HCG, alfa feto protein (AFP) ve bağlanmamış estriol (uE ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ ) denilen üç biyokimyasal maddenin ölçümü ile yapılır. Bu ölçümler gebelik haftasına göre annenin yaşı, vücut ağırlığı, ırkı, annede diyabet olup olmaması, sigara içip içmediği, öyküde önceki gebeliklerin özellikleri ile birlikte değerlendirilir. Büyümekte olan bebekte olabilecek nöral tüp defekti ve bazı kromozomal anormalliklerle (Down sendromu ve trizomi 18) karşılaşılma riski hesaplanır.

Üçlü test  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ tanı testi değil tarama testidir. Testin amacı bebek ve anne açısından riskli yöntemleri kullanmadan bebekte olabilecek anomali riskini saptamaktır. Eğer test sonucunda risk belirli  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ düzeyin üzerinde çıkarsa amniyosentez adı verilen işlem yapılarak kesin tanı konulur..

Üçlü testte AFP yüksek ise ayrıntılı ultrason ile beyin dokusu ve omurgalar değerlendirilir. Ultrason ile saptanamayan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ durum varlığında amniyosentez yapılarak amniyotik sıvıdaki asetilkolin esteraz enziminin miktarına bakılarak tanı konabilir.

ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ . Dörtlü test: Üçlü teste kandaki İnhibin A değerinin ölçümü eklenmesiyle elde edilen testtir.
Amniyosentez sonucu yakalanan Down sendromlu bebekler eğer aile gebeliği sonlandırmak istiyorsa sağlık kurulu kararlarıyla tahliye edilirler.

Üçlü test ile diğer bazı anomalileri de saptamak mümkündür. Bebeğin karın duvarı anomalilerinde (gastroşizis, omfalosel), böbrek anomalilerinde de test sonuçları yüksek çıkabilir. Bu nedenle üçlü testte artmış risk saptanan gebelere amniyosentez yapmadan önce tüm bu anomaliler açısından ayrıntılı ultrasonografik değerlendirme (II. basamak ultrasonografisi) yapılmalıdır.

 1. haftada tetanoz aşısınızı yaptırın.

18-24. hafta 
2. Basamak Ultrasonografi (detaylı ultrasonografi) Bebeğe ait anomali  varlığı değerlendirilir…22-26. haftala arasında uterin arter doppler yapılır. Bu test ileride oluşabilecek gelişme geriliği ve gebelik tansiyonu (preeklampsi açısından ön bilgi verir.

24-28. hafta 
1. Tam kan sayımı

 1. Tam idrar tetk KÜRTAJ FİYATLARI 2022ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ . 50 gram glukoz yükleme testi

Bu test için saat 22:00 dan sonra bişey yememeniz gerekiyor, su içabilirsiniz. Yine sabah test saatine kadar hiç  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ şey yememniz gerekir. .Bu gebelik haftasında kişilere sabah aç karınla 50 gram toz glukoz sulandırılarak içirilir ve  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ saat sonrasında tetkik için kan alınır. Alınan kan örneğinde kan şekeri değerinin 140 mg/dl ve üzerinde olması durumunda test pozitif olarak kabul edilir ve bu gebelerde  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gün sonra 100 gram standart glukoz tarama testine geçilir.

4. İndirekt Coombs Testi : Bu haftada yalnızca kan uyuşmazlığı olan gebeler yeniden İndirekt Coombs testine bakılarak değerlendirilir.
 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 2. hafta 
Ultrasonografide bebeğin gelişimi değerlendirilir. Ayrıca amniyon sıvısı, bebeğin duruş şekli, plasentanın yeri ve görüntüsü, bebeğin rahim içindeki aktif hareketleri incelenir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer çalışıyorsanız doğum iznine ayrılabilirsiniz. Yada çalıştığınız kadar haftayı doğum sonrasına aktarabilrsiniz. Her  KÜRTAJ FİYATLARI 2022 durumda da doktorunuzdan bu haftada  gerekli  belgeyi alıp kurumunuza vermeniz gerekir.

 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 4. hafta 
ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ önceki takipte olduğu gibi bebeğin gelişimi, suyu ve hareketleri incelenir. Gereken durumlarda NST (bebeğin kalp atışlarının çizdirilmesi) istenebilir.

 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 6. hafta 
Utrasonografide özellikle bebeğin duruşu, amnion sıvısı, plasentanın görünümü ve bebeğin aktif hareketleri incelenir. Modifiye biyofizik profil olarak adlandırılan NST ve amnion sıvısı ölçümü yapılır.

 

 

GEBELİKTE BESLENME

 

Annenin gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Tüm gebelik boyunca önerilen kilo artışı sizin başlangıç kilonuza ve boyunuza bağlı olup kilo 9-15 kg. arasında değişir. Doktorunuz tarafından boyunuz ve gebelik öncesi kilonuza göre en uygun kilo belirlenmelidir.

Gebelikte kalori ihtiyacı artar. Ancak bu artış hiç ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ zaman aşırı yemenizi gerektirecek kadar değildir. Gebe olan ile olmayan kadınlar arasındaki kalori gereksinimi farkı sadece  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 00 kaloridir ve bu her öğünde 1-2 kaşık fazla yenilerek karşılanabilecek  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ farktır.

Gebelikte ilk üç ayda 0,5-1 kg, sonraki aylarda ise ortalama 1.5 kg, ağırlık artışı uygundur. Eğer, dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı edinilirse zaten gebelikte alınması gereken kilolar düzenli olarak alınır.

 

Gebelikte alınan kiloların kaynağı

Bebek ……………………………………………… ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ .500 gr
Plasenta (bebeğin eşi)……………………………700 gr
Amniyon sıvısı (bebeğin suyu)…………………800 gr
Uterusun (rahim) büyümesi …………………..900gr
Meme dokusu artışı………………………………400 gr
Kan hacmindeki artış…………………………..1.250 gr
Dokulardaki su artışı……………………………1.250 gr
Annedeki yağ dokusu artışı…………………. ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ .200 gr

TOPLAM………………………………………….12.000 gr

 

Gebelikte alınan kiloların ancak üçte biri yağ dokusundaki artışa bağlıdır. yukarda ideal kilo alan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gebede alınan kiloların yaklaşık dağılımı gözlenmektedir. Alınan kiloların yaklaşık 6 kilosu bebeğin doğumuyla birlikte kaybedilir. Su kaybı da buna eklendikten sonra ilk hafta sonunda yaklaşık 8 kilo kaybedilir. Gebelik boyunca 12,5 kg alan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kadın doğumdan 2 hafta sonra gebelik öncesi kilosuna göre yaklaşık 4-4,5 kg daha fazladır. Doğum sonrası 6. aya kadar 2,5 kg daha verilir.

Gebelikte alınan kilo önerilenden ne kadar fazla ise doğum sonrası kalan kilo o kadar fazla alacaktır. Kalan kiloları egzersiz ve diyet ile verebilirsiniz. Egzersizin  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ sakıncası yoktur ama diyet için emzirme dönemi sonrasını, en azından bebeğin ek gıdalara başladığı 6. aydan sonrasını beklemeniz gerekecektir.

 

 

Temel Beslenme Prensipleri
Gebelikte beslenmenin önemli prensiplerinden birisi günlük öğün alışkanlığının yeniden düzenlenmesidir. Üç temel ve  KÜRTAJ FİYATLARI 2022  hatta gerekirse  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ  ara öğün gebelikte önerilmektedir. Bu yaklaşım gebeliğin erken döneminde bulantı ve kusma şikayetlerinin daha az görülmesine yardımcı olur.

Üç öğünde aşırı yemek yerine ara öğünlerle desteklenerek  tamamlanması  ilerleyen gebelik haftalarında mide yanması, reflü gibi şikayetleri azaltır.

Gebelik öncesine göre ek olarak günlük 20 gr. protein, 15–20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 00 kalorilik enerji alınması gereklidir. Alınan kalorilerden;

%40 – %65 arası karbonhidrat kaynaklı olmalı

%20 – % ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 5 arası yağ kaynaklı olmalı

%10 – % ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 5 arası protein kaynaklı olmalı

 

                                

Hamileliğinizin son döneminde vücudunuz normalden çok daha fazla yorulacaktır, ve ihtiyacınız olan enerjiyi size karbonhidratlar sağlayacaktır. Ekmek ve tahıllar karbonhidrat açısından zengin besinlerdir. Vücuda enerji vermenin yanısıra, B vitamini, demir ve folik asit açısından da zengindirler. Buğday ekmeği, bulgur ve kepekli yiyecekler de zengin lif kaynaklarıdır. Bu yüzden bu yiyecekleri aşırıya kaçmamak şartıyla düzenli olarak tüketmelisiniz.

Karbohidratlar ve yağ tüketimi dengeli beslenmede şarttır. Ancak, yağlı ve tatlı yiyecekler günlük öğünün %7’sinden az olmalıdır. Hamur işi gıdaları da ancak düşük miktarlarda tüketmelisiniz. Aşırı kilo almayı önlemek için karbonhidratlı besinleri diyetten tamamen çıkarmak yanlıştır. Eğer karbonhidratlar yetersiz alınırsa vücudunuz enerji sağlamak için proteinleri ve yağları yakmaya başlar. Böyle  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ durumda  KÜRTAJ FİYATLARI 2022 sonuç ortaya çıkabilir. Birincisi bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişimini sağlayacak yeterli protein olmaz,  KÜRTAJ FİYATLARI 2022ncisi ise ketonlar ortaya çıkar.

Ketonlar yağ metabolizmasının ürünü olan asitlerdir ve bebeğin asit baz dengesini bozarak beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilirler. Bu nedenle hamilelikte karbonhidrattan fakir diyet önerilmez. Pirinç, un, bulgur biri kompleks karbonhidrat kaynakları anne için enerji kaynağı olmanın yanı sıra B grup vitaminleri ve çinko, selenyum, krom, magnezyum gibi eser elementleri bol miktarda ihtiva ederler.

Karbonhidratlar fazla miktarda tüketildiğinde ise bebek açısından ekstra  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ yarar sağlamadıkları gibi sadece anne adayının aşırı kilo almasına neden olurlar.

 

Proteinler hücrelerin temel yapı taşlarıdırlar ve amino asit denilen yapılardan oluşurlar. Amino asitlerin  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kısmı vücutta diğer maddelerden üretilebilirken esansiyel amino asit adı verilen bazıları vücutta üretilemez ve mutlaka besinler yolu ile dışarıdan alınmaları gerekir. Hayvansal proteinler tüm esansiyel amino asitleri içerdiğinden komplet proteinler olarak adlandırılırlar ve beslenmede son derece önemlidirler.

Proteinleri saç telinden tırnağa kadar vücutta bulunan tüm hücrelerin yapı taşı oldukları gibi beyin ve sinir sisteminin gelişimi içinde yaşamsal öneme sahiptirler. Bu nedenle hamile kadınların günde 60-80 gram protein almaları önemlidir. Mikroskobik  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ embriyoyu sağlıklı  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ bebeğe dönüştürebilmek için milyonlarca ufak hücre gerekir. Protein esas olarak bu görevi yerine getirecek maddelerin oluşumunu sağlar.

Hamileliğin son üç ayında günde 150 ila 200 gram protein almanız gerekir. Her biri iskambil kağıdı büyüklüğünde 75 gram kemiksiz et, tavuk veya balık mükemmel protein kaynaklarıdır. Ayrıca sebze temelli proteinler sağlayabileceğiniz nohut, mercimek ve fasulye gibi tahılları da unutmamak gerek.

Protein açısından zengin olan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ çok besin aynı zamanda iyi birer demir kaynağıdır da. Hamileliğin son aylarında bebek doğumdan sonraki ilk aylarında kullanmak üzere demir depolar. Bu dönemde kan hacminiz sürekli arttığı için sizin de demire ihtiyacınız vardır. Eğer yeterli demir almazsanız, bebek vücudunuzda depoladığınız demiri kullanmaya başlayacaktır. Bu nedenle demir eksikliği genelde yeni doğan bebeklerden çok hamile kadınlarda sıkça görülür.

Proteinin ana kaynağı hayvansal gıdalardır. Et, kümes hayvanları ve balık komplet proteinler içerirler. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri de hayvansal protein gereksiniminin karşılanması açısından yeterli olabilir. Bitkisel ve hayvansal proteinler eşit oranlarda tüketilmelidir. Protein gereksinimi her gün 1 yumurta, 2 bardak süt, süt ürünleri, baklagiller (fasulye, mercimek, barbunya vb) ve et ürünleri (haftada en az  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kez) ile karşılanabilir. Kırmızı etin yağlı olmamasına dikkat etmek gerekir.

Günde içilen 2 bardak süt bebeğe gerekli kalsiyumu karşılamakta da yeterlidir. Laktoz intoleransı nedeniyle süt içemeyenler bunun yerine peynir ya da yoğurt yiyebilir. Doktorunuz size gebeliğinizin 4. ayından itibaren demir ilacı ve gerekli gördüğü takdirde vitamin önerecektir. Eğer, anemik (kansızlık) iseniz demir preparatları gebeliğin başından itibaren verilebilir. Siz de gebelikte artan demir gereksinimini karşılamak için  kuru üzüm, kırmızı et, yumurta, kuru baklagillerden zengin gıdaların tüketilmesine önem vermelisiniz.

Erken gebelikte demir vermenin tek sakıncası mide şikayetlerinden dolayı bulantı-kusma yakınmalarını artırabilmesidir. Hasta tolere edebildiği sürece verilmesinde sakınca yoktur. Normal koşullarda dengeli beslendiğiniz taktirde dışarıdan vitamin verilmesi gerekli olmayabilir. Doktorunuz sizin için vitamin desteğinin gerekli olup olmadığına sizin beslenme alışkanlığınızı değerlendirdikten sonra karar verecektir.

En önemli konulardan biri de gebelik boyunca bol bol sıvı almaktır. Yeterince sıvı almak, özellikle gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum tehdidi, bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması (oligohidramniyos) gibi durumlarda faydalıdır. Özellikle, yaz günlerinde fazladan sıvı kaybı olduğu için yazın sıvı alımını daha da arttırmalısınız. Bol sıvı yanında posalı (lifli) gıdaların da tüketilmesi gebelikte sık görülen kabızlık şikayetlerini azaltır. Lifli gıdalar kepekli ekmek, yulaf ezmesi, barbunya, kepekli makarnalar, kayısı, kuru üzüm, bezelye, pırasa, esmer pirinç, ahududu ve kuruyemişte bol miktarda vardır.

Gebeliğin son üç ayının en önemli ihtiyaçlarından biri de bebeğin bu haftalarda hızlanmış olan beyin dokusu yapımında bolca kullanılan Omega- ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ  yağ asidi (balık yağı) adı verilen maddedir. Omega- ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ  yağ asidi alımının bazı bilimsel çalışmalarda erken doğum ve preeklampsi gibi gebeliğe bağlı sorunların ortaya çıkma olasılığını da azalttığı bulunmuştur. Bu madde soya fasülyesi ve ceviz gibi bitkisel gıdalarda da bulunmakla birlikte asıl olarak  balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Gebeliğin son aylarında balık eti tüketiminizi artırmanızda fayda vardır.

Balık eti Omega- ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ  maddesi içermesi yanında kalorisi düşük  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gıdadır ve fosfor, çinko, demir, selenyum ve bakır gibi vücudun sağlıklı çalışması ve bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli maddeleri de içermektedir.

 

 

BESLENME İÇİN İPUÇLARI

Öğünleriniz sık ve az az porsiyonlar halinde olmalıdır. Ne uzun süre aç kalın, ne de yediğinizde tıka basa midenizi doldurun.

Aldığınız gıdaların taze olmasına dikkat edin. Konserve, beklemiş gıdalar ve içinde katkı maddeleri bulunarak saklanan gıdalar yerine taze ve doğal maddeleri tüketmeye özen gösterin.

Yediğiniz gıdalarda “çeşitliliğe” önem verin. Bu şekilde pek çok vitamin ve minerali almanız mümkün olacaktır.

Aşırı yağlı, tatlı, baharatlı ve kalorili gıdalar yerine protein ve karbonhidrattan zengin, yağ oranı düşük besin öğelerine yönelin. Unutmayın ki önemli olan sizin kilo almanız değil bebeğin içeride yeterli şekilde beslenebilmesidir.

Preeklampsi durumu veya riski ÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER  protein alımınızı arttırmanız gerekebilir veya gebeliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diabet) söz konusu ise diyetisyeninizin önereceği şekilde kalori kısıtlamasına gitmeniz gerekebilir.

Gebelikte dışarıdan hap olarak alınması gereken  KÜRTAJ FİYATLARI 2022 madde folik asit ve demirdir. Dengeli beslenebilen  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gebede bunlar harici vitamin veya mineral alımı gereksizdir.

Sentetik multivitamin hapları, dengeli beslenemeyen gebelerde destekleyici olarak verilebilse de doğal gıdaların hiç ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ zaman yerini tutmayacaktır.

Toksoplazma ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmak için
Ellerinizi öğün önceleri düzgün şekilde yıkayınız
Sebze ve meyveleri de tüketmeden önce uzun süreli yıkayınız.
Evinizde kedi veya köpek besliyorsanız aşılarını ihmal etmeyin, onlara da çiğ et vermeyin ve yakın temastan kaçının.
Çiğ veya iyi pişmemiş et ve et ürünlerinden (sucuk, salam, sosis, çiğ köfte gibi) kaçının.

Özellikle ileri aylarda kabızlık şikayeti ÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER  bol su içerek, kabuğu ile yenen meyveleri tüketerek, her öğünde sebze ile salataya yer vererek ve yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Günde 1-2 bardak süt içmeniz gebelikte ortaya çıkan kalsiyum kayıplarını yerine koymak içindir. Süt içemiyorsanız yoğurt veya ayran tüketiniz. Peynir veya çökelek de tüketebilirsiniz. Süt ve süt ürünlerinin pastörize olmasına dikkat edin.

Genelde sabahları yataktan kalkınca başlayan bulantılarda  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ dilim peynir,  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ  KÜRTAJ FİYATLARI 2022 grissini rahatlık sağlayabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında olan bu bulantı ve kusmalardan kendinizi korumak için bu dönemde katı, kuru ve yağsız gıdaları tercih edin. Mutfak kokularından ve ağır parfümlerden uzak durun.   Bu dönemde tuzlu kraker, patates haşlaması, leblebi ve bisküvi türü gıdaları alarak şikayetinizle baş edebilirsiniz. Az ve de sık yemeyi unutmayın.


•Günde 5-6 dilim ekmeği aşmayın. Pilav, makarna gibi gıdaları 2- ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ  kaşıktan fazla tüketmeyin.

• Mutlaka 8-10 bardak su için. Kola, gazoz ve şekerli içeceklerden uzak durun. Fazla maden suyu içmeyin. Sıcak günlerde, aldığınız sıvı miktarını artırın.
• Kızartmanın her türlüsünden kaçının. Son zamanlarda, özellikle patates kızartmasının ve cipsin, fetus üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren çalışmalar yayınlanmıştır.
• Çikolata, dondurma, bisküvi, kek sizin için hiç uygun olmayan gıdalardır.
• Alkol almayın. Mümkün olduğunca az ve açık çay için. Tercihen kahve içmeyin, ama canınız çok çekerse az miktarda içmenizde  sakınca yoktur.
• Konserve, tatlandırıcı ve hazır gıdaları tercih etmeyin.
• Kendi kendinize tuz kısıtlaması yapmayın. Ama turşu gibi aşırı tuzlu gıdalardan da kaçının.

Gebelikte Oruç Tutmak:   Geblikte uzun süreli açlık uygun değildir. Hatta gebenin üç ana öğüne ilave olarak aralarda da beslenmesi gerekmetedir. Unutmayınız ki gebe iken sadece kendinizden değil bebeğinizden de sorumlusunuz. Oruç kendiniz için yaptığınız  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ ibadettir  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ başkasına (bu sizin bebeğiniz olsada) az ya da çok zarar vermesi doğru değildir. Ayrıca islamiyetin bu konuda son derece hoş görülü tutumunu ve daha sonra ibadetinizi yerine getirme konusundaki kolaylıklarınıda unutmayınız

 

Gebelik süresince anne yetersiz ve dengesiz beslendiğinde;
– Anne ağırlık kazanamaz, hatta zayıflar. Anne vücudundaki besin öğeleri yedek depolarının
dengesi bozulur. Anne ve çocuk sağlığı olumsuz etkilenir.
– Anne kansız (anemi) kalabilir. Toprak ve kil aşerme yada yeme.
– Bacakları ve göz kapakları şişer. Bu durum yeterince protein tüketilmediğinin belirtisidir.
– Çabuk yorulur, çalışma gücü azalır.
– Hastalıklara sık yakalanır ve iyileşme süresi uzar.
– Kemik dokusu harabiyeti görülür. Yetersiz beslenmenin yanısıra D vitamini kaynağı olan
güneş ışınlarından da yararlanamazsa anne kemiklerinden kalsiyum ve fosfor çekilir.
Kemikler yumuşar osteomalasia’ya neden olur.
Gebelik zehirlenmesi ( preeklempsi, eklampsi, toksemia ) görülür.
– Anne ölümleri görülür.
– Ölü doğum, erken doğum (prematürelik) cılız-zayıf çocuk doğumu, bedensel ve zihinsel
özürlü çocuk doğumları görülür.

 

 

                                   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Gebelikte Egzersiz

 1. Gebelikte egzersiz yapmayı düşünen ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ anne adayı bunu mutlaka doktoruna iletmeli ve doktorunun muhtemel kısıtlamalarına uymalıdır. Daha önceden erken doğum yapmış, ya da önceki gebeliklerinde değişik sorunlar yaşamış anne adaylarında egzersizin kısıtlanması veya niteliklerinin iyi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ şekilde ayarlanması gerekir. Yine gebelik öncesinden çeşitli hastalıkları olan anne adayları (kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi) da egzersiz uygulamaları için doktorlarından onay almalıdırlar.
 2. Egzersiz yapan ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir. Düzenli egzersizde doğal olarak günlük kalori ve sıvı ihtiyacı artar. Günlük alınması gereken sıvı miktarı mevsimsel ve iklimsel özelliklere göre değişmekle beraber günde 8-12 su bardağı sıvı alınmalıdır (Pratik ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ yöntem: idrarınızın rengi açık sarı olmalıdır. Aldığınız vitaminler idrar renginizi ne kadar koyulaştırırsa koyulaştırsın, koyu sarı  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ idrar çıkarıyor olmanız sıvı alımınızın yetersiz olduğunu gösterir).

 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ . Egzersiz esnasında yapılan egzersizin niteliklerine uygun, mevsimle uyumlu kıyafetler giyilmelidir.

 1. Düzenli olarak egzersiz yapmaya karar verdiyseniz bunun için zaman ayırmalısınız. Fırsat buldukça yapılan egzersizler amacına ulaşmazlar. Herhangi ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ sağlık problemi olmayan ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ anne adayı haftada  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ -5 kez, 20- ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 0 dakika devam eden ve yorucu olmayan egzersizler uygulayabilir. Arada sırada uygulanan egzersizler kaslarınızın “tutulmasına” ve egzersiz sonrası günlerce ağrı duymanıza neden olabilir. Ayrıca düzensiz egzersiz yapan anne adayları egzersiz esnasında kendilerini daha kolay yaralayabilirler. Egzersiz asla kilo alımını kısıtlamak için yapılmamalıdır. Amaç formda kalmaktır.
 2. Egzersizleriniz esnasında vücut ısınız ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 8 dereceyi geçmemelidir. Bu, mutlaka egzersiz yaparken yanınınızda ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ termometre bulundurmanızı gerektirmez. Ancak siz kendinizi aşırı ısınmış hissettiğinizde muhtemelen ısınız da yüksek demektir. Yüksek ısı uzun sürdüğünde bebeğinize de geçerek zarar verebilir. Aşırı ısındığınızda egzersize ara vermelisiniz. Pratik olarak söylemek gerekirse her 15 dakikada  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ dinlenme araları vererek ısı artışını engellemelisiniz.
 3. Egzersiz yaparken normal ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ şekilde konuşmaya devam edemiyorsanız, yani nefes nefese kalıyorsanız, egzersiz vücudunuzu zorluyor demektir. Yaptığınız egzersizin ağırlığını, normal konuşmaya devam edebilecek şekilde düzenleyin.
 4. Nabız hızınız egzersiz yaparken dakikada 140’ı geçmemelidir. Bunu saptamak için 10-15 dakikalık aralıklarla nabzınızı kontrol edin ve egzersiz ağırlığınızı buna göre ayarlayın.
 5. Egzersize başlamadan önce 5 dakika boyunca yürüme ve hafif gerilme egzersizleriyle vücudunuzu ısıtın. Egzersize son verirken de yine birden değil, egzersizin şiddetini yavaş yavaş azaltarak egzersizi bitirin. Isınma gerçekten çok önemlidir ve kas ve eklemlerinizin yapacağınız egzersizlere hazırlanmasını sağlar, bu da egzersiz esnasında yaralanma ve egzersiz sonrasında “kas tutulması” ve buna bağlı ağrı çekme riskinizi önemli derecede azaltır. Egzersizi yavaş yavaş azaltarak bitirmeniz de yine nabız ve solunum hızınızın yavaş yavaş eski haline dönmesine yardımcı olarak, kan akımınızın kaslarınızda birikmesini engeller.
 6. Gebelik ilerledikçe anne adayının ağırlık merkezi önemli değişiklikler gösterir. Denge buna bağlı olarak gebelik öncesi döneme göre daha zor sağlanır. Bu yüzden özellikle gebeliğin KÜRTAJ FİYATLARI 2022nci yarısından itibaren dengenizi daha kolay kaybedebileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.
 7. Gebeliğin en erken dönemlerinden itibaren vücudun tüm eklemlerinde esneklik artar. Buna karşın, üçüncü trimesterde vücut sıvısının belirgin olarak artması eklemlerin hareketliliğini kısıtlayabilir. Özellikle üçüncü trimesterde gevşeme maksimum olduğundan kendinizi yaralama riskiniz artar. Egzersiz yaparken eklemlerinizi aşırı zorlamamaya dikkat etmeli ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.
 8. Gebeliğin KÜRTAJ FİYATLARI 2022nci yarısından itibaren özellikle sırtüstü pozisyondayken tansiyonunuzun aniden düşebileceğini unutmamalı, bu dönemden itibaren sırtüstü pozisyonda yapılan egzersizlerin süresini mümkün olduğunca kısıtlmamalısınız. Uterus büyüdükçe vena cava inferior adı verilen ve vücudun alt kısımlarından kalbe dönen kanı toplayan ana toplardamara bası özellikle sırtüstü pozisyonda problemlere yolaçabilir.

12.Egzersiz yaparken yatar pozisyondan ayağa kalkma esnasında dikkatli olmalısınız. Gebelik döneminde ani ayağa kalkma tansiyonun aniden belirgin olarak düşmesine neden olabilir. Yavaş yavaş ve  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ yerden destek alarak kalkmalısınız.

1 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ . Şu durumlarda egzersizi kesmeli ve doktora başvurmalısınız:

Ani başlayan karın ağrısı, rahimde kasılmalar, bebek hareketlerinin durması ve yeterli istirahat edilmesine rağmen geri dönmemesi, kanama, baş dönmesi, görme bozuklukları, nefes darlığı, çarpıntı, taşikardinin (nabzın ileri derecede hızlanması) istirahatle normale dönmemesi, şiddetli belağrısı, pubik bölgede (leğen kemiğinizin karnınızın en alt kısmında yeralan bölge) ağrı ve yürüme zorluğu.

Gebelikte yapılması uygun olmayan egzersiz türleri

Kural olarak uterusa direkt darbe gelme riski olan egzersiz türlerinden (topla yapılan spor türleri gibi), düşerek yaralanma riskini artıran spor türlerinden (kayak, su kayağı, sörf, bisiklete binme, ata binme, atlama sporları gibi), karıniçi basıncını artıran spor türlerinden (ağır kaldırma gibi), eklemlerde aşırı hareketlere ve kas ve ligamanlarda aşırı gerilmeye yolaçan spor türlerinden (aletli jimnastik, aletsiz zorlamalı jimnastik gibi) ve vücudun aşırı ısınmasına ve kalbin fazla çalışmasına neden olan egzersiz türlerinden (hızlı koşu, uzun süreli devam eden egzersiz türleri gibi) kaçınılmalıdır.

Yukarıdaki listeye bungee jumping, yamaç paraşütü, voleybol, scuba diving, dağa tırmanma, motorlu su sporları (banana, jet ski gibi, kayak (hem klasik hem de snowboard) eklenebilir.

 

Gebelikte uygulanabilecek bazı egzersiz türleri hakkında bilgiler

Yürüme, hızlı yürüme: Yürüme ve vücudu zorlamadan hızlı adım yürüme gebelik için en uygun olan egzersiz olarak kabul edilebilir. İlk kez gebelik döneminde egzersiz yapmaya karara vermiş  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ anne adayı için en güvenli egzersiz türü yürümedir.

Yüzme: Gebelikte yapılabilecek en iyi sporlardan biri de yüzmedir. Suyun belli  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kaldırma gücü olduğundan anne adayını zorlamayan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ spor türüdür. Yüzme, tüm vücut kaslarını çalıştıran ve geliştiren  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ spordur. Yine nabız dakika sayısı ve rahat nefes alabilme gibi konulara dikkat ederek yüzme sürenizi ve hızınızı ayarlayabilirsiniz.

Yüzmek için havuzlardan faydalanabileceğiniz gibi denizden de faydalanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yüzeceğinizi suyun temiz olmasıdır (havuz iyi klorlanmış olmalı, deniz ise yetkli kurumlarca bakteriyolojik değerlendirmesi yapılmış  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ deniz olmalıdır). Suyun ılık olması önemlidir.

Yaralanma riski ve karnınızın üstüne düşme riski nedeniyle suya atlamaktan kaçınmalı ve uzun süre nefessiz kalarak suyun dibinden gitme gibi aktivitelerden gebelik döneminde kaçınmalısınız.

Jogging (“yavaş tempolu koşu”): Gebelikte yürüme gibi koşma da iyi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ spordur. Dikkat etmeniz gereken koşu esnasında rahat ve mevsime uygun kıyafetler giymek, nabız ve solunumunuza göre koşma hız ve sürenizi iyi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ şekilde ayarlamaktır. Koşu için özellikle yaz aylarında güneşin etkinliğinin nispeten daha az olduğu sabah veya akşam saatlerini tercih etmeli ve koşma parkurunuzun fazla engebeli ve düzensiz olmamasına dikkat etmelisiniz. Engebeli parkurlar ayağınızın takılarak düşme riskinizi artırır. Gebelik öncesinden koşu yapmaya alışkın değilseniz başlangıcı gebelikte yapmanız uygun sayılmaz. Bu durumda koşu yerine uzun mesafeli hızlı yürüyüşleri tercih edebilirsiniz.

Bisiklete binme: Özellikle birinci trimester (ilk üç aylık dönem) sonrasında ev dışında bisiklete binme uygun olmayabilir. Anne adayının gebeliğin etkilerine bağlı olarak bisiklet üzerindeyken dengesini kaybetme riski artar. Bunun yerine evinizde iyi havalandırılmış  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ odada ev bisikleti ile düzenli pedal çevirerek egzersiz yapabilirsiniz. Birçok ev bisikletinde nabız ölçmeye yarayan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ alet de mevcuttur. Bununla düzenli olarak nabzınızı kontrol ederek egzersiz yoğunluğunuzu ve süresini ayarlayabilirsiniz. Ev bisikleti kullanırken de her egzersizde olduğu gibi öncesinden ısınmayı ve egzersizi bitirirken birden değil yavaş yavaş bitirmeye özen göstermelisiniz.

 

Gebelikte Aşı Uygulamaları

Aşılama: Vücuda dışarıdan verilen antijenik yapılar vasıtasıyla hastalıklardan korunmanın sağlanması ya da bağışıklık oluşturulması işlemidir.

Aşılamaların gebelik öncesi yapılması tercih edilir.

Gebelikte döneminde aşı uygulamasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.Gebelik sırasında aşılar yüksek riskli durumlarla sınırlandırılmalıdır.

Doğurganlık çağındaki tüm kadınlar gebelik öncesinde; Tetanoz ,Kızamık,Kızamıkçık,Kabakulak, ,Difteri,ve Poliomyelite karşı bağışıklıkları sağlanmalıdır
Salgın hastalık ihtimali olan bölgelere yapılacak seyahatler mümkünse ertelenmelidir.

Canlı aşı yapılanların, aşılamadan sonraki üç ay içinde gebe kalmamaları gerekmektedir.
2 ve  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ . Trimestir aşı ve serum uygulanmasının zorunlu olduğu durumlarda annenin taşıdığı bebeğe zara verme olasılığının daha az olduğu dönemlerdir

Gebelik sırasında istenmeden aşılanan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kadın “zorunlu tahliye adayı” değildir.

İmmun yetmezliği olan gebeler aşılanmamalıdır.

Tetanoz toksoidi gebe kadınlara rutin olarak önerilen tek aşıdır.

Kızamık;Kabakulak;Kızamıkçık(MMR) aşıları gebelik boyunca kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kızamıkçık aşısı gebe kadının diğer çocuklarına yapılabilir.

 

 

 

SEZARYAN NEDENLERİ

1-İSTEĞE BAĞLI SEZARYAN Hiç ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ tıbbi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gereklilik yokken yapılan sezaryenlerdir. Gebenin yanlış bilgilenme sonucu normal doğum ağrısından aşırı korkması yada normal doğumun bebek için riskli olacağını düşünmesi en büyük nedeni oluşturur. Ayrıca normal doğum sonrası vajinal genişleme ve buna bağlı olarak cinsellikle ilgili problemler yaşanacağı korkusu İsteğe bağlı sezaryenlerde sık karşılaşılan nedenlerdendir. Eğer doğum tarihine yakınsa çift için özel anlamı olan   ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gün de (evlilik yıldönümü, burç ayarlaması vb ) sezaryenin tercih edilmesi için  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ neden olabilmektedir.
Belli bazı durumlard ailenin sezaryen isteği yada tıbbi gereklilik olmadığı halde sezaryen tercih edilir. Gebeliğin çok zor elde edildiği ya da  KÜRTAJ FİYATLARI 2022nci  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gebelik şansının düşük olduğu ileri anne yaşı, tüp bebek sonrası gebelik gibi durumlarda normal doğumun risklerinden kaçınmak için sezaryen önerilebilir.

2-TIBBİ GEREKLİLİK HALLERİ: Doğum öncesi değerlendirmeyle normal doğum hiç denenmeden veya normal doğum denendikten sonra sezaryen kararı verilebilir. Sezaryen kararı en sık doğum eylemi başladıktan sonra doğumun ilerlememesi ve/veya bebekte sıkıntı geliştiği durumlarda verilmektedir.

Bebek doğuncaya kadar herhangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ dönemde normal doğumdan vazgeçilerek sezaryen kararı verilebilir. Pekçok durumda doğumun sezaryen ile yapılması gerekli olabilir. Genel olarak normal doğumun olanaksız ya da çok tehlikeli olduğu durumlarda anne adayı ve/veya bebeğin hayatını kurtarmak, ya da normal doğum eyleminin güvenli olmadığı hallerde sezaryen önerilir.

Ülkemizde daha önce sezeryan operasyonu geçirmiş  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ anne kural olarak sonraki gebeliklerinde de sezaryen olur. Sezaryenden sonra normal doğum gerçekleştirlebilmekle beraber bazı riskleride beraberinde getirir. Sezeryan sonrasında normal doğum yapmak isteyen kişinin bizzat doğumunu gerçekleştirecek doktoruyla bu konuyu görüşmesi gerekir.

 

         Normal (baş) geliş                                       Ters (makat) geliş

 

Bebekler gebeliğin erken dönemlerinde yan, baş aşağıda ya da popo aşağıda durabilirler. Gebelik sonlara yaklaştıkça yan duran bebeklerde baş ya da popo aşağıya dönerek son pozisyonunu alır. Bebeğin doğum kanalına normal girmesi için en geç  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 6. Haftaya kadar başının aşağıya dönmüş olması gereklidir. Daha sonraları , bebeğin içinde bulunduğu ortam rahat dönmesine izin vermeyeceği için bu dönüşün gerçekleşmesi zordur. Doğum zamanı bebeğin başının yukarda olup bacaklarının veya makatının aşağıda olması durumunda makat doğum söz konusudur. Bütün gebelikler arasında % ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ -4 oranında görülür.

Yan geliş (transvers ) ve makat geliş: Bebek rahim kanalına yan girdiğinde bebeğin vajinal yoldan doğması olanaksızdır. Hem anne hem de bebek hayatını yitirebilir. Makat gelişte bebeğin önde gelen kısmı popusu ayağı veya bacağıdır. Eğer ilk doğumsa direkt olarak sezeryan önerilir. ilk doğum değilse bebeğin kilosu ve anneye ait diğer risklere göre karar verilir.

Pasenta previa (bebeğin eşinin aşağıda olması): Bebeğin eşinin (plasenta) rahim ağzını tamamen kapatması durumuna plasenta previa adı verilir. Bu durumda normal doğum olanaksızdır.

 

 

Şekle dikkat edilirse ilkinde göbek kordonunun kanı topladığı yer olan plasenta (bebeğin eşi) yukardadı.  KÜRTAJ FİYATLARI 2022ncisinde bebeğin eşi tam rahim ağzını kapatacak şekilde aşağıdadır. Biz ultrasonografi sonucuna göre bebeğin eşinin aşağıda olduğunu söyledikten sonra yöremizde maalesef bazı kadınlar bebeğin eşini yukarı çektiğini sanarak hastaya zarar vermektedir. Bebeğin yada eşinin yukarı çekilmeye çalışılması anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atar.

Çok iri ya da çok küçük bebek: Bebeğin tahmini doğum ağırlığının 4500 gramdan fazla ya da 1500 gramdan az olması durumda doğum travması ve buna bağlı bebekte hasar meydana gelmesi olasılığı yüksektir. Bu tür durumların varlığında normal doğum mümkün olmakla birlikte riski en aza indirmek amacıyla sezaryen önerilir.

Baş –pelvis uyumsuzluğu (çatı darlığı):  Bebeğin kilosundan bağımsız olarak bebeğin en zor doğan yeri olan kafası kafası ile anne adayının kemik yapıları arasında uyumsuzluk olmasıdır.

 

Çoğul gebelikler:  KÜRTAJ FİYATLARI 2022z yada üçüz gebeliklerde sezaryen tercih edilir.kesin tıbbi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ gereklililk değildir.  KÜRTAJ FİYATLARI 2022z gebeliği olan anne daha önce normal doğum yapmışsa ve bebeklerin gelişi uygunsa normal doğum denenebilir. Ancak bu durumu doğumu yaptıracak olan doktoruyla önceden konuşmalısınız.

 

Bebekte şekil bozuklukları (anomaliler) : Bebeğin doğum kanalından geçmesini olanaksız kılan yapısal anomalilerin varlığında sezaryen gerekliliği vardır.

Doğum kanalını tıkayan kitleler: Başta myomlar olmak üzere bazı kitleler doğum kanalını daraltarak vajinal doğumu olanaksız hale getirebilirler.

Anne adayıdaki sistemik hastalıklar: Bazı durumlarda anne adayının doğumun  KÜRTAJ FİYATLARI 2022nci evresinde ıkınması sağlığını tehlikeye atabilir. İleri derecede kalp hastalıkları bu durumun en güzel örneğidir. Benzer şekilde anevrizma gibi beyin hastalıklarında da anne adayının ıkınması sakıncalı olabilir. Ikınma sırasındaki kafa ve karın içi basınç artışı riskli olduğunda sezaryen tercih edilir.

Annede herpes enfekiyonu: Anne adayında aktif genital herpes enfeksiyonu varlığında bebek doğum kanalından geçerken enfeksiyonu kapabilir. Bu oldukça riskli  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ durumdur. Aktif genital herpes varlığında vajinal doğum asla yaptırılmaz.

Annenin geçirdiği ameliyatlar: Önceden yapılan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ myom çıkartma ameliyatı veya rahimin kesildiği başka  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ ameliyat ÇEKMEKÖYDE KÜRTAJ YAPAN YERLER  sezaryen tercih edilir. Vajinada uygulanmış bazı operasyonlardan sonra normal doğum önerilmez. Apandisit ,safra kesesi alınması gibi rahimin kesilmediği karın içi ameliyatlar sezaryen nedeni değildir.

Vajinismus ve/veya korku: Anne adayının normal doğumdan aşırı korktuğu veya muayeneye izin vermediği durumlarda tıbbi gereklilik olmaksızın sezaryen önerilebilir.

 

NORMAL DOĞUM BAŞLADIĞI HALDE HERHANGİ  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ ZAMANDA SEZARYEN ÖNERİLEN DURUMLAR
Vajinal doğum için tüm şartlar uygunken ve doğum devam ederken ortaya çıkan bazı durumlar sezaryen gerekliliği doğurabilir.

İlerlemeyen doğumlar: Anne adayının kasılmaları düzenli ve güçlü olmasına rağmen rahim ağzının açılmması ya da bebeğin kafasının aşağıya inmemesi durumunda sezaryen gereklilği ortaya çıkar. Eylemin ilerlememesinde en önemli neden bebeğin kafasının doğum kanalına uygun şekilde girmemesidir.Daha önceden fark edilemeyen başpelvis uygunsuzluğu ya da kafanın kanala eğri girmesi durumunda yeterli kasılmalara rağmen eylem ilerlemez.

Amniyon sıvısının mekonyumlu olması : Bebeğin barsak içeriğinin (mekonyum) amniyon sıvısında olması bebeğin sıkıntıda olduğunun belirtisidir. Mekonyum bebeğin akciğerlerine kaçarsa kimyasal akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Bu nedenle amniyon sıvısında mekonyum saptandığında şart olmamakla birlikte sezaryen tercih edilebilir.

Bebeğin kafasının sıkışması: Zaman zaman eylem normal olması gereken şekliyle ilerlerken bebeğin kafası doğum kanalının ortasında takılabilir. Bu durumda sezaryen gerekir.

 

Fetal kalp atımlarının bozulması: Doğum eylemi sırasında kasılma ile birlikte rahime giden kan ve oksijen miktarında azalma olur. Bu azalma aynı şekilde plasentaya ve bebeğe giden miktarlara da yansır. Normalde bebek kasılmalar sırasında görülen bu azalmayı rahatlıkla tolere eder.Tolere edemediği durumlarda ise ilk önce kalp atım hızında  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ yavaşlama izlenir. Fetal kalp atımları bozulduğunda anne adayını sol yanına yatırmak ve oksijen vermek gibi temel önlemler ile durum düzelmiyor ise sezaryen kararı verilir. Bu duruma akut fetal distres adı verilir.

Plasentanın erken ayrılması: Plasentanın bebek tamamen doğup ilk nefesini almadan önce rahim duvarından ayrılmasına ablasyo plasenta ya da plasental dekolman adı verilir. Böyle  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ durumda bebeğin oksijen ve besin kaynakları azalır. Plasentanın hepsinin ayrılması durumunda ise tamemen kesilir. Tam dekolman son derece acil  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ durumdur. Anne ve bebeğin hayatı tehlikededir. Zaman kaybetmeden acil şartlarda sezaryene alınır.

Kordon sarkması: Amniyon kesesi açıldığında bebeğin göbek kordonu rahim ağzından dışarıya sarkabilir. Son derece acil  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ durum olan kordon sarkması varlığında kordon sıkışarak bebeğe giden tüm kaynakların kesilmesine ve bebeğin ölmesine neden olabilir. Kordon sarkması varlığında  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ  YÜZDE YÜZ GÜVENLİ GİZLİ SAĞLIKLI AĞRISIZ ACISIZ  HİJYENİK ATAŞEHİR METROYA YAKIN KLİNİĞİMİZDE HİZMETİNİZDEYİZ. KONTROLLERİNİZ ÜCRETSİZDİR. HER kişi elini annenin vajenine sokarak kordonu rahim içine iter. Bu vaziyette ameliyat odasına gidilir. Bebek tamemen doğana kadar kişi elini vajinadan çıkarmaz. Kordon sarkması durumunda sezaryen zamana karşı yapılan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ yarıştır.

 

 

 

GEBELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR

Gebelikte çatlak oluşumu kişinin genetik yapısıyla yani ailesel yatkınlığıyla yakından  ilgilidir. Ayrıca hızlı kilo alımı çatlak oluşumunu arttırır. Çatlak oluşumunu önlemek için bol sıvı tüketmenizi öneririm. Karnınızı doğal olan herhangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ nemlendiriciyle nemli tutmanız kısmi olarak faydalı olabilir . Ancak bunun belirgin  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ fark oluşturduğu ispatlanmamıştır. Pahalı olmayan nemlendiricileri kullanmanızı öneririm. Bu kremlere gebeliğin 16-17. Haftasından sonra başlayabilirsiniz. Bebekler için kullanılan nemlendirici yağlar ,kakao yağı yada badem yağı kullanabilirsiniz.

Çok etkili olduğu iddiasındaki bazı ticari ürünler şunlardır:

Lierac Phytolastil Jel Çatlak Kremi

MUSTELA Stretch Marks Cream Çatlak Öncesi Krem

Sebamed Çatlak Giderici Krem

 

Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 

Gebelik sırasında anne adaylarının vücutlarında pek çok değişiklik meydana gelir. Anne adaylarının çoğu zaman endişe duymasına sebep olan bu değişimlerden en az düzeyde etkilenmek için vücut bakımına dikkat etmek şart.

Hamilelik süreci  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kadının vücudunda pek çok değişimi hızlı  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ şekilde yaşayacağı  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ dönemdir. Bu değişiklikler sadece anne adayının kilo alması ve vücut imajının değişmesi ile sınırlı değildir. Çeşitli hormonal faktörlerden dolayı neredeyse vücudunun her yeri etkilenmektedir. Ciltte, saçlarda, tırnaklarda, diş ve diş etlerinde de birçok değişimler meydana gelir.

Ciltte meydana gelen değişiklikler nelerdir?

En dikkat çekici değişikler ciltte meydana gelenlerdir. Anne adaylarının cildinde kuruluk, meme ve karında çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denen lekeler, cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi sorunlar yaşanabilir.

Ne yapmalı?

ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ anne adayının vücudunu iyi koruması için gebeliği boyunca hijyenik bakımına ve vücut bakımına dikkat etmesi önemlidir. Cildinde kuruluk yaşayan  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ kadın normal sabun kullanmak yerine cildin nemlenmesini sağlayacak gliserin bazlı sabunlar kullanılabilir. Banyo esnasında vücut yağlarının kullanılması ve banyodan çıktıktan sonra mutlaka nemlendirici krem sürülmesi önerilmektedir. Kalça, karın bölgesi ve memede meydana gelebilecek çatlaklar için düzenli olarak bu bölgelere badem yağı, kakao yağı veya çatlak kremleri sürülerek masaj yapılması önemlidir.

Ciltte meydana gelen renk değişiklikleri ve lekeler çoğunlukla kalıcı değildir ve doğumdan sonra geçerler. Bu lekeler, gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilir. Akşam yatmadan önce ise cildin havalanması için makyaj temizlenmelidir. Yine cildin fazla hassaslaştığı bu dönemde, yazın güneşe çıkmadan önce ultraviyole ışınlara karşı yüksek koruyucu faktörlü kremlerin sürülmesinde fayda var.

Gebelerin vücut hijyenini sağlamaları açısından her gün banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu ıslak zeminde kayıp düşmeyi önleyecek önlemlerin alınmasıdır. Yine olası gelişebilecek problemlere karşı banyonun kapısı kilitlenmemelidir. Banyo suyu çok soğuk ya da çok sıcak olmamalı.  ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 6- ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 7 derecelik su sıcaklığı ideal sayılabilir.

Vajinal hijyen

Gebelikte en çok şikayet edilen konulardan birisi de vajinal akıntılardır. Hamilelik sürecinde vajinanın doğal florasında ve pH değerinde meydana gelen değişiklikler sonucu akıntı fazlalaşır, enfeksiyona meyil artar. Eğer fazla miktarda sarı ve yeşil renkli, kötü kokusu olan akıntı meydana gelirse doktora gitmek gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerekli görülürse ağızdan ilaç veya vajinal fitiller kullanılması tavsiye edilebilir. Bunların dışında anne adayları kendilerini daha temiz ve rahat hissetmeleri açısından günlük ped kullanabilirler. Bu bölgenin nemli kalmasına neden olacak dar pantolonlar, sıkı ve sentetik çamaşırlar yerine gebelik için özel hazırlanmış; jenital ve karın bölgesinde sıkılık meydana getirmeyen kıyafetler ile rahat ve pamuklu çamaşırlar giyilmelidir. Bununla birlikte hamilelik esnasında vajinal duşlar önerilmemektedir.

Hamilelikte meme bakımı

Hamileliğin özellikle son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlar ve meme başından kolostrum dediğimiz beyaz-sarı renkli sütün geldiği gözlenebilir. Bunun anne adayının sağlığı açısından herhangi  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ zararı yoktur. Meme başındaki kolostrum ılık sabunlu  ÇEKMEKÖY KÜRTAJ KLİNİĞİ bezle temizlenebilir; eğer gün içinde rahatsızlık verecek şekilde çok geliyorsa günlük göğüs petleri kullanılabilir. Gebeliğin özellikle  KÜRTAJ FİYATLARI 2022nci yarısından sonra sutyenlerin değiştirilmesi gereklidir. Memeyi alttan destekleyecek, çok fazla sıkmayan, pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.

 

 

 

Op Dr Sezgin Dursun

Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanı

O542 225 89 12- 05 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ 2  586 68 4 ÇEKMEKÖY GÜVENLİ UYGUN FİYATLI KÜRTAJ KLİNİĞİ

 

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...