Op.Dr. Sezgin Dursun

KOZYATAĞI KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

12
KOZYATAĞI KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

KOZYATAĞI KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

TEL: O541 998 34 34

KOZYATAĞI KÜRTAJ GENEL ANESTEZİ İLE AĞRISIZ ACISIZ 10 DAKİKALIK İŞLEM SÜRESİ YÜZDE YÜZ GÜVENLİ

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

 

 

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin. TEL: O541 998 34 34

 

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


yıl içinde yüz binlerce yıldır Avrupa’nın tek yerleşik insanları olarak evrimleşmekte UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Neanderthallerden iz kalmadı. Bu sonuç bize Cro-Magnonların bir şekilde PEK üstün teknolojilerini, dil becerilerini ya da beyinlerini kullanarak Neanderthallere hastalık bulaştırdıklarını,  onları öldürdüklerini ya da onların yerini aldıklarını, geriye de Neanderthaller ile Cro-Magnonlar arasında bir melezleşme olduğuna dair PEK az kanıt bıraktıklarını ya da hiç bırakmadıklarını kuvvetle düşündürmektedir.

 

Büyük sıçrama, atalarımızın Avrasya’da koloni kurmalarından bu yana insanın coğrafi sınırlarını ilk kez büyük ölçüde genişlettiğini kesin olarak bildiğimiz tarihle  çakışmaktadır.  Bu genişleme o zamanlar tek bir kıta olarak birleşmiş halde UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Avustralya ile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’yi kapsıyordu. Radyokarbon tarihleri saptanmış merkezlerin pek çoğu 40.000 ile 30.000 yılları arasında Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’de insan olduğuna tanıklık etmektedir (karşı çıkılmış, eski sayılabilecek kaçınılmaz iddialara ek olarak). Bu ilk yerleşimden kısa bir zaman sonra insanlar bütün kıtalara dağıldılar ve tropik yağmur ormanlarından, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin yüksek dağlarından tutun da Avustralya’nın kurak iç bölgelerine, yağışlı güneydoğu köşesine kadar DEĞİŞİK çevre koşullarına uyum sağladılar.

 

Buzul ASIR, ları sırasında okyanusların suyunun öyle büyük bir bölümü buzullarda hapsolup kalmıştı ki deniz seviyesi bütün dünyada şimdiki seviyesinin yüzlerce metre  altındaydı.  Bunun sonucu olarak da Endonezya adaları Sumatra, Borneo, Cava ve Bali ile Asya arasında bugünkü sığ deniz yerine kuru toprak vardı. (Bering Boğazı ile Manş Denizi gibi öteki sığ

 

boğazlar için de bu doğruydu.) Asya kıtasının güneydoğu kıyısı bugünkünden .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  000 kilometre kadar ilerdeydi. Yine de Bali ile Avustralya arasındaki Orta Endonezya Adaları derin denizlerle birbirlerinden ayrılmışlardı. O zamanlar Asya kıtasından Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye ulaşmak en genişi en azından 50 deniz mili eninde UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER hiç değilse sekiz boğazı aşmayı gerektiriyordu. Bu boğazların çoğu, birbirini gören adaları ayırıyordu ama Avustralya, en yakın Endonezya adalarından, Timor ile Tanibar’dan bile görünmüyordu. Bu bakımdan insanların Avustralya’ya yerleşebilmesi için gemi gerekiyordu ve yerleşmeleri tarihte geminin kullanıldığını gösteren ilk kanıt olma özelliğini taşır. Aradan 30.000 yıl geçene kadar (yani .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  3.000 yıl öncesine kadar) dünyanın Akdeniz dışındaki bir yerinde denizciliğin başladığını  gösteren güçlü bir kanıt yok.

 

Önceleri arkeologlar insanların Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye bir rastlantı sonucu, bir Endonezya adası yakınlarında bir salın üzerinde balık avlamakta UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER insanların açığa sürüklenmesiyle gelip yerleştikleri olasılığı üzerinde duruyorlardı. PEK abartılı bir senaryoya göre, buraya ilk gelen kişi karnında erkek bir çocuk taşıyan genç ve hamile bir kadındı yalnızca. Ama rastlantıyla yerleşildiği varsayımına inananları  son  günlerdeki  bulgular  şaşırttı,  çünkü  yaklaşık

35.000 yıl önce GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin hemen ardından GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin doğusunda bulunan başka adalara yerleşilmişti. Bunlar Bismarck Takımadaları arasında bulunan New Britain ile New Ireland ve Solomon Takımadaları arasında yer alan Buka idi. Buka batıdaki en yakın adadan bile görünmeyecek kadar uzaktır ve oraya ulaşabilmek için aradaki .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  60 kilometrelik denizi   aşmak   gerekir.   Demek   ki   Avustralyalılar   ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI

 

KÜRTAJliler belki de isteyerek görünürdeki adalara denizden gitmeyi başarabiliyorlardı ve yeterince sık gemi yolculuğu yaptıkları için görünmeyen uzak adalara birkaç kez istemeden yerleşmeleri söz konusu olmuştu.

 

İnsanların Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye yerleşmesi, ilk kez tekne kullanmaları ve Avrasya’ya yerleştikten sonra ilk kez yayılma alanlarını genişletmeleri dışında bir başka ilki de aklımıza getirir: Büyük hayvan türleri kitle halinde ilk kez insanlar tarafından yok edilmiştir. Bugün Afrika bizim için büyük memelilerin biricik anayurdudur. Günümüzün  Avrasyasında da (Afrika’nın Serengeti düzlüklerindeki kadar bol olmasa bile) Asya gergedanları, filleri ve kaplanları, Avrupa’nın yassı boynuzlu geyikleri, ayıları (klasik ASIR, lara kadar) aslanları gibi pek PEK büyük boy memeli hayvan var. Bugün Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’de aynı derecede büyük boy memeli hayvan yok, aslında 50 kilogramlık kangurulardan başka iri hayvan yok. Ama eskiden Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’de dev kangurular, Diprotodon denen ve büyüklüğü bir inek büyüklüğünü bulan, gergedan benzeri keseli hayvanlar ve keseli “leopar” da içinde olmak üzere çeşitli büyük boy memeliler vardı. Eskiden ayrıca  KOZYATAĞI  00 kilogram ağırlığında devekuşu benzeri uçamayan kuşlar, bunlardan başka bir tonluk kertenkele, dev piton, karada yaşayan timsah gibi şaşırtıcı derecede büyük sürüngenler vardı.

 

Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin bütün bu devleri (diğer bir deyişle mega-faunası) insanlar buralara geldikten sonra yok oldu. Bunların tam olarak ne zaman yok oldukları konusu hâlâ tartışmalıdır ama Avustralya’da on binlerce yıllık geçmişleri UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER, müthiş birer hayvan kemiği deposu halindeki kazı

 

yerlerinde PEK dikkatli kazılar yapıldı ve buralarda bugün türleri tükenmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER o devlerin son 35.000 yıllık bir dönem içinde hiçbir izine rastlanmadı. Dolayısıyla, Avustralya’nın mega-faunası belki de insanlar geldikten sonra yok oldu.

 

Büyük boy hayvan türlerinin neredeyse eşzamanlı olarak yok olmaları akla PEK açık bir soru getiriyor: Bu neden  böyle oldu? Buna verilebilecek apaçık yanıt da öldürülmüş olabilecekleri ya da ilk gelen insanlar tarafından dolaylı  olarak ortadan kaldırılmış olmalardır. Unutmayın, Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’deki hayvanlar avcılık yapan insanlar ortada yokken milyonlarca yılda evrimleşmişlerdi. Ayrıca  şunu da biliyoruz, insanlar yokken evrimleşmiş, günümüze kadar insan görmemiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Galâpagos ve Güney Kutup  kuşları ile memeli hayvanlar bugün hâlâ iflah olmaz derecede uysal hayvanlardır. Doğaseverler hemen koruyucu önlemler almasalardı onlar da tükenmiş olacaklardı. Son zamanlarda keşfedilen ve koruyucu önlemlerin hızla uygulamaya konamadığı başka adalarda gerçekten de yok oldular: Bu tür kurbanlardan biri UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Mauritius dodoları, gerçekten de türü tükenmiş hayvanların simgesi durumuna geldi. Ayrıca tarihöncesi dönemde insanların yerleştikleri, iyi incelenmiş okyanus adalarının her birinde insanların gelişiyle birlikte hayvan türlerinin yok olduğuna tanık oluyoruz; kurbanların arasında GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  Zelanda moaları, Madagaskar’ın dev makileri, Hawaii’nin uçamayan kazları var. Nasıl modern insan kendisinden korkmayan dodoların, ada foklarının yanına elini kolunu sallayarak gidip onları öldürmüşse, tarihöncesi insanları da kendilerinden korkmayan moaların,  dev  makilerin yanına ellerini kollarını salla-yarak gidip onları öldürmüş olabilirler.

 

Böylece Avustralya’nın, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin dev hayvanlarının yok oluşuyla ilgili bir varsayıma göre, bu hayvanlar da 40.000 yıl önce aynı akıbete uğradılar. Ancak Afrika ve Avrasya’daki büyük boy memeliler ASIR, ımıza kadar hayatta kalabildiyse yüz binlerce yıl içinde onlar öninsanlarla birlikte eşzamanlı olarak evrimleştikleri için kalabildiler. Böylelikle de atalarımızın başlangıçta kötü UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER avcılık becerisi yavaş yavaş gelişirken onlar da insandan korkmayı öğrenecek zamanı buldu.  Dodolar, moalar, belki de Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin dev hayvanları, avcılık becerileri tam anlamıyla gelişmiş ASIR, daş insanlarla hiçbir evrimsel hazırlıkları olmadan birdenbire karşılaşmak bahtsızlığına uğradılar.

 

Bununla birlikte, Avustralya ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ söz konusu olduğunda, büyük kırım olarak anılan bu varsayıma karşı çıkmayanlar da yok değil. Onların ısrarla vurguladığına göre, şimdiye kadar türü tükenmiş bir Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ devinin insanlar tarafından öldürüldüğü, ya da hatta insanlarla aynı zaman-da birlikte yaşadığı inandırıcı bir biçimde kemikleriyle kanıtlanmış değil. Bu büyük kırım varsayımını destekleyenlerse şöyle yanıtlıyorlar: Türler PEK hızlı bir şekilde ve uzun zaman önce, örneğin 40.000 yıl kadar önce, birkaç bin yılın içinde tükendiyse öldürüldükleri mekânları bulmayı umamazsınız. Karşı cephedekiler de bunun tersi bir varsayımla yanıt veriyorlar: Belki de devler zaten sürekli kurak UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Avustralya kıtasında, bir iklim değişikliğinin, örneğin şiddetli bir kuraklığın kurbanı oldular. Tartışmalar sürüyor.

 

Benim düşüncemi sorarsanız, Avustralya devleri on binlerce yıllık Avustralya tarihi boyunca sayısız kuraklığa

 

dayanmışken, neden tam da insanlar buraya geldiği zaman, onların gelişiyle (hiç değilse milyonlarca yıllık bir zaman ölçeğinde) eşzamanlı olarak, bir rastlantı sonucu ölsünler, hiç anlayamıyorum. Devler yalnızca kurak Orta Avustralya bölgesinde değil, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin  ve  Güneydoğu Avustralya’nın yağışlı bölgelerinde de yok oldular. Çöllerden tutun da soğuk yağmurlu ormanlara, tropik yağmur ormanlarına kadar her yerde, her türlü çevre koşulunda dünyadan silindiler. Bu yüzden de bana öyle geliyor ki devleri insanlar yok etti, hem doğrudan (yemek için öldürerek) hem de (yangınlara, çevre koşullarında değişikliklere yol açarak) dolaylı şekilde, ister büyük kırım varsayımı doğru olsun ister iklim değişikliği varsayımı, gerçek şu ki Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’deki büyük boy hayvanların hepsinin ortadan kalkmasının, ileride göreceğimiz gibi, daha sonraki insanlık tarihinde görülen sonuçları ağır olmuştur. Bu büyük kırımla birlikte evcilleştirilmeye aday büyük boy yaban hayvanlardan hiçbiri kalmamıştır, bunun sonucunda da Avustralya ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’de yerli tek bir evcil hayvan yoktur.

 

Böylece Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye, büyük sıçramanın olduğu tarihlere kadar insanların yerleşmesi mümkün olamamıştır. Büyük sıçramanın hemen ardından insanlar yayılım alanlarını bir kez daha genişleterek Avrasya’nın en soğuk bölgelerine kadar gitmişlerdir. Neanderthaller Buzul ASIR, ı’nda yaşamışlardı ve soğuğa uyum sağlamışlardı ama Almanya ile Kiev’in daha kuzeyine geçememişlerdi. Buna şaşmamalıyız çünkü besbelli ki Nean-derthallerin dikiş iğneleri, dikilmiş giysileri, sıcak evleri, soğuk iklimlerde yaşamak için gerekli başka temel teknolojileri yoktu. Anatomik olarak ASIR, daş insana benzeyen insanlar bu tür bir teknolojiye sahip oldukları

 

için yaklaşık  KOZYATAĞI  0.000 yıl kadar önce (her zamanki gibi PEK  daha önce gittikleri yolunda tartışmalı iddialar vardır) Sibirya’ya gitmişlerdi. Avrasya’daki kürklü mamutlarla kürklü gergedanlar belki de bu yayılma sonucunda yok olmuştur.

 

İnsanların Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye yerleşmesiyle  birlikte artık yaşanabilir beş kıtadan üçüne yerleşilmiş oldu. (Bu kitapta ben Avrasya’yı hep tek kıta sayacağım, Antarktika’yı ise hiç dikkate almayacağım çünkü oraya ancak .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  9. yüzyılda insan ayağı bastı ve orada hiçbir zaman kendi kendine yeterli bir insan nüfusu olmadı.) Böylece geriye iki kıta, Kuzey Amerika ile Güney Amerika kalıyor. Kuşkusuz buralar en son yerleşilmiş yerlerdi çünkü Eski Dünya’dan buraya deniz yoluyla gidebilmek için ya tekne (Endonezya’da bile 40.000 yıl öncesine, Avrupa’da ise daha sonrasına kadar tekne olduğunu gösterir hiçbir kanıt yok elimizde) gerekiyordu ya  da Bering karayolu köprüsünden geçerek gidebilmek için insanların Sibirya’ya yerleşmesi gerekti (bu da  KOZYATAĞI  0.000 yıl öncesine kadar olmamıştı).

 

Yine de Amerika’ya insanların ilk kez .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  4.000 yıl öncesi ile

35.000 yıl öncesi arasında ne zaman yerleştikleri belli değil. Amerika kıtalarında kuşkuya yer bırakmayan en eski insan kalıntıları Alaska’da, yaklaşık MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI  .000 yılına ait olduğu saptanan yerlerde bulundu, daha sonra MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılından hemen önceki yüzyıllara ait, Kanada sınırının güneyinde, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika’da pek PEK yer saptandı. Meksika’dakilere Clovis yerleşim bölgeleri deniyor; New Mexico’da söz konusu insanlara ait taştan  yapılma  büyük  mızrak  başlarının  ilk  kez  görülüp  tanındığı  örnek

 

yerleşim yeri, Clovis kasabasına yakın olduğu için onlara bu ad verilmiştir. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri’nin 48 eyaletinin hepsini içine alıp daha güneye, Meksika’ya kadar uzanan bir bölgede yüzlerce Clovis yerleşim yeri bilinmektedir. Bu bölgeden sonra insanların yaşadığını kuşkuya yer bırakmayacak biçimde gösteren kanıtların bulunduğu yerler Amazon Bölgesi ile Patagonya’dır. Bu olgulara bakarak Amerika kıtalarındaki Clovis yerleşim yerleri, Amerika’ya ilk insanların gelip yerleştiklerini, kısa zamanda çoğalıp yayılarak iki kıtayı kapladıklarını belgelemektedir diyebiliriz.

 

Clovis halkının torunlarının bin yıldan kısa bir  sürede Amerika Birleşik Devletleri-Kanada sınır çizgisinin .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI  .000 kilometre güneyindeki Patagonya’ya kadar gidebilmeleri ilk bakışta insanı şaşırtabilir. Ama bu yılda ortalama .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI   kilometrelik bir yayılma hızı demektir, bu kadarlık bir uzaklığı, yiyecek peşinde koşarken belki de bir tek günde kat edebilen bir avcı için bu önemli bir başarı sayılmaz.

 

İlk bakışta insan Amerika kıtalarının bu kadar kısa zamanda insanla dolmasına ve insanların ta Patagonya’ya kadar durmadan güneye doğru yayılma itkisini duymalarına da şaşabilir. Gerçek sayıları göz önüne alırsanız bu nüfus artışı  da şaşırtıcı değildir. Amerika kıtalarında sonunda bir buçuk kilometre kareye bir kişiden az insan düşecek biçimde bir nüfus yoğunluğu olmuşsa (ASIR, daş avcı toplumları için yüksek bir yoğunluk), bu durumda demek ki her iki Amerika  kıtasında toplam yaklaşık on milyon avcı yaşıyordu. İlk yerleşenlerin sayısı .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  00 kişi olsa ve nüfusları yılda  %  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  ,.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   artsa bile, bin yıl içinde ilk gelenlerin (torunları on milyonluk

 

nüfus tavanına ulaşabilirdi. Yılda % .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  ,.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  ‘lik bir nüfus artışı da yine hiç de önemli bir artış değildir: YakınASIR, da insanlar  bâkir topraklara yerleştikleri zaman % 3,4 gibi yüksek oranda nüfus artışları göstermişlerdir, örneğin HMS Bounty’de isyan çıkaran tayfalarla onların Tahitili eşleri Pitcairn Adası’na yerleştiklerinde öyle olmuştu.

 

İlk gelen avcıların ilk birkaç yüzyıl içinde Clovis bölgesinde yerleştikleri yerlerin PEKluğu, Maorilerin atalarının  daha yakın zamanlarda GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  Zelanda’yı keşfettiklerini gösteren, arkeolojik olarak belgelenmiş yerleşim yerlerinin PEKluğunu andırıyor. Anatomik açıdan ASIR, daş insanların Avrupa’daki ve Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ deki ilk yerleşim yerlerinin sayıca PEKluğu da belgelenmiştir. Yani, Clovis olgusuyla ve Amerika kıtalarında bu olgunun benzerleriyle ilgili her şey, tarihte  bâkir topraklara yerleşme konusunda kesinliğinden kuşku duyulmayan başka olaylarla ilgili bulgularla örtüşmektedir.

 

Clovis yerleşim yerlerinin MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  6.000 ya da  KOZYATAĞI  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000’den önceki yıllarda değil de MÖ tam .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000’den önceki yüzyıllarda pıtrak gibi çoğalmasının anlamı ne olabilir? Unutmayın, Pleyistosen Buzul ASIR, larının büyük bölümünde Sibirya hep soğuktu ve Kanada’nın ta kuzeyine kadar aşılmaz bir engel olarak kesintisiz bir buz tabakası uzanıyordu. Yaklaşık 40.000 yıl önce Avrupa’yı fetheden, anatomik açıdan ASIR, daş insanların bu tarihten daha sonralara kadar aşırı soğuklarla baş etmek için gerekli teknolojiye sahip olmadıklarını, Sibirya’yaysa  KOZYATAĞI  0.000 yıl öncesine kadar yerleşmediklerini görmüştük. Sonunda Sibirya’ya ilk gelenler ya deniz yoluyla Bering Boğazı’nı geçerek (bugün bile bu boğazın genişliği alt tarafı 50 deniz milidir) ya da buzul

 

ASIR, ında Bering Boğazı kuru toprakken yürüyerek Alaska’ya geçtiler. Binlerce yıllık kesintili tarihi boyunca, soğuk hava koşullarına alışkın insanların kolayca geçebileceği açık tundralarla kaplı Bering karayolu köprüsünün uzunluğu binlerce kilometreyi bulabiliyordu. MÖ yaklaşık .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  4.000 yılında deniz seviyesinin en son yükselişinde köprü sular altında kaldı ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI den boğaz durumuna geldi. Sibirya’nın ilk sakinleri Alaska’ya ister yürüyerek ister kürek çekerek geçmiş olsunlar, Alaska’da insanların yaşadığını gösteren ilk sağlam kanıtlar MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI  .000 yılına aittir.

 

Bundan kısa bir süre sonra Kanada’daki buz tabakası güney- kuzey yönünde çatladı ve bir koridor açıldı, böylece ilk Alaskalılar buradan geçerek bugünkü Kanada’nın Edmonton kentinin bulunduğu yerin çevresindeki düzlüğe, Great Plains’e geldiler. ASIR, daş insanlar için Alaska ile Patagonya arasındaki son ciddi engel de ortadan kalkmış oldu. Edmonton’a ilk gelenler Great Plains’de bol miktarda av hayvanıyla karşılaşmışlardır herhalde. Semirmişler, çoğalmışlar, yavaş yavaş bütün yarıküreyi ele geçirmek üzere güneye doğru yayılmışlardır.

 

Clovis olgusunun bir başka yönü de Kanada buzul tabakasının güneyinde ilk insanların varlığıyla ilgili beklentilerimize uyuyor. Tıpkı Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ gibi Amerika kıtaları da başlangıçta büyük boy memeli hayvanlarla doluydu. Yaklaşık

.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  5.000 yıl önce Amerika’nın batısının görünüşü Afrika’nın bugünkü Serenge-ti düzlüklerininkine PEK benziyordu; fil ve  at sürülerini aslanlar ve çitalar kovalıyor, deve ve yerde yaşayan dev tembelhayvan gibi tuhaf türlerin üyeleri de bu sürülere   katılıyordu.   Tıpkı   Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI    KÜRTAJ’deki gibi

 

Amerika’da da büyük boy memeli hayvanlar yok oldular. Ne var ki Avustralya’da bu iş belki de 30.000 yıl önce olurken Amerika’da .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  7.000 yıl öncesiyle .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI  .000 yıl öncesi arasında oldu. Amerika’da soyu tükenmiş ama bol miktarda kemikleri bulunmuş ve kemiklerinin hangi tarihe ait oldukları özellikle kesin biçimde saptanmış memeli türlerinin MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılları dolaylarında soylarının tükendiğini söyleyebiliriz. Soylarının tükeniş tarihi belki de en kesin biçimde saptanmış iki tür vardır, biri Shasta yer tembelhayvanı öteki Grand Canyon bölgesindeki Harrington dağkeçisi; bu iki hayvan türü nüfusu da MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000’de bir iki yüzyıl içinde yok oldu. Rastlantıya   da değil, bu tarih kuramsal hata payını göz ardı etmemek koşuluyla Clovis avcılarının Grand Canyon’a geldikleri tarihle çakışıyor.

 

Kaburgalarının arasına saplanmış Clovis mızrak başlarıyla birlikte sayısız mamut iskeletinin bulunması tarihler  arasındaki bu uyuşmanın bir rastlantı olmadığı anlamına geliyor. Amerika kıtalarında güneye doğru yayılan avcılar daha önce hiç insan görmemiş hayvanlarla karşılaşmış, bu Amerikan hayvanlarını öldürmeyi kolay bulmuş, onların soyunu tüketmiş olabilirler. Buna karşı bir kuram da şudur: Amerika’daki büyük memeli hayvanlar Buzul ASIR, ı’nın sonundaki iklim değişikliği yüzünden yok oldular, bu değişiklik de MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 dolaylarına rastlamaktadır (ASIR, daş paleontologların yorumları arasındaki karışıklığa yol açan da bu rastlantıdır).

 

Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’deki mega-faunanın yok oluşunu iklim değişikliğine bağlayan kuramda nasıl bir sorun görüyorsam, Amerika için ileri sürülen bu tür bir kuramda da aynı sorunu

 

görüyorum. Amerika kıtalarındaki büyük hayvanlar  daha  önce  KOZYATAĞI   KOZYATAĞI   kez Buzul ASIR, ı atlatmayı başarmışlardı. Peki niçin daha önce değil de  KOZYATAĞI  3’üncüde hepsi birden, hem de güya zararsız insanlarla birlikte yaşarken tutup yok oldular? Niçin son Buzul ASIR, ı sona erdiğinde yalnızca sıkışan topraklarda değil genişleyen topraklarda da, her türlü çevre koşullarında yok oldular? Bu yüzden ben bu işin Clovis avcılarının  marifeti olduğundan kuşkulanıyorum ama tartışmalar bir sonuca bağlanmadı. Hangi varsayım doğru olursa olsun, Amerikan yerlilerince daha sonra evcilleştirilebilecek UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER büyük, yaban memeli türlerinin çoğunun soyu tükendi.

 

Yanıtlanamamış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER bir başka soru da acaba ilk Amerikalılar, Clovis avcıları mıydı, sorusu. Biri bir şeyin ilk olduğunu ileri sürdüğünde ne olursa o oldu yine, Amerika kıtalarında Clovis öncesinde de insanların yaşadığını gösteren yerlerin keşfe- dildiğine dair iddiaların sonu gelmedi. Her yıl bu GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  iddiaların birkaçı ilk açıklandıklarında insana gerçekten de inandırıcı ve heyecan verici görünüyor. Sonra kaçınılmaz yorum sorunları sökün etmeye başlıyor. Acaba bulunduğu söylenen söz konusu aletler gerçekten de insanların yapmış olduğu aletler mi yoksa salt doğal kaya şekilleri mi? Acaba öne sürülen radyokarbon tarihleri doğru mu, radyokarbonla tarih saptanırken karşılaşılan sayısız güçlüklerin herhangi biri yüzünden geçerliliğini yitirmiş olabilir mi? Tarihler doğruysa, bu aletlerin insan elinden çıkmış ürünlerle gerçekten ilişkisi olduğu görülmüş mü, aslında 9000 yıl önce yapılmış bir el aletinin yanında duran şeyin .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  5.000 yıllık bir kömür parçası olmadığı nereden belli?

 

Sık sık alıntılanan Clovis öncesi iddiasının bu sorunları yansıtan en iyi örneği şudur: Brezilya da Pedro Furada adlı bir kaya mağarasında arkeologlar insanlar tarafından yapıldığına kuşku olmayan mağara resimleri buldular. Ayrıca bir yarın eteklerindeki taş yığınları arasında, biçimlerine bakılırsa, kaba taştan yapılma el aletleri olabilecek taşlar da buldular. Üstüne üstlük güya ocaklara rastladılar, ocaklardaki kömürlere uygulanan radyokarbon testi 35.000 yıl öncesine ait olduklarını gösteriyordu. PEK saygın ve son derecede seçici UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER uluslararası bilim dergisi Nature Pedro Furada ile ilgili makaleleri yayımlamayı kabul etti.

 

Gelgelelim yarın eteklerindeki taşların hiçbiri Clovis noktalarındakiler gibi, Cro-Magnon el aletleri gibi açıkça insan eliyle yapıldığı belli UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER el aletleri değildi. On binlerce yıl süresince yüz binlerce taş yüksek kayalıkların tepesinden aşağı yuvarlanırsa elbette ki birçoğu aşağıdaki taşlara çarptığında kırılır ve yontulur, bazıları da insan eliyle yontulmuş kaba taştan yapılma el aletlerine benzer hale gelir. Avrupa’da ve Amazon Bölgesindeki başka yerlerde  arkeologlar duvar resimlerinde kullanılmış gerçek boyaların tarihini radyokarbon testiyle saptadılar ama Pedro Furada’dakiler için bu yapılmadı. Yakın çevrede sık sık orman yangınları olur ve rüzgâr ile akarsular kömürleri düzenli  olarak mağaralara taşır. 35.000 yıllık kömürlerle Pedro Furada’daki kuşkuya yer bırakmayan mağara resimleri arasında bir ilişki olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. İlk kazıyı yapanlar aynı inançlarını sürdürüyorlar ama bu kazıya katılmamış olmakla birlikte Clovis öncesi iddialarını kabul eden bir arkeolog grubu yakınlarda bu kazı yerini ziyaret ettiler ve oradan eski kanıları değişmiş olarak döndüler.

 

Kuzey Amerika’da Clovis öncesi bir yerleşim yeri olma olasılığı PEK yüksek UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER yer, Pennsylvania’daki Meadowcroft kaya mağarasıdır; söylendiğine göre, burada insanla ilişkilendirilebilen  radyokarbon  testi  sonuçları  aşağı   yukarı

.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  6.000 yıllık bir geçmişe işaret etmektedir. Meadowcroft’ta PEK dikkatle kazılmış pek PEK katmanda insan eliyle yapılmış pek PEK nesneye rastlandığını hiçbir arkeolog inkâr etmiyor. Ama en eski radyokarbon tarihlerini anlamak mümkün değil çünkü o tarihlerle ilişkilendirilen bitki ve hayvan türleri Pennsylvania’da iklimin ılık olduğu yakın zamanlarda  yaşayan türlerdir, .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  6.000 yıl öncesinin Buzul ASIR, ı’nda yaşadığı umulan türler değil. Bu yüzden de insanların en eski yerleşim katmanlarından kalma kömür örneklerinin, daha eski zamanlardan kalmış ama Clovis sonrası kömür örneklerinin arasına karışmış kömürler olduğundan kuşkulanmamız gerekiyor. Güney Amerika’da Clovis öncesi dönemin en güçlü adayı  Güney  Şili’deki  Monte  Verde  yerleşim  yeridir,  en  az

.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  5.000 yıllık bir geçmişi vardır. Bu da şimdi pek PEK arkeoloğa inandırıcı gelmektedir ama daha önceki yanılgıları düşünerek dikkatli olmak gerekir.

 

Amerika kıtalarında gerçekten de Clovis’ten önce insanlar vardıysa neden onların varlığını kanıtlamak hâlâ bu kadar  güç? Arkeologlar MÖ  KOZYATAĞI  000 ile .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılları arasındaki dönemden kaldığına kuşku olmayan yüzlerce yerleşim  yerinde kazılar yaptılar, bunların  arasında,  Kuzey Amerika’nın batısındaki Clovis bölgesinde pek PEK nokta, Apalaş Dağları’nda kaya oyukları ile Kaliforniya kıyı şeridindeki yerler var. Bu yerlerin pek çoğunda insanların varlığının kesin kanıtlarını taşıyan her arkeolojik katmanın altındaki daha eski katmanlara inildi ve buralarda hayvanların

 

varlığına işaret eden kesin kalıntılar bulundu -ama insanlara  ait kanıt bulunamadı. Amerika kıtalarında Clovis öncesine ait kanıtlar PEK zayıftır ama yaklaşık MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılında Amerika’da Clovis avcıları boy göstermeden PEK önce Avrupa’da ASIR, daş insanların var olduğunu gösteren yüzlerce yerleşim yerine ait güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’de bulunan kanıtlar daha da çarpıcıdır; orada Amerika’daki arkeologların ancak onda biri kadar arkeologlar var ama az sayıdaki bu arkeologlar bütün kıtaya yayılmış halde, Clovis öncesine ait olduğu kuşku götürmez yüzlerce yerleşim yeri buldu.

 

İlk insanlar kuşkusuz Alaska’dan Meadowcroft’a ve Monte Verde’ye, aradaki yerleri atlayarak helikopterle uçmadılar. Clovis öncesi yerleşimi savunanlar, Clovis  öncesi insanlarının, binlerce ya da on binlerce yıl boyunca dünyanın başka bir yerinde, bilinmeyen nedenler yüzünden az yoğunluklu bir nüfusa sahip olduklarını ya da arkeolojik kalıntı bırakmadıklarını ileri sürüyorlar. Ben bu görüşü inanılması güç buluyorum; Monte Verde ile Meadowcroft’un tıpkı öteki Clovis öncesi yerleşim yeri iddiaları gibi GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI den yorumlanacağını söyleseler buna inanırım. Bana öyle geliyor ki Amerika kıtalarında gerçekten de Clovis öncesi yaşamış insanlar vardıysa, bunun ipuçları şimdiye kadar pek PEK yerde ortaya çıkardı ve biz hâlâ bunu tartışıyor olmazdık. Yine de arkeologlar bu konularda DEĞİŞİK görüşlere sahip.

 

Hangi yorum doğru olursa olsun Amerika’da tarihöncesinin geç dönemleriyle ilgili görüşümüzün sonuçlan değişmiyor. İster Amerika kıtalarına ilk insanlar MÖ yaklaşık .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılında yerleşmiş ve hızla yayılmış olsunlar; ya da isterse

 

biraz daha erken bir tarihte (Clovis öncesi yerleşim iddiasında bulunanların çoğu .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  5.000 ya da  KOZYATAĞI  0.000, belki de 30.000 yıl öncesinden söz ediyorlar, daha önceki bir tarihten ciddi olarak söz eden az) yerleşmiş olsunlar, ama bu Clovis öncesi insanlarının sayıları az veya önemsiz olsun veya MÖ yaklaşık

.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılına kadar varlıkları pek belli olmamış olsun. Her iki durumda da, insanların yerleşmesine elverişli beş kıta  arasında tarihöncesi dönemi en kısa UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERı Kuzey Amerika ile Güney Amerika’dır.

 

Amerika kıtalarına insanların yerleşmesiyle birlikte, kıtaların ve kıtalara bağlı adaların pek çoğu ile Endonezya’dan GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye kadar okyanus adalarının üzerinde insanlar yaşar duruma geldi. Dünyanın geri kalan yerlerine göçler modern zamanlara kadar tamamlanmadı: Girit, Kıbrıs, Korsika gibi Akdeniz adalarına MÖ aşağı yukarı 8500 yılı ile 4000 yılı arasında yerleşildi; Karayip Adaları’na MÖ 4000 yılı dolaylarında göç başladı; Polinezya Adalarıyla Mikronezya Adaları na MÖ yaklaşık .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI  00 yılı ile MS .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  000 yılları arasında yerleşildi; Madagaskar’a MS 300 ile 800 yılları arasında bir tarihte; İzlanda’ya MS dokuzuncu yüzyılda. ASIR, daş İnuitlerin belki de ataları UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Amerikan yerlileri yukarı Kuzey Kutup bölgesine MÖ  KOZYATAĞI  000 dolaylarında yayıldılar. Geriye henüz yerleşilmemiş olarak kala kala, geçtiğimiz son 700 yıl içinde Avrupalı kâşifleri bekleyen Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu’nun (Azor ve Seyşeller gibi) en uzak adaları ve Güney Kutup Bölgesi kaldı.

 

Kıtalara insanların DEĞİŞİK tarihlerde yerleşmesinin, kıtaların daha sonraki tarihleri açısından bir anlamı varsa ne gibi bir anlamı var? Varsayalım ki bir zaman makinesi bir arkeoloğu

 

geçmişe götürdü ve o arkeolog MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılı dolaylarında bir dünya gezisine çıktı. Acaba o arkeolog, dünyanın o zamanki durumuna bakarak, çeşitli kıtalardaki hangi insan topluluklarının tüfekleri, mikropları ve çeliği daha önce, hangilerinin daha sonra geliştireceğini, dünyanın bugünkü halinin böyle olacağını tahmin edebilir miydi?

 

Bizim arkeolog önden koşmanın olası üstünlüklerini değerlendirebilirdi. Önde koşmak bir işe yarıyorsa o zaman Afrika müthiş bir üstünlüğe sahipti: Herhangi başka bir kıtadakine göre öninsan orada en azından 5 milyon yıl daha fazla var olmuştu. Buna ek olarak, ASIR, daş insanın yaklaşık

.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  00.000 yıl önce Afrika’da ortaya çıktığı ve oradan başka kıtalara yayıldığı doğruysa, bu arada başka yerlerde birikmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER her türlü üstünlük bunun karşısında geçersizleşmiş ve bu Afrika’ya daha da öne geçme şansı kazandırmış olacaktı. Dahası Afrika’da insanlar arası genetik DEĞİŞİKlıkların oranı PEK yüksekti; belki de daha DEĞİŞİK insanlar hep birlikte daha DEĞİŞİK yaratıcılıklar gösterecekti.

 

Ama bizim arkeolog o zaman şöyle düşünebilirdi: bu kitabın amaçları açısından “önde olmak” aslında ne anlama gelir? Koşu yarışı eğretilemesini sözcük anlamıyla alamayız. Önde koşmak derken, ilk birkaç öncü göçmenin gelişinden sonra bir kıtanın insanla dolması için gerekli zamandan söz  ediyorsanız, bu süre bir oranda kısadır: örneğin, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  Dünya’nın bile bütünüyle dolması için .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  000 yıldan az bir süre gerekti. Önde koşmak derken yerel koşullara uyum için  gerekli zamandan söz ediyorsak, bazı sıra dışı çevre koşullarına uyum sağlamanın gerçekten zaman aldığını söyleyebilirim: Örneğin, insanların Kuzey Amerika’nın geri

 

kalan yerlerini fethettikten sonra Yukarı Kuzey Kutup bölgesini fethetmeleri 9000 yıl aldı. Ama ASIR, daş insanın yaratıcılığı bir kez geliştikten sonra insanlar başka bölgelerin çoğunu çabucak keşfedecek ve oralara uyum sağlayacaktı. Örneğin, Maorilerin atalarının bir kez GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  Zelanda’ya ulaştıktan sonra önemli taş kaynaklarının hepsini keşfetmesi, anlaşıldığına göre, yalnızca bir yüzyıl aldı; dünyanın en engebeli bazı bölgelerinde moa kuşlarını son üyesine kadar öldürmek yalnızca birkaç yüzyıl; kıyı bölgelerindeki avcılardan ve yiyecek toplayıcılardan tutun da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  bir tarzda yiyecek depolayan çiftçilere kadar çeşitli toplumlar halinde DEĞİŞİKlaşmaları da yalnızca birkaç yüzyıl.

 

Bizim arkeolog belki de bu yüzden Amerika kıtalarına bakacak ve önde olmalarına karşın Afrikalılara en PEK bin yıl içinde ilk Amerikalıların yetişeceği sonucuna varacaktı. Daha sonra da Amerika’nın yüzölçümü daha geniş (Afrika’nınkinin bir buçuk katı), çevre koşulları daha çeşitli olduğu için üstünlük Afrikalılardan Amerikan yerlilerine geçecekti.

 

Arkeolog daha sonra Avrasya’ya bakabilir ve şöyle bir mantık yürütebilirdi: Avrasya dünyanın en büyük kıtası. Afrika hariç öteki kıtalara göre daha uzun bir süredir insanların yaşadıkları bir yer. İnsanların Avrasya’ya bir milyon yıl önce yerleşmeden PEK daha evvel Afrika’ya yerleşmiş olmasının hiçbir değeri olamayabilir çünkü öninsanlar o zamanlarda PEK ilkel bir evredeydiler. Bizim arkeolog  KOZYATAĞI  0.000 yıl öncesiyle .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI  .000 yıl öncesi arasında Üst Yontma Taş ASIR, ı’nda Güneybatı Avrupa’nın, bütün o ünlü sanat ürünleriyle, karmaşık el aletleriyle falan, gelişimine bakıp acaba Avrasya o tarihte, hiç

 

değilse yöresel olarak, zaten önde koşmuyor muydu, diye merak edebilirdi.

 

En sonunda da arkeolog Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye bakacak, önce yüzölçümünün küçüklüğünü (en küçük kıta), büyük bir bölümünün fazla insanı besleyemeyecek çöllerle kaplı olduğunu, kıtanın ötekilerden yalıtılmışlığmı, insanların buraya Afrika ve Avrasya’dan daha geç bir tarihte yerleştiğini dikkate alacaktı. Bütün bunların sonucunda arkeolog Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin yavaş gelişeceği öngörüsünde bulunabilirdi.

 

Ama unutmayın ki dünyada denizciliğe en erkan başlamış insanlar Avustralyalılar ile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJlilerdi. Mağara resimleri yapmaya hiç değilse Avrupa’daki Cro-Magnonlar kadar erken bir tarihte başladılar. Johnathan Kingdon ile Tim Flannery, Asya kıta sahanlığındaki adalardan yola çıkıp Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’ye giderek yerleşmek için insanların Orta Endonezya adalarında karşılaşacakları GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  çevreyle baş etmeyi öğrenmeleri gerektiğini ileri sürdüler -dünyanın en zengin deniz kaynaklarının, mercan kayalıklarının, tropik bitkilerinin yurdu UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER çevreyle. Göçmenler Endonezya adalarını birbirinden ayıran boğazları doğuya doğru tek tek geçerek bir adaya geliyor, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  baştan oraya uyum sağlıyor, çoğalıp bu adayı dolduruyor sonra öteki adaya geçiyorlardı. O zamana kadar örneği görülmemiş, birbiri ardına gelen nüfus patlamalarının altın ASIR, ıydı bu. Belki de bu GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  topraklara gelme, uyum sağlama, çoğalma döngüleri büyük sıçramaya şans tanımış olabilir, daha sonra da bu büyük sıçrama geriye, batıya, Avrasya ve Afrika’ya yayılmıştır. Bu senaryo doğruysa o zaman Avustralya/GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ, büyük sıçramadan PEK sonra

 

bu bölgede insanın gelişimini mahmuzlamaya devam etmiş olabilecek büyük bir üstünlük kazanmıştı.

 

O halde, MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılına geri dönen bir gözlemci hangi kıtalardaki insan topluluklarının en hızlı gelişeceğini tahmin edemezdi, çünkü kıtaların her birinin şansı eşitmiş gibi görünürdü ona. Şimdi geriye baktığımızda en hızlı gelişimi gösterenin Avrasya olduğunu biliyoruz elbette. Ama Avrasya toplumlarının hızlı bir gelişim göstermesinin ardındaki gerçek nedenler bizim MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 yılındaki hayali arkeoloğumuzun tahmin ettiği dolaysız nedenler değil. Bu kitabın bundan sonrası o gerçek nedenleri araştırıp bulmaya ayrıldı.

 

* Bu Kitapta aşağı yukarı son .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  5.000 yıllık tarihler, düzeltilmiş radyokarbon tarihi olarakı adlandırılan biçimde verilecek; geleneksel, düzeltilmemiş radyokarbon tarihleri UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERdı değil. Bu iki tür tarih arasındaki farklar

 1. Bölüm’de açıklanacak. Düzeltilmiş yıllar gerçek takvim yılına daha yakın olduğuna inanılan yıllardır. Düzeltilmemiş tarihlere alışık UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER okurlar kendilerinin şimdiye kadar bildikleri tarihlerden daha eski bir tarih verdiğimde yanlış yaptığımı düşünmesinler, bu ayrımı hatırlasınlar, örneğin Kuzey Amerika’daki Clovis arkelojik bulguları için genellikle MÖ 9000 yılı (. . KOZYATAĞI KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000yıl öncesi) verilir,ama ben MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  .000 (.  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  3.000 yıl  önce) tarihini veriyorum, çünkü genellikle belirtilen tarih düzeltilmemiş tarihtir.

 

II. Bölüm: Doğal Bir Tarih Deneyi

 

Polinezya           Adalarında           Toplumları                           Coğrafya Nasıl Biçimlendirdi?

 

GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  Zelanda’nın 500 deniz mili doğusundaki Chatham Adaları’nda Moriori halkı yüzlerce yıllık bağımsızlığını .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  835 yılı Aralık ayında akıl almaz bir vahşet sonucu yitirdi. O yılın .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  9 Kasımında silahlı, sopalı, baltalı 500 Maori’yi taşıyan bir gemi gelmiş, 5 Aralık’ta bunu 400 Maori taşıyan bir başka gemi izlemişti. Maoriler gruplar halinde Moriori yerleşim yerlerine geliyor, Moriorileri esir aldıklarını ilan ediyor, karşı çıkanları öldürüyorlardı. Morioriler örgütlü bir direniş gösterseler Maorileri o zaman yenebilirlerdi çünkü sayıları onlarınkinin iki katıydı. Gelgelelim Moriorilerin anlaşmazlıkları barışçı yöntemlerle çözmek gibi bir gelenekleri vardı. Yaptıkları bir meclis toplantısında savaşmama, onun yerine barış, kardeşlik içinde kaynakları paylaşmayı önerme kararı aldılar.

 

Morioriler bu önerinin teklifini yapamadan önce Maoriler topluca saldırıya geçtiler. Birkaç gün içinde yüzlerce Morioriyi öldürdüler, çoğunu pişirip yediler, geri kalanların hepsini de esir aldılar, ileriki birkaç yıl içinde çoğunu da canlarının istediği öldürdüler. Hayatta kalan bir Moriori  şunları hatırlıyor: ” [Maoriler] bizi koyun gibi boğazlamaya başladılar…. PEK korkmuştuk, çalılıkların arasına kaçtık, yerin altındaki oyuklara, düşmanın elinden kurtulmak için nereyi bulursak oraya saklandık. Saklanmanın hiçbir yaran yoktu; bizi bulup öldürüyorlardı -erkek, kadın, çocuk demeden.” Bir

 

Maori ise şöyle anlatıyor: “Göreneklerimize göre el koyduk  ve herkesi yakaladık. Tek bir kişi bile kaçamadı. Bazıları bizden kaçtı, onları öldürdük, ötekileri de öldürdük -nolmuş yani? Bizim göreneğimiz buydu.”

 

Morioriler ile Maoriler arasındaki bu çatışmanın acı sonunu tahmin etmek hiç de zor değildi. Morioriler avcılıkla ve yiyecek toplamakla geçinen nüfusları az, yalıtılmış bir topluluktu, en basit teknoloji ve silahlarla donatılmışlardı, savaş deneyimleri yoktu, güçlü önderlerden ya da örgütlenmeden yoksundular. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  Zelanda’nın Kuzey Adası’ndan gelen Maorilerse sürekli olarak kıyasıya savaşlar yapan, nüfus yoğunlukları fazla UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER çiftçi bir toplumun üyeleriydi, daha ileri teknolojileri ve silahları vardı, güçlü önderlerin yönetimi altında yaşıyorlardı. Kuşkusuz bu iki toplum karşı karşıya geldiğinde Maoriler Moriorileri öldürecekti, bunun tersi olmayacaktı.

 

Moriorilerin felaketi hem ASIR, daş dünyada hem de eski dünyada yaşanmış başka pek PEK felakete benziyor, iyi silahlanmış PEK sayıda insanla iyi silahlanmamış az sayıda insan kapıştığı zaman bu felaketler PEK görülmüştür. Maori- Moriori çatışmasının bizim için aydınlatıcı yanı, aynı ortak atadan gelen bu iki halkın bin yıldan az bir zaman içinde DEĞİŞİKlaşmış olmasıdır. Her ikisi de Polinezya halkıydı.  ASIR, daş Maoriler, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  Zelanda’ya MS .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  000 yılı dolaylarında yerleşen Polinezya çiftçilerinin torunlarıydı. Bundan kısa bir süre sonra bu Maorilerin bir bölümü Chatham Adaları’na  gidip yerleşti ve Moriori oldular. Bu iki grup birbirinden ayrıldıktan sonraki yüzyıllarda birbirine karşıt yönde gelişme gösterdiler, Kuzey Ada Maorileri daha karmaşık, Morioriler

 

daha az karmaşık teknolojilere ve siyasal örgütlenmeye sahip oldu. Morioriler avcılığa ve yiyecek toplayıcılığına döndü, Kuzey Ada Maorileriyse daha yoğun şekilde çiftçiliğe.

 

Bu karşıt yöndeki evrim çizgileri ilerde aralarında çıkacak UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER çatışmanın yazgısını da belirledi. Bu iki ada toplumunun neden DEĞİŞİK yönde gelişme gösterdiğini anlayabilirsek, daha genel boyutta, kıtalardaki gelişim DEĞİŞİKlıklarını anlamamıza yarayacak bir model elde edebiliriz.

 

Moriori ve Maori tarihi, insan topluluklarını çevre  koşullarının nasıl etkilediğini ölçen küçük çaplı, kısa, doğal  bir deneydir.Çevre koşullarının etkileri -son .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  3.000 yıl içinde bütün dünyadaki insan topluluklarını doğal çevrenin nasıl etkilediğini PEK geniş ölçekte- inceleyen koca bir kitap okumadan önce bu tür etkilerin gerçekten önemli olduğunun size daha küçük çaplı deneylerle gösterilmesini isterseniz, istemekte PEK haklısınız. Laboratuvarda farelerle çalışan bir bilim adamı olsaydınız şöyle bir deney yapabilirdiniz: Aynı  kökten gelen bir fare topluluğunu alır, bunları gruplara ayırır, değişik çevre koşullarına sahip değişik kafeslere koyardınız, onlar birkaç kuşak üredikten sonra gelip ne olduğuna bakardınız. Kuşkusuz böyle amaçlı deneyler  insan toplulukları için söz konusu değildir. Bilim adamları bunun yerine geçmişte insan topluluklarında yaşanmış benzer nitelikteki “doğal deneyleri” arayıp bulmalıdır.

 

İnsanlar Polinezya’ya yerleşirken buna benzer bir deneyim yaşandı. Büyük Okyanus’un ve Melanezya’nın ötelerine dağılmış binlerce ada vardır ve bu adalar yüzölçümleri, yalıtılmışlıkları, yükseklikleri, iklimleri, üretkenlikleri, jeolojik ve biyolojik kaynakları bakımından birbirinden PEK

 

DEĞİŞİKdır (Şekil  KOZYATAĞI  ..  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  ). İnsanlık tarihinin büyük bir bölümünde denizcilik sanatı insanların bu adalara ulaşabilmesi için yeteri kadar gelişmiş değildi. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN KOZYATAĞI  KÜRTAJ’nin kuzeyindeki Bismarck Takımadaları’nda çiftçilik, balıkçılık, denizcilikle geçinen insanlar yaklaşık MÖ .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ   KOZYATAĞI  00 yılında bu adaların bazılarına ulaşmayı başardılar. Bunu izleyen yüzyıllarda  onların torunları Büyük Okyanus’ta yerle şilebidir her karış toprağa göç edip yerleştiler. Bu süreç MS 500 yılına gelindiğinde büyük oranda tamamlanmıştı; yerleşilmemiş son birkaç adaya da MS .  . KOZYATAĞI  KÜRTAJ  000 yılı dolaylarında yerleşildi.

i hareketler için de geçerlidir. Çeşitli yasaları içeren geniş kapsamlı ilkelerimiz var. Bu

 

taşehir Güvenli ,acısız kürtaj istanbul kürtaj SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesiacısız kürtaj istanbul kürtaj SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesi yük için yerel olmayan korunum da olanaksızdır. Yükün korunumunun yerel olması . Küretaj güvenli uygun fiyatlı celik teorisi ile uyum içindedir ve SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesi korunum yasaları için de doğrudur. Güvenli kürtaj Sezgin Dursun şey konmuyorsa aynı ilkenin geçerli olduğunu anlayabilirsiniz.

Elektrik yükü konusunda çok ilginç güvenli kürtaj Sezgin Dursun şey daha var; he

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...