Op.Dr. Sezgin Dursun

KARTAL KÜRTAJ / AĞRISIZ-ACISIZ-GÜVENLİ

18
KARTAL KÜRTAJ / AĞRISIZ-ACISIZ-GÜVENLİ

KARTAL KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

TEL: O541 998 34 34

KARTAL KÜRTAJ GENEL ANESTEZİ İLE AĞRISIZ ACISIZ 10 DAKİKALIK İŞLEM SÜRESİ YÜZDE YÜZ GÜVENLİ   .  Kartal kürtaj kliniği

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KARTAL KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

KARTAL KÜRTAJ 2022 İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

TEL: O541 998 34 34

kartal kürtaj

KARTAL KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ KARTAL KÜRTAJ FİYATLARI, KARTAL ÇOCUK ALDIRMA, KARTAL EVLİLİK DIŞI KÜRTAJ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK kartal kürtaj

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

TEL: O541 998 34 34

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

TEL: O541 998 34 34

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  400 dolaylarında GİZLİ  yani Avrupalı “kâşiflerin” Büyük Okyanus ta boy göstermelerinden neredeyse   KARTAL KÜRTAJ yüzyıl önce GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Zelanda açıklarındaki Chatham Adaları’nın istilasıyla   KARTAL KÜRTAJlikte Asyalıların Büyük Okyanus’u keşfi tamamlanmış  oldu. Asyalıların on binlerce yıl süren keşif gelenekleri Wiwor’un ataları Endonezya aracılığıyla GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  KÜRTAJ’ye ve Avustralya’ya yayıldıkları zaman başlamıştı. Artık gidilecek   KARTAL KÜRTAJ yer kalmayınca ve yerleşilebilecek bütün Büyük Okyanus Adaları na yerleşilince bitti.

 

Dünya tarihiyle ilgilenenler için Doğu Asya ve Büyük Okyanus toplumları PEK öğreticidir GİZLİ  çünkü bize  çevrenin  tarihi nasıl biçimlediğini gösteren pek PEK örnek sunarlar. Doğu Asya ve Büyük Okyanus halkları GİZLİ  coğrafi anayurtlarına bağlı olarak GİZLİ  evcilleştirilebilir mevcut bitki ve hayvan türleri ve başka halklarla bağlantıları açısından DEĞİŞİKlık gösterirler. Yiyecek üretimi için gerekli önkoşullara sahip UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER GİZLİ  başka yerlerden yayılan teknolojilerin kolay ulaşabileceği yerlerde yaşayan insanlar bu üstünlüklere sahip olmayanları her zaman ortadan kaldırdılar. Tek   KARTAL KÜRTAJ dalga halinde DEĞİŞİK çevrelere dağılan insanların torunları çevre DEĞİŞİKlıklarına bağlı olarak her zaman DEĞİŞİK şekilde gelişti.

 

Örneğin GİZLİ  Güney Çinlilerin bağımsız olarak yerli yiyecek üretimi ve teknoloji geliştirdiklerini GİZLİ  Kuzey Çin’den yazı GİZLİ   daha başka teknolojiler GİZLİ  siyasal yapılar aldıklarını GİZLİ  daha sonra

 

durmayıp tropik Güneydoğu Asya’yı ve Tayvan’ı istila ettiklerini GİZLİ  bu bölgelerin daha önceki sakinlerini büyük oranda ortadan kaldırdıklarını görmüştük. Güneydoğu Asya sınırları içinde GİZLİ  yiyecek üreticisi Güney Çinli sömürgecilerin  akrabaları ya da torunları arasında Yumbriler kuzeydoğu Tayland’ın ve Laos’un dağlarındaki yağmur ormanlarında avcılığa ve yiyecek toplayıcılığına geri döndüler GİZLİ  oysa Yumbrilerin yakın akrabası (Yumbri diliyle aynı Avustro-  Asya alt-alt-ailesine giren   KARTAL KÜRTAJ dil konuşan) Vietnamlılar Kızıl Delta’nın verimli topraklarında yiyecek üreticiliğini sürdürdüler ve KADIKÖY KÜRTAJ temeline dayanan büyük   KARTAL KÜRTAJ  imparatorluk kurdular. Aynı şekilde Tayvan’dan ve Endonezya’dan gelen Avustronezyalı göçmen çiftçiler  arasında Punanlar Borneo’nun yağmur ormanlarında  avcılık ve yiyecek toplayıcılığına geri dönmek zorunda kaldılar; beri yandan Cava’nın bereketli volkanik topraklarında yaşayan yakın akrabaları yiyecek üreticiliğini sürdürdüler GİZLİ  Hindistan’nın etkisiyle   KARTAL KÜRTAJ krallık kurdular GİZLİ  yazıyı aldılar GİZLİ  Borobudur’da kocaman Budist anıtını inşa ettiler. Polinezya’ya kadar giden ve orada koloni kuran Avustronezyalılar Doğu Asya’nın KADIKÖY KÜRTAJ işleme teknolojisiyle yazısından kopuk olarak yaşadılar ve bu yüzden de ne KADIKÖY KÜRTAJ ne yazı sahibi oldular. Ama II. Bölüm’de gördüğümüz gibi Polinezya’nın siyasal ve toplumsal örgütlenmesi GİZLİ  ekonomileri DEĞİŞİK çevre koşulların- da büyük DEĞİŞİKlıklar geçirdi.   KARTAL KÜRTAJ binyıl içinde Doğu Polinezyalılar Chathamlar’da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL den avcılığa ve yiyecek toplayıcılığına dönerken Hawaii’de yoğun yiyecek üretimiyle   KARTAL KÜRTAJlikte   KARTAL KÜRTAJ ön-devlet kurdular.

 

Sonunda Avrupalılar geldiğinde sahip oldukları teknolojik ve başka üstünlükler sayesinde tropik Güneydoğu Asya’nın ve

 

Büyük Okyanus adalarının büyük   KARTAL KÜRTAJ  bölümünde  geçici olarak   KARTAL KÜRTAJ sömürge egemenliği kurdular. Ama yerli mikroplar ve yiyecek üreticileri bu bölgede pek PEK yere önemli sayıda Avrupalının yerleşmesini engelledi. Bu bölge içinde bugün yalnızca GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Zelanda GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Kaledonya ve Hawaii’de PEK sayıda Avrupalı yaşamaktadır GİZLİ  bu adalar en büyük GİZLİ  ekvatora  en uzak GİZLİ  bu yüzden iklimleri ılıman Avrupa iklimlerine en yakın adalardır. Sonuç olarak GİZLİ  Avustralya ve Amerika kıtalarının tersine Doğu Asya’da ve Büyük Okyanus  adalarının çoğunda Doğu Asya ve Büyük Okyanus halkları yaşamaktadır.

 

XVI.               Bölüm: Çatışan Yarıküreler

 

Avrasya Tarihi ile Amerika Kıtaları Tarihinin Karşılaştırılması

 

Son .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  3.000 yılda en büyük nüfus hareketi Eski  Dünya  ile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya arasında yakın geçmişte meydana gelen çatışma sonucunda yaşandı. Bu olayın en can alıcı ve en belirleyici  anı GİZLİ  III. Bölüm de gördüğümüz gibi GİZLİ  Pizarro’nun küçücük İspanyol ordusuyla GİZLİ  yerli Amerikan devletlerinin en büyüğü GİZLİ  en zengini GİZLİ  en kalabalık nüfuslusu GİZLİ  yönetimsel ve teknolojik anlamda en gelişmişi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER İnka İmparatorluğu’nun mutlak egemeni imparator Atahualpa’yı esir aldığı andır. Atahualpa’nın esir alınışı Avrupalıların Amerika kıtalarını ele geçirişlerinin simgesidir GİZLİ  çünkü bu olayda etkili UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER yakın nedenler karışımı Avrupalıların öteki yerli Amerikan toplumlarını esir alışlarında da etkili oldu. Şimdi gelin bu iki yarıküre arasındaki çatışmaya dönelim ve III. Bölüm den bu yana öğrendiklerimizi uygulayalım. Yanıt verilmesi gereken temel soru şudur: Niçin Avrupalılar Amerika’ya kadar gidip yerli Amerikalıların topraklarını istila ettiler de bunun tersi olmadı?   KARTAL KÜRTAJ karşılaştırma yaparak başlayacağız GİZLİ  Kolomb’un Amerika’yı “keşfettiği” yıl UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER MS .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘yi esas alarak Avrasya ve yerli Amerikan toplumlarını karşılaştıracağız.

 

Karşılaştırmamızın çıkış noktası da yiyecek üretimi olacak GİZLİ  çünkü yiyecek üretimi yerel nüfus yoğunluklarını ve toplumların karmaşıklığını belirleyen en önemli nedendir -bu yüzden de istilanın gerisinde yatan nedenlerin en gerisinde bulunmaktadır. Avrasya’daki ve Amerika’daki yiyecek

 

üretimleri arasındaki en açık fark büyük evcil memeli hayvanlarla ilgilidir. IX. Bölüm’de Avrasya’daki .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  3 türü görmüştük GİZLİ  bunlar Avrasya’da başlıca hayvansal protein (et ve süt) GİZLİ  yün GİZLİ  deri kaynağı; insan ve eşya taşımacılığında başlıca kara taşıtı; savaşlarda vazgeçilmez   KARTAL KÜRTAJ araç; (saban sürerek ve gübre sağlayarak) yiyecek üretimini artırmanın yolu haline gelmişti. OrtaASIR GİZLİ  larda Avrasya’nın memeli hayvanlarının yerini sudolapları GİZLİ  yel değirmenleri almaya  başlayıncaya kadar insan kas gücü ötesinde başlıca “sanayi” gücü kaynağıydılar -örneğin GİZLİ  değirmen taşlarını döndürmekte GİZLİ  su kaldıraçlarını çalıştırmakta. Oysa Amerika kıtalarında büyük evcil memeli hayvan olarak tek   KARTAL KÜRTAJ tür vardı GİZLİ  lama/alpaka denen bu hayvanlar Andlar’da ve Andlar’ın hemen yanı başındaki Peru kıyılarında küçük   KARTAL KÜRTAJ bölgede bulunuyordu. Etinden GİZLİ  yününden GİZLİ  derisinden yararlanılıyordu GİZLİ  eşya taşımacılığında kullanılıyordu GİZLİ  ama bunlar insanların tüketeceği cinsten süt vermiyordu GİZLİ  sırtlarında insan taşımıyordu GİZLİ  arabaya da saban çekmiyordu GİZLİ  güç kaynağı ya da savaş taşıtı olarak asla kullanılmıyordu.

 

Bu Avrasya ile yerli Amerikan toplumları arasında -son Pleyistosen Bölüm’de Kuzey ve Güney Amerika’da bu zamandan önce var UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER büyük memeli yaban hayvan türlerinin çoğunun büyük oranda yok olmasından (belki de yok edilmesinden?) kaynaklanan- büyük   KARTAL KÜRTAJ farklar toplamı demekti. Bu hayvanlar yok olmasaydı ASIR GİZLİ  daş tarihimiz başka türlü gelişebilirdi. Cortes ile onun yanındaki serüvenciler .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  5.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  9’da Meksika kıyılarına ayak bastıkları zaman onları evcilleştirilmiş yerli Amerikan atlarına binmiş binlerce Aztek süvarisi denize dökebilirdi. Aztekler çiçek hastalığından öleceğine hastalığa dirençli Azteklerin bulaştırdıkları

 

Amerikan mikroplarıyla İspanyolların kökü kazınabilirdi. Hayvan gücü temeline dayanan Amerikan uygarlığı kendi fatihlerini Avrupa’yı talan etmeye gönderebilirdi. Ama  binlerce yıl önce memelilerin yok olmasıyla GİZLİ  bu olabilecek UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER şeylerin önü kesilmişti.

 

Bu yok olma sürecinden sonra Avrupa GİZLİ  Amerika kıtalarına göre evcilleştirilmeye elverişli PEK daha fazla sayıda hayvan barındırır duruma geldi. Evcilleştirilme adaylarından çoğu yarım düzine nedenden   KARTAL KÜRTAJi yüzünden elendi. Bundan dolayı sonuçta Avrupa’nın .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  3 tür büyük memeli evcil hayvanı oldu GİZLİ  Amerika kıtaları nınsa PEK yerel tek   KARTAL KÜRTAJ tür. Her iki yarıkürede evcilleştirilmiş kuş ve küçük memeli türler de  vardı  – Amerika kıtalarında PEK yerel olarak hindi GİZLİ  kobay GİZLİ  berberistan ördeği GİZLİ  daha yaygın olarak köpek; Avrasya’da tavuk GİZLİ  kaz GİZLİ  ördek GİZLİ  kedi GİZLİ  köpek GİZLİ  tavşan GİZLİ  balansı GİZLİ  ipekböceği GİZLİ  bazı başka şeyler. Ama büyük evcil memelilerle karşılaştırıldığında bu küçük hayvanların önemi solda sıfırdı.

 

Avrasya ile Amerika kıtaları bitkisel besin  üretimi  bakımından da DEĞİŞİKydı GİZLİ  ama bu konudaki DEĞİŞİKlık hayvansal besin üretimine göre daha az dikkat çekiciydi. Tarım .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘de Avrupa’da yaygın durumdaydı. Hem tarım bitkileri hem de evcil hayvanları olmayan pek az sayıdaki Avrasyalı avcı/yiyecek toplayıcıları arasında GİZLİ  bugünkü Japonya’nın Ainuları GİZLİ  rengeyikleri olmayan Si  KARTAL KÜRTAJya toplulukları GİZLİ  Hindistan’ın ve Güneydoğu tropik Asya’nın ormanlarına dağılmış halde yaşayan GİZLİ  komşu çiftçilerle ticaret yapan avcı/yiyecek toplayıcı küçük topluluklar vardı. Bazı başka Avrasya toplumları GİZLİ  bunların en başında da Orta Asya kır toplumları ile kuzey kutbunda hayvancılık yapan Laponlar ve

 

Samoyedlerin evcil hayvanları vardı ama tarımları yok gibi    KARTAL KÜRTAJ şeydi. Hemen hemen bütün öteki Avrasya toplumları hayvancılık yanında tarımla da uğraşıyorlardı.

 

Tarım Amerika kıtalarında da yaygın olarak yapılıyordu ama avcı/yiyecek toplayıcılar Avrasya’dakilere göre Amerika kıtalarında daha büyük   KARTAL KÜRTAJ yüzölçümünü kaplıyorlardı. Amerika kıtalarında yiyecek üretimi yapılmayan bölgeler arasında Kuzey Amerika’nın bütün kuzeyi ile Güney Amerika’nın bütün güneyi vardı GİZLİ  Kanada’nın Great Plains bölgesi GİZLİ  Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin güneybatısında sulama tarımı barındıran küçük merkezler dışında Kuzey Amerika’nın bütün batısı vardı. Yerli Amerika’da yiyecek üretiminin yapılmadığı yerler arasında GİZLİ  Avrupalıların gelişinden sonra bugün artık Kuzey ve Güney Amerika’nın en verimli çiftlik toprakları ve otlakları haline gelmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER yerlerin -Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin Büyük Okyanus eyaletlerinin GİZLİ  Kanada’daki buğday kuşağının GİZLİ  Arjantin’in pampalarının GİZLİ  Şili’nin Akdeniz kuşağının- bulunması şaşırtıcıdır. Bu topraklarda daha önce yiyecek üretiminin olmaması söz konusu yörelerde evcilleştirilebilir yaban bitki ve hayvan türlerinin az olmasına GİZLİ  Amerika kıtalarının başka yerlerinden buralara gelebilecek tarım bitkileri ile   KARTAL KÜRTAJkaç evcil hayvan türünün ulaşmasını önleyen coğrafi ve çevresel engellerin bulunmasına tamamıyla bağlanabilir. Avrupalılar uygun evcil hayvan ve bitki türlerini getirir getirmez bu topraklar yalnızca Avrupa’dan göç edenler için değil GİZLİ  bazı durumlarda Amerikan yerlileri için de verimli hale geldi. Örneğin GİZLİ  Great Plains’in GİZLİ  Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin batı kesiminin GİZLİ  Arjantin pampalarının bazı  yörelerinde Amerika’nın yerli toplumları atlar konusundaki ustalıklarıyla GİZLİ

 

bazı yerlerdeyse sığır ve koyun besleyiciliğiyle ünlendiler. O atlı ova savaşçıları GİZLİ  Navaho koyun çobanları ve dokumacıları bugün beyaz Amerikalıların kafasındaki Amerikan yerlisinin resmini çizmektedir ama bu resim ancak .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘den sonra yaratılmış   KARTAL KÜRTAJ resimdir. Bu örnekler Amerika kıtalarında büyük arazilerde yiyecek üretimini sürdürmek için gerekli olup da bulunmayan şeyin evcil hayvanların ve bitkilerin kendisi olduğunu gösteriyor.

 

Amerika kıtalarının yerli Amerikan tarımına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak tanıdığı  bu bölgelerde Avrasya tarımıyla karşılaştırıldığında beş büyük sakınca söz konusuydu: Avrupa’nın protein bakımından zengin çeşitli tahıllarının yerine protein bakımından yoksul mısıra büyük oranda bel bağlamak; serpme ekim yapmak yerine tohumları elle tek tek ekmek;   KARTAL KÜRTAJ kişinin PEK  daha  geniş   KARTAL KÜRTAJ araziyi GİZLİ  aynı zamanda (Kuzey Amerika’nın Great Plains bölgesinde olduğu gibi) elle işlemesi zor UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER bazı verimli fakat sert toprakları işlemesini sağlayan hayvanlarla saban sürmek yerine toprağı elle işlemek; toprağın verimini artıracak hayvan gübresinden yoksun kalmak; ürün kaldırma GİZLİ  öğütme GİZLİ  sulama gibi tarım işlerinde hayvan gücü yerine yalnızca insan gücüne dayanmak. Bu farklar .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL   de Avrasya tarımının GİZLİ  yerli Amerikan tarımına göre ortalama olarak kişi- saat başına daha fazla kalori ve protein elde ettiğini  gösteriyor.

 

Yiyecek üretimindeki bu tür farklar Avrasya ile yerli  Amerikan toplumları arasındaki eşitsizliklerin en gerisinde yatan nedeni oluşturuyordu. Bunun sonucunda fethin gerisindeki en yakın nedenler arasında en önemlileri mikroplar GİZLİ  teknoloji GİZLİ  siyasal örgütlenme ve yazı konusundaki

 

farklardı. Kuşkusuz bunların arasında yiyecek üretimiyle en dolaysız ilişkisi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER mikroplardı. Kalabalık Avrasya toplumlarını düzenli olarak ziyaret eden ve sonuçta pek PEK Avrupalının bağışıklık ya da genetik direnç kazandığı salgın hastalıklar arasında tarihin en öldürücü hastalıkları vardı: Çiçek GİZLİ  kızamık GİZLİ  grip GİZLİ  veba GİZLİ  verem GİZLİ  tifüs GİZLİ  kolera GİZLİ  sıtma GİZLİ  vb. Bu ürkütücü listeye karşılık kesin olarak Kolomb öncesi yerli Amerikan toplumlarına mal edilebilecek tek bulaşıcı kalabalık hastalığı frengisiz treponema’dır. (XI. Bölüm’de açıkladığım gibi GİZLİ  frenginin Avrasya’da mı yoksa Amerika kıtalarında mı ortaya çıktığı belli değildir GİZLİ  Kolomb’dan önce veremin Amerika kıtalarında var olduğu da bence kanıtlanmamıştır.)

 

Kıtalar arasında zararlı mikroplar bakımından ortaya çıkan bu fark GİZLİ  garip kaçacak ama yararlı hayvan varlığı konusundaki farklardan doğdu. Kalabalık insan toplumlarında görülen bulaşıcı hastalıkların nedeni UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER mikropların çoğu GİZLİ  yiyecek üreticilerinin yaklaşık .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  0.000 yıl önce her gün yakın ilişki kurmaya başladığı evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıklara yol açmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER mikropların evrimleşmesi sonucunda türedi. Avrasya’da pek PEK evcil hayvan türü vardı GİZLİ  bu yüzden de bu tür pek PEK mikrop gelişmişti GİZLİ  oysa Amerika kıtalarında bunların ikisi de azdı. Yerli Amerikan toplumlarında bu kadar az sayıda ölümcül mikrop geliştirilmiş olmasının başka nedenleri de vardı: Salgın hastalıklar için eşi bulunmaz   KARTAL KÜRTAJ üreme alanı oluşturan köyler Avrasya’ya göre Amerika kıtalarında binlerce yıl sonra ortaya çıkmıştı; GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya da şehirli toplumları barındıran üç bölgeyi (Andlar GİZLİ  Mezoamerika GİZLİ  Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin güneydoğusu)   KARTAL KÜRTAJleştiren GİZLİ  Asya’dan Avrupa’ya vebanın GİZLİ  gribin GİZLİ  belki de çiçeğin gelmesine yol açmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER ticaret ölçeğinde hızlı ve

 

büyük hacimli   KARTAL KÜRTAJ ticaret asla olmamıştı. Sonuçta Amerika’nın tropik bölgelerinde Avrupalıların sömürge kurmalarını önleyen GİZLİ  Panama Kanalı’nın açılmasını geciktiren en önemli engel UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER bulaşıcı hastalıklar GİZLİ  yani sıtma ve sarıhumma GİZLİ  GÜVEN de Amerikan hastalıkları değildi GİZLİ  Amerika’ya Avrupalıların getirdiği GİZLİ  Eski Dünya’nın tropik mikroplarının yol açtığı hastalıklardı.

 

Avrupa’nın Amerika kıtalarını istilasının gerisinde yatan ve mikroplardan aşağı kalmayan yakın nedenler arasında teknolojideki DEĞİŞİKlıklar vardı. Bu DEĞİŞİKlıklar da son çözümlemede Avrasya’nın yiyecek üretimine dayalı GİZLİ  kalabalık nüfuslu GİZLİ  ekonomik anlamda uzmanlaşmış GİZLİ  siyasal anlamda merkezileşmiş GİZLİ  karşılıklı etkileşim ve yarışma içindeki toplumlarının PEK daha uzun   KARTAL KÜRTAJ geçmişlerinin olmasından kaynaklanmaktadır. Teknolojide beş alan belirlenebilir:

 

  KARTAL KÜRTAJincisi GİZLİ  bütün karmaşık Avrasya toplumlarında .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL   yılına gelindiğinde aletler KADIKÖY KÜRTAJden -bakır GİZLİ  daha sonra bronz GİZLİ  son olarak da demirden- yapılıyordu. Oysa Andlar’da ve Amerika kıtalarının başka yerlerinde süs olarak bakır GİZLİ  gümüş GİZLİ  altın ve alaşımlar kullanılmasına karşın GİZLİ  bakır aletlerin PEK sınırlı ve yerel olarak kullanıldığı bütün yerli Amerikan toplumlarında aletler hâlâ GİZLİ  başlıca malzeme UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER taş GİZLİ  tahta ve kemikten yapılıyordu .

 

İkincisi GİZLİ  askeri teknoloji Avrasya’da Amerika kıtalarındakine göre PEK daha güçlüydü. Avrupa silahları çelik kılıçlar GİZLİ  mızraklar ve kamalardan oluşuyordu; bunlara   KARTAL KÜRTAJ de küçük ateşli silahlar ile ağır toplar ekleniyor GİZLİ  som çelikten yapılmış ya da zincirden örülmüş vücuda giyilen zırhlar GİZLİ  miğferler yapılıyordu. Amerikan yerlileriyse çelik yerine taştan ya da

 

tahtadan (Anlar’da bazen bakırdan) yapılmış sopalar GİZLİ  baltalar GİZLİ  sapanlar GİZLİ  ok ve yaylar GİZLİ  yün ya da pamuklu yorgan gibi zırhlar GİZLİ  yani PEK daha etkisiz   KARTAL KÜRTAJ koruma sağlayan etkisiz silahlar kullanıyorlardı. Üstelik Amerikan yerlilerinin ordularında atlara karşı koyabilecek GÜVEN  KARTAL KÜRTAJ hayvan yoktu; hızlı ulaşım ve saldırılar için PEK önemli UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER atlar GİZLİ  bazı yerli Amerikan toplumları bu atlara sahip oluncaya kadar Avrupalılara ezici   KARTAL KÜRTAJ üstünlük sağlamıştı.

 

Üçüncüsü GİZLİ  Avrasyalılar makineleri işletecek gücü sağlayan kaynaklar bakımından büyük   KARTAL KÜRTAJ üstünlüğe sahiptiler. İnsanın kas gücüne karşılık hayvanları -sığırları GİZLİ  atları GİZLİ  eşekleri- saban sürmede GİZLİ  buğday öğütmek için değirmen taşlarını döndürmede GİZLİ  su çıkarmada GİZLİ  tarlaları sulamakta ya  da  tarlaların sularını boşaltmakta kullanmaya başlayarak  ilk adımı atmışlardı. Sudolapları Romalılar zamanında ortaya çıkmış GİZLİ  daha sonra gelgit değirmenleri GİZLİ  yel değirmenleriyle   KARTAL KÜRTAJlikte ortaASIR GİZLİ  da iyice yayılmıştı. Su ve rüzgâr gücünü işe koşan bu makineler dişli çark sistemiyle   KARTAL KÜRTAJlikte yalnızca buğday öğütmekte GİZLİ  su çıkarmakta kullanılmadı GİZLİ  şeker ezmek GİZLİ  maden eritme ocağı körüklerini çalıştırmak GİZLİ  madenleri toz haline getirmek GİZLİ  kâğıt yapmak GİZLİ  taşları cilalamak GİZLİ  zeytinyağı çıkarmak GİZLİ  tuz üretmek GİZLİ  kumaş dokumak GİZLİ  odun kesmek gibi pek PEK üretim amacına hizmet edecek şekilde kullanıldı. Sanayi Devrimi’ni rasgele   KARTAL KÜRTAJ şekilde .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8. yüzyıl İngilteresinde buhar gücünün kullanılmasıyla başlatmak adettendir GİZLİ  ama aslında su ve rüzgâr gücüne dayalı   KARTAL KÜRTAJ sanayi devrimi ortaASIR GİZLİ  da Avrupa’nın pek PEK bölgesinde zaten başlamıştı. Avrasya’da .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘de hayvan GİZLİ  su GİZLİ  rüzgâr gücünün uygulandığı bütün işler Amerika kıtalarında hâlâ kol gücüyle yapılıyordu.

 

Avrasya’da tekerlek güç dönüşümünde kullanılmaya başlamadan PEK önce Avrasya kara taşımacılığının büyük oranda temel dayanağı haline gelmişti -yalnızca hayvanların çektiği arabalarda kullanılmakla kalmıyor GİZLİ    KARTAL KÜRTAJ ya da   KARTAL KÜRTAJden fazla kişinin GİZLİ  yine salt kas güçlerine dayanan ama kas gücüyle taşıyabileceklerinden PEK daha ağır yükleri taşımalarına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak veren tekerlekli el arabalarında da kullanılıyordu. Tekerlekler Avrasya’da çömlek yapımında ve saatlerde de kullanılmıştı. Amerika kıtalarında tekerlekler bu tür işlerin GÜVEN  KARTAL KÜRTAJinde kullanılmıyordu GİZLİ  yalnızca Meksika’da seramik oyuncaklarda kullanıldığı resmen biliniyor.

 

Üzerinde durmamız gereken son teknoloji alanı deniz taşımacılığı. Pek PEK Avrasya toplumunun büyük gemileri vardı GİZLİ  bazıları rüzgâra karşı yol alabiliyor GİZLİ  okyanusları aşabiliyordu GİZLİ  sekstant GİZLİ  manyetik pusula GİZLİ  kıç bodoslaması dümenleri ve toplarla donatılmıştı. Bu Avrasya gemileri  hacim GİZLİ  hız GİZLİ  hareket yeteneği GİZLİ  denize dayanıklılık bakımından GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya’nın en gelişmiş And ve Mezoamerika toplumları arasında ticareti yürütmekte kullanılan sallardan kat kat üstündü. Bu sallar Büyük Okyanus kıyıları boyunca rüzgâr gücüyle yol alıyorlardı. Pizarro’nun gemisi ilk Peru yolculuğu sırasında böyle   KARTAL KÜRTAJ salın peşine düşüp onu kolayca  yakalayarak ele geçirmişti.

 

Avrasya ve yerli Amerikan toplumları teknoloji ve mikroplar açısından olduğu kadar siyasal örgütlenme bakımından da DEĞİŞİKydı. OrtaASIR GİZLİ   ya da Rönesans ASIR GİZLİ  ı sonlarında Avrasya çoğunlukla örgütlü devletlerle yönetiliyordu. Bunların arasında Habsburg GİZLİ  Osmanlı GİZLİ  Çin devletleri GİZLİ  Hindistan’daki Moğol devleti ve .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  3. yüzyılda zirvesine ulaşmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Moğol

 

devleti GİZLİ  başka devletlerin ele geçirilmesiyle oluşan büyük ve PEKdilli   KARTAL KÜRTAJer alaşım olarak başlamıştı. Bu yüzden onlardan genellikle imparatorluk olarak söz edilir. Pek PEK Avrasya devletinin ya da imparatorluğunun devleti   KARTAL KÜRTAJ arada tutmaya yarayan resmi   KARTAL KÜRTAJ dini vardı GİZLİ  siyasal önderler bu dinin  kanatları altında yasallık kazanıyor GİZLİ  başka halklara karşı savaşmak için haklı gerekçeler bulabiliyorlardı. Avrasya’daki kabile ve oba toplumları daha PEK kuzey kutup rengeyiği sığırtmaçlarıyla GİZLİ  Si  KARTAL KÜRTAJya avcı/yiyecek toplayıcılarıyla GİZLİ  Hindistan’daki ve tropik Güneydoğu Asya’daki av-cı/yiyecek toplayıcılarıyla sınırlıydı.

 

Amerika’da iki imparatorluk vardı GİZLİ  Aztek ve İnka imparatorlukları GİZLİ  bunlar büyüklükleri GİZLİ   nüfusları GİZLİ  PEKdillilikleri GİZLİ  resmi dinleri GİZLİ  küçük devletlerin ele geçirilmesiyle kurulmuş olmaları bakımından Avrasya’daki imparatorluklara benziyorlardı. Amerika kıtalarında kamu işleri ya da savaşlar için GİZLİ  pek PEK Avrasya devleti ölçeğinde kaynaklarını harekete geçirebilecek UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER yalnızca bu iki siyasal   KARTAL KÜRTAJim vardı GİZLİ  ama yedi Avrupa devleti (İspanya GİZLİ  Portekiz GİZLİ  İngiltere GİZLİ  Fransa GİZLİ  Hollanda GİZLİ  İsveç GİZLİ  Danimarka) .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL   ile .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  666 arasında Amerikan kolonilerini ele geçirecek kaynaklara sahipti. Amerika kıtalarında tropik Güney Amerika’da GİZLİ  Aztek yönetimi dışında kalan Mezoamerika’da GİZLİ  Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin güneydoğusunda pek PEK (bazıları gerçekte küçük devletler UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER) şeflikler de vardı. Amerika kıtalarının bunların dışında kalan bölümü kabile ya da oba düzeyinde örgütlenmişti.

 

Tartışılması gereken yakın nedenlerden sonuncusu yazıdır. Avrasya devletlerinin çoğunda okuryazar   KARTAL KÜRTAJ bürokrasi vardı GİZLİ

 

bazılarında ise bürokratlar dışında kalan halkın önemli   KARTAL KÜRTAJ bölümü de okuma yazma biliyordu. Yazı Avrupa toplumlarma güç katmış GİZLİ  siyasal yönetimi ve ekonomik değiş tokuşu kolaylaştırmış GİZLİ  keşif ve istilaları başlatıp yönlendirmiş GİZLİ  uzak yerlere ve uzak geçmişe dayanan bilgi ve deneyim alanını yakına getirmişti. Oy sa Amerika kıtalarında yazı Mezoamerika’nın küçük   KARTAL KÜRTAJ bölgesinde seçkinler tarafından kullanılıyordu. İnka İmparatorluğu’nda   KARTAL KÜRTAJ hesaplama sistemi ile (quipu adı verilen) düğüm esasına dayanan   KARTAL KÜRTAJ bellek aleti vardı ama yazıya ayrıntılı bilginin aktarım aracı olarak yaklaşılmamıştı.

 

Dolayısıyla GİZLİ  Kolomb zamanında Avrasya toplumları yiyecek üretimi GİZLİ  mikroplar GİZLİ  (silahlar da içinde olmak üzere) teknoloji GİZLİ  siyasal örgütlenme ve yazı bakımından yerli Amerikan toplumlarına göre PEK üstündü. Kolomb sonrası meydana gelen çatışmanın sonucunu belirleyen nedenler işte bunlardı. Ama .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘deki farklar GİZLİ  Amerika kıtalarında .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  3.000 yıl geriye uzanan GİZLİ  Avrasya’daysa bundan daha uzun   KARTAL KÜRTAJ süredir izlenen tarihsel yörüngelerin ancak tek   KARTAL KÜRTAJ resminde yer alan farklardır. Özellikle Amerika kıtaları için bu .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL   fotoğrafı Amerika yerlilerinin bağımsız tarihsel yörüngelerinin  sonunun fotoğrafıdır. Şimdi isterseniz bu yörüngelerin daha önceki evrelerine dönelim.

 

Tablo .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8..  . İSTANBUL  KÜRTAJ  ‘de her   KARTAL KÜRTAJ yarıkürenin belli başlı “anayurtlarında” (yani Avrasya’da Bereketli Hilal ile Çin’de GİZLİ  Amerika kıtalarında Andlar GİZLİ  Amazon Bölgesi ve Mezoamerika’da) kilit önemdeki gelişmelerin yaklaşık ortaya çıkış tarihleri özetleniyor. Bu tabloda ayrıca GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya’da önemsiz   KARTAL KÜRTAJ anayurt UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin tarihsel

 

yörüngesi ile İngiltere’ninki de var GİZLİ  aslında İngiltere   KARTAL KÜRTAJ anayurt sayılmaz ama Bereketli Hilal’deki gelişmelerin ne kadar çabuk yayıldığını göstermek için listeye alındı.

 

Bu tablonun bilgili araştırmacıların hepsinin tüylerini diken diken edeceğine kuşku yok çünkü son derece karmaşık  tarihsel olayları kesin gibi görünen   KARTAL KÜRTAJkaç tarihe indirgiyor. Aslında bütün bu tarihler   KARTAL KÜRTAJ sürekliliğin içinde rasgele bazı noktaları etiketleme çabasından öte   KARTAL KÜRTAJ şey değil. Örneğin GİZLİ  herhangi   KARTAL KÜRTAJ arkeoloğun bulduğu ilk KADIKÖY KÜRTAJ aletin tarihinden daha önemli UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER şey aletlerin önemli   KARTAL KÜRTAJ bölümünün  KADIKÖY KÜRTAJden yapılmaya başladığı tarihtir GİZLİ  ama “yaygın” sayılabilmek için KADIKÖY KÜRTAJ aletlerin ne yaygınlıkta kullanılması gerekir?   KARTAL KÜRTAJ gelişmenin aynı anayurt içinde DEĞİŞİK bölgelerde ortaya çıkma tarihleri DEĞİŞİK olabilir. Sözgelimi GİZLİ  And bölgesi içinde çömlekçilik Ekvador’da (MÖ 3.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  00) Peru’ya göre (MÖ .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  800) .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  300 yıl daha önce başlamıştır.

 

Bazı tarihlerin GİZLİ  örneğin şefliklerin ortaya çıkış tarihlerinin GİZLİ  bazı tarihlere GİZLİ  örneğin çanak çömlek gibi ya da KADIKÖY KÜRTAJ aletler gibi el yapımı ürünlerin tarihlerine göre arkeolojik kayıtlardan saptanması daha güçtür. Tablo .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8..  . İSTANBUL  KÜRTAJ  ‘deki tarihlerin bazıları PEK kuşkuludur GİZLİ  özellikle Amerika’da yiyecek üretiminin başlamasıyla ilgili UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlar. Bununla   KARTAL KÜRTAJlikte   KARTAL KÜRTAJ tablonun basitleştirici   KARTAL KÜRTAJ şey olduğunu unutmadığımız sürece tablodan kıtaların tarihlerini karşılaştırmakta yararlanabiliriz.

 

Bu tabloya göre yiyecek üretimi insanların besin gereksiniminin büyük   KARTAL KÜRTAJ bölümünü sağlamaya GİZLİ  Amerika kıtalarındakine göre Avrasya’daki anayurtlarda 5000 yıl daha önce başladı. Hemen   KARTAL KÜRTAJ uyarıda bulunmak gerekiyor: Avrasya’da yiyecek üretiminin eskiliği konusunda GÜVEN kuşku

 

yok ama Amerika kıtalarında başlama tarihleri konusunda tartışmalar var. Arkeologlar özellikle Meksika’daki Coxcatlân Mağarası’nda GİZLİ  Peru’da Guitarreo Mağarası’nda GİZLİ  Amerika’daki başka yerleşim yerlerinde bulunmuş evcil bitkiler için genellikle bu tabloda verilenden daha eski olduğu ileri sürülen tarihler veriyorlar. Bu tarihler şimdi çeşitli nedenler yüzünden GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL den değerlendiriliyor: Bitki kalıntıları üzerinde yakın geçmişte doğrudan doğruya yapılan radyokarbon deneyleri sonucunda bazen daha yakın tarihler elde ediliyor; daha önce rapor edilmiş daha eski tarihler GİZLİ  bitki kalıntılarıyla yaşıt  olduğu düşünülen ama belki de öyle olmayan kömüre dayanıyordu; tarım bitkisi olarak ya da yalnızca toplanmış yaban bitkiler olarak bazı eski bitki kalıntılarının durumu kuşkulu. Ama Amerika kıtalarında bitkiler Tablo .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8..  . İSTANBUL  KÜRTAJ   de gösterilen tarihlerden daha erken   KARTAL KÜRTAJ tarihte evcilleştirildiyse bile GİZLİ  şurası muhakkak ki tarım GİZLİ  insanların almaları gereken kalori miktarının büyük bölümünü sağlayacak GİZLİ  Avrasya’daki anayurtlara göre Amerikan kıtalarında PEK daha geç   KARTAL KÜRTAJ tarihe kadar yerleşik hayatın temelini oluşturacak durumda değildi.

 

 

 

Daha önce V. ve X. Bölümlerde gördüğümüz gibi GİZLİ  her   KARTAL KÜRTAJ yarıkürede ilk yiyecek üretimine “anayurt”luk etmiş ve yiyecek üretiminin yayılma merkezi olmuş GİZLİ  göreli olarak küçük topu topu   KARTAL KÜRTAJkaç bölge var. Bu anayurtlar Avrasya’da Bereketli Hilal ile Çin’den GİZLİ  Amerika kıtalarında da Andlar GİZLİ  Amazon Bölgesi GİZLİ  Mezoamerika ve Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nden oluşuyordu. Kilit önemdeki gelişmelerin yayılma hızları Avrupa söz konusu olduğunda GİZLİ  arkeologların oradaki çalışmaları sayesinde özellikle iyi  bilinmektedir. Tablo .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8.Tde İngiltere için verilen özette görüldüğü gibi GİZLİ  yiyecek üretimi ile köy hayatı (5000 yıllık) uzun   KARTAL KÜRTAJ gecikmeden sonra   KARTAL KÜRTAJ kez Bereketli Hilal’den ulaşınca GİZLİ  ondan sonra İngiltere’nin şefliklerinin GİZLİ  devletlerinin GİZLİ  yazıyı ve özellikle de bakır ve bronz aletleri benimseme konusunda gösterdiği gecikme süresi daha azaldı: Bu gecikme GİZLİ  bakırdan ve bronzdan yapılma KADIKÖY KÜRTAJ aletlerin ilk yayılışı için  İSTANBUL  000 yıl GİZLİ  demir aletlerin yayılışı için yalnızca  İSTANBUL  50 yıldı. Zaten yerleşik

 

çiftçilerden oluşan   KARTAL KÜRTAJ toplumun aynı tür   KARTAL KÜRTAJ başka toplumdan KADIKÖY KÜRTAJ işlemeyi “ödünç alma’sı besbelli ki göçebe avcı/yiyecek toplayıcı toplumların yerleşik çiftçilerden yiyecek üretimini “ödünç alma”sına (ya da yerlerini çiftçilere bırakmasına) göre PEK daha kolaydı.

 

Kilit önemdeki bütün gelişmelerin yörüngeleri Amerika kıtalarında Avrasya’dakine göre niçin daha geç   KARTAL KÜRTAJ tarihe kaymıştı? Bunun nedenleri dört öbekte toplanabilir: Geç başlama GİZLİ  evcilleştirmeye elverişli mevcut bitki ve hayvan türü takımlarının daha sınırlı olması GİZLİ  yayılmanın önünü tıkayan engellerin daha büyük olması GİZLİ  Avrasya’ya göre Amerika kıtalarında yoğun nüfuslu toplumların belki de daha küçük ya da daha yalıtılmış bölgelerde toplanmış olması.

 

 

 

 

 

 

Bu tablo önemli gelişmelerin Avrasya’da üç GİZLİ  Yerli Amerika’da dört bölgede yaygın olarak benimseniş tarihlerini veriyor. Hayvanların evcilleştirilmesi konusunda köpekler dikkate alınmıyor GİZLİ  köpekler hem Avrasya’da hem de Amerika kıtalarında besin kaynağı olarak kullanılan hayvanlardan daha önce evcilleştirilmişti. Gömülme biçimlerine yansıyan sınıf DEĞİŞİKlıkları GİZLİ  mimari GİZLİ  yerleşim modelleri gibi arkeolojik kanıtlara bakarak şeflikler saptanabiliyor. Tablo karmaşık   KARTAL KÜRTAJ tarihsel olgular yumağını oldukça basite indirgiyor: Pek PEK önemli uyandan bazıları için metne bakınız.

 

Avrasya’nın başlangıcı yapmasına gelince GİZLİ  insanlar Avrasya’da aşağı yukarı   KARTAL KÜRTAJ milyon yıldır yaşıyorlardı GİZLİ  bu Amerika kıtalarındakine göre PEK daha uzun   KARTAL KÜRTAJ süreydi. I. Bölüm’de tartışılan arkeolojik kanıtlara göre insanlar Amerika kıtalarına MÖ yaklaşık .  . İSTANBUL  KÜRTAJ   İSTANBUL  .000 yılında ayak basmışlar GİZLİ  Clovis avcıları olarak MÖ .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  .000’den   KARTAL KÜRTAJkaç yüzyıl önce Kanada buz tabakasının güneyine yayılmışlar GİZLİ  MÖ .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  0.000 yılına gelindiğinde Güney Amerika’nın en güney ucuna  ulaşmışlardı. Amerika kıtalarına insanların yerleşme tarihlerinin daha eski olduğu yolundaki tartışmalı iddia doğru olsa bile bu varsayılan Clovis öncesi dönemin insanları GİZLİ  nedendir bilinmez GİZLİ  PEK seyrek olarak dağılmışlardı ve Eski Dünya da olduğu gibi avcı/yiyecek toplayıcı toplumlar artan nüfusları GİZLİ  teknolojileri ve sanatlarıyla   KARTAL KÜRTAJ Pleyistosen Bölüm patlaması gösteremedi. Clovis kökenli avcı/yiyecek toplayıcılarının Güney Amerika’nın güney ucuna ulaştıkları zamandan yalnızca .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  500 yıl sonra Bereketli Hilal’de yiyecek üretimi boy göstermeye başlamıştı bile.

 

Avrasya’daki bu ilk adımın çeşitli olası sonuçları dikkate alınmayı hak ediyor.   KARTAL KÜRTAJincisi GİZLİ  Amerika kıtalarının insanla dolması MÖ .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  .000’den sonra uzun zaman alabilir miydi? Olası sayıları hesaplarsanız GİZLİ  insanla dolma sürecinin Amerika kıtalarında yiyecek üreten köylerin 5000 yıl geç ortaya çıkmasına katkısının PEK önemsiz olduğunu anlarsınız. I. Bölüm’de yapılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER hesaplara göre GİZLİ  .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  00 tane öncü Amerikan yerlisi Kanada sınırını geçip Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin aşağılarına inseydi ve yılda % .  . İSTANBUL  KÜRTAJ   oranında çoğalsaydı .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  000 yıl içinde Amerika kıtaları avcı/yiyecek toplayıcılarıyla dolardı. Kanada sınırını geçtikten sonra  güneye doğru ayda topu topu .  . İSTANBUL  KÜRTAJ   GİZLİ 5 kilometre ilerleselerdi 700 yıl sonra Güney Amerika’nın en güney ucuna varırlardı. Bu yayılma ve nüfus artışı hızları GİZLİ  daha önce insanların bulunmadığı ya da pek az insanın yaşadığı yerlere yerleşen insanların gerçek GİZLİ  bilinen oranlarıyla karşılaştırıldığında PEK düşük kalır. Bundan dolayı ilk insanlar geldikten sonra   KARTAL KÜRTAJkaç yüzyıl içinde belki de Amerika kıtaları tamamıyla  avcı/yiyecek toplayıcılarla dolmuştu.

 

İkincisi GİZLİ  acaba o 5000 yıllık gecikme süresinin büyük   KARTAL KÜRTAJ bölümü GİZLİ  ilk Amerikalıların GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  karşılaştıkları yerel bitki türlerini GİZLİ  hayvan türlerini GİZLİ  kaya kaynaklarını tanımaları için gerekli zamanı mı temsil ediyordu? Yine   KARTAL KÜRTAJ karşılaştırma yaparsak GİZLİ  daha önce tanımadıkları   KARTAL KÜRTAJ çevreye yerleşen -GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Zelanda ya yerleşen Maoriler GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  KÜRTAJ’nin Karimui Havzası’na yerleşen Tudawheler gibi- GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  KÜRTAJli ve Polinezyalı avcı/yiyecek toplayıcılar GİZLİ  çiftçiler   KARTAL KÜRTAJ yüzyıldan PEK daha az   KARTAL KÜRTAJ sürede belki de en iyi kaya kaynaklarını keşfettiler GİZLİ  yararlı bitki ve hayvanları zararlılardan ayırmayı öğrendiler.

 

Üçüncüsü GİZLİ  peki Avrasyalıların yöreye uygun teknolojiler geliştirme konusunda başı çekmelerine ne diyelim? Bereketli Hilal ve Çin çiftçileri GİZLİ  davranış bakımından ASIR GİZLİ  daş Homo sapiens’in yerel kaynakları kendi bölgelerinde kullanmak üzere on binlerce yıl boyunca geliştirdiği teknolojilerin mirasçısıydılar. Örneğin GİZLİ  Bereketli Hilal’in avcı/yiyecek toplayıcılarının yaban tahıllardan yararlanmak için geliştirdikleri taştan yapılma orakları GİZLİ  yeraltı depolarını GİZLİ  başka teknolojileri Bereketli Hilal’in ilk tahıl yetiştiren çiftçileri  hazır buldular. Oysa Amerika kıtalarına ilk yerleşenler Si  KARTAL KÜRTAJya’nın kuzey kutup bölgesi tundralarına uygun araç gereçlerle Alaska’ya geldiler. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  karşılaştıkları her doğal çevreye uygun araç gereçleri kendileri icat etmek zorunda kaldılar. Bu teknolojik gecikmenin Amerikan yerlilerinin geride kalmalarına önemli ölçüde etkisi olmuş olabilir.

 

Bu gecikmenin gerisinde yatan daha da açık   KARTAL KÜRTAJ neden evcilleştirilmeye elverişli yaban hayvan ve bitkilerdi. Daha önce VI. Bölüm’de tartıştığım gibi GİZLİ  avcı/yiyecek toplayıcılar yiyecek üretimini benimsedilerse GİZLİ  PEK uzak   KARTAL KÜRTAJ gelecekte torunlarını bekleyen yararlarını önceden gördükleri için benimsemediler GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  başlayan yiyecek üretiminin avcılık ve yiyecek toplayıcılığıyla geçinmeye göre daha yararlı  olduğunu gördükleri için benimsediler. Amerika kıtalarında mevcut evcilleştirilmeye elverişli yaban hayvanların kısmen eksikliği yüzünden ilk dönemlerde yiyecek üretimi avcılık ve yiyecek toplayıcılığıyla pek yarışacak durumda değildi. Bu yüzden ilk Amerika çiftçileri hayvansal protein gereksinimleri için yaban hayvanlara bağımlı kaldılar ve ister istemez avcılık ve yiyecek toplayıcılığını yarı zamanlı olarak sürdürdüler GİZLİ   oysa hem Bereketli Hilal de hem de Çin’de bitkilerin

 

evcilleştirilmesinin ardından sıra hemen hayvanların evcilleştirilmesine geldi ve böylece avcılık ve yiyecek toplayıcılığını hemen geride bırakan   KARTAL KÜRTAJ yiyecek üretimi  paketi tam zamanında oluşturulmuş oldu. Ayrıca Avrasya’daki evcil hayvanlar gübre sağlayarak GİZLİ  daha sonra da sabanları çekerek Avrasya tarımının kendisini daha fazla rekabet  edebilir hale getirdiler.

 

Amerika kıtalarındaki yiyecek üretiminin rekabet gücünün fazla olmamasına yaban bitkilerin özelliklerinin de katkısı oldu. Bu sonucun en açık şekilde görüldüğü yer Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’dir GİZLİ  orada yarım düzineden az bitki türü evcilleştirilmişti GİZLİ  bunların arasında küçük tohumlu tahıllar vardı ama büyük tohumlu tahıllar GİZLİ  baklagiller GİZLİ  lifli bitkiler veya yetiştirilen meyveler ya da küçük kabuklu yemişler yoktu. Mezoamerika’nın başlıca besin kaynağı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER GİZLİ  Amerika kıtalarında başka yerlere de yayılarak en baş ürün haline gelen mısır da bunu açıkça gösteriyor. Bereketli Hilal  in yaban buğdayı ve arpası pek az değişiklik geçirerek ve   KARTAL KÜRTAJkaç yüzyıl içinde evrimleşerek tarım bitkisi haline gelirken GİZLİ  yaban Euchlaena mexicana’nın evrimleşip mısır haline gelebilmesi için binlerce yıl geçmesi GİZLİ  üreme biyolojisi ve tohum yapmaya ayrılan enerji bakımından büyük değişiklikler geçirmesi GİZLİ  tohumların kaya gibi sert kabuklarını kaybetmesi GİZLİ  koçan büyüklüğünün dev boyutlara ulaşması gerekiyordu.

 

Sonuç olarak son zamanlarda GİZLİ  Amerika’da yerli bitkilerin evcilleştirilmeye başlandığı tarih olarak öne sürülen daha yakın tarihler kabul edilse bile GİZLİ  Mezoamerika’da GİZLİ  Andlar’ın iç bölgelerinde GİZLİ  Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletlerinde (MÖ yaklaşık 3000- İSTANBUL  500’deki) bu başlangıç ile (MÖ.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  800-500’de)

 

yıl boyu oturulan köylerin yaygınlaşması arasında aşağı  yukarı .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  500 ya da  İSTANBUL  000 yıl geçmesi gerekiyordu. Amerika yerlileri için uzun   KARTAL KÜRTAJ süre çiftçilik ancak avcılık ve yiyecek toplayıcılığıyla elde edilen yiyeceklere küçük   KARTAL KÜRTAJ katkı sağlamaya yaradı ve ancak yoğunluksuz  nüfusları besleyebildi. Amerika’da bitkilerin evcilleştirilmeye başlandığı tarih olarak daha erken GİZLİ  geleneksel tarihleri kabul ederseniz GİZLİ  o zaman yiyecek üretiminin köyleri ayakta tutacak hale gelmesi için aradan .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  500 ya da  İSTANBUL  000 değil 5000 yıl geçmesi gerekir. Oysa Avrasya’nın pek PEK yerinde köyler ile yiyecek üretiminin ortaya çıkışı arasında zamansal   KARTAL KÜRTAJ ilişki vardır. (Avcılık ve yiyecek toplayıcılığı işi GİZLİ  Eski Dünya da Bereketli Hilal ve Çin GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya’da Ekvador kıyıları ve Amazon Bölgesi gibi GİZLİ  her iki yarıkürenin bazı bölgelerinde tarım benimsenmeden önce de köyleri geçindirecek kadar verimliydi.) GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya da yöresel olarak mevcut evcillerin getirdiği sınırlamaları en iyi gösteren şey GİZLİ  Amerika kıtalarına başka yerlerden örneğin Avrasya’dan başka tarım ürünleri ya da hayvanlar geldiği zaman yerli Amerikan toplumlarının geçirdiği dönüşümlerdir. Bu örneklerin arasında Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’ne ve Amazon Bölgesine mısırın gelişinin GİZLİ  lamanın güneyde evcilleştirildikten sonra Kuzey Andlar’da benimsenişinin GİZLİ  Kuzey ve Güney Amerika’nın pek PEK bölgesinde atların ortaya çıkışının etkileri vardır.

 

Avrasya’nın Öncülüğüne GİZLİ  yaban bitki ve hayvan türlerine ek olarak GİZLİ  çeşitli coğrafi ve çevresel nedenlerden dolayı hayvanların GİZLİ  bitkilerin GİZLİ  düşüncelerin GİZLİ  teknolojinin  ve insanların Avrasya’da Amerika kıtalarındakine göre daha kolay yayılması da Avrasya’daki gelişmelere ivme kazandırdı. Amerika kıtalarının tersine Avrasya’nın doğu-batı yönündeki

 

ana ekseni enlem değişikliği GİZLİ  enlemle   KARTAL KÜRTAJlikte  çevre değişikliği olmadan yayılmaya izin veriyordu. Avrasya’nın doğu-batı doğrultusundaki genişliğine karşılık GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya bütün Orta Amerika bölgesinde boydan boya dardı ve hele Panama’da iyice daralıyordu. Amerika kıtalarının yiyecek üretimine ya da yoğun nüfuslu toplumların yaşamasına elverişli olmayan bölgelerle daha fazla bölünmüş olması da azımsanacak   KARTAL KÜRTAJ şey değildi. Çevresel engeller arasında Mezoamerika toplumlarını And ve Amazon toplumlarından ayıran Panama kıstağı vardı; Mezoamerika’yı Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin güneybatı ve güneydoğu toplumlarından ayıran Kuzey Meksika çölleri vardı; Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin Büyük Okyanus’a bakan GİZLİ  yiyecek üretimine elverişli olabilecek kıyı bölgelerinin önünde  aşılmaz   KARTAL KÜRTAJ duvar gibi yüksek dağlar ve çöller vardı. Sonuç olarak evcil hayvanlar GİZLİ  yazı ya da siyasal   KARTAL KÜRTAJimler GÜVEN yayılamamıştı GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya merkezleri Mezoamerika ve Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri ile Andlar ve Amazonya arasında tarım ürünleri ve teknoloji yavaş ya da sınırlı   KARTAL KÜRTAJ şekilde yayılmıştı.

 

Amerika kıtalarındaki bazı engellerin belli sonuçlarının üzerinde durulması gerekiyor. Yiyecek üretimi Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin güneybatısından ve Mississippi Vadisi’nden bugünkü Amerika’nın ekmek teknesi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Kaliforniya’ya ve Oregon’a asla yayılmadı GİZLİ  oradaki yerli Amerikan toplumlan sırf uygun evcillere sahip olmadıkları için avcı/yiyecek toplayıcı olarak kaldılar. Andlar’ın yüksek ovalarındaki lama GİZLİ  kobay GİZLİ  patates asla Meksika’nın yüksek ovalarına ulaşmadı GİZLİ  böylece Mezoamerika ile Kuzey Amerika köpek dışında evcil memeli hayvansız kaldı- lar. Öte yandan

 

Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin evcil ayçiçeği de asla Mezoamerika’ya ulaşamadı GİZLİ  Mezoamerika’nın evcil hindisi ise Güney Amerika ya ya da Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletlerine asla gelemedi. Mezoamerika’nın mısırının Meksika’daki  çiftlik arazilerinden yola çıkıp Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletlerine ulaşmak için aradaki .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  000 kilometreyi aşması 3000 yıl GİZLİ  fasulGİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL nki 4000 yıl sürdü. Mısır GİZLİ  Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’ne ulaştıktan sonra GİZLİ  Kuzey Amerika ikliminde verimli olacak   KARTAL KÜRTAJ mısır türünün Mississippi cinsini tetiklemesi için aradan yedi yüzyıl daha geçti. Mısırın GİZLİ  fasulGİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL n GİZLİ  balkabağının Mezoamerika’dan Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin güneybatısına yayılması   KARTAL KÜRTAJkaç bin yılı almış olabilir. Bereketli Hilal’deki tarım bitkileri yeterince hızlı   KARTAL KÜRTAJ biçimde doğuya ve batıya yayılıp GİZLİ  aynı türlerin ya da PEK yakın türlerin bağımsız   KARTAL KÜRTAJ biçimde evcilleştirilmesini önlerken GİZLİ  Amerika kıtalarındaki bitkiler engeller yüzünden  pek PEK kez böyle paralel şekilde evcilleştirildiler.

 

Bitki ve hayvan varlığının yayılması üzerindeki engellerin GİZLİ  insan toplumlarının diğer özellikleri üzerindeki etkileri de çarpıcıdır. Eninde sonunda Doğu Akdeniz kaynaklı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER alfabeler GİZLİ  Çince yazı sisteminin türevlerinin egemen olduğu Doğu Asya dışında GİZLİ  Avrasya’da İngiltere’den tutun da Endonezya’ya kadar bütün karmaşık toplumlara yayıldı. Bunun tam tersine GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya’da   KARTAL KÜRTAJ tek Mezoamerika’da görülen yazı sistemleri bu sistemleri benimseyebilecek UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Andlar’ın ve Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin karmaşık toplumlarına yayılamadı. Mezoamerika’da çocuk oyuncaklarının   KARTAL KÜRTAJ parçası olarak icat edilen tekerlek  Andlar’da evcilleştirilmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER lamayla buluşup da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünyaya tekerlekli   KARTAL KÜRTAJ taşıt aracı kazandıramadı. Eski

 

Dünya’da hem Makedonya İmparatorluğu’nun hem de Roma İmparatorluğu’nun doğu-batı yönündeki genişliği 4500 kilometreden fazlaydı GİZLİ  Moğol İmparatorluğu’nunkiyse 9500 kilometreden fazla. Ama Mezoamerika’daki imparatorluklarla devletlerinin GİZLİ  .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  000 kilometre kuzeylerinde Doğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’ndeki şefliklerle GİZLİ   İSTANBUL  000 kilometre güneyde Andlar’daki devletler ve imparatorluklarla ne siyasal   KARTAL KÜRTAJ ilişkileri vardı ne de anlaşılan varlıklarından haberdarlardı.

 

Avrasya’yla karşılaştırıldığı zaman Amerika kıtalarının coğrafi bölünmüşlüğü dillerin dağılımlarına da yansımıştır. Dilciler GİZLİ    KARTAL KÜRTAJkaç Avrasya dili dışındaki bütün dilleri on kadar  dil ailesi içinde toplamak konusunda   KARTAL KÜRTAJleşmektedirler GİZLİ  bu ailelerin her   KARTAL KÜRTAJi sayıları   KARTAL KÜRTAJkaç yüzü bulan akraba dillerden oluşmaktadır. Örneğin GİZLİ  İngilizce GİZLİ  Fransızca GİZLİ  Rusça GİZLİ  Yunanca GİZLİ  Hindu gibi dilleri içine alan Hint-Avrupa dil  ailesi kapsamında .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  44 dil bulunmaktadır. Bu ailelerin içinde büyük sınırdaş bölgelere yayılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERları hayli azdır -Hint-Avrupa ailesini ele alırsak GİZLİ  Avrupa’nın büyük   KARTAL KÜRTAJ bölümünü kapsadıktan sonra GİZLİ  doğuda Batı Asya’nın çoğunu sınırları  içine alır ve Hindistan’a ulaşır. Dilsel GİZLİ  tarihsel GİZLİ  arkeolojik ipuçları bütün bu geniş GİZLİ  sınırdaş bölgelere yayılmış dillerin gerisinde tarihte   KARTAL KÜRTAJ zamanlar buralara yayılmış   KARTAL KÜRTAJ ata dilin bulunduğunu ve arkasından yerel dilsel faklılaşmaların oluşmasıyla akraba dil ailelerinin meydana geldiğini göstermekte   KARTAL KÜRTAJleşir (Tablo .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8. İSTANBUL  ). Bu tür yayılmaların çoğu GİZLİ   bu ata dili konuşan ve yiyecek üreticisi toplumlara ait UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER insanların avcı/yiyecek üreticileri karşısındaki üstünlüklerine bağlanabilir görünüyor. Bu tür tarihsel yayılmaları Çin-Tibet GİZLİ  Avustronezya ve başka Doğu Asya dil aileleri için XVI. ve

XVII. Bölüm de daha önce ele almıştık. Son bin yıl içinde

 

yayılmış belli başlı diller arasında Avrupa’dan Amerika kıtalarına ve Avustralya’ya yayılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Hint-Avrupa dilleri GİZLİ  Doğu Avrupa’dan bütün Si  KARTAL KÜRTAJya’ya yayılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Rus dili GİZLİ   Orta Asya’dan batıya Türkiye’ye yayılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER (Altay dil ailesinden) Türkçe bulunmaktadır.

 

Amerika’nın kuzey kutup bölgesindeki Eskimo-Aleut  dil ailesi ile Alaska GİZLİ  Kuzeybatı Kanada ve Güneybatı Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri dil ailesi Na-Dene dışında Amerika kıtalarında dilcilerin genellikle kabul ettiği büyük  yayılmaların olduğunu gösteren örnekler  yoktur. Amerika’daki yerli dilleri üzerinde uzmanlaşmış dilcilerin çoğu Eskimo-Aleut ve Na-Dene dışında açık seçik büyük gruplar görmüyorlar. En fazla öteki (sayıları kimilerine göre 600 GİZLİ  kimilerine göre .  . İSTANBUL  KÜRTAJ   İSTANBUL  00 UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER) Amerika’nın yerli  dillerini yüz ya da daha fazla ya da tek tek diller halinde gruplamaya yetecek ipuçlarını dikkate alıyorlar. Azınlıkta kalan tartışmalı   KARTAL KÜRTAJ görüş GİZLİ  Eskimo-Aleut ve Na-Dene dışındaki  yerli  Amerikan dillerini Amerind denen ve on kadar alt-ailesi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER tek   KARTAL KÜRTAJ büyük dil ailesi içinde toplayan dilci Joseph Greenberg’in görüşüdür.

 

Greenberg’in alt-ailelerinin bazılarının ve daha geleneksel dilcilerce benimsenen bazı gruplamaların GİZLİ  kısmen yiyecek üretiminin zorlamasıyla GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya’da meydana gelen nüfus yayılmalarının mirası olduğu ortaya çıkabilir. Bu mirasın içinde Mezoamerika ve Batı Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin Uto-Aztek dilleri GİZLİ  Mezoamerika’nın Oto-Manguen dilleri GİZLİ  Güneydoğu Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin Natchez- Muskogean dilleri GİZLİ  Batı Hint Adaları’nın Arawak dilleri bulunabilir. Ama dilcilerin yerli Amerikan dillerini

 

gruplarken görüş   KARTAL KÜRTAJliğine varmalarını engelleyen güçlükler karmaşık yerli Amerikan toplumlarının kendilerinin GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya da yayılmalarını engelleyen güçlükleri yansıtıyor. Yiyecek üreten yerli Amerikan halklarından   KARTAL KÜRTAJi tarım bitkileriyle GİZLİ  hayvan varlıklarıyla   KARTAL KÜRTAJlikte geniş   KARTAL KÜRTAJ alana yayılmayı ve avcı/yiyecek toplayıcıların yerini almayı başarsaydı GİZLİ  bu halk Avrasya’daki gibi kolayca tanınan dil ailelerini miras olarak bırakmış olacaktı ve yerli Amerikan dilleri arasındaki ilişkiler bu kadar tartışmalı olmayacaktı.

 

Böylece Amerika kıtalarını istila eden Avrupalıları üstün duruma getiren üç grup neden saptamış olduk: Avrasya’da insan varlığının PEK daha eskiye dayanması; evcilleştirmeye elverişli mevcut yaban bitkiler GİZLİ  özellikle hayvanlar Avrasya’da daha fazla bulunduğu için yiyecek üretiminin de daha etkili olması; kıta içi yayılmaları güçleştirici coğrafi ve çevresel engellerin o kadar korkunç olmaması. Amerika kıtalarında şaşırtıcı   KARTAL KÜRTAJ biçimde bazı icatların bulunmadığını -geçmişleri aşağı yukarı yazıyı ve tekerleği icat etmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER karmaşık Mezoamerikan toplumlarınınki kadar derine inen karmaşık And toplumlarının bu icatlarıyapmamış olduğunu; Mezoamerika’da GİZLİ  tekerleğin yalnızca oyuncaklarda kullanıldığını GİZLİ  Çin’de olduğu gibi kas gücüyle çalışan tekerlekli el arabalarından yararlanılabilecekken yararlanılmadığını- düşününce insanın aklına  daha varsayımsal dördüncü   KARTAL KÜRTAJ temel neden geliyor. Bu bilmeceler insana aynı derecede şaşırtıcı başka bilmeceleri hatırlatıyor GİZLİ  aralarında en eski Tasmanya GİZLİ  en eski Avustralya GİZLİ  Japonya GİZLİ  Polinezya adaları ve Amerika’nın kuzey kutup bölgesi halklarının bulunduğu küçük yalıtılmış toplumlarda bazı icatların yapılmadığını ya da icatların ortadan yok olduğunu

 

hatırlatıyor. Kuşkusuz Amerika kıta-lan toplam olarak GÜVEN de küçük değildir: ikisinin   KARTAL KÜRTAJlikte yüzölçümü Avrasya’nınkinin

% 76’sıdır; MS .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘yi esas alırsak insan nüfusu herhalde Avrasya nüfusunun büyük   KARTAL KÜRTAJ yüzdesine denkti. Ama daha önce gördüğümüz gibi GİZLİ  Amerika kıtaları   KARTAL KÜRTAJ-  KARTAL KÜRTAJiyle ilişkileri gevşek UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER toplum “adacıklarına bölünmüştü. Belki de yerli Amerika’da tekerleğin ve yazının tarihleri GİZLİ  gerçek ada toplumlarında daha aşırı   KARTAL KÜRTAJ biçimiyle somutlanan ilkeleri örneklemektedir.

 

 

 

İleri Amerikan ve Avrasya toplumları en azından .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  3.000 yıl ayrı ayrı kendi başlarına geliştikten sonra son bin yıl içinde karşı karşıya gelip çatıştılar. O zamana kadar Eski Dünya ile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya insan toplulukları arasındaki ilişkiler yalnızca

 

Bering Boğazı’nın iki kıyısındaki avcı/yiyecek toplayıcılarla sınırlıydı.

 

Bering Boğazı’ndaki Alaska kökenli küçük   KARTAL KÜRTAJ İnuit (Eskimo) topluluğunun boğazın karşı GİZLİ  Si  KARTAL KÜRTAJya kıyısına gidip yerleşmesini saymazsak GİZLİ  Amerikan yerlilerinin Avrasya’da koloni kurmak gibi GÜVEN  KARTAL KÜRTAJ girişimleri olmadı. Belgelere göre Amerika’da ilk kez koloni kurma girişiminde bulunan Avrasyalılar kuzey kutup ve kutup altı enleminde yaşayan İskandinavlardı (Şekil .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8..  . İSTANBUL  KÜRTAJ  ). Norveçli İskandinavlar  MS 874’te İzlanda’yı istila ettiler GİZLİ  daha sonra İzlandalı îskandinavlar MS 986’da Grönland’ı istila etti GİZLİ  en sonunda da Grönlandlı İskandinavlar MS .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  000 ile .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  350 yılları arasında Kuzey Amerika’nın kuzeydoğu kıyılarını pek PEK kez ziyaret ettiler. Amerika kıtalarında tek İskandinav yerleşim yeri Newfoundland’de bulundu GİZLİ  belki de İskandinav destanlarında Vinland olarak anlatılan bölge burasıydı ama bu destanlarda daha kuzeyde GİZLİ  besbelli Baffin Adası ve Labrador kıyılarında karaya çıkanlardan da söz ediliyor.

 

İzlanda’nın iklimi hayvancılığa ve son derece sınırlı   KARTAL KÜRTAJ tarıma elverişliydi GİZLİ  yüzölçümü günümüze kadar gelmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER İskandinav kaynaklı   KARTAL KÜRTAJ nüfusu beslemeye yetiyordu. Ama Grönland’ın büyük   KARTAL KÜRTAJ bölümü buzla kaplıydı en gözde  iki kıyı fiyordu da İskandinav yiyecek üretimine pek elverişli değildi. Grönland’daki İskandinav nüfusu asla   KARTAL KÜRTAJkaç bini geçemedi. Norveç’ten gelecek yiyecek ve demire GİZLİ  Labrador kıyılarından gelecek keresteye bağımlı kaldılar. Paskalya Adası’nın ve öteki Polinezya adalarının tersine GrÖnland kendi kendine yeterli yiyecek üreticisi   KARTAL KÜRTAJ toplumu besleyemezdi GİZLİ  oysa İskandinav istilasından önce GİZLİ  sırasında ve

 

sonra avcı/yiyecek toplayıcı İnuit nüfuslarını beslemişti. İzlanda’nın GİZLİ  Norveç’in nüfusları Grönland İskandinav  nüfusunu beslemeye devam edemeyecek kadar küçük ve yoksuldu.

 

 

 

Şekil .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  8..  . İSTANBUL  KÜRTAJ  . Norveç’ten yola çıkan İskandinavların Kuzey Atlas okyanusunu geçerek yayılışları ve bölgelere göre yaklaşık ulaşma tarihleri.

 

 

On üçüncü yüzyılda başlayan Küçük Buzul ASIR GİZLİ  ında Kuzey Denizi’nin soğumasıyla Norveç’ten ya da İzlanda’dan Grönland’a giden İskandinavlar için Grönland’da yiyecek

 

üretimi eskisinden daha güçleşti. Grönlandlıların  Avrupalılarla bilinen son ilişkileri .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  4lO’da   KARTAL KÜRTAJ İzlanda gemisinin rüzgârla sürüklenmesiyle oldu. Avrupalılar sonunda .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  577’de GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL den Grönland’ı ziyarete başladıkları zaman oradaki İskandinav kolonisi artık yoktu GİZLİ  anlaşılan  .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  5.  yüzyılda GÜVEN  KARTAL KÜRTAJ kayıt bırakmadan silinip gitmişti.

 

Ama Kuzey Amerika kıyıları doğrudan doğruya Norveç’ten yola çıkan gemilerin GİZLİ  MS 986-.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  4.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  0 arası Norveç gemi teknolojisini düşünürsek GİZLİ  ulaşamayacağı kadar uzaktı. Bunun yerine İskandinavlar Kuzey Amerika kıyılarına GİZLİ  bu kıyılardan yalnızca 3 İSTANBUL  0 kilometre genişliğindeki Davis Boğazıyla ayrılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Grönland’dan gittiler. Ama bu küçük GİZLİ  önemsiz topluluğun Amerika’da uzun boylu keşifler yapma GİZLİ  istilalarda bulunma GİZLİ  yerleşme olasılığı sıfırdı. Newfounland’deki tek İskandinav yerleşim yeri bile anlaşılan  İSTANBUL  0-30 kişinin   KARTAL KÜRTAJkaç  yıl oturduğu   KARTAL KÜRTAJ kış kampından öte   KARTAL KÜRTAJ şey değildi. İskandinav destanlarında Skraeling denen GİZLİ  besbelli Newfoundland Yerlileri ya da Dorset Eskimoları olması gereken insanların Vinland kampına saldırıları anlatılıyor.

 

OrtaASIR GİZLİ   Avrupasının en uzak ileri karakolu UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Grönland toplumunun yazgısı arkeolojinin romantik gizemlerinden   KARTAL KÜRTAJi olmayı sürdürüyor. Son Grönland İskandinavları açlıktan mı öldüler GİZLİ  gemilere binip gittiler mi GİZLİ  Eskimolarla mı evlendiler yoksa hastalıklara ya da Eskimo oklarına mı GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL k düştüler? Bu yakın nedenlerle ilgili sorular yanıtsız kalırken GİZLİ  İskandinavların Grönland’da ve Amerika’da koloni kuramamalarının en temel nedeni haddinden fazla açıktır. Kuramadılar çünkü çıkış noktası (Norveç) GİZLİ  varış noktaları (Grönland ve Newfoundland) GİZLİ  zaman (MS 984-.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  4.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  0) GİZLİ

 

Avrupa’nın gizil üstünlüklerinin GİZLİ  yiyecek üretiminin GİZLİ  teknolojinin ve siyasal örgütlenmenin etkili   KARTAL KÜRTAJ biçimde kullanılamaması için yeter de artar engellerdi. Yiyecek  üretimi yapılamayacak kadar yüksek enlemlerde GİZLİ  Avrupa’nın daha yoksul ülkelerinden   KARTAL KÜRTAJinin zayıf desteğiyle   KARTAL KÜRTAJkaç İskandinav’ın demir aletleri GİZLİ  kuzey kutbunda yaşamak konusunda dünyanın en becerikli insanları UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Eskimo ve yerli avcı/yiyecek toplayıcıların taş GİZLİ  kemik GİZLİ  tahta aletleriyle boy ölçüşemezdi.

 

Avrasyalıların Amerika kıtalarına yerleşmeye yönelik ikinci girişimleri başarılı oldu GİZLİ  çünkü Avrupa’nın gizil üstünlüklerinin fiilen kullanılmasına izin veren   KARTAL KÜRTAJ çıkış noktası GİZLİ  varış noktası GİZLİ  enlem GİZLİ  zaman söz konusuydu. İspanya Norveç gibi değildi GİZLİ  keşifleri destekleyebilecek  ve kolonilerine para yardımı yapabilecek kadar zengindi GİZLİ  kalabalık nüfusluydu. İspanyolların Amerika kıtalarında ayak bastıkları topraklar tropik altı enlemlerinde GİZLİ  önceleri daha PEK yerli Amerikan bitkilerine ama aynı zamanda Avrasya evcil hayvanlarına GİZLİ  özellikle sığır ve ata dayanan yiyecek üretimine son derce elverişli topraklardı. İspanya’nın okyanus aşırı sömürge kurma girişimi .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL   de GİZLİ  yani Avrupa’da okyanus gemileri teknolojisinin hızlı   KARTAL KÜRTAJ gelişim gösterdiği ve o tarihe kadar Eski Dünya toplumlarında (İslam âleminde GİZLİ  Hindistan’da GİZLİ  Çin’de ve Endonezya’da) gemi yolculuğu yöntemleri GİZLİ  yelkenler GİZLİ  gemi tasarımları konusunda ortaya çıkan GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL likleri kendi teknolojilerine ekledikleri   KARTAL KÜRTAJ zamanda başladı. Bunun   KARTAL KÜRTAJ sonucu olarak İspanya’da inşa edilen ve adamla donatılan gemiler Batı Hint Adaları na kadar gidebiliyordu; İskandinavların koloni kurma çabalarının  önünü tıkayan Grönland gibi   KARTAL KÜRTAJ şey yoktu. İspanya’nın GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL

 

Dünya’daki kolonilerine kısa zamanda yarım düzine kadar Avrupa devletinin kolonisi katıldı.

 

Avrupalıların .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘de Kolomb’un kurduğu yerleşim yerinden sonra Amerika’da kurdukları ilk yerleşim yerleri Batı Hint Adaları’ndaydı. Bu adalarda “keşfedildikleri” sırada tahmini nüfusları   KARTAL KÜRTAJ milyonu aşan yerlilerin çoğu hastalıklar yüzünden GİZLİ  malını mülkünü kaybetmek GİZLİ  esir düşmek GİZLİ  savaş GİZLİ  rasgele cinayetler yüzünden kısa zamanda yok olmuştu. Amerika kıtasında ilk koloni .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  508 dolaylarında GİZLİ  Panama Kıstağı’nda kuruldu. Anakaradaki iki büyük imparatorluktan Aztek İmparatorluğu .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  5.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  9-.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  5 İSTANBUL  0 yıllarında GİZLİ  İnka İmparatorluğu .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  53 İSTANBUL  -.  . İSTANBUL  KÜRTAJ  533 yıllarında ele geçirildi. Ele geçirenlerin başarısında Avrupa kökenli hastalıkların (muhtemelen çiçek hastalığının) büyük payı oldu GİZLİ  nüfusun büyük   KARTAL KÜRTAJ bölümü gibi imparatorların kendileri de bu hastalıklardan öldü. İşin geri kalanını da PEK az sayıdaki atlı İspanyolların ezici askeri üstünlüğüyle   KARTAL KÜRTAJlikte yerli nüfusun içindeki ayrı grupları kullanma konusundaki siyasal becerileri halletti. Bunu izleyen .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  6. ve .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  7. yüzyıllarda Avrupalılar Orta Amerika’daki ve Güney Amerika’nın kuzeyindeki geri kalan yerli devletleri GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL lgiye uğrattılar.

 

Kuzey Amerika’nın en gelişmiş yerli toplumlarına GİZLİ  Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’nin güneydoğusunda ve Mississippi Irmak sisteminde yaşayanlara gelince GİZLİ  onlar daha PEK ilk Avrupalı kâşiflerin ve öncülerinin getirdiği mikroplarla temizlendiler. Avrupalılar Amerika kıtalarında yayılırken Great Plains bölgesindeki Mandanlar GİZLİ  Kuzey Kutup bölgesindeki Sadlermiut Eskimoları gibi daha pek PEK yerli toplum da GÜVEN  KARTAL KÜRTAJ askeri müdahaleye gerek bırakmadan hastalıktan

 

kırıldı. Bu şekilde   KARTAL KÜRTAJ kırımla yok olmayan kalabalık 3’erli toplumlar da Aztek ve İnkalar gibi yok edildiler -uzman Avrupalı askerlerin ve yerli iş  KARTAL KÜRTAJlikçilerinin açtığı kıran kırana savaşlarla. Bu askerleri ilkin Avrupa’daki anavatan ülkelerin GİZLİ  daha sonra GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya’daki Avrupa koloni yönetimlerin GİZLİ  son olarak da koloni yönetimlerini izleyen bağımsız GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Avrupa devletlerinin siyasal kurumlan destekliyordu.

 

Daha küçük yerli toplumlar tek tek kişilerin küçük çaplı saldırıları ve cinayetleriyle daha rasgele   KARTAL KÜRTAJ biçimde yok edildi. Örneğin GİZLİ  Kaliforniya’daki avcı/yiyecek toplayıcıların sayısı başlangıçta toplam  İSTANBUL  00.000’i buluyordu ama yüz küçük kabileciğe bölünmüşlerdi GİZLİ  bunları GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL lgiye uğratmak için savaşmak bile gerekmiyordu. Bu kabileciklerin çoğu .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  848-5 İSTANBUL   arasında Kaliforniya eyaletine göçmenlerin akın akın gelmesine yol açan altına hücum sırasında ya da ondan az sonra kıyıma uğramış ya da mülksüzleşmişti.   KARTAL KÜRTAJ örnek vermek gerekirse GİZLİ  Kaliforniya’nın kuzeyinde GİZLİ  sayıları aşağı yukarı  İSTANBUL  000’i bulan GİZLİ  ateşli silahları olmayan Yahi kabileciği beyaz göçmenlerin dört saldırısıyla yok olmuştu: 6 Ağustos .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  865’te   KARTAL KÜRTAJ Yahi köyüne .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  7 kişinin yaptığı ani baskın; .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  866’da   KARTAL KÜRTAJ koyakta habersiz yakalanan Yahilerin katledilmesi; .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  867 dolaylarında   KARTAL KÜRTAJ mağaraya kadar izlenen 33 Yahi’nin öldürülmesi; son olarak .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  868 dolaylarında 4 kovboyun   KARTAL KÜRTAJ başka mağarada kıstırdıkları 30 kadar Yahiyi katletmesi. .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  9. yüzyıl sonlarında ve  İSTANBUL  0. yüzyıl başlarında kauçuk patlaması sırasında pek PEK Amazon yerli toplumu aynı şekilde sivil kişilerce yok edildi. İstilanın son perdeleri günümüzde oynanıyor GİZLİ  bağımsız olarak kalmış Yanomamo ve başka Amazon yerli toplumları hastalıklara GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL k düşüyor GİZLİ

 

madenciler tarafından öldürülüyor ya da misyonerle GİZLİ  hükümet görevlilerince denetim altına alınıyorlar.

 

Sonuçta Avrupalıların yiyecek üretimine ve fizyolojisine en uygun UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER ılıman bölgelerin çoğundaki kalabalık nüfuslu yerli Amerikan toplumları elenmiş durumda. Kuzey Amerika’da bozulmamış büyücek toplumlar halinde ayakta kalmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlar bugün çoğunlukla koruma bölgelerinde ya da Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletlerinin batısındaki kurak topraklar ya da kutup bölgeleri gibi Avrupalıların kendi yiyecek üretimlerine ve madenciliğe uygun olmadığını düşündükleri yerlerde yaşıyorlar. Tropik bölgelerin çoğundaki Amerikan yerlilerinin yerini Eski Dünya’nın tropik bölgelerinden gelen göçmenler (özellikle Asya Hintlilerinin ve Surinam’daki Cavalıların yanı sıra siyah Afrikalılar) aldı.

 

Orta Amerika’nın ve Andlar’ın bazı bölgelerinde Amerikan yerlilerinin nüfusları başlangıçta öylesine kalabalıktı ki onca hastalıktan ve savaştan sonra bile bugün nüfusun büyük   KARTAL KÜRTAJ bölümü Amerika yerlisidir ya da karışıktır. Andlar’ın yüksek yerleri için bu özellikle doğrudur GİZLİ  çünkü oralarda genetik bakımdan Avrupalı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER kadınlar üremekte bile fizyolojik güçlükler çekerler GİZLİ  Andlar’ın yerli tarım bitkileri hâlâ yiyecek üretimi için en uygun tabanı oluştururlar. Ama yine de Amerikan yerlilerinin hâlâ yaşadıkları yerlerde bile onların kültürlerinin ve dillerinin yerini yaygın olarak Eski Dünya’nınkiler almıştır. Eskiden Kuzey Amerika’da  konuşulan yüzlerce dilin .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  87’si dışında GÜVEN  KARTAL KÜRTAJi konuşulmamaktadır GİZLİ  bu .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  87’nin .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49’u da can çekişiyor sayılır çünkü o dilleri yalnızca yaşlılar konuşuyor GİZLİ  çocuklar artık öğrenmiyor. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  Dünya uluslarından yaklaşık 40 tanesinde

 

bugün resmi dil   KARTAL KÜRTAJ Hint-Avrupa dili ya da melez dildir. En büyük Amerikan yerli nüfusuna sahip GİZLİ  Peru GİZLİ  Bolivya GİZLİ  Meksika GİZLİ  Guatemala gibi ülkelerde bile siyasal liderlerin ve iş adamlarının fotoğraflarına şöyle   KARTAL KÜRTAJ göz attığınızda  çoğunlukla Avrupalı olduklarını görürsünüz GİZLİ  ama çeşitli Karayip ülkelerinin siyah Afrikalı liderleri var GİZLİ  Guyana’nın da Hintli liderleri oldu.

 

En eski Amerikan yerlilerinin nüfusunun tartışmalara  yol  açan azalma yüzdesi hayli yüksek: Kuzey Amerika’da  hesaplar bunun % 95’i bulduğunu gösteriyor. Ama Amerika kıtalarının bugünkü toplam nüfusu GİZLİ  Eski Dünya’dan gelen (Avrupalı GİZLİ  Afrikalı GİZLİ  Asyalı) insanlar yüzünden .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  49 İSTANBUL  ‘dekinin yaklaşık on katı. Amerika kıtalarının bugünkü nüfusu Avustralya dışında bütün kıtalardan gelmiş insanların   KARTAL KÜRTAJ karışımı. Son 500 yılda meydana gelmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER -Avustralya dışında GÜVEN  KARTAL KÜRTAJ kıtada görülmemiş büyüklükteki- bu nüfus hareketinin kökeninde MÖ .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  .000 ile MS .  . İSTANBUL  KÜRTAJ   arasında meydana gelmiş gelişmeler yatmaktadır.

 

XIX. Bölüm: Afrika Nasıl Kara Afrika Oldu?

 

Afrika Tarihi

 

İnsan Afrika’yla ilgili daha önce ne kadar PEK şey okumuş olursa olsun GİZLİ  oraya gittiği zamanki ilk izlenimi PEK şaşırtıcı oluyor. Bağımsızlığını GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN İSTANBUL  kazanmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Namibya’nın başkenti Windhoek’un sokaklarında siyah Hereroları gördüm GİZLİ  siyah Ovamboları gördüm GİZLİ  beyazları gördüm GİZLİ  hem  siyahlardan hem beyazlardan DEĞİŞİK UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Namaları gördüm. Bunlar artık   KARTAL KÜRTAJ ders kitabındaki resimler değil GİZLİ  karşımda yaşayan insanlardı. Eskiden geniş   KARTAL KÜRTAJ alana yayılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Kalahari Buşmanlarının Windhoek’un dışındaki son kalıntıları hayatta kalma savaşı veriyordu. Ama Namibya’da beni en PEK şaşırtan şey   KARTAL KÜRTAJ sokak tabelasıydı: Windhoek’un merkezindeki ana caddelerden   KARTAL KÜRTAJine Göring Caddesi adı verilmişti!

 

Kuşkusuz GİZLİ  GÜVEN  KARTAL KÜRTAJ ülke   KARTAL KÜRTAJ caddeye Luftwaffe’nin (Alman  Hava Kuvvetleri’nin) kurucusu o ünlü Nazi Reichskommisar’ı Hermann Göring’in adını verecek kadar nedamet nedir bilmeyen Naziler tarafından yönetiliyor olamaz GİZLİ  diye düşündüm! Hayır GİZLİ  meğer sokağa bu ad Hermann’ın babası Heinrich Göring’in anısına verilmiş; Heinrich bugün Namibya olarak bildiğimiz GİZLİ  Almanların eski Güneybatı Afrika kolonisinin kurucu Reichskommisar’ı. Ama Heinrich de sorunlu   KARTAL KÜRTAJ kişi çünkü onun mirası arasında Avrupalı sömürgecilerin Afrika’ya yaptıkları en korkunç saldırı GİZLİ  Almanların .  . İSTANBUL  KÜRTAJ  904’te Hereroların soyunu tüketme savaşı var. Bugün komşu Güney Afrika’daki olaylar dünyanın dikkatini daha PEK çekiyor ama Namibya da kendi sömürge dönemi

 

geçmişiyle başa çıkmak ve PEK kültürlü   KARTAL KÜRTAJ toplum  oluşturmak için savaş veriyor. Namibya bana Afrika’nın geçmişinin bugününden nasıl ayrılamayacağını somut olarak gösteriyor.

 

Amerikalıların ve Avrupalıların çoğu için Afrika  yerlisi demek “karaderililer” demektir; beyaz Afrikalılar son zamanlarda dışardan gelen insanlardır GİZLİ  Afrika’nın ırk tarihi demek Avrupa sömürgeciliği ve esir ticareti hikâyesi  demektir. Dikkatimizin bu belli olgular üzerinde toplanmasının PEK açık   KARTAL KÜRTAJ nedeni vardır: Amerikalıların çoğu Afrika yerlisi olarak yalnızca siyahları tanır çünkü Amerika   KARTAL KÜRTAJleşik Devletleri’ne köle olarak pek PEK siyah getirilmişti. Ama   KARTAL KÜRTAJkaç bin yıl öncesine kadar bugünkü kara Afrika’nın çoğu bölgesinde PEK DEĞİŞİK halklar yaşamış olabilir ve kara Afrikalı denen insanların kendileri de ayrışıktır. Beyaz sömürgeciler gelmeden önce bile Afrika’da yalnızca siyahlar değil (daha sonra göreceğimiz gibi) dünyadaki belli başlı altı grup insandan beşi yaşıyordu ve bunların üçü Afrika’dan  başka yerde bulunmayan Afrika yerlileriydi. Yalnızca Afrika’da dünyadaki dillerin dörtte   KARTAL KÜRTAJi konuşulmaktadır. Yeryüzünde bu kadar insan çeşitliliğine sahip   KARTAL KÜRTAJ başka kıta daha yoktur.

 

Afrika’daki insan çeşitliliği GİZLİ  coğrafyasının çeşitliliğinden ve tarihöncesinin uzunluğundan geliyor. Afrika kuzey ılıman iklim kuşağından güney ılıman iklim kuşağına kadar uzanan tek kıtadır GİZLİ  bu arada dünyanın en kurak bazı çölleri GİZLİ  en büyük tropik yağmur ormanları GİZLİ  ekvator bölgesinin en  yüksek dağları orada bulunur. İnsanlar Afrika’da dünyanın bütün öteki yerlerine göre PEK daha uzun zamandır yaşıyor: En eski

 

 

 

 

 

 

 

 

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Instagram
Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...