GAZİEMİR KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

TEL: O541 998 34 34

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

 

 

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

TEL: O541 998 34 34

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.TEL: O541 998 34 34

 

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 19.1. Afrika halklarının bu tanıdık ama sorunlu gruplandırmalarla dağılımlarını anlatma konusundaki uyarılar için metne bakınız.

 

Pek çok okurun; Kİ insanları rasgele “ırklara” bölerek kalıplara sokmayın; Kİ diye itiraz ettiğini duyar gibiyim. Evet; Kİ bu belli başlı grupların her  GAZİEMİR KÜRTAJ inin kendi içinde pek çok çeşitlilik gösterdiğini kabul ediyorum. Zulular; Kİ Somalililer; Kİİbolar gibi  GAZİEMİR KÜRTAJ  GAZİEMİR KÜRTAJ inden onca farklı insanları “siyahlar” olarak tek  GAZİEMİR KÜRTAJ   başlık altında toplamak aralarındaki farkları görmezden gelmek olur. Aynı şekilde Afrika’nın  Mısırlılarıyla Berberlerini yanyana getirip bunları Avrupa’nın isveçlileriyle  GAZİEMİR KÜRTAJ likte “beyazlar” olarak tek  GAZİEMİR KÜRTAJ  başlık altında toplamak da    İZMİR KÜRTAJ FİYAT .aralarındaki büyük farklılıkları görmezden gelmek olur. Üstelik beyazlar; Kİ siyahlar ve öteki büyük gruplar arasındaki sınır çizgileri de rasgeledir çünkü bu grupların aralarında örtüşmeler vardır: Yeryüzünde bütün gruplardan insanlar karşılarına çıkan bütün öteki gruplardan insanlarla çiftleşmiştir. Gelgelelim; Kİ daha ilerde göreceğimiz gibi; Kİ bu büyük grupların varlığını kabul etmek insanlık tarihini anlamamıza çok yardımcı olduğu için ben grupların adlarını kullanacağım ve her kullandığımda da yukarıda sözü geçen sakıncaları tekrar etmeyeceğim.

 

Afrika’daki beş grup arasında; Kİ siyah ve beyaz nüfusların pek çoğunun temsilcilerini Avrupalılar ve Amerikalılar tanıdıkları için onların fiziksel özelliklerini tanımlamaya gerek yok. MS 1400’de bile siyahlar Afrika’nın; Kİ Güney Sahra ile Sahra altı bölgesinin büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölümüne yayılmışlardı (bkz. Şekil  19.1). Amerika’daki Afrika kökenli siyahlar esas olarak Afrika’nın batı kıyısından gelenlerin torunlarıydı ama onların benzeri halklar geleneksel olarak Afrika’nın doğusunda; Kİ Sudan’ın kuzeyi ile Güney Afrika’nın güneydoğu kıyısının güneyinde de yaşıyordu. Mısırlılardan Libyalılara; Kİ Faslılara kadar beyazlar Afrika’nın kuzey kıyı bölgesi ile Sahra’nın

 

kuze   İZMİR KÜRTAJ FİYAT .dağılmışlardı. Bu kuzey Afrikalıları mavi gözlü; Kİ sarı saçlı İsveçlilerle karıştırmaya olanak yoktur ama konunun uzmanı olmayan insanlar için onlar    İZMİR KÜRTAJ FİYAT .de “beyaz”dır; Kİ çünkü güneyin “siyah” denen insanlarına göre daha açık renk tenlidirler ve saçları daha düzdür.  Afrika’da  yaşayan siyahların ve beyazların çoğu hayatlarını çiftçilik ya da hayvancılıkla ya da her ikisiyle kazanıyorlardı.

 

Oysa öteki iki gruptaki Pigmeler ve Koisanların arasında; Kİ tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMleri; Kİ hayvan varlıkları bulunmayan avcı/yiyecek toplayıcılar vardır. Siyahlar gibi Pigmeler de kara tenli ve sık kıvırcık saçlıdır. Ama siyahlardan farklı yönleri de vardır:  Çok daha ufak tefektirler; Kİ daha kızılımsı ve daha açık tenlidirler; Kİ yüzleri ve gövdeleri daha kıllıdır; Kİ alınları; Kİ gözleri ve dişleri daha çıkıktır. Çoğunlukla avcı/yiyecek toplayıcıdırlar; Kİ Orta Afrika’nın yağmur ormanlarına dağılmış gruplar halinde yaşarlar; Kİ siyah çiftçi komşularıyla ticaret yaparlar (ya da onların yanında çalışırlar).

 

Koisanlar Amerikalıların pek tanımadıkları; Kİ hatta adlarını bile duymadıkları  GAZİEMİR KÜRTAJ  gruptur. Eskiden Güney Afrika’nın büyük bölümüne dağılmış olan bu insanlar San olarak bilinen avcı/yiyecek toplayıcı küçük topluluklar ile Koi olarak bilinen ve hayvancılık yapan daha büyük toplulukları içeriyordu. (Daha iyi bilinen Hotanto ve Buşman sözcüklerinin yerine şimdi bu sözcükler kullanılıyor.) Hem Koiler hem de Sanlar Afrikalı siyahlara benzerler (ya da benziyorlardı):  Ten  renkleri sarımsıdır; Kİ saçları çok sık kıvırcıktır; Kİ genelikle kadınlarının kalçalarında (“steatopygia” denen) hürmetlice  GAZİEMİR KÜRTAJ  yağ  GAZİEMİR KÜRTAJ ikimi vardır. Ayrı  GAZİEMİR KÜRTAJ  grup olarak Koilerin sayısı çok azalmıştır çünkü pek çoğu Avrupalı sömürgecilerin

 

kurşunlarına hedef oldu; Kİ yerlerinden kovuldular ya da Avrupalılardan hastalık kaptılar; hayatta kalanların çoğu ise Avrupalılarla karıştılar ve Güney Afrika’da Renkliler ya da Teyelliler diye bilinen nüfuslar ortaya çıktı. Sanlar da aynı şekilde Avrupalıların kurşunlarına hedef oldu; Kİ yerlerinden kovuldular; Kİ hastalık kaptılar ama tarıma elverişli olmayan Namibya’nın çöllük bölgesinde sayıları durmadan azalan küçük  GAZİEMİR KÜRTAJ  topluluk kendi özelliklerini korumayı başardı.  GAZİEMİR KÜRTAJ kaç yıl önce çok fazla seyirci çekmiş olan Tanrılar Çıldırmış Olmalı adlı filmi görmüş olanlarınız bunu hatırlayacaktır.

 

Afrika’nın beyazlarının kuzeye yayılmış olması hiç şaşırtıcı değildir; Kİ çünkü dış görünüşleri onlara benzeyen halklar Yakındoğu’nun ve Avrupa’nın Kuzey Afrika’ya yakın bölgelerinde yaşamaktadır. Kayıtlı tarih boyunca insanlar Avrupa; Kİ Yakındoğu ve Kuzey Afrika arasında mekik dokumuşlardır. O yüzden ben bu bölümde Afrika’nın beyazlarıyla ilgili az şey söyleyeceğim çünkü onların kökenlerinin gizemli  GAZİEMİR KÜRTAJ  yanı yok. Oysa siyahların; Kİ Pigmelerin; Kİ Koisanların var; Kİ onların dağılımı geçmişte nüfus çalkantıları olduğuna işaret ediyor. Örneğin; Kİ 120 milyon siyahın arasına parçalı olarak dağılmış 200.000 Pigme’nin varlığı bize Pigme avcı/yiyecek toplayıcıların eskiden ekvator ormanlarına dağılmış halde yaşadıklarını; Kİ daha sonra siyah çiftçilerin gelmesi üzerine yerlerinden kovulduklarını ve yalıtıldıklarını düşündürüyor. Güney Afrika’nın Koisan bölgesi; Kİ hem anatomi hem dil bakımından böylesine farklı  GAZİEMİR KÜRTAJ  halk için şaşırtıcı derecede küçük  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölgedir. Acaba Koisanlar da eskiden daha geniş  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölgeye mi yayılmışlardı; Kİ daha kuzeydeki nüfuslar yok mu oldu?

 

Tuhaflıkların en büyüğünü en sona sakladım. Büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  ada olan Madagaskar Doğu Afrika’ya topu topu 400 kilometre uzaklıktadır; Kİ en yakın olduğu kıta Afrika’dır; Kİ Asya ve Avustralya ile arasında koca  GAZİEMİR KÜRTAJ  Hint Okyanus’u vardır. Madagaskar halkı iki unsurun  GAZİEMİR KÜRTAJ  karışımıdır. Bunlardan  GAZİEMİR KÜRTAJ inin Afrikalı siyahlar olması şaşırtıcı değildir ama öteki unsuru; Kİ görünüşlerinden Güneydoğu tropik Asyalı oldukları hemen anlaşılan insanlar oluşturur. Özellikle -Asyalı; Kİ siyah ve karışık- bütün Madagaskar halkının konuştuğu dil Avustronezya dilidir; Kİ bu dil Hint Okyanusu’nun ta öteki ucunda; Kİ Madagaskar’dan 6500 kilometre uzaktaki Endonezya adası Borneo’da konuşulan Ma’anyan diline çok benzer. Madagaskar’ın çevresindeki binlerce kilometrelik  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölgede Borneolulara benzer herhangi  GAZİEMİR KÜRTAJ  halk yoktur.

 

Avustronezya dili konuşan ve değişiklik geçirmiş  GAZİEMİR KÜRTAJ  Avustronezya kültürüne sahip bu Avustronezyalılar; Kİ 1500 yılında Avrupalılar Madagaskar’a geldiklerinde orada zaten yaşamaktaydılar. Dünya üzerinde benim için bundan daha şaşırtıcı  GAZİEMİR KÜRTAJ  coğrafi gerçek yoktur. Bu; Kİ Kolomb’un Küba’ya vardığında; Kİ az ötedeki Kuzey Amerika’da Amerikan yerlileri yaşar ve Amerikan yerli dili konuşurken Küba’da İsveçceye yakın  GAZİEMİR KÜRTAJ  dil konuşan mavi gözlü sarı saçlı İskandinavyalılarla karşılaşması gibi  GAZİEMİR KÜRTAJ  şey. Tarihöncesi çağda; Kİ haritasız ve pusulasız teknelerle yolculuk etmesi gereken Borneo halkı Madagaskar’a nasıl gelmiş olabilir?

 

Bu Madagaskar örneği halkların dış görünüşleri kadar dillerinin de bize kökenleriyle ilgili önemli ipuçları verebileceğini gösteriyor. Madagaskar halkına şöyle  GAZİEMİR KÜRTAJ  baktığımızda bazılarının tropik Güneydoğu Asya’dan gelmiş

 

olduğunu anlarız ama tropik Güneydoğu Asya’nın hangi bölgesinden geldiğini bilemeyiz; Kİ Borneo ise aklımızın ucundan bile geçmez. Afrikalıların yüzlerinden öğrenemediğimiz başka ne gibi şeyleri Afrikalıların dillerinden öğrenebiliriz?

 

Afrika’daki 1500 dilin kafa karıştırıcı karmaşıklığını  büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  dilci olan; Kİ Stanford Üniversitesi’nden Joseph Greenberg çözdü; Kİ bu dillerin yalnızca beş dil ailesinde toplanabileceğini ortaya koydu (dağılımları için bkz. Şekil 19.2). Dilbilimin sıkıcı ve teknik  GAZİEMİR KÜRTAJ  şey olduğunu düşünmeye alışmış okurlar; Kİ Afrika tarihini anlamamıza Şekil 19.2’nin ne inanılmaz katkılarda bulunduğunu öğrenince şaşırabilirler.

 

Şekil 19.2’yi Şekil 19.1 ile karşılaştırarak işe başlarsak; Kİ dil aileleriyle; Kİ anatomik olarak tanımlanan insan  grupları arasında kabaca  GAZİEMİR KÜRTAJ  çakışma olduğunu göreceğiz: Belli  GAZİEMİR KÜRTAJ  dil ailesine bağlı diller genellikle belli insanlar tarafından konuşuluyor. Afro-Asya dillerini konuşanların çoğunlukla beyazlar ya da siyahlar olarak sınıflandırılabilecek insanlar olduğu görülüyor; Kİ Nilo-Sahra ve Nijer-Kongo dillerini konuşanlar siyah; Kİ Koisan dili konuşanlar Koisan; Kİ Avustronezya dili konuşanlar Endonezyalı. Buradan anladığımıza göre diller genellikle o dilleri konuşan insanlarla  GAZİEMİR KÜRTAJ likte evrimleştiler.

 

Şekil 19.2’nin yukarı kısmında bizi; Kİ Batı uygarlığı denen  şeyin üstünlüğüne inanan Avrupa merkezli insanları; Kİ bekleyen çok şaşırtıcı  GAZİEMİR KÜRTAJ  şey var. Bize öğretilenlere göre Batı uygarlığı Yakındoğu’da filizlendi; Kİ Avrupa’da Yunanlar ve Romalılar sayesinde en parlak çağını yaşadı ve dünyanın en büyük üç dini olan Hıristiyanlık; Kİ Yahudilik ve İslam bu uygarlığın

 

ürünüydü. Bu dinler  GAZİEMİR KÜRTAJ  GAZİEMİR KÜRTAJ iyle yakın akraba olan dilleri konuşan insanlar arasında çıkmıştı; Kİ bunlara Sami dilleri deniyordu: Sırasıyla Aramca (İsa’nın ve Havarilerinin dili); Kİ İbranice ve Arapça.Bizler içgüdüsel olarak Sami halklarını Yakındoğu’yla  GAZİEMİR KÜRTAJ leştiririz.

 

 

 

 

 

 

 

Oysa Greenberg Sami dillerinin; Kİ çok daha büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  ailenin altı ya da daha fazla dalından yalnızca  GAZİEMİR KÜRTAJ i olduğunu saptadı;

 

Afro-Asya denen bu ailenin bütün öteki dalları (ve yaşayan 222 başka dil) yalnızca Afrika’da konuşulan dillerdir. Hatta Sami alt-ailesinin kendisi bile temelde  GAZİEMİR KÜRTAJ  Afrika dilidir; Kİ yaşayan 19 Sami dilinden 12’si yalnızca Etiyopya’da konuşulur. Demek ki Afro-Asya dilleri Afrika’da doğmuştur; Kİ bunların  GAZİEMİR KÜRTAJ  kolu Yakındoğu ya yayılmıştır. Bu da demektir ki Batı Uygarlığı’nın ahlâksal temeli olan Eski Ahit’in; Kİ Yeni Ahit’in ve Kuran’ın yazarlarının konuştukları dillerin doğum yeri Afrika’dır.

 

Şekil 19.2’de bizi şaşırtacak  GAZİEMİR KÜRTAJ  başka şey daha var; Kİ size genellikle belli halkların belli dilleri konuştuğunu söylerken üzerinde durmadığım; Kİ ayrıntı gibi görünen  GAZİEMİR KÜRTAJ  şey. Afrika’da – siyahlar; Kİ beyazlar; Kİ Pigmeler; Kİ Koisanlar ve Endonezyalılardan oluşan- beş grup insan arasında yalnızca Pigmelerin belli  GAZİEMİR KÜRTAJ  dili yok: Her Pigme obasında komşu siyah çiftçi grubun dili konuşuluyor. Bununla  GAZİEMİR KÜRTAJ likte belli  GAZİEMİR KÜRTAJ  dilin Pigmelerce konuşulan halini aynı dilin siyahlar tarafından konuşulan haliyle karşılaştırırsanız Pigme dilinde farklı sesleri olan benzersiz bazı sözcükler olduğunu görürsünüz.

 

Kuşkusuz başlangıçta Afrika’nın ekvator bölgesindeki yağmur ormanları gibi farklı  GAZİEMİR KÜRTAJ  yerde yaşayan Pigmeler gibi farklı  GAZİEMİR KÜRTAJ  halk kendi dil ailesini geliştirecek kadar yalıtılmış halde yaşıyordu.    İZMİR KÜRTAJ FİYAT .de bugün bu diller yok oldu; Kİ Şekil 19.1’de Pigmelerin günümüzdeki dağılımının hayli parçalı olduğunu görmüştük. Böylece dilsel ipuçlarıyla dağılımlarına ilişkin ipuçlarını  GAZİEMİR KÜRTAJ leştirdiğimizde; Kİ Pigmelerin anayurtlarının istilacı siyah çiftçilerin baskınına uğradığı; Kİ hayatta kalan Pigmelerin bu istilacıların dilini benimsedikleri; Kİ kendi özgün dillerinin izlerinin bazı seslerde ve sözcüklerde kaldığı sonucunu

 

çıkarabilriz. Daha önce görmüştük; Kİ aynı şey Malezya Negritoları (Semanglar) ile Filipin Negritolarının da başına gelmişti; Kİ çevrelerini kuşatan siyah çiftçilerden  GAZİEMİR KÜRTAJ inciler Avustro-Asya dilini; Kİ İkinciler Avustronezya dilini ödünç almışlardı.

 

Nilo-Sahra dillerinin Şekil 19.2’deki parçalı dağılımı da bu dilleri konuşanların çoğunun Afro-Asya ya da Nijer-Kongo dillerini konuşan insanların girdabında boğulduğu anlamına gelir. Ama Koisan dillerinin dağılımıı daha büyük boyutlarda yaşanmış  GAZİEMİR KÜRTAJ  olaya tanıklık eder. Bu diller dünyada dil şaklatma sesini sessiz harf olarak kullanmakla ünlüdürler. (! Khung Buşman adı nedir diye şaşırdıysanız; Kİ o baştaki ünlem işareti öne konmuş  GAZİEMİR KÜRTAJ  hayret ifadesi değildir; dilciler dil şaklatma sesini böyle gösteriyorlar.) Bugün var olan bütün Koisan dilleri yalnızca Güney Afrika’da konuşuluyor; Kİ bunun dışında kalan iki dil var. Bunlar Hadza ve Sandave denen ve dil şaklatma sesleriyle dolu çok farklı iki dil; Kİ Tanzanya’nın göbeğinde; Kİ Güney Afrika’daki en yakın Koisan dilinden 1600 kilometre uzakta konuşulan diller.

 

Bunlara ek olarak Güney Afrika’nın  GAZİEMİR KÜRTAJ kaç Nijer-Kongo dili ile Xhosa dili de dil şaklatma sesleriyle dolu. Daha da şaşırtıcı olan şey; Kİ şaklatma seslerinin ya da Koisan sözcüklerinin Kenya’daki siyahların konuştuğu iki Afro-Asya dilinde de görülmesi; bu diller bugünkü Koisan halklarının bulundukları yerlere Tanzanya’daki Hadza ve Sandave dillerinden de uzak yerlerde konuşuluyor. Bütün bunların bize gösterdiğine göre bugün Güney Afrika’ya dağılmış olan Koisan halkları ve dilleri eskiden çok daha kuzeylere taşıyordu; Kİ Pigmeler gibi onlar da çevrelerini kuşatan siyahların girdabında boğuldular; Kİ

 

eski varlıklarının dilsel mirasını  GAZİEMİR KÜRTAJ aktılar. İşte dilsel ipuçlarının önemli katkısı budur; Kİ yaşayan insanları fiziksel olarak inceleyerek bunları tahmin etmemize olanak yoktu.

 

Dilbilimin en önemli katkısını en sona sakladım. Şekil 19.2’ye  GAZİEMİR KÜRTAJ  kez daha bakarsanız Nijer-Kongo dil ailesinin bütün Batı Afrika’ya; Kİ ekvator altı bölgesinin büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölümüne  yayılmış olduğunu; Kİ bu koca yayılım alanı içinde asıl çıkış noktasının neresi olduğuyla ilgili hiç GAZİEMİR KÜRTAJ  ipucu bulunmadığını görürsünüz. Oysa Greenberg; Kİ Afrika’da ekvator altı bölgesindeki bütün Nijer-Kongo dillerinin Bantu denen  tek  GAZİEMİR KÜRTAJ  alt-ailede toplanabileceğini saptadı. İşte 1032 Nijer-Kongo dilinin yansının ve Nijer-Kongo dili konuşanların yarıdan fazlasının (yaklaşık 200 milyon kişinin) varlığını bu alt- aileyle açıklayabiliriz. Ama bütün o 500 Bantu dili öylesine  GAZİEMİR KÜRTAJ  GAZİEMİR KÜRTAJ lerine benzer ki bunlar sanki şaka eder gibi tek  GAZİEMİR KÜRTAJ  dilin 500 farklı lehçesi olarak tanımlanmıştır.

 

Bantu dilleri; Kİ hepsi  GAZİEMİR KÜRTAJ  arada Nijer-Kongo dil ailesinin aşağı sıralarda; Kİ tek  GAZİEMİR KÜRTAJ  alt-ailesini oluşturur. Öteki 176 alt-ailenin çoğu; Kİ Nij er-Kongo yayılım alanının küçük  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölümünü oluşturan Batı Afrika’ya sığışmıştır. Hele hele önde gelen Bantu dilleri ile Bantu dillerinin en yakın akrabası olan ve Bantu olmayan Nijer-Kongo dilleri Kamerun ile Kamerun’un hemen yam başındaki Doğu Nijerya gibi küçücük  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölgeye sıkışıp kalmıştır.

 

Anlaşıldığına göre Nijer-Kongo dil ailesi Batı Afrika’da  ortaya çıkmıştır; bu ailenin Bantu kolu bu yayılım alanının doğu ucunda; Kİ Kamerun’da ve Nijerya’da varlık bulmuştur; daha sonra Bantu bu anayurdundan dışarıya taşmış; Kİ Afrika’nın ekvator altı bölgesinin çoğu kesimine yayılmıştır. Bu yayılma

 

Bantu dillerinin atası olan Bantu’nun 500 kardeş dile bölünmesine yetecek kadar eski  GAZİEMİR KÜRTAJ  tarihte olmuş olsa gerekir ama bu tarih bu kardeş dillerin hâlâ  GAZİEMİR KÜRTAJ  GAZİEMİR KÜRTAJ ine benzemesine yetecek kadar da yakın  GAZİEMİR KÜRTAJ  tarih anlaşılan. Bantu dillerini ve Nijer-Kongo dillerini konuşanların hepsi siyah olduğuna göre; Kİ kimin nereye göç ettiğini insanların fiziksel görünümlerine bakarak tahmin edemeyiz.

 

Böyle dilsel ipuçlarına bakarak akıl yürütmeyi daha açık  GAZİEMİR KÜRTAJ  şekilde anlatmak için size tanıdık  GAZİEMİR KÜRTAJ  örnek vermek istiyorum: İngilizcenin coğrafi kökenleri. Bugün anadili İngilizce olanların büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  çoğunluğu Kuzey Amerika’da yaşamaktadır; Kİ geri kalanı da dünyanın başka yerlerine; Kİ Britanya; Kİ Avustralya ve başka ülkelere dağılmış durumdadır. Bu ülkelerin her  GAZİEMİR KÜRTAJ inde İngilizcenin o ülkeye ait lehçeleri konuşulur. Dillerin dağılımıyla ve tarihle ilgili hiç GAZİEMİR KÜRTAJ  bilgimiz olmasaydı; Kİ İngilizcenin Kuzey Amerika’da ortaya çıktığını ve sömürgeciler aracılığıyla Britanya ile Avustralya’ya  taşındığını düşünebilirdik.

 

Oysa İngilizcenin bütün bu lehçeleri Germen dil ailesinin yalnızca aşağı sıralardaki alt grubunu oluşturur. Bütün öteki  alt gruplar -çeşitli İskandinav; Kİ Germen; Kİ Hollanda dilleri- Kuzeybatı Avrupa’ya sıkışmış durumdadır. Hele hele İngilizcenin en yakın akrabası olan Kuzey Felemenk dili; Kİ Frizce; Kİ Hollanda’nın ve Batı Almanya’nın kıyı bölgesinde minicik  GAZİEMİR KÜRTAJ  köşeye şıkışıp kalmıştır. Buna bakarak  GAZİEMİR KÜRTAJ  dilci; Kİ doğru  GAZİEMİR KÜRTAJ  mantıkla; Kİ İngilizcenin Kuzeybatı Avrupa’nın kıyı bölgesinde ortaya çıktığı ve oradan dünyaya yayıldığı sonucunu hemen çıkarır. Gerçekten de kayıtlı tarihten bildiğimize göre İngilizce MS beşinci ve altıncı yüzyıllarda

 

istilacı Anglo-Saksonlar aracılığıyla oradan İngiltere’ye taşınmıştır.

 

Temelde aynı mantıktan hareketle; Kİ bugün Afrika haritasının çoğu bölgesine serpilmiş olan hemen hemen 200 milyon Ban- tu’nun Kamerun ve Nijerya kökenli olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Dilsel ipuçları olmadan Samilerin ve Madagaskar’daki Asyalıların kökenlerinin Kuzey Afrika’ya dayandığını nasıl bilemezdiysek bunu da bilemezdik.

 

Koisan dilinin yayılımına ve ayrı  GAZİEMİR KÜRTAJ  Pigme dilinin olmayışına bakarak Pigmelerin ve Koisan halklarının eskiden daha geniş  GAZİEMİR KÜRTAJ  alana yayılmış oldukları; Kİ daha sonra çevrelerini kuşatan siyahların girdabında boğuldukları çıkarımını  zaten  yapmıştık. (“Girdabında boğulmak” sözünü ben yansız ve kapsayıcı; Kİ genel  GAZİEMİR KÜRTAJ  sözcük olarak kullanıyorum; Kİ bu sürecin istila; Kİ yurdundan kovma; Kİ karşılıklı evlilikler; Kİ öldürme ya da hastalık içerip içermediğine bakmıyorum.) Nijer-Kongo dilinin dağılımına bakarak girdabı yaratan siyahların artık Bantular olduğunu anlamış bulunuyoruz. Şimdiye kadar dikkate aldığımız fiziksel ve dilsel ipuçları bize tarihöncesi döneme ait bu girdapları tahmin etme olanağını sağladı ama bunların gizemini çözmemize henüz yetmiyor. Ancak bundan sonra size sunacağım ipuçları iki soruyu daha yanıtlamamıza yardımcı olacak: Pigmelerin ve Koisanların yerini alan Bantuların bu işi başarmalarını sağlayan ne gibi üstünlükleri vardı? Bantular eskiden Pigmelerin ve Koisanların anayurdu olan topraklara ne zaman geldiler?

 

Bantuların üstünlükleri sorununa yaklaşmak için gelin önce içinde yaşadığımız zamana ait öteki ipucuna bakalım – evcilleştirilmiş  GAZİEMİR KADIN DOĞUM ve hayvanlardan elde edeceğimiz

 

ipucuna. Daha önceki bölümlerde gördüğümüz gibi; Kİ söz konusu ipucu önemlidir çünkü yüksek yoğunluklu nüfusların; Kİ mikropların; Kİ teknolojinin; Kİ başka güç oluşturucularının kökeninde yatan şey yiyecek üretimidir. Coğrafi konumları dolayısıyla  GAZİEMİR KÜRTAJ  rastlantı sonucu kendilerine yiyecek üretiminin miras kaldığı halklar ya da bunu kendileri geliştirmiş olan halklar coğrafi bakımdan daha az şanslı halkları yutmayı başardılar.

 

Avrupalılar 1400’lerde Afrika’nın Sahra altı bölgesine geldiklerinde Afrikalılar beş bölük tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMsi yetiştiriyorlardı (bkz. Şekil 19.3); Kİ bunların her  GAZİEMİR KÜRTAJ i Afrika tarihi açısından çok önemliydi.  GAZİEMİR KÜRTAJ inci bölüktekiler yalnızca Kuzey Afrika’da; Kİ Etiyopya’nın yüksek ovalarına kadar uzanan bölgede yetiştiriliyordu. Kuzey Afrika; Kİ Akdeniz iklimine  sahip  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölgedir; Kİ yağmurlar kış aylarında yağar. (Güney Kaliforniya da Akdeniz iklimine sahiptir; Kİ benim ve milyonlarca başka Güney KaliforniyalInın kışları  bodrumlarını sık sık sel basmasının ve yazın bodrumların kurumasının nedeni budun) Tarımın başladığı Bereketli Hilal de de Akdeniz’e özgü kış yağmurları düzeni aynen görülür.

 

Bu yüzden Kuzey Afrika’nın kendi özgün tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerinin hepsi kış yağmurlarıyla  GAZİEMİR KÜRTAJ likte filizlenip büyümeye uyum sağlamış  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerdir ve bunların yaklaşık 10.000 yıl önce Bereketli Hilal’de evcilleştirilmiş olduğu arkeolojik ipuçlarından bilinmektedir. Bereketli Hilal’in bu  GAZİEMİR KADIN DOĞUMleri Kuzey Afrika’nın iklim bakımından  GAZİEMİR KÜRTAJ  GAZİEMİR KÜRTAJ ine benzeyen  komşu bölgelerine yayıldı; Kİ Eski Mısır Uygarlığı’nın ortaya çıkışına kaynaklık etti. Bu  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler arasında buğday; Kİ arpa; Kİ bezelye; Kİ fasulye; Kİ üzüm gibi tanıdık  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler vardır. Bunları

 

tanıyoruz çünkü bunlar Avrupa’da da benzer iklimlere sahip komşu bölgelere yayılmıştı; Kİ daha sonra da Amerika ile Avustralya’ya yayılmış ve dünyada ılıman iklim kuşağı tarımının belli başlı besin maddeleri haline gelmişti.

 

Afrika’da Sahra Çölünü geçerek güneye doğru yol alır ve Sahra’nın hemen güneyindeki Sahel kuşağında yeniden yağmurla karşılaşırsanız; Kİ Sahel yağmurlarının kışın değil  yazın yağdığını fark edersiniz. Kış yağmurlarına uyum sağlamış olan Bereketli Hilal  GAZİEMİR KADIN DOĞUMleri Sahrayı  GAZİEMİR KÜRTAJ  şekilde aşmış olsalar bile; KİSahel kuşağının yaz yağmurlarında bunların yetişmeleri güç olurdu. Oysa biz yaban ataları Sahranın  hemen güneyinde bulunan; Kİ yaz yağmurlarına ve mevsimlerle  GAZİEMİR KÜRTAJ likte pek değişmeyen gün uzunluklarına uyum sağlamış yalnızca iki bölük Afrika  GAZİEMİR KADIN DOĞUMsi biliyoruz.  GAZİEMİR KÜRTAJ incisi ataları Sahel kuşağının doğusundan batısına kadar yayılmış ve belki de orada evcilleştirilmiş olan  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerdir. Bunların en önemlileri süpürgedarısı ve cindarıdır; Kİ bunlar daha sonra Afrika’nın genellikle Sahra altı bölgesinin başlıca besin maddeleri haline gelmiştir. Süpürgedarısı öylesine değerlenmiştir ki bugün Amerika  GAZİEMİR KÜRTAJ leşik Devletleri de içinde olmak üzere bütün kıtalarda; Kİ iklimi sıcak ve kurak bölgelerde yetiştirilmektedir.

 

 

 

Şekil 19.3. Afrika’da geleneksel olarak (yani Avrupalı sömürgeciler gelmeden önce) yetiştirilen tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerinin ilk görüldükleri bölgeler ve her bölge için iki  GAZİEMİR KADIN DOĞUM örneği.

 

İkinci grupta yaban ataları Etiyopya’da bulunan; Kİ büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  olasılıkla Etiyopya’nın yaylalarında evcilleştirilmiş  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler bulunmaktadır. Bunların çoğu hâlâ genel olarak Etiyopya’da yetişir; Kİ bunları Amerikalılar tanımazlar -örneğin; Kİ Etiyopya’nın narkotik özelliği olan göknar kozalağını; Kİ Etiyopya muzunu; Kİ yağlı  GAZİEMİR KADIN DOĞUMsini; Kİ ulusal  GAZİEMİR KÜRTAJ alarını yapmakta kullandıkları Afrika dansını; Kİ ulusal ekmeklerini yapmakta kullandıkları ve küçük tohumlu  GAZİEMİR KÜRTAJ  tahıl olan çayırgüzelini bilmezler. Ama kahve tiryakisi olan bütün okurlar kahve  GAZİEMİR KADIN DOĞUMsini evcilleştirdikleri için eski Etiyopyalılara teşekkür borçludur. Önceleri kahve yalnızca Etiyopya’da yetişiyordu; Kİ sonra Arabistan’a sıçradı; Kİ daha sonra da dünyaya yayıldı ve bugün Brezilya ve Papua Yeni    GAZİEMİR KÜRTAJ  gibi uzak ülkelerin ekonomilerini ayakta tutuyor.

 

Afrika’da sondan  GAZİEMİR KÜRTAJ  önceki  GAZİEMİR KADIN DOĞUM grubu; Kİ yaban ataları Batı Afrika’nın yağışlı ikliminde yetişen  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerden türedi. Afrika pirinci de içinde olmak üzere bazıları fiilen yalnızca o bölgenin sınırları içinde kaldılar; yam gibi bazılarıysa Afrika’nın Sahra alt; Kİ bölgesinin başka yerlerine yayıldılar; iki tanesi; Kİ yağ palmiyesi ile kolaağacı başka kıtalara ulaştı. Afrikalılar kolaağacının kafein içeren meyvelerini eskiden uyuşturucu olarak çiğnerlerdi; Coca-Cola  şirketi  Amerikalıları ve bütün dünyayı ayartıp onlara başlangıçta bu meyvenin özünü içeren meşrubatı içirmeyi başarmadan çok önce.

 

Son gruptaki  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler de yağışlı iklimlere alışkın  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerdir ama Şekil 19.3’te bizi en çok şaşırtan da bunlardır. Muz; Kİ Asya yamı ve taro Afrika’nın Sahra altı bölgesine 1400’lerde zaten yayılmış durumdaydı ve Asya pirinci de Doğu Afrika

 

kıyılarına yerleşmişti. Ama bu tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMleri tropik Güneydoğu Asya kökenli  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerdi. Madagaskar’da Endonezyalıların varlığı Afrika’nın tarihöncesi çağlardaki Asya bağlantısı konusunda daha önce bizi uyarmasaydı bunların varlığına şaşabilirdik. Acaba Borneo’dan gemilerle gelen Avustronezyalılar Doğu Afrika kıyılarında karaya çıktılar; Kİ kendi tarım ürünlerini; Kİ bu  ürünleri  şükranla karşılayan Afrikalı çiftçilere armağan ettiler; Kİ Afrikalı balıkçıları oradan gemilerine aldılar; Kİ Afrika’da Avustronezyalılar ait hiç GAZİEMİR KÜRTAJ  iz bırakmadan; Kİ Madagaskar’a yerleşmek üzere güneş doğarken çekip gittiler mi?

 

 GAZİEMİR KÜRTAJ  başka şaşırtıcı şey de Afrika’nın yerli tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerinin – Sahel bölgesindeki; Kİ Etiyopya’daki; Kİ Batı Afrika’daki  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerin- hepsinin anayurdunun ekvatorun kuzeyinde olmasıdır. Ekvatorun güneyinden çıkmış tek  GAZİEMİR KÜRTAJ  Afrika tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMsi yoktur. Bu olgu; Kİ ekvatorun kuzeyinden gelen ve Nijer-Kongo dillerini konuşan insanların Afrika’nın ekvator bölgesi Pigmeleriyle ekvator altı bölgesi Koisanlarının yerini nasıl kolayca aldığı konusunda  GAZİEMİR KÜRTAJ  ipucu veriyor. Pigmelerin ve Koisanların tarıma geçememelerinin nedeni çiftçilik yeteneklerinin olmaması değildi; Kİ bunun tek nedeni Güney Afrika’daki yaban  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerin genellikle evcilleştirilmeye elverişli olmamasıydı. Binlerce yıllık çiftçilik deneyiminin mirasına sahip Bantular da beyaz çiftçiler de Güney  Afrika’nın yerel  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerini tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMsine dönüştürmeyi başaramadı.

 

Afrika’nın evcilleştirilmiş hayvan türleri; Kİ  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerine göre; Kİ  daha çabuk özetlenebilir çünkü sayıları o kadar azdır ki.  Yaban atası yalnızca Afrika’da yaşadığı için Afrika’da

 

evcilleştirildiğinden emin olduğumuz tek hayvan hindi  benzeri beçtavuğu denen  GAZİEMİR KÜRTAJ  kuş türüdür. Evcil sığırın; Kİ eşeğin; Kİ domuzun; Kİ köpeğin; Kİ ev kedisinin yaban ataları Kuzey Afrika’nın yerli hayvanlarıydı ama aynı zamanda Güneybatı Asya’nın da yerli hayvanlarıydı; Kİ bu bakımdan ilkin nerede evcilleştirildiğinden henüz emin olamıyoruz; Kİ ama evcil  eşekler ve ev kedileri için şu anda bilinen en eski tarihler Mısır’ı işaret ediyor. En son ipuçları sığırların Kuzey Afrika’da; Kİ Güneybatı Asya’da ve Hindistan’da bağımsız olarak evcilleştirilmiş olabileceğini; Kİ bu üç  hayvan  varlığının hepsinin bugünkü Afrika’nın sığır soylarına katkısının olduğunu gösteriyor. Bunun dışında Afrika’da geri kalan  bütün evcil memeliler başka yerlerde evcilleştirilmiş ve evcil olarak Afrika’ya oralardan gelmiş olmalılar çünkü onların yaban ataları yalnızca Avrasya’da bulunuyor. Afrika’nın koyunları ve keçileri Güneybatı Asya’da evcilleştirilmişti; Kİ tavukları Güneydoğu Asya’da; Kİ atları Güney  Rusya’da; Kİ  develeri belki Arabistan’da.

 

Afrika’nın bu evcil hayvanlar listesinin en beklenmedik özelliği    İZMİR KÜRTAJ FİYAT .olumsuz  GAZİEMİR KÜRTAJ  özellik. Bu listede Afrika’nın o ünlü ve çok sayıdaki büyük yaban memeli hayvan türlerinden tek  GAZİEMİR KÜRTAJ  tane yok -zebralar; Kİ öküz başlı antiloplar; Kİ gergedanlar; Kİ suaygırları; Kİ zürafalar; Kİ mandalar. Daha sonra göreceğimiz gibi; Kİ ekvator altı bölgesinde yerli evcil  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerin olmamasının Afrika tarihi bakımından ne gibi sonuçları olduysa bu gerçekliğin de benzer sonuçları oldu.

 

Afrika’nın yiyecek maddelerine şöyle hızla göz atmak; Kİ bazılarının hem Afrika içinde hem dışında; Kİ asıl  kaynaklarından çok uzaklara yolculuk ettiklerini görmeye

 

yeter. Dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi Afrika’da  da bazı halklar; Kİ yaşadıkları çevreden kendilerine miras kalan evcilleştirilebilir yaban  GAZİEMİR KADIN DOĞUM ve hayvan türü takımları bakımından başkalarına göre daha “şanslı’ydı. Avustralya’nın yerli avcı/yiyecek toplayıcılarının buğday ve sığırla beslenen İngiliz sömürgeciler tarafından yutuluşu örneğinden hareket edersek; Kİ bazı “şanslı” Afrikalıların bu üstünlüklerini Afrikalı komşularını yutmaya yatırmış olabileceklerinden kuşkulanmamız gerekir. Şimdi artık kimin kimi ne zaman yuttuğunu bulmak için arkeolojik kayıtlara dönebiliriz.

 

Afrika’da çiftçiliğin ve hayvancılığın ortaya çıktığı gerçek tarihler ve yerler konusunda arkeoloji bize neler söyleyebilir? Afrika’da yiyecek üretiminin firavunların ve piramitlerin ülkesi olan Eski Mısır’ın Nil Vadisi’nde başladığını sanan; Kİ boğazına kadar Batı uygarlığı tarihine gömülmüş okurları bağışlamak gerekir. Ne de olsa Mısır MÖ 3000 yılında hiç kuşku yok ki Afrika’nın en karmaşık toplumunun yaşadığı yerdi ve dünyada yazının en eski merkezlerinden  GAZİEMİR KÜRTAJ iydi. Gelgelelim Afrika’da; Kİ büyük olasılıkla yiyecek üretiminin en eski arkeolojik kanıtlarını Sahra’da buluyoruz.

 

Bugün elbette Sahra’nın büyük  GAZİEMİR KÜRTAJ  bölümü çok kurak; Kİ orada   ot bile yetişmiyor. Ama MÖ 9000 ile 4000 arasında Sahra daha nemliydi; Kİ çeşitli göllere sahipti; Kİ av hayvanı doluydu. Sahra halkı o dönemde sığır beslemeye; Kİ çanak çömlek yapmaya; Kİ daha sonra koyun ve keçi yetiştirmeye başlamıştı; Kİ ayrıca süpürgedarısını ve darıyı da evcilleştirmeye başlamış olabilirler. Sahra’daki çobanlık; Kİ Mısır’a yiyecek paketinin Güneydoğu Asya kış  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerinden ve hayvan varlığından oluşan tam  GAZİEMİR KÜRTAJ  paket halinde ilk geldiği tarih olarak bilinen en

 

eski tarihten (MÖ 5200’den) daha eskiye dayanır. Yiyecek üretimi aynı zamanda Batı Afrika’da ve Etiyopya’da da başlamıştı; Kİ MÖ aşağı yukarı 2500’de sığır çobanları Etiyopya’nın bugünkü sınırını geçip Kuzey Kenya’ya yönelmişlerdi.

 

Bu sonuçlar arkeolojik kanıtlara dayandırılırken; Kİ evcil  GAZİEMİR KADIN DOĞUM ve hayvanların geliş tarihini saptamanın bağımsız  GAZİEMİR KÜRTAJ  yöntemi daha vardır: Bugünkü dillerde o şeylerin karşılığı olan sözcükleri karşılaştırmak. Nijer-Kongo dil ailesine bağlı Güney Nijerya dillerinde  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler için kullanılan sözcükler karşılaştırıldığında sözcüklerin üç grupta toplanabileceği görülür.  GAZİEMİR KÜRTAJ inci gruptakilerin özelliği; Kİ bütün bu Güney Nijerya dillerinde belli  GAZİEMİR KÜRTAJ  tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMsi için kullanılan sözcüklerin  GAZİEMİR KÜRTAJ  GAZİEMİR KÜRTAJ ine çok benzemesidir. Söz konusu  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerin Batı Afrika’nın yamı; Kİ yağpalmiyesi; Kİ kolaağacı gibi  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler olduğu görülür – GAZİEMİR KADIN DOĞUMbilimsel ipuçlarına ve başka kanıtlara göre Batı Afrika’nın yerli  GAZİEMİR KADIN DOĞUMleri olduğuna ve orada evcilleştirildiğine inanılan  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler. Bunlar en eski Batı Afrika tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMleri olduğuna göre; Kİ bugünkü bütün Güney Nijerya dilleri bu ürünlere ait sözcük takımının mirasçısı oldular.

 

İkinci grupta; Kİ adları yalnızca bu Güney Nijerya dillerinin küçük  GAZİEMİR KÜRTAJ  alt grubu içine giren dillerde tutarlılık gösteren  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler bulunur. Bu  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerinse muz gibi; Kİ Asya yamı gibi Endonezya kaynaklı olduğuna inanılan  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler olduğu ortaya çıkmıştır. Anlaşılan bu  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler Güney Nijerya’ya; Kİ ancak diller alt gruplara bölünmeye başladıktan sonra geldiler; Kİ böylece her alt grup yeni  GAZİEMİR KADIN DOĞUMler için farklı  GAZİEMİR KÜRTAJ  sözcük uydurdu ya da aldı ve bu sözcükler yalnızca o belli alt gruba giren çağdaş dillere miras kaldı. Son gruba ise dil grupları içinde hiç GAZİEMİR KÜRTAJ  tutarlılık

 

göstermeyen; Kİ ticaret yollarını izleyen  GAZİEMİR KADIN DOĞUM adları giriyor. Bunlar da mısır ve yerfıstığı gibi Yeni Dünya ürünleri; bunların Afrika’ya okyanus aşırı gemi trafiği başladıktan (MS 1492) sonra girdiğini; Kİ o zamandan beri ticaret yollarını izleyerek yayıldığını; Kİ çoğu kez Portekizce ya da  başka yabancı adlar taşıdığını biliyoruz.

 

Dolayısıyla elimizde hiç  GAZİEMİR KADIN DOĞUMbilimsel ya da arkeolojik kanıt olmasaydı bile yalnızca dilsel ipuçlarına bakarak ilkin yerli Batı Afrika  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerinin evcilleştirildiğini; Kİ daha sonra Endonezya  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerinin geldiğini; Kİ Avrupa’dan gelenlerin en sona kaldığını kestirebilirdik. Kaliforniya Üniversitesi’nde tarihçi Christopher Ehret; Kİ evcil  GAZİEMİR KADIN DOĞUM ve hayvanları her  GAZİEMİR KÜRTAJ  Afrika dil ailesine mensup insanların hangi tarih sırasıyla kullanmaya başladığını saptamak için bu dil yaklaşımını uyguladı. Sözcüklerin genellikle hangi hızla değiştiğini ortaya çıkaran hesaplamalara dayalı; Kİ dil tarihlendirmesi denen  GAZİEMİR KÜRTAJ  yöntemle karşılaştırmalı dilbilim; Kİ evcilleştirme ya da   GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerin geliş tarihlerini ortaya çıkarmamıza yardımcı olabilir.

 

 GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerin doğrudan doğruya arkeolojik kanıtlarıyla; Kİ daha dolaylı dilsel kanıtları üst üste koyduğumuzda; Kİ Sahra’da binlerce yıl önce süpürgedarısını ve darıyı evcilleştiren insanların bugünkü Nilo-Sahra dillerinin ataları olan dilleri konuştukları sonucuna varabiliyoruz. Aynı şekilde Batı Afrika’nın yağışlı kuşak  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerini ilk evcilleştiren insanlar bugünkü Nijer-Kongo dillerinin ataları olan dilleri konuşuyorlardı. Son olarak; Kİ Afro-Asya dillerinin ataları olan dilleri konuşan insanların Etiyopya’nın yerli  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerini

 

evcilleştirmekle ilişkileri olabilir; Kİ Bereketli Hilal tarım  GAZİEMİR KADIN DOĞUMlerini Kuzey Afrika’ya tanıtanlar kesinlikle onlardı.

 

Böylece bugünkü Afrika dillerinde bulunan  GAZİEMİR KADIN DOĞUM adlarından elde edilen ipuçları bizim binlerce yıl önce Afrika’da konuşulan üç dil olduğunu görmemizi sağlıyor: En eski Nilo- Sahra dilleri; Kİ en eski Nijer-Kongo; Kİ en eski Afro-Asya dilleri. Ayrıca (Koisan halkı hiç GAZİEMİR KÜRTAJ   GAZİEMİR KADIN DOĞUM evcilleştirmediği için)  GAZİEMİR KADIN DOĞUM adlarından olmasa da başka dilsel ipuçlarından en eski Koisan dilinin varlığını da görebiliyoruz. Afrika’da bugün 1500 dil bulunuyor ama Afrika elbette binlerce yıl önce dört kaynak dilden fazlasını barındıracak kadar büyük. Ama bütün öteki diller yok olmuş olsa gerek -ya o dilleri konuşanlar hayatta ama Pigmeler gibi kaynak dillerini kaybettiler; Kİ ya da  insanların kendileri yok oldu.

 

Bugünkü Afrika’da dört yerli dil ailesinin (yani en son gelmiş olan Madagaskar’daki Avustronezya dili dışındaki dört dil ailesinin) yaşamış olmasının; Kİ bu dillerin iletişim aracı olarak doğalarında mevcut olan  GAZİEMİR KÜRTAJ  üstünlükle ilgisi yok. Bunun tarihsel  GAZİEMİR KÜRTAJ  rastlantıyla ilgisi var: En eski Nilo-Sahra; Kİ Nijer- Kongo; Kİ Afro-Asya dillerini konuşanlar şans eseri evcil  GAZİEMİR KADIN DOĞUMleri ve hayvanları sahiplenebilecekleri uygun  GAZİEMİR KÜRTAJ  yerde ve zamanda yaşıyordu; Kİ bu da onlara çoğalma; Kİ ya  başka  insanların yerini alma ya da onlara kendi dillerini kabul ettirme fırsatını verdi. Bugün Koisan dili konuşan pek az insan; Kİ Bantu çiftçileri için uygun olmayan Güney Afrika bölgelerinde yalıtılmış halde yaşadıkları için hayatta kalabildiler.

 

Bantu dalgasından sonra Koisanların nasıl  hayatta kaldıklarına bakmadan önce gelin arkeoloji bize tarihöncesi

 

Afrikasındaki öteki büyük nüfus hareketi için ne söylüyor ona bakalım -Madagaskar’ın Avustronezyalıların eline geçişine. Madagaskar’da            araştırma           yapan                                   arkeologlar Avustronezyalıların buraya MS 800’den önce; Kİ belki de daha erken; Kİ MS 300’de geldiklerini bugün kanıtlamış durumdalar. Avustronezyalılar orada tuhaf  GAZİEMİR KÜRTAJ  canlı hayvan dünyasıyla karşılaştılar (ve hemen onları yok etmeye koyuldular); Kİ bu hayvanlar uzun  GAZİEMİR KÜRTAJ  yalıtılmıştık dönemi içinde Madagaskar’da evrimleştikleri için sanki başka  GAZİEMİR KÜRTAJ  gezegenden gelmiş gibi öteki hayvanlardan farklıydılar. Aralarında dev fil kuşları; Kİ goril büyüklüğünde lemur denen ilkel primatlar; Kİ cüce suaygırları vardı. Madagaskar’da ilk yerleşim yerlerinde yapılan kazılarda demir alet; Kİ hayvan ve  GAZİEMİR KADIN DOĞUM varlığı kalıntıları bulundu; Kİ demek ki buraya gelenler rüzgâra kapılmış küçük  GAZİEMİR KÜRTAJ  kano dolusu balıkçı değildi; tam anlamıyla  GAZİEMİR KÜRTAJ  keşif heyeti gelmişti. Tarihöncesi dönemde bu 6500 kilometrelik keşif gezisi nasıl yapılabildi?

 

MS 100 dolaylarında Mısır’da yaşamış adsız  GAZİEMİR KÜRTAJ  tacirin  yazdığı Kızıl Deniz Seyahatnamesi adlı; Kİ gemicilere yol gösteren eski  GAZİEMİR KÜRTAJ  kitapta  GAZİEMİR KÜRTAJ  ipucu var. Tacir Hindistan’ı Mısır’la ve Doğu Afrika’yla  GAZİEMİR KÜRTAJ leştiren ve büyümekte olan  GAZİEMİR KÜRTAJ  deniz ticaretini anlatıyor. MS 800’den itibaren İslam’ın yayılmasıyla  GAZİEMİR KÜRTAJ likte Hint Okyanusu ticareti; Kİ Doğu  Afrika  kıyı bölgesindeki yerleşim yerlerinde bol miktarda bulunan çanak çömlek; Kİ cam ve porselen gibi Ortadoğu (hatta bazen Çin!) ürünleriyle; Kİ arkeolojik olarak çok iyi  GAZİEMİR KÜRTAJ  şekilde belgelenmiş durumdadır. Tacirler Doğu Afrika ile Hindistan arasındaki Hint Okyanusu’nu doğrudan doğruya geçebilmek için elverişli rüzgârları beklemek zorundaydılar. Portekizli gemici Vasco da Gama Afrika’nın en güneyindeki burnun

içi hareketler için de geçerlidir. Çeşitli yasaları içeren geniş kaps

Yorumlar Kapalıdır.