Op.Dr. Sezgin Dursun

URLA  KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

11
URLA  KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

URLA  KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

TEL: O541 998 34 34

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

TEL: O541 998 34 34

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

 

 

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.TEL: O541 998 34 34

 

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kalan bölgelerinin çoğunda PEK iyi bilinen düzenli yıllık mevsim döngüsünün yerine düzensiz ve yıllık olmayan döngünün GİZLİ  yani (El Nino Southern Oscillation’nın kısaltılmışı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER) ENSO’nun iklim üzerindeki dayanılmaz etkisi Avustralya’yı dünyada benzersiz kılar. Beklenmedik şiddetli kuraklıklar yıllarca sürebilir GİZLİ  bu kuraklıklar aynı derecede beklenmedik sağanak yağmurlar ve sellerle kesilebilir. Bugün bile Avustralya’da Avrasya tarım bitkilerine GİZLİ  üretilen şeyleri taşıyacak kamyonlara GİZLİ  demiryollarına karşın yiyecek üretimi sonucu  HALKALI   URLA KÜRTAJ iştir. İyi giden yıllarda hayvan sürüleri alabildiğine çoğalır GİZLİ  ancak kuraklıklarla telef olurlar. Eski Avustralya’nın ilk çiftçileri de buna benzer döngülerle karşı karşıya kalmış olmalılar. İyi giden yıllarda köylere yerleştiler GİZLİ  bitki yetiştirdiler GİZLİ  bebek yaptılar diyelim GİZLİ  kurak giden GİZLİ  toprağın daha az sayıda insanı besleyebileceği yıllarda bu kalabalık nüfuslar açlık çekip ölecekti.

 

Avustralya’da yiyecek üretiminin gelişmesine izin vermeyen URLA KÜRTAJ başka engel de evcilleştirilebilecek yaban bitkilerin azlığıydı. Avrupa’nın ASIR GİZLİ  daş bitki genetikçileri bile Avustralya’nın yerli yaban bitki örtüsünden Macadamia dışında URLA KÜRTAJ tarım bitkisi geliştirmeyi başaramadılar. Dünyanın gelecek için en değerli tahıllarının listesi -en ağır tanelere sahip 56 yaban ot türü-içinde Avustralya kaynaklı yalnızca iki tür vardır GİZLİ  bunların her ikisi de listenin sonlarında yer alır (dünyanın başka yerlerindeki 40 miligramlık iri tanelerin yanında bu iki türün tanelerinin ağırlığı topu topu .  . HALKALI  KÜRTAJ  3 miligramdır). Bu GİZLİ  Avustralya’da tarım bitkisi olabilecek GÜVENURLA KÜRTAJ şey yoktu GİZLİ  demek değildir GİZLİ  Avustralya yerlileri asla yiyecek üretimi geliştiremeyeceklerdi anlamına da gelmiyor. Yam GİZLİ  taro GİZLİ  ararotun belli türleri gibi bazı bitkiler hem Güney GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI

 

KÜRTAJ’de yetiştirilir hem de Kuzey Avustralya’da yaban olarak yetişir ve yerliler onları toplarlardı. Daha sonra göreceğimiz gibi Avustralya’nın iklim olarak en elverişli bölgelerinde yerliler yiyecek üretimiyle son bulabilecek URLA KÜRTAJ yönde evrimleşiyorlardı. Ama Avustralya’da yerel olarak  herhangi URLA KÜRTAJ yiyecek üretimi ortaya çıksaydı bile GİZLİ  evcilleştirilebilecek hayvanların bulunmayışı GİZLİ  evcilleştirilebilecek bitkilerin azlığı GİZLİ  toprak ve iklim sorunu yüzünden sınırlı kalacaktı.

 

Avcılık ve yiyecek toplayıcılığıyla geçinmek GİZLİ  mala mülke GİZLİ  barınağa fazla yatırım yapmamak ve göçebelik GİZLİ  ENSO yüzünden kaynaklarına bel bağlanamayan Avustralya’nın koşullarına uyumun en mantıklı yoluydu. URLA KÜRTAJ bölgedeki koşullar kötülediğinde yerliler koşulların URLA KÜRTAJ süreliğine iyi olduğu URLA KÜRTAJ başka yere gidiyorlardı. Ürün vermeme olasılığı olabilen URLA KÜRTAJkaç tarım bitkisine bel bağlamak yerine GİZLİ  hepsinin aynı anda ürün vermeme olasılığının bulunmadığı PEK çeşitli yaban yiyeceklere dayalı URLA KÜRTAJ ekonomi geliştirerek tehlikeyi en aza indirdiler. Düzenli aralarla kaynak sıkıntısı ve açlık çeken dalgalı nüfuslara sahip olmak yerine GİZLİ  iyi giden yıllarda  yiyecek bolluğundan yararlanan GİZLİ  kötü giden yıllarda idare edebilen küçük nüfuslara sahip oldular.

 

Avustralya yerlilerinin yiyecek üretiminin yerine yaptıkları şeye “yangın tarımı” denir. Yerliler toprağı işlemeksizin çevrelerindeki doğa parçasını yenebilir bitki ve hayvan verimini artıracak şekilde değiştirip kullanabiliyorlardı. Düzenli aralıklarda doğa parçasının büyük bölümünü bile bile yakıyorlardı. Bunun çeşitli işlevleri vardı: Yangın hayvanların kaçmasına yol açıyordu GİZLİ  böylece hemen öldürülüp yenebilirlerdi; sık çalılık bölgeler yangından sonra açık alan

 

haline geliyordu GİZLİ  insanlar daha kolay dolaşabilirdi; bu açık alanlar Avustralya’nın başlıca av hayvanı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER kanguruların tam aradıkları yaşama alanıydı; yangınlar hem kanguruların besini UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER taze otların hem de yerlilerin besini UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER eğrelti köklerinin büyümesini hızlandırıyordu.

 

Avustralya yerlilerinin çöl insanları olduklarını düşünürüz ama çoğu öyle değildi. Nüfus yoğunlukları yağışlara (çünkü karada yetişen yaban bitkileri ve hayvansal yiyecekler üzerinde yağışlar etkiliydi) ve denizlerdeki GİZLİ  ırmaklardaki GİZLİ  göllerdeki su ürünlerinin bolluğuna bağlı olarak değişiyordu. Yerlilerin nüfusunun en kalabalık  olduğu  yerler Avustralya’nın en yağışlı GİZLİ  en verimli bölgeleriydi: Güneydoğudaki Murray-Darling ırmak sistemi GİZLİ  doğu ve  kuzey sahilleri GİZLİ  güneybatı köşesi. Bu bölgeler günümüz Avustralyasında da en kalabalık Avrupalı göçmen nüfusları barındıran yerlerdir. Yerlilerin çöl insanları olduklarını sanmamızın nedeni GİZLİ  Avrupalıların onları öldürmesi ya da beğendikleri bölgelerden kovmaları sonucu yalnızca Avrupalıların beğenmedikleri yerlerde yerli nüfusların kalmış olmasıdır.

 

Son 5000 yıl içinde bu verimli bölgelerin bazılarında  yerlilerin yiyecek toplama yöntemlerinde ve nüfus yoğunluklarında URLA KÜRTAJ artışa tanık olundu. Doğu Avustralya’da PEK bol bulunan nişastalı ama son derece zehirli sagu palmiyelerinin tohumlarını GİZLİ  içindeki zehri çıkararak ya da mayalandırarak yenebilir duruma getirme yöntemi geliştirildi. Güneydoğu Avustralya’nın daha önce GÜVEN kullanılmamış yüksek bölgelerini yerliler yazları düzenli olarak ziyaret etmeye GİZLİ  sagu palmiyelerinin sert kabuklu meyveleriyle GİZLİ

 

yamlarla GİZLİ  bogong gece kelebeği denen ateşte közlendiği  zaman tadı közlenmiş kestaneye benzeyen GİZLİ  kış uykusuna yatmış koca koca yığınlar halindeki göçmen gece kelebekleriyle kendilerine ziyafet çekmeye başladılar. Geliştirilen URLA KÜRTAJ başka yoğun yiyecek toplama etkinliği türü de GİZLİ  su seviyesinin bataklıklarda mevsimlik yağmurlara göre değiştiği Murray-Darling ırmak sistemindeki tatlısu  yılanbalığı dalyancılığıydı. Avustralya yerlileri yılanbalıklarının yayılma alanını URLA KÜRTAJ bataklıktan başka URLA KÜRTAJ bataklığa kadar genişletmek için boyları iki kilometreyi bulan gelişkin kanal sistemleri kurdular. Aynı derecede gelişkin çit dalyanlarında GİZLİ  yan kanal çıkmazlarına kurulmuş kapanlarda GİZLİ  kanalların karşısından karşısına örülmüş taş duvarların açık bırakılmış yerine gerilmiş ağlarda yılanbalıkları yakalanıyordu. Bataklıklarda DEĞİŞİK düzeylere kurulmuş kapanlar su düzeyi alçalıp yükseldikçe çalışmaya başlıyordu. Başlangıçta bu “balık çiftlikleri”ni kurmak pek PEK  emeğe mal olmuş olsa da daha sonra bunlar pek PEK  insanı beslemişti. On dokuzuncu yüzyılda Avrupalı gözlemciler yılanbalığı çiftliklerinde yerlilere ait on iki evlik köyler bulmuşlardı; taş evlerin sayısı .  . HALKALI  KÜRTAJ  46’yi bulan  köylerin arkeolojik kalıntıları da mevcut GİZLİ  demek ki mevsimlik yerleşik nüfus yüzlerce kişiden oluşuyordu.

 

Doğu ve Kuzey Avustralya’da URLA KÜRTAJ başka gelişmeyse GİZLİ  Çin tarımının ilk döneminde başlıca ürün UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER süpürgedarısı ile aynı sınıfa giren yaban akdarı tohumlarını toplamaktı. Yaban akdarı yontma taş bıçaklarla biçiliyor GİZLİ  yığın haline getiriliyor GİZLİ  taneleri ayırmak için harman dövülüyordu GİZLİ  daha sonra taneler deri torbalara ya da tahta kaplara konuyor ve en sonunda değirmentaşıyla öğütülüyordu. Bu işlemler sırasında

 

kullanılan yontma taştan ot biçme bıçakları  ve  değirmentaşları gibi çeşitli aletler Bereketli Hilal’de başka yaban otların taneleri için bağımsız olarak icat edilmiş aletlere benziyordu. Avustralya yerlilerinin kullandıkları yiyecek elde etme yöntemleri içinde belki de yiyecek üretimiyle noktalanma olasılığı taşıyan tek yöntem bu akdarı hasadıydı.

 

Son 5000 yılda toplanan yiyecek oranındaki artışlarla URLA KÜRTAJlikte GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  aletler de ortaya çıktı. Büyük yontma taş aletlerin yerini alan küçük yontma taş yassı bıçaklar ve sivri uçlar sayesinde aletlere kilo başına daha fazla keskin ağız düşüyordu. URLA KÜRTAJ zamanlar Avustralya’da yalnızca bölgesel olarak kullanılan bilenmiş ağızlı taş baltalar yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Son bin yıl içinde su kabukluları için oltalar ortaya çıktı.

 

Avustralya’da KADIKÖY KÜRTAJ aletler GİZLİ  yazı ve siyasal anlamda karmaşık toplumlar niçin gelişmedi? Bunun en önemli nedeni yerlilerin avcı/yiyecek  toplayıcısı  olarak  kalmasıdır GİZLİ    oysa  XII.-XIII.-

 • Bölümlerde gördüğümüz gibi GİZLİ bu gelişmeler başka yerlerde ancak kalabalık nüfuslu GİZLİ  ekonomik açıdan uzmanlaşmış GİZLİ  yiyecek üreticisi toplumlarda ortaya çıktı. Ayrıca Avustralya’nın kuraklığı GİZLİ  verimsizliği GİZLİ  ikliminin ne olacağının  HALKALI  liği avcı/yiyecek toplayıcı nüfusun URLA KÜRTAJkaç yüz binle sınırlı kalmasına yol açtı. Eski Çin’deki ya da Mezoamerika’daki on milyonlarca kişiyle karşılaştırıldığında bunun anlamı Avustralya’nın olası mucitlerinin ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI likleri sahiplenme denemeleri yapacak toplumlarının sayısının PEK düşük olmasıydı. URLA KÜRTAJkaç yüz bin kişinin GİZLİ  karşılıklı etkileşimin güçlü olduğu toplumlar halinde örgütlenmemiş olmasıydı. Avustralya   çöllerle   ayrılmış GİZLİ    PEK   seyrek   nüfuslu  verimli

 

ekolojik “adalar” deniziydi GİZLİ  her URLA KÜRTAJ adada kıtanın nüfusunun ancak URLA KÜRTAJ kesimi yaşıyordu ve karşılıklı ilişkiler araya giren uzaklık yüzünden zayıftı. Kıtanın URLA KÜRTAJ oranda daha nemli ve verimli UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER doğu yakasında bile toplumlararası alışverişler kuzeydoğudaki Queensland’in tropik yağmur ormanları ile güneydoğudaki Victoria’nın ılıman yağmur ormanları arasındaki 3000 kilometre ile sınırlıydı GİZLİ  yani Los Angeles ile Alaska arası URLA KÜRTAJ coğrafi ve çevresel uzaklıkla.

 

Avustralya’da apaçık görünen bazı bölgesel ya da kıtasal teknoloji kayıpları yalıtılmışlık ile nüfus merkezlerinde oransal olarak az insan yaşamasından kaynaklanabilir. Avustralya’nın en önemli silahı GİZLİ  bumerang GİZLİ  Kuzeydoğu Avustralya’nın Cape York Yarımadası’nda terk edilmişti. Avrupalılar yerlileri ilk gördüklerinde yerliler kabuklu deniz hayvanlarını yemiyorlardı. Avustralya’nın kazı bölgelerinde görülen 5000 yıl öncesine ait küçük yontma taştan sivri aletlerin ne işe yaradıkları belli değil: Mızrak başı ve ok ucu olarak kullanıldıklarını söylemek PEK kolay URLA KÜRTAJ açıklama olur ama dünyanın başka yerlerinde oklarda kullanılan taştan oyulma ok başlarına kuşku verici derecede benziyorlar. Gerçekten böyle kullanıldılarsa bugünkü GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’de ok ve yayın olması Avustralya’daysa bulunmamasının gizemi daha da artabilir: Belki de ok ile yay Avustralya kıtasının bütününde URLA KÜRTAJ süreliğine kullanıldı ve sonra terk edildi. Bütün bu örnekler bize Japonya’da tüfeklerin GİZLİ  Polinezya’nın çoğu bölgesinde ok ile yayın ve çömlekçiliğin GİZLİ  başka yalıtılmış toplumlarda başka teknolojilerin (XIII. Bölüm) terk edilişini hatırlatıyor.

 

Avustralya bölgesinde teknoloji kaybının en aşırı örneğini Güneydoğu Avustralya kıyısından  HALKALI  .  . HALKALI  KÜRTAJ  0 kilometre açıkta bulunan Tasmanya Adası nda görüldü. Pleyistosen Bölüm’de deniz seviyesi düşükken GİZLİ  bugün Tasmanya’yı Avustralya’dan ayıran Bass Boğazı kuru topraktı GİZLİ  Tasmanya’da yaşayan insanlar kesintisiz olarak Avustralya kıtasına dağılmış insan nüfusunun URLA KÜRTAJ parçasıydı. Yaklaşık .  . HALKALI  KÜRTAJ  0.000 yıl önce boğazı sular bastığı zaman Tasmanyalılar ile anakarada kalan Avustralyalılar URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJlerinden koptular çünkü her iki tarafta da Bass Boğazı’nın karşısına geçebilecek gemiler yoktu. Daha sonra Avustralya’daki 4000 avcı/yiyecek toplayıcısının dünyadaki bütün insanlarla bağı koptu GİZLİ  ancak bilimkurgu romanlarından bildiğimiz URLA KÜRTAJ yalıtılmıştık içinde yaşadılar.

 

Avrupalılar MS .  . HALKALI  KÜRTAJ  64 HALKALI   yılında Tasmanyalılarla ilk kez karşılaştıklarında günümüz dünyasında Tasmanyalılar kadar basit URLA KÜRTAJ maddi kültüre sahip URLA KÜRTAJ halk yoktu. Anakaradaki yerliler gibi onlar da KADIKÖY KÜRTAJ aletleri olmayan avcı/yiyecek toplayıcılarıydı. Ama aynı zamanda anakarada yaygın UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER pek PEK teknolojiden ve el sanatı ürünlerinden  de yoksundular; ne ok başı GİZLİ  ne herhangi URLA KÜRTAJ kemik alet GİZLİ  ne bumerang GİZLİ  yontulmuş ya da cilalanmış taş alet GİZLİ  saplı taş alet GİZLİ  çengel GİZLİ  ağ GİZLİ  çatallı mızrak GİZLİ  kapan ne de balık tutup yemek GİZLİ   dikiş dikmek GİZLİ  ateş yakmak vardı. Bu teknolojilerin bazıları ancak Tasmanya ayrıldıktan sonra Avustralya’ya gelmiş ya da orada icat edilmiş olabilir GİZLİ  bu durumda o küçük Tasmanya nüfusunun bu teknolojileri kendisi için bağımsız olarak icat etmediği sonucuna varabiliriz. Bu teknolojilerin URLA KÜRTAJ kısmı da Tasmanya hâlâ Avustralya anakarasının URLA KÜRTAJ parçasıyken Tasmanya’ya gelmişti GİZLİ  daha sonra Tasmanya’nın kültürel yalıtılmışlığı sırasında yok oldular. Örneğin GİZLİ  Tasmanya’da

 

arkeolojik kayıtlar balıkçılığın GİZLİ  iğne ve bizin GİZLİ  öteki kemik aletlerin MÖ yaklaşık .  . HALKALI  KÜRTAJ  500 yılında yok olduklarını belgeliyor. Yaklaşık .  . HALKALI  KÜRTAJ  0.000 yıl önce deniz seviyesinin yükselmesiyle Avustralya’dan ya da Tasmanya’dan ayrılan GÜVEN değilse üç küçük adada (Flinders GİZLİ  Kanguru ve King adalarında) başlangıçta sayıları  HALKALI  00 ile 400 UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER insan nüfusları  tamamıyla yok oldu.

 

Tasmanya ile bu üç küçük ada GİZLİ  dünya tarihi için genel önemi olabilecek URLA KÜRTAJ sonucun en aşırı örneğini oluşturuyorlar. Ancak URLA KÜRTAJkaç yüz kişilik URLA KÜRTAJ toplumun tam URLA KÜRTAJ yalıtılmışlık içinde sonsuza kadar yaşamasına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak yoktu. Dört bin kişilik URLA KÜRTAJ halk .  . HALKALI  KÜRTAJ  0.000 yıl ayakta kalabilirdi ama önemli kültürel kayıplara uğrar GİZLİ  icatlar konusunda hayli başarısız olur GİZLİ  maddi kültürü eşi görülmemiş derecede basit kalırdı. Avustralya anakarasındaki 300.000 avcı/yiyecek toplayıcısı Tasmanya’dakilerden sayıca daha fazlaydı ve onlar kadar yalıtılmış değillerdi ama yine de bütün öteki  kıtalardakine göre en küçük ve en yalıtılmış nüfus onlarınkiydi. Avustralya anakarasında teknolojik olarak geriye dönüş olaylarıyla Tasmanya örneği bize GİZLİ  başka kıtalardaki halkların URLA KÜRTAJikimine oranla Avustralya yerlilerinin URLA KÜRTAJikiminin sınırlı kalmasının GİZLİ  URLA KÜRTAJ oranda yalıtılmışlığın ve nüfus büyüklüğünün -aynı derecede aşırı olmasa da Tasmanya’da olduğu gibi- gelişme üzerinde GİZLİ  teknolojilerin sürdürülmesi üzerinde yarattığı etkiden kaynaklanıyor olabileceğini gösterir. Buradan hareketle GİZLİ  aynı etkilerin en büyük kıta (Avrasya) ile ondan sonra gelen daha küçük kıtalar (Afrika GİZLİ  Kuzey Amerika GİZLİ  Güney Amerika) arasındaki teknolojik DEĞİŞİKlıklara katkısının olduğunu düşünebiliriz.

 

Avustralya’ya komşuları Endonezya ve GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’den niçin daha ileri teknoloji gelmedi? URLA KÜRTAJ kere Endonezya Kuzeybatı Avustralya’dan denizle ayrılmıştı ve doğal çevre bakımından PEK DEĞİŞİKydı. Ayrıca GİZLİ  son URLA KÜRTAJkaç bin yıla kadar Endonezya’nın kendisi kültürel ve teknolojik URLA KÜRTAJ durgunluk içindeydi. Avustralya’ya ilk insanların gelip yerleştiği 40.000 yıl öncesinden MÖ yaklaşık .  . HALKALI  KÜRTAJ  500 yılında dingo ortaya çıkıncaya kadar Avustralya’ya Endonezya’dan herhangi URLA KÜRTAJ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  teknoloji ya da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  URLA KÜRTAJ şeyin geldiğini gösteren GÜVENURLA KÜRTAJ ipucu yok.

 

Dingo Avustralya’ya GİZLİ  Avustronezya’nın Güney Çin’den başlayıp Endonezya aracılığıyla yayılış hareketinin doruğuna ulaştığı zaman geldi. Avustronezyalılar Endonezyanın bütün adalarına yerleşmeyi başardılar GİZLİ  bunların arasında Avustralya’ya en yakın iki ada da vardı  -Avustralya’ya uzaklığı 440 kilometre UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Timor ile GİZLİ  330 kilometre UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Tanibar. Avustronezyalılar Büyük Okyanus a yayılışları sırasında PEK daha uzak deniz yolculukları yaptıklarına göre GİZLİ  onların Avustralya’ya pek PEK kez ulaştıklarını varsaymak zorundayız GİZLİ  bunu dingoyla kanıtlayamasak bile durum değişmez. URLA KÜRTAJ Endonezya adası UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Sulawesi’nin (Selebes) Macassar bölgesinden her yıl yelkenli kanolar Kuzeybatı Avustralya’yı ziyarete gelirlerdi GİZLİ  ancak .  . HALKALI  KÜRTAJ  907 yılında  Avustralya yönetimi bu ziyaretleri durdurdu. Arkeolojik ipuçları bu ziyaretlerin tarihini yaklaşık MS .  . HALKALI  KÜRTAJ  000 yılına dayandırıyor GİZLİ  bundan daha önce de yapılıyordu belki. Ziyaretlerin asıl amacı Massacar’dan Çin’e ünlü URLA KÜRTAJ afrodizyak ve PEK değerli URLA KÜRTAJ çorba malzemesi olarak ihraç edilen GİZLİ  denizyıldızı ailesinden denizhıyarı almaktı.

 

Doğal olarak Macassanların yıllık ziyaretleri sırasında gelişen ticaretin Kuzeydoğu Avustralya’ya pek PEK mirası kaldı. Macassanlar kıyıdaki kamp yerlerine demirhindi ağaçları diktiler ve yerli kadınlardan çocuk sahibi oldular. Ticaret maddesi olarak kumaş GİZLİ  KADIKÖY KÜRTAJ aletler GİZLİ  çanak çömlek GİZLİ  cam eşya getirdiler ama yerliler bunları kendileri üretmeyi asla öğrenmedi. Yerlilerin Macassanlardan ödünç aldıkları şeyler de oldu: Bazı sözcükler GİZLİ  bazı törenler GİZLİ  içi oyulmuş kütükten yapılma kanolar GİZLİ  pipoyla tütün içmek.

 

Ama bu etkilerin GÜVENURLA KÜRTAJisi Avustralya toplumunun temel özelliğini değiştirmedi. Macassanların ziyaretlerinin sonucunda ne olduğu değil GİZLİ  ne olmadığı daha önemli. Macassanlar Avustralya’ya yerleşmediler -kuşkusuz bunun nedeni Avustralya’nın Endonezya’ya bakan kuzeybatı bölgesinin Macassan tarımı için fazla kurak olmasıydı. Endonezya Kuzeydoğu Avustralya’nın yağmur ormanlarına ve savanalarına bakıyor olsaydı GİZLİ  Macassanlar oraya yerleşebilirlerdi ama ta oralara kadar gittiklerine dair  URLA KÜRTAJ  ipucu yok elimizde. Sonuç olarak GİZLİ  Macassanlar küçük gruplar halinde GİZLİ  geçici URLA KÜRTAJ süre kalmak için geldiklerinden ve iç bölgelere GÜVENURLA KÜRTAJ zaman geçmediklerinden GİZLİ  kısa URLA KÜRTAJ kıyı şeridi boyunca URLA KÜRTAJkaç grup Avustralyalının  onlarla ilişkisi oldu. O  az sayıdaki Avustralyalı da Macassan kültürünün ve teknolojisinin ancak URLA KÜRTAJ kısmını biliyordu GİZLİ  pirinç tarlaları GİZLİ  domuzları GİZLİ  köyleri GİZLİ  işlikleriyle bütün URLA KÜRTAJ Macassan toplumunu GÜVEN görmemişti. Avustralyalılar göçebe avcı/yiyecek toplayıcı olarak kaldıkları için GİZLİ  ancak kendi hayat tarzlarıyla uyuşan üç-beş Macassan ürününe ve uygulamasına kapılarını açmışlardı. İçi oyulmuş kütükten yapılma kanolar GİZLİ  pipolar GİZLİ  evet; demir ocakları GİZLİ  domuzlar GİZLİ  hayır.

 

Görünüşe göre GİZLİ  Avustralyalıların Endonezya etkisine karşı direncinden PEK GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ etkisine karşı direnci şaşırtıcı. Torres Boğazı olarak bilinen dar URLA KÜRTAJ deniz şeridinin karşı tarafında GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ dilleri konuşan GİZLİ  domuzları GİZLİ  çanak çömlekleri GİZLİ  ok ve yayları UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ çiftçileri GİZLİ  boğazın öteki yakasında Avustralya dilleri konuşan GİZLİ  domuzları GİZLİ  çanak çömlekleri GİZLİ  ok ve yayları olmayan Avustralyalı avcı/yiyecek toplayıcılarıyla karşı karşıyaydılar. Dahası boğaz URLA KÜRTAJ açık  deniz engeli oluşturmuyordu GİZLİ  zincirleme adalarla doluydu GİZLİ  en büyüğü (Muralug) Avustralya kıyısından yalnızca .  . HALKALI  KÜRTAJ  6 kilometre uzaklıktaydı. Avustralya ile adalar GİZLİ  adalar ile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ arasında ticaret amacıyla düzenli ziyaretler yapılıyordu. Avustralyalı pek PEK yerli kadın Muralug’a gelin gelmiş GİZLİ  orada bahçeler GİZLİ  oklar GİZLİ  yaylar görmüştü. Nasıl oldu da bu GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ özellikleri Avustralya’ya sıçramadı?

 

Avustralya kıyısından .  . HALKALI  KÜRTAJ  6 kilometre ötede yoğun tarımı ve domuzlarıyla tam anlamıyla palazlanmış URLA KÜRTAJ GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ toplumunu gözümüzün önüne getirme yanılgısına  düştüğümüz için Torres Boğazındaki bu kültürel engel bize şaşırtıcı gelir. Aslında Avustralya’nın Cape York yerlileri anakaralı URLA KÜRTAJ GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJli GÜVEN görmemişlerdi. Ticaret şöyle yapılıyordu: Önce GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ ile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’ye en yakın adalar arasında GİZLİ  sonra söz konusu adalar ile boğazın ortalarında URLA KÜRTAJ yerdeki Mabuiag Adası arasında GİZLİ  sonra Mabuiag Adası ile boğazın daha aşağısındaki Badu Adası arasında GİZLİ  sonra Badu ile Muralug Adası arasında GİZLİ  en sonunda da Muralug ile Cape York arasında.

 

GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ toplumu bu ada zinciri boyunca suyunun suyu haline geliyordu. Adalarda domuz ya GÜVEN yoktu ya PEK azdı.

 

GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin ovalık güney bölgesinde Torres  Boğazı  boyunca GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ yüksek bölgelerinin yoğun tarımı yoktu GİZLİ  büyük oranda deniz ürünlerine GİZLİ  avcılığa GİZLİ  yiyecek toplamaya dayalı orman açma ve kök yakma tarımı vardı. Orman açma  ve kök yakma uygulamalarının önemi bile Güney GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’den ada zinciri boyunca Avustralya’ya yaklaşıldıkça azalıyordu. Avustralya’ya en yakın ada UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Muralug  Adası’nın kendisi kuraktı GİZLİ  tarım için elverişli değildi GİZLİ  az  sayıda insanı besleyebiliyordu GİZLİ  o insanların da başlıca besin kaynağı deniz ürünleri GİZLİ  yaban yam GİZLİ  mangrov meyvesiydi.

 

Torres Boğazı’nın iki kıyısındaki GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ ile Avustralya arasındaki etkileşim çocukların oynadığı telefon oyununu hatırlatıyor. Bu oyunda çocuklar URLA KÜRTAJ halka oluşturarak otururlar GİZLİ  URLA KÜRTAJ çocuk yanındaki çocuğun kulağına URLA KÜRTAJ şey fısıldar GİZLİ  o da ne duyduğunu sanıyorsa onu üçüncü çocuğun kulağına fısıldar GİZLİ  en sonunda sonuncu çocuğun URLA KÜRTAJinci çocuğa fısıldadığı sözlerin başlangıçtaki sözlerle GÜVENURLA KÜRTAJ ilgisi yoktur. Tıpkı bunun gibi Torres Boğazı adaları aracılığıyla yapılan ticaret URLA KÜRTAJ telefon oyunu gibiydi GİZLİ  sonunda Cape York yerlilerine ulaşan şeylerin GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ toplumuyla ilgisi yoktu. Hem sonra Muralug Adası sakinleriyle Cape York yerlilerinin arasındaki ilişkinin kesintisiz ve cennetlik URLA KÜRTAJ ilişki olduğunu da düşünmemeliyiz GİZLİ  yerliler adalı öğretmenlerinin kültürünü mal bulmuş gibi kapışmıyorlardı. Ticaret dönemleriyle kafa avcılığı yapmak GİZLİ  kadın kaçırmak amacıyla yapılan savaş dönemleri URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJini izliyordu.

 

Uzaklık ve savaş dolayısıyla GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ kültürü sulandırılmış olarak da olsa Avustralya’ya ulaşmayı başardı. Karışık evlilikler yoluyla GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerin düz saçtan ziyade kıvırcık

 

saç ve benzeri fiziksel özellikleri Cape York Yarımadası na taşındı. Cape York’tâki dört dilde GİZLİ  belki de GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI   KÜRTAJ dillerinin etkisiyle GİZLİ  Avustralya için tuhaf UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER sesURLA KÜRTAJimler vardı. Aktarılan şeylerin en önemlisi GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin kabuklu deniz hayvanı kancalarıydı GİZLİ  Avustralya’nın içlerine kadar yayılmıştı; URLA KÜRTAJ İkincisi de Cape York Yarımadası’na kadar yayılan denge kayıkçığı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER kanolardı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin davulları GİZLİ  tören maskeleri GİZLİ  cenaze alayı direkleri GİZLİ  pipoları da Cape York’ta benimsendi. Ama Cape York sakinleri tarımı benimsemediler GİZLİ  bunun URLA KÜRTAJ nedeni Muralug Adası’nda tarım olarak gördükleri şeyin suyunun suyu olmasıydı. Onlardan domuzu da almadılar GİZLİ  adalarda ya PEK az domuz vardı ya da GÜVEN yoktu GİZLİ  zaten alsalardı da tarım olmadığı için on-lan besleyemezlerdi. Ok ve yayı da almadılar GİZLİ  kendi mızrakları ve mızrak atıcılarıyla yetindiler.

 

Avustralya büyüktür GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ de öyledir. Ama bu iki büyük kara parçası arasındaki ilişkiler GİZLİ  Cape York yerlilerinden  URLA KÜRTAJkaç küçük grupla alışverişte bulunan son derece sulandırılmış URLA KÜRTAJ GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ kültürüne sahip Torres Boğazı sakinlerinden URLA KÜRTAJkaç küçük grupla sınırlıydı. Hangi nedenle olursa olsun GİZLİ  Cape York’takilerin ok ve yay yerine mızrak kullanmak GİZLİ  gördükleri sulandırılmış GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ kültürünün  bazı öteki özelliklerini benimsememek kararı GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin kültürel özelliklerinin Avustralya’nın geri kalan bütün öteki yerlerine ulaşmasını engelledi. Bunun sonucunda kabuklu deniz hayvanı kancası dışında GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin özelliklerinden GÜVENURLA KÜRTAJi Avustralya’nın iç bölgelerine kadar yayılamadı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin serin yüksek bölgelerindeki yüz binlerce çiftçi Güneydoğu Avustralya’nın serin yüksek bölgelerindeki yerlilerle sıkı ilişkiler kurmuş olsalardı GİZLİ  yoğun yiyecek

 

üretimi ile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin kültürü tek parça halinde Avustralya’ya iletilebilirdi. Ama GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin yüksek bölgeleri Avustralya’nın yüksek bölgelerinden 3 HALKALI  00 kilometrelik GİZLİ  çevresel olarak PEK DEĞİŞİK görünümlü URLA KÜRTAJ doğa parçasıyla ayrılmıştır. Avustralyalıların aydaki dağları görme şansı ne kadarsa GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin yüksek bölgelerini görmek ve oradaki uygulamaları sahiplenmek şansı da o kadardı.

 

Kısacası GİZLİ  Yontma Taş ASIR GİZLİ  ı nın GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJli çiftçileriyle ve Demir ASIR GİZLİ  ı’nın Endonezyalı çiftçileriyle ticaret yapan Avustralya’daki Yontma Taş ASIR GİZLİ  ı’nm göçebe avcı/yiyecek toplayıcılarının GİZLİ  avcı/yiyecek toplayıcı olarak kalması ilk bakışta Avustralya yerlilerinin tek taraflı inadı gibi görünebilir. Daha yakından baktığımızda bu durum GİZLİ  insan kültürü ve teknolojisinin yayılmasında coğrafyanın her yerde oynadığı rolü yansıtmaktadır.

 

Şimdi bize GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerin ve Avustralya’nın Yontma  Taş ASIR GİZLİ  ı toplumlarının Demir ASIR GİZLİ  ı Avrupalılarıyla karşılaşmalarına bakmak kalıyor. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’yi Portekizli URLA KÜRTAJ gemici .  . HALKALI  KÜRTAJ  5 HALKALI  6’da “keşfetti” GİZLİ  Hollanda .  . HALKALI  KÜRTAJ  8 HALKALI  8’de batı yarısı üzerinde hak iddia etti GİZLİ  Britanya ile Almanya .  . HALKALI  KÜRTAJ  884’te doğu yarısını bölüştüler. İlk gelen Avrupalılar kıyıya yerleşti GİZLİ  iç bölgelere yayılmaları uzun zaman aldı GİZLİ  ama .  . HALKALI  KÜRTAJ  960’ta Avrupa yönetimleri GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin büyük URLA KÜRTAJ bölümünü siyasal denetimleri altına aldılar.

 

Avrupa’yı GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerin değil de GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’yi Avrupalıların sömürgeleştirmesinin nedenleri PEK açıktır. Okyanusları aşabilecek gemileri GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’ye kadar gitmelerini  sağlayacak pusulaları UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlar Avrupalılardı; harita basmak  için gerekli yazı sistemleri GİZLİ  matbaa makineleri GİZLİ  betimsel

 

anlatılar GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ üzerinde egemenlik kurarken yararlanılacak yönetsel kırtasiyecilik onlarda vardı; gemileri GİZLİ  askerleri GİZLİ  yönetimi örgütlemeye yarayan siyasal kurumlar; ok ve yaylarla GİZLİ  sopalarla direnen GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlileri vurup öldürecek tüfekler onlardaydı. Yine de yerleşmeye gelen Avrupalıların sayısı her zaman PEK azdı GİZLİ  bugün hâlâ GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’de daha PEK GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJliler yaşamaktadır. Avustralya’daki GİZLİ  Amerika kıtalarındaki GİZLİ  Güney Afrika’daki durumun tam tersidir bu; oralara PEK sayıda Avrupalı gelip yerleşmişti GİZLİ  göçler uzun sürmüştü ve geniş bölgelerde yerli nüfusun yerini GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  gelenler almıştı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ niçin DEĞİŞİKydı?

 

Bunun en önemli nedeni Avrupalıların .  . HALKALI  KÜRTAJ  880’e kadar GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin ovalık bölgelerine yerleşme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açan etmendi: Sıtma ile öteki tropik hastalıklar; bunlardan GÜVENURLA KÜRTAJi XI. Bölüm’de tartışıldığı gibi ciddi URLA KÜRTAJ kalabalık hastalığı değildir. Ovalık bölgelere yerleşme planlarından başarısızlığa uğrayanların en büyüğü Fransız marki de Rays’ın .  . HALKALI  KÜRTAJ  880’de yakın adalardan URLA KÜRTAJi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER New Ireland’e yerleşme planıydı; .  . HALKALI  KÜRTAJ  000 sömürgeciden 930’u üç yıl içinde ölmüştü.

 

Bugünkü ASIR GİZLİ  daş tıbbın tedavi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERaklarıyla bile GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’deki Amerikalı ve Avrupalı arkadaşlarımın pek çoğu sıtma GİZLİ  hepatit ya da başka hastalıklar yüzünden oradan ayrılmak zorunda kaldılar GİZLİ  bana da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’den sağlık  mirası olarak URLA KÜRTAJ yıllık sıtma ile URLA KÜRTAJ yıllık dizanteri kaldı.

 

GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin ovalık bölgelerindeki mikroplar yüzünden Avrupalılar telef olurken niçin Avrasya mikroplarıyla GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJliler de telef olmuyordu? Bazı GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJliler mikrop almadı değil GİZLİ  ama bu iş Avustralya’da ve Amerika kıtalarında

 

olduğu gibi GİZLİ  yerli halkların büyük çoğunluğunun  ölümüyle son bulacak şekilde dev boyutlarda olmadı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerin URLA KÜRTAJ şansı .  . HALKALI  KÜRTAJ  880’e kadar GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’de sürekli  oturan  URLA KÜRTAJ Avrupalı nüfusun olmayışıydı; .  . HALKALI  KÜRTAJ  880’e gelindiğindeyse halk sağlığı konusundaki gelişmeler Avrupalı nüfuslara özgü çiçek hastalığıyla öteki bulaşıcı hastalıkları denetim altına alma aşamasına gelmişti. Ayrıca Avustronezya’nın genişlemesi sonucunda 3500 yıldır GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’ye sürekli Endonezyalı göçmenler ve tacirler geliyordu. Asya anakarasının bulaşıcı hastalıkları Endonezya’ya iyice yerleştikleri için  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJliler uzun zamandır bu mikroplara maruzdular ve  Avrasya mikroplarına karşı Avustralya yerlilerinden daha  fazla direnç kazanmışlardı.

 

 

Avrupalıların GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI KÜRTAJ’de                 büyük                 sağlık sorunları
yaşamadıkları tek yer     yüksek          bölgelerdir GİZLİ sıtmanın

yayılabileceği yüksekliğin üzerinde kalan kısımlar. Ama kalabalık GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJli nüfusların yaşadığı yüksek bölgelere Avrupalılar .  . HALKALI  KÜRTAJ  930’lara kadar erişemediler. O tarihteyse artık Avustralya ve Hollanda sömürge yönetimleri GİZLİ  Avrupa sömürgeciliğinin ilk başladığı yüzyıllarda yapıldığı gibi GİZLİ  yerli halkı kitleler halinde öldürerek ya da onları kendi topraklarından kovarak beyazlara yer açmak istemiyordu.

 

Avrupalı olası göçmenleri engelleyen son URLA KÜRTAJ şey de Avrupa tarım bitkilerinin GİZLİ  hayvan varlığının GİZLİ  geçim yöntemlerinin GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin doğal çevresi ve iklimi içinde her yerde başarısız olmasıdır. Balkabağı GİZLİ  mısır GİZLİ  domates gibi Amerika’dan gelen tropik tarım bitkileri bugün küçük miktarlarda yetiştiriliyor GİZLİ  kahve ve çay tarımı işletmeleri Papua GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin yüksek bölgelerinde iyice benimsenmiş

 

durumda ama buğday GİZLİ  arpa GİZLİ  bezelye gibi Avrupalıların temel tarım bitkileri burada tutunamadı. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’ye  sokulmuş  UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER sığır ve keçi az sayıda üretiliyor ve tıpkı Avrupalı  insanlar gibi tropik hastalıklardan zarar görüyor. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’deki yiyecek üretimine GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerin yüzbinlerce yıl içinde kusursuzlaştırdıkları tarım bitkileri ve tarım yöntemleri egemen.

 

Avrupalıların Doğu GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ yi (bugünkü bağımsız Papua GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ) ve yönetimini GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilere bırakmalarında  bütün bu sorunların GİZLİ  yani hastalıkların GİZLİ  engebeli arazinin GİZLİ  geçimin katkısı vardır; Papua GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJliler bugün yine de resmi dil olarak İngilizceyi kullanıyorlar GİZLİ  İngiliz alfabesiyle yazı yazıyorlar GİZLİ  İngilizlerin demokratik devlet kurumlarını örnek almış demokratik devlet kurumlarıyla yönetiliyorlar GİZLİ  denizaşırı ülkelerde üretilen tüfekleri kullanıyorlar. Batı GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’de durum DEĞİŞİK GİZLİ  Endonezya .  . HALKALI  KÜRTAJ  963’te KÜRTAJ’yi Hollandalılardan devraldı GİZLİ  oraya Batı Irian ili adını verdi. Bu  il bugün Endonezyalılar için Endonezya tarafından  yönetiliyor. Kırsal kesimde yaşayan nüfus hâlâ ezici çoğunlukla GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJli ama kent nüfusu GİZLİ  Endonezyalıları oraya göçe yüreklendirmeye yönelik devlet siyasetinin sonucu olarak Endonezyalı. Endonezyalılar GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerle URLA KÜRTAJlikte sıtmaya ve öteki tropik hastalıklara uzun yıllar maruz kaldıkları için Avrupalılar gibi önemli URLA KÜRTAJ mikrop engeliyle karşılaşmadılar. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’de karınlarını doyurma konusunda da Avrupalılardan daha hazırlıklıydılar çünkü Endonezya tarımında GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ tarımının başlıca yiyecek maddeleri muz GİZLİ  tatlı patates ve daha başka ürünler zaten vardı. Merkezi URLA KÜRTAJ yönetimin bütün kaynaklarıyla desteklenen Batı Irian’da sürmekte UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER değişiklikler GİZLİ  3500 yıl önce GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ sınırına

 

dayanmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Avustronezya’nın genişlemesinin devamını temsil ediyor. Endonezyalılar ASIR GİZLİ  daş Avustronezyalılardır.

 

URLA KÜRTAJaz önce GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin durumunda söz konusu olduğunu gördüğümüz nedenlerden dolayı Avustralya yerlileri Avrupa’yı değil de Avrupalılar Avustralya’yı sömürgeleştirdi. Bununla URLA KÜRTAJlikte GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerin yazgılarıyla Avustralya yerlilerinin yazgıları URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJinden PEK DEĞİŞİK oldu. Bugün Avustralya’da yerli olmayan  HALKALI  0 milyon kişi yaşıyor ve Avustralya’yı yönetiyor; bunların çoğu Avrupa kökenli GİZLİ  ayrıca Avustralya .  . HALKALI  KÜRTAJ  973’te Beyaz Avustralyalıgöç siyasetini bıraktığı günden bu yana gelen ve sayıları durmadan artan Asyalılar da var. Yerli nüfus % 80 azalmış durumda GİZLİ  Avrupalıların yerleşmeye başladıkları günlerde aşağı yukarı 300.000 UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER nüfus .  . HALKALI  KÜRTAJ  9 HALKALI  .  . HALKALI  KÜRTAJ  ‘de en düşük düzeyine GİZLİ  60.000’e inmişti. Bugün yerliler Avustralya toplumunda en alt sınıfı oluşturuyor. Pek çoğu misyon istasyonlarında ya da devlet koruma merkezlerinde yaşıyorlar ya da sığır merkezlerinde beyazlara çobanlık yapıyorlar. Avustralyalılar niçin GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJlilerden daha başarısız oldular?

 

Bunun temel nedeni Avustralya’nın (bazı bölgelerde) Avrupa yiyecek üretimine ve Avrupalıların yerleşmesine uygunluğudur GİZLİ  buna URLA KÜRTAJ de Avrupalıların yollarının üzerine çıkan yerlileri ortadan kaldırmalarına yarayan tüfeklerini GİZLİ  mikroplarını ve çeliği ekleyin. Avustralya’nın ikliminin ve toprağının yarattığı sorunları daha önce zaten vurgulamıştım ama verimli ya da bereketli bölgeleri yine de Avrupa çiftçiliğini kaldıracak durumdaydı. Bugün Avustralya’nın ılıman bölgelerinde daha PEK Avrasya ılıman bölge tarımı yapılıyor GİZLİ  (Avustralya’nın en önemli ürünü UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER) buğday GİZLİ  arpa GİZLİ

 

yulaf GİZLİ  elma GİZLİ  üzüm gibi başlıca yiyecek maddeleri GİZLİ  bunların yanı sıra süpürgedarısı Afrika Sahel pamuğu GİZLİ  kökeni Andlar UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER patates yetiştiriliyor. Avustralya’nın kuzeydoğusunda (Queensland’de) GİZLİ  Bereketli Hilal tarım bitkilerinin erişim alanının ötesinde Avrupalı çiftçiler GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ kökenli şekerkamışı GİZLİ  Güneydoğu Asya kökenli muz ve turunçgil meyveleri GİZLİ  tropik Güney Amerika kökenli yerfıstığı tarımını başlattılar. Hayvan varlığına gelince GİZLİ  Avrasya koyunları yiyecek üretiminin Avustralya’nın tarıma elverişli olmayan kurak bölgelerine yayılmasını sağladı GİZLİ  Avrasya sığırları daha yağışlı bölgelerde tarım ürünlerine eşlik etti.

 

Demek oluyor ki GİZLİ  Avustralya’da yiyecek üretiminin gelişmesi için GİZLİ  dünyada iklimi Avustralya’nın iklimine benzeyen başka bölgelerde evcilleştirilmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER ama okyanusları aşan gemiler olmadıkça Avustralya’ya ulaşamayacak kadar uzakta bulunan evcil bitki ve hayvanların gelmesi gerekiyordu. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin tersine Avustralya’da Avrupalıları geri püskürtecek kadar ciddi hastalıklar yoktu. Ancak kuzey tropik Avustralya’da sıtma ile öteki tropik hastalıklar Avrupalıların .  . HALKALI  KÜRTAJ  9. yüzyıldaki yerleşme girişimlerinden vazgeçmesine yol açtı; Avrupalılar bu işi ancak  HALKALI  0. yüzyılda tıbbın gelişmesiyle başarabildiler.

 

Avustralyalı yerliler kuşkusuz Avrupalıların yiyecek üretiminin önünü tıkıyordu GİZLİ  özellikle de en üretken olabilecek çiftlik arazisi ve süt ülkesi UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER bölgeler Avustralya’nın en yoğun nüfuslu yerli avcı/yiyecek toplayıcılarını barındırdığı için. Avrupalı göçmenler yerli nüfusu iki şekilde azalttı. URLA KÜRTAJincisi GİZLİ  düpedüz tüfekle vurdular; .  . HALKALI  KÜRTAJ  9. yüzyılda ve .  . HALKALI  KÜRTAJ  8. yüzyıl sonlarında Avrupalılar için GİZLİ  .  . HALKALI  KÜRTAJ  930’da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’nin yüksek bölgelerine girdikleri zamana göre daha kabul edilebilir URLA KÜRTAJ

 

şeydi bu. Otuz URLA KÜRTAJ yerlinin ölümüyle sonuçlanan en son kitle katliamı .  . HALKALI  KÜRTAJ  9 HALKALI  8’de Alice Springs’de yapılmıştı. İkincisi GİZLİ  Avrupalılar yerlilerin GÜVEN tanımadıkları GİZLİ  bağışıklık ya da genetik dirençlerinin olmadığı mikroplan getirdiler. İlk Avrupalı göçmenler .  . HALKALI  KÜRTAJ  778’de Sidney’e geldikten sonraki URLA KÜRTAJ  yıl içinde salgın hastalıklardan ölen yerlilerin cesetleri alışılmış görüntülerdendi. Kayıtlara göre başlıca ölüm nedenleri çiçek GİZLİ  grip GİZLİ  kızamık GİZLİ  tifo GİZLİ  tifüs GİZLİ  suçiçeği GİZLİ  boğmaca GİZLİ  verem ve frengiydi.

 

Bağımsız yerli toplumlar işte bu iki yolla Avrupa yiyecek üretimine elverişli bütün bölgelerde saf dışı bırakıldı. Aşağı yukarı GÜVEN dokunulmadan kalan toplumlar Avustralya’nın Avrupalıların işine yaramayan kuzey ve batı bölgelerindeki toplumlardı. Avrupa sömürgesi olduktan sonra URLA KÜRTAJ yüzyıl içinde 40.000 yıllık yerli gelenekleri büyük oranda yok oldu.

 

Şimdi artık bu bölümün başlarında sorduğum soruya dönebiliriz. İnsanları 40.000 yılı aşkın URLA KÜRTAJ süredir okuma/yazma bilmeyen göçebe avcı/yiyecek toplayıcı  UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER URLA KÜRTAJ kıtayı sömürgeleştiren beyaz İngiliz sömürgecilerin URLA KÜRTAJkaç yüz yıl içinde görünüşe göre okuryazar GİZLİ  yiyecek  üreten GİZLİ   sanayi demokrasisi yaratmış olmaları gerçeğini GİZLİ  bunu yerlilerin kendi kabahati saymak dışında GİZLİ  nasıl  açıklayabiliriz? İnsan toplumlarının evriminde bu tam URLA KÜRTAJ denetimli deney niteliği taşımıyor mu GİZLİ  bizi basit ırkçı URLA KÜRTAJ  sonuç çıkarmaya itmiyor mu?

 

Bu sorunun yanıtı PEK basit. Beyaz İngiliz sömürgeciler Avustralya’da okuryazar GİZLİ  yiyecek üreten insanlar ve sanayi demokrasisi yaratmadılar. Her şeyi Avustralya dışından getirdiler: hayvan varlığı GİZLİ  (Macadamia yemişi dışında) bütün

 

tarım bitkileri GİZLİ  KADIKÖY KÜRTAJ işleme bilgisi GİZLİ  buharlı makineler GİZLİ   tüfekler GİZLİ  alfabe GİZLİ  siyasal kurumlar GİZLİ  hatta mikroplar. Bütün bunlar Avrasya doğal çevresi içinde .  . HALKALI  KÜRTAJ  0.000 yıllık gelişmenin sonuç ürünleriydi. Sidney’e .  . HALKALI  KÜRTAJ  778’de ayak basan sömürgeciler URLA KÜRTAJ rastlantı sonucu bütün bu öğelerin mirasçısıydı.  Avrupalılar Avrasya  teknoloji mirasları  olmadan Avustralya’da ya da GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ de yaşamayı asla  öğrenemediler. Robert Burk ile William Wills yazacak kadar zekiydiler ama yerlilerin yaşadıkları çöl bölgelerinde hayatta kalmayı başarabilecek kadar zeki değildiler.

 

Avustralya’da URLA KÜRTAJ toplum yaratmayı başaranlar olduysa onlar da Avustralya yerlileriydi. Kuşkusuz onların yarattıkları toplum okuryazar değildi GİZLİ  yiyecek üretmiyordu GİZLİ  sanayi demokrasisine sahip değildi. Bunların nedenleri doğrudan doğruya Avustralya’nın doğal çevresinin özellikleriyle ilgili.

 

XVI.    Bölüm: Çin Nasıl Çinli Oldu?

 

Doğu Asya’nın Tarihi

 

Göç GİZLİ  ayrımcılık karşıtı siyaset GİZLİ  PEKdillilik GİZLİ  kökensel çeşitlilik – bizim Kaliforniya eyaleti bu  tartışmalı  siyasetlerin öncüsüydü GİZLİ  şimdi de bunlara karşı tepkinin öncülüğünü yapıyor. Oğullarımın eğitim gördüğü Los Angeles’ın parasız okullarındaki sınıflardan URLA KÜRTAJine göz atarsanız soyut tartışmaların yerini çocukların yüzleri dolduracaktır. Çocuklar evlerde konuşulan 80’in üzerindeki dili temsil ediyorlar GİZLİ  İngilizce konuşan beyazlar azınlıkta. Oğullarımın okul arkadaşlarından her URLA KÜRTAJinin Amerika URLA KÜRTAJleşik Devletleri dışında doğmuş en azından URLA KÜRTAJ annesi ya da babası GİZLİ  URLA KÜRTAJ büyükannesi ya da babası var; bu benim üç oğlumun büyükanne ve büyükbabaları için de doğru. Ama göç Amerika’nın binlerce yıldır sahip olduğu  çeşitliliği Amerika’ya GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI den kazandırmaktan başka URLA KÜRTAJ şey yapmıyor. Avrupalılar gelip yerleşmeden önce Amerika URLA KÜRTAJleşik Devletleri anakarası Amerika’nın yüzlerce yerli kabilesinin ve dilin anavatanıydı GİZLİ  ancak son yüz yıl içinde tek URLA KÜRTAJ yönetimin denetimi altına girmişti.

 

Bu bakımlardan Amerika URLA KÜRTAJleşik Devletleri tamamıyla “normal” URLA KÜRTAJ ülkedir. URLA KÜRTAJi dışında dünyanın en kalabalık nüfuslu altı ülkesinin hepsi siyasal URLA KÜRTAJliğini ancak yakın zamanlarda sağlamış URLA KÜRTAJer potadır GİZLİ  hâlâ da içlerinde yüzlerce dili ve etnik topluluğu barındırırlar. Örneğin GİZLİ  URLA KÜRTAJ zamanlar Moskova merkezli küçük URLA KÜRTAJ Slav devleti UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Rusya GİZLİ  MS .  . HALKALI  KÜRTAJ  58 HALKALI   ye kadar Ural Dağları’nın ötesindeki genişlemesine

 

başlamamıştı bile. O zamandan .  . HALKALI  KÜRTAJ  9. yüzyıla kadar Rusya GİZLİ  Slav olmayan onlarca halkı yuta yuta ilerledi GİZLİ  bu halkların çoğu  ana dillerini ve kültürel kimliklerini korudular. Bizim Amerikan tarihimiz nasıl kıtamızın yayılım alanının Amerikanlaşmasının öyküsüyse GİZLİ  Rus tarihi de Rusya’nın Ruslaşmasının öyküsüdür. Hindistan GİZLİ  Endonezya GİZLİ  Brezilya da yakın zamanlarda ortaya çıkmış siyasal oluşumlardır (ya da Hindistan URLA KÜRTAJ kez daha doğmuş URLA KÜRTAJ oluşumdur) GİZLİ  bunlar içlerinde sırasıyla 850 GİZLİ  670 ve  HALKALI  .  . HALKALI  KÜRTAJ  0 dil barındırırlar.

 

Yakın geçmişteki pota kuralına uymayan tek örnek dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi Çin’dir. Bugün Çin siyasal GİZLİ  kültürel GİZLİ  dilsel olarak tekparça URLA KÜRTAJ ülke görünümündedir GİZLİ  GÜVEN değilse konunun yabancısı için bu böyledir. MÖ  HALKALI   HALKALI  .  . HALKALI  KÜRTAJ   de Çin’de siyasal URLA KÜRTAJlik sağlanmıştı ve Çin o zamandan bu yana yüzyıllar boyu çoğunlukla bu URLA KÜRTAJliği korudu. Çin’de yazının başladığı zamandan bu yana tek URLA KÜRTAJ yazı sistemi kullanıldı GİZLİ  oysa ASIR GİZLİ  daş Avrupa onlarca kez değişmiş alfabeler kullanıyor. Çin’deki .  . HALKALI  KÜRTAJ   milyar  HALKALI   yüz milyon kişiden 800  milyonu Mandarin dilini kullanıyor GİZLİ  dünyada anadil olarak en yüksek sayıda insanın konuştuğu URLA KÜRTAJ dil. Üç yüz milyon kadar kişi ise yedi DEĞİŞİK dil konuşuyor GİZLİ  bu diller Mandarinceye ve URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJlerine İspanyolcanın İtalyancaya benzediği kadar benziyorlar. Dolayısıyla Çin URLA KÜRTAJ pota olmadığı gibi GİZLİ  Çin nasıl Çinli oldu diye sormak da saçma görünüyor. Çin neredeyse yazılı tarihinin ta başından beri hep Çinliydi.

 

Çin’in böyle olması bize öylesine doğal geliyor ki bunun ne kadar şaşırtıcı olduğunu unutuyoruz. Böyle URLA KÜRTAJ URLA KÜRTAJliği beklemememizin URLA KÜRTAJ nedeni genetiktir. Dünya halkları ırklarına göre kabaca sınıflandırıldığı zaman GİZLİ  bütün Çinliler

 

Moğol olarak adlandırılırlar GİZLİ  oysa bu sınıflandırmada Avrupa içindeki İsveçliler GİZLİ  İtalyanlar GİZLİ   Mandalılar  arasındaki farklardan daha fazla fark gizlidir. Özellikle Kuzey ve Güney Çinlileri genetik olarak da GİZLİ  fiziksel görünüm olarak da DEĞİŞİKdırlar: Kuzey Çinliler Tibetlilere ve Nepallilere PEK benzer GİZLİ  Güney Çinlilerse Vietnamlılara ve Filipinlilere. Benim Güney ve Kuzey Çinli arkadaşlarım URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJlerini  fiziksel görünüşlerinden URLA KÜRTAJ bakışta tanırlar: Kuzey Çinliler genellikle daha uzun boyludur GİZLİ  daha iri yapılıdır GİZLİ  daha soluk benizlidir GİZLİ  daha sivri burunludur GİZLİ  (üst göz kapağı kıvrımı  denen şey yüzünden) daha “çekik” görünen GİZLİ  daha küçük gözlere sahiptir.

 

Kuzey ve Güney Çin doğal çevre ve iklim bakımından da DEĞİŞİKdır: Kuzey daha kurak ve soğuktur; güney daha yağışlı  ve sıcak. Bu DEĞİŞİK çevrelerde ortaya çıkan genetik DEĞİŞİKlıklar güney ve kuzey halkları arasında orta dereceli uzun URLA KÜRTAJ yalıtılmışlık tarihine işaret eder. Bu insanlar yine de nasıl oldu da sonunda aynı ya da PEK benzer dillere ve kültürlere sahip oldular?

 

Çin’de dil yönünden görünüşe göre hemen hemen mevcut URLA KÜRTAJlik de GİZLİ  dünyada uzun zamandır insanların yaşadıkları öteki bölgelerdeki dil ayrılıkları dikkate alındığında şaşırtıcıdır. Örneğin GİZLİ  son bölümde Çin’in yüzölçümünün onda URLA KÜRTAJine ve ancak 40.000 yıllık URLA KÜRTAJ insanlık tarihine sahip UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  KÜRTAJ’de bin tane dil olduğunu görmüştük GİZLİ  ayrıca aralarında GİZLİ  başlıca sekiz Çin dilinin arasındaki farklardan daha büyük farklar UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER onlarca dil grubu da vardı. Batı Avrupa GİZLİ  Hint- Avrupa dilleri Avrupa’ya ulaştıktan sonraki 6 ile 8 bin yıl içinde aşağı yukarı 40 dil geliştirdi ya da bunları

 

başkalarından edindi; bunların arasında İngilizce GİZLİ   Fince GİZLİ  Rusça kadar URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJinden DEĞİŞİK diller vardı. Oysa fosiller  Çin’de yarım milyon yıldan fazla URLA KÜRTAJ süredir insanların varlığına tanıklık ediyor. Bu uzun süre içinde Çin’de ortaya çıkmış olması gereken on binlerce ayrı dile ne oldu?

 

Bu gariplikler GİZLİ  bütün öteki kalabalık nüfuslu ülkeler gibi Çin’in de URLA KÜRTAJ zamanlar çeşitlilik gösterdiğine işaret ediyor. Çin’in tek farkı PEK daha erken URLA KÜRTAJ tarihte URLA KÜRTAJlik kurması. Bu “Çinlileştirme” sırasında koca URLA KÜRTAJ bölgenin eski URLA KÜRTAJ potada kesin URLA KÜRTAJ şekilde benzeştirilmesi GİZLİ  tropik Güneydoğu Asya’ya başka insanların yerleştirilmesi GİZLİ  Japonya GİZLİ  Kore GİZLİ  belki de Hindistan’ı ağır şekilde etkileme çabası söz konusuydu. Bu yüzden Çin tarihi bütün Doğu Asya tarihinin anahtarı olma özelliği taşıyor. Bu bölümde Çin’in nasıl Çinlileştiğinin öyküsü anlatılacak.

 

Çin’in ayrıntılı dil haritası yerinde URLA KÜRTAJ başlama noktası olacaktır (bkz. Şekil .  . HALKALI  KÜRTAJ  6..  . HALKALI  KÜRTAJ  ). Haritaya şöyle URLA KÜRTAJ bakmak GİZLİ  Çin’in tek-parça olduğunu düşünmeye alışmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER herkesin gözünün açılmasına yeter. Görüleceği gibi GİZLİ  Çin’deki sekiz büyük dile – her URLA KÜRTAJini .  . HALKALI  KÜRTAJ  .  . HALKALI  KÜRTAJ   milyon ile 800 milyon kişinin konuştuğu Mandarin dili ile bu dille yakın akraba (genellikle “Çince’denip geçilen) yedi dile- ek olarak .  . HALKALI  KÜRTAJ  30 “küçük” dil vardır GİZLİ  bunların çoğunu ancak URLA KÜRTAJkaç bin kişi konuşur. “Büyük” ya da “küçük” GİZLİ  bütün bu diller dört ana dil ailesi içinde toplanır GİZLİ  dağılışlarının yoğunluğu bakımından aralarında büyük farklar vardır.

 

URLA KÜRTAJ uçta Mandarin dili ile akrabaları bulunur GİZLİ  Çin-Tibet dil ailesinin Çince alt-ailesini oluştururlar GİZLİ  kesintisiz olarak  Kuzey Çin’den güneye kadar yayılmışlardır. Kuzeydeki

 

Mançurya’dan güneye GİZLİ  Tonkin Körfezi ne kadar yürüyün GİZLİ  tamamıyla Mandarince ile akraba dilleri anadilleri olarak konuşan insanların yaşadığı topraklar üzerinde yürüyor olacaksınız. Öteki üç dil ailesi parçalı şekilde dağılmıştır GİZLİ  bu diller Çince ya da başka aileden dilleri konuşan insanlar deniziyle sarılmış insan “adacıkları ’nda konuşulur.

 

 

 

Şekil .  . HALKALI  KÜRTAJ  6..  . HALKALI  KÜRTAJ  . Çin ve Güneydoğu Asya’daki dört dil ailesi

 

Özellikle parçalı şekilde dağılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER dil ailesi Miao-Yao’dur (URLA KÜRTAJ başka adıyla Hmong-Mien) GİZLİ  6 milyon kişinin konuştuğu bu dil ailesi GİZLİ  PEK renkli adları UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER beş dil -Kırmızı Miao GİZLİ  Beyaz Miao (URLA KÜRTAJ başka adıyla Çizgili Miao) GİZLİ  Siyah Miao GİZLİ   Yeşil Miao(URLA KÜRTAJ başka adıyla Mavi Miao)- ile Yao diline ayrılır. Miao-Yao dilini konuşanlar çevresi başka dil ailelerine bağlı dilleri konuşanlarla sarılmış onlarca küçük yerleşme bölgesinde yaşarlar GİZLİ  Güney Çin’den Tayland’a kadar .  . HALKALI  KÜRTAJ   milyon kilometre kareden fazla URLA KÜRTAJ alana yayılmışlardır. Miao  konuşan .  . HALKALI  KÜRTAJ  00.000’den fazla Vietnam sığınmacısı bu dil ailesini Amerika URLA KÜRTAJleşik Devletlerine taşımıştır GİZLİ  Amerika’da bu diller daha PEK öteki adıyla GİZLİ  Hmong olarak bilinir.

 

Parçalı dağılmış URLA KÜRTAJ başka dil öbeği de Avustro-Asya ailesidir GİZLİ  bu ailede en PEK konuşulan diller Vietnamca ile Kamboçyacadır. Avustro-Asya dillerini konuşan 60 milyon  kişi doğuda Vietnam’dan GİZLİ  güneyde Malaya Yarımadası’na GİZLİ  batıda Hindistan’a kadar dağılmıştır. Çin’deki dördüncü ve sonuncu dil ailesi (Tay ve Lao dilleri de içinde olmak üzere) Tay-Kaday ailesidir GİZLİ  bu dilleri konuşan 50 milyon kişi Güney Çin’den güneye GİZLİ  Tayland’ın yarımada bölümüne ve batıya GİZLİ  Myanmar’a kadar yayılmıştır (bkz. Şekil .  . HALKALI  KÜRTAJ  6..  . HALKALI  KÜRTAJ  ).

 

GÜVEN kuşkusuz Miao-Yao dillerini konuşanların dağılımı GİZLİ  eski zamanlarda helikopterler onları alıp Asya doğa sahnesinin orasına burasına havadan bıraktığı için böyle parçalı olmadı. İnsan onların URLA KÜRTAJ zamanlar neredeyse kesintisiz URLA KÜRTAJ dağılımı olduğunu GİZLİ  başka dil ailelerine bağlı dilleri konuşanlar  yayıldığı ya da Miao-Yao konuşanlara dillerini bıraktırdıkları için böyle parçalı hale geldiğini kestirebilir. Aslında bu dilsel parçalanma süreci büyük oranda son  HALKALI  500 yıl içinde yaşandı

 

ve tarihsel olarak PEK iyi belgelenmiş durumda. Bugünkü Tay GİZLİ  Lao ve URLA KÜRTAJmanya dilini konuşanların hepsi tarihsel  zamanlarda Güney Çin’den ve yakın çevresinden güneye GİZLİ  bugün yaşadıkları yerlere akın ettiler GİZLİ  daha önceki göçlerle gelmiş UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERların yerleşik torunlarını akınlara boğdular. Çin dillerini konuşanlar GİZLİ  ilkel ve aşağı olarak küçümsedikleri  başka kavimlere ait grupların yerini doldurmak ya da onlara dillerini değiştirtmek konusunda özellikle gayretliydiler.  Çin’in Zhou Hanedanlığı’nın MÖ .  . HALKALI  KÜRTAJ  .  . HALKALI  KÜRTAJ  00 ile  HALKALI   HALKALI  .  . HALKALI  KÜRTAJ   arasındaki  yazılı tarihi Çin’in Çince konuşmayan nüfusunun büyük bölümünün Çince konuşan devletler tarafından nasıl tutsak alındığını ve emildiğini anlatır.

 

 

 

 

RUSYA

 

Şekil .  . HALKALI  KÜRTAJ  6. HALKALI  . Doğu ve Güneydoğu Asya’da bugünkü siyasal sınırlar GİZLİ  dil ailelerinin Şekil .  . HALKALI  KÜRTAJ  6..  . HALKALI  KÜRTAJ  ‘de görülen dağılımını yorumlamakta kullanılabilir.

 

 

Doğu Asya’nın üç-beş bin yıl önceki dil haritasını GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI den oluşturmaya çalışmak amacıyla URLA KÜRTAJkaç türlü akıl yürütebiliriz. URLA KÜRTAJincisi GİZLİ  son binyılda tarihsel olarak bilinen dilsel  yayılmaları tersine çevirebiliriz. İkincisi GİZLİ  şöyle URLA KÜRTAJ akıl yürütürüz: Tek URLA KÜRTAJ dilin konuşulduğu bugünkü bölgeler ya da geniş GİZLİ  kesintisiz URLA KÜRTAJ bölgede egemen UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER ilişkili dil öbeği GİZLİ  o öbeğin yakın geçmişte coğrafi olarak yayıldığını GİZLİ  bu yüzden  de DEĞİŞİKlaşıp pek PEK dile bölünmesi için yeterince zamanın geçmediğini gösterir. Son olarak bunun tersi URLA KÜRTAJ mantık da yürütebiliriz: Belli URLA KÜRTAJ dil ailesi içinde PEK çeşitli dillerin konuşulduğu bugünkü bölgeler o dil ailesinin ilk dağılma merkezine daha yakın yerlerde bulunurlar.

 

Dil saatini tersine çalıştırmak için bu üç mantık yürütme yöntemini kullanırsak şu sonuçlara varabiliriz: Başlangıçta Kuzey Çin’de Çince ile başka Çin-Tibet dilleri konuşan insanlar yaşıyordu; Güney Çin’in çeşitli bölgelerinde Miao- Yao GİZLİ  Avustro-Asya GİZLİ  Tay-Kaday dillerini konuşan insanlar vardı; Çin-Tibet dillerini konuşanlar Güney Çin’de öteki ailelere ait dilleri konuşanların çoğunun yerlerini aldılar. Daha da büyük URLA KÜRTAJ dil dalgası tropik Güneydoğu Asya’yı yalayıp geçerek Çin’in güneyine -Tayland GİZLİ  Myanmar GİZLİ  Laos GİZLİ  Kamboçya GİZLİ  Vietnam GİZLİ  Malezya Yarımadası’na- yayılmış olsa gerekir. Oralarda başlangıçta hangi dil konuşuluyorduysa konuşulsun GİZLİ  bunlar artık herhalde tamamıyla yok oldular GİZLİ  çünkü bütün bu ülkelerin bugün konuştuğu diller en başta

 

Güney Çin’den ya da URLA KÜRTAJkaç durumda Endonezya’dan yakın geçmişte gelmiş görünüyorlar. Miao-Yao dilleri günümüze kadar yaşamayı güç bela başarabildiğine göre GİZLİ  Güney Çin’de URLA KÜRTAJ zamanlar Miao-Yao GİZLİ  Avustro-Asya GİZLİ  Tay-Kaday’ın yanı sıra başka dil ailelerinin de barındığını ama bu öteki ailelerden günümüze kadar ulaşan dillerin olmadığını  kestirebiliriz. Daha sonra göreceğimiz gibi GİZLİ  (Filipin ve Polinezya dillerinin de ait olduğu) Avustronezya dil ailesi Çin anakarasında tamamıyla yok olmuş GİZLİ  Büyük Okyanus adalarına yayıldığı ve oralarda günümüze kadar yaşadığı için bildiğimiz öteki ailelerden URLA KÜRTAJi olabilir.

 

Doğu Asya’da dillerin URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJinin yerini alışı bize GİZLİ  daha önce bin ya da binden fazla yerli Amerikan dilini barındıran GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  Dünyaya Avrupa dillerinin GİZLİ  özellikle İngilizce ve İspanyolcanın yayılışını hatırlatıyor. İngilizcenin Amerika URLA KÜRTAJleşik Devletlerindeki yerli dillerinin yerini salt yerlilere daha müzikal geldiği için almadığını yakın tarihimizden biliyoruz. Tam tersine İngilizce konuşan göçmenlerin savaşlarla GİZLİ  katliamlarla GİZLİ  getirdikleri hastalıklarla yerlilerin çoğunu öldürmeleri GİZLİ  sağ kalan yerlilerin de İngilizceyi GİZLİ  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  çoğunluğun dilini GİZLİ  konuşmaya zorlanmasıyla oldu bu iş. Dil değiştirmenin en yakın nedenleri GİZLİ  istilacı Avrupalıların Amerikan yerlilerine karşı sahip oldukları teknoloji ve siyasal düzen üstünlüğüydü GİZLİ  ki bu da yiyecek üretimine erken başlamalarından kaynaklanıyordu. Avustralya yerlilerinin dilinin yerini İngilizcenin alması GİZLİ  Afrika’nın ekvator altı bölgesindeki Pigme ve Koisan kaynak dillerinin yerini Bantu dillerinin alması da temelde aynı süreçle açıklanabilir.

 

Dolayısıyla GİZLİ  Doğu Asya’daki dil karışıklıklarıyla ilgili olarak akla şu soru geliyor: Çin-Tibet dillerini konuşanların Kuzey Çin’den Güney Çin’e kadar GİZLİ  Avustro-Asya dilleriyle öteki Güney Asya kaynak dil ailelerine ait dilleri konuşanların tropik Güneydoğu Asya’ya kadar güneye doğru yayılmalarını UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERaklı kılan neydi? Bazı Asyalıların öteki Asyalılar karşısında sahip oldukları teknolojik GİZLİ  siyasal GİZLİ  tarımsal üstünlüklerin kanıtları için arkeolojiye dönmemiz gerekiyor.

 

Dünyanın bütün başka yerlerinde olduğu gibi GİZLİ  Doğu Asya’da da insanlık tarihinin arkeolojik kayıtları çoğunlukla cilalı olmayan taştan aletler kullanan GİZLİ  çanak çömlekleri olmayan avcı/yiyecek toplayıcıların döküntülerini gözler Önüne serer. Doğu Asya’da DEĞİŞİK URLA KÜRTAJ şeyin ilk kanıtı Çin’de bulunmuştur GİZLİ  tarım bitkisi artıkları GİZLİ  evcil hayvan kemikleri GİZLİ  çanak çömlek GİZLİ  cilalı (Neolitik) taş aletler MÖ yaklaşık  7500’de görülmektedir. Bu tarih Cilalı Taş ASIR GİZLİ  ı’nın ve Bereketli Hilal de yiyecek üretiminin başlangıcından sonraki bin yıl içindeki URLA KÜRTAJ tarihtir. Ama Çin’in URLA KÜRTAJ önceki bin yılı arkeolojik olarak  pek bilinmediği için GİZLİ  Çin’deki yiyecek üretiminin Bereketli Hilal’dekiyle aynı zamanda mı GİZLİ  URLA KÜRTAJaz daha erken mi yoksa URLA KÜRTAJaz daha geç mi başladığına insan şimdi karar veremez. En azından Çin’in dünyada bitkilerin ve hayvanların ilk evcilleştirme merkezlerinden URLA KÜRTAJi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Aslında Çin’de bağımsız olarak yiyecek üretiminin başladığı iki ya da daha fazla merkez olabilir. Çin’in soğuk ve kurak kuzeyiyle GİZLİ  ılık ve nemli güneyi arasındaki çevresel farklardan daha önce söz etmiştim. Belli URLA KÜRTAJ enlem kuşağı üzerinde kıyıdaki ovalık bölgelerle içerdeki dağlık bölgeler arasında da çevresel farklar vardır. Bu DEĞİŞİK çevrelerde DEĞİŞİK yerel yaban

 

bitkiler bulunuyordu GİZLİ  böylece Çin’in çeşitli bölgelerinde ilk çiftçilerin bulabileceği bitkiler de DEĞİŞİK olacaktı. Aslında Kuzey Çin’de ne olduğu saptanmış en eski iki tarım bitkisi akdarının kuraklığa dayanıklı iki türüydü GİZLİ  Güney Çin’deyse pirinçti; buradan çıkardığımıza göre güneyde ve kuzeyde bitkilerin evcilleştirildiği iki merkez olabilir.

 

Çin’de tarım bitkilerinin ilk kanıtlarının bulunduğu yerlerde evcil domuz GİZLİ  köpek ve tavuk kemikleri de bulunmuştur. Bu evcil hayvanlar ve bitkiler giderek Çin’deki daha başka pek PEK evcillerle URLA KÜRTAJleşmiştir. Hayvanlar arasında manda (sabana koşulduğu için) PEK önemliydi GİZLİ  daha sonra ipekböceği GİZLİ  ördek GİZLİ  kaz ve başkaları geliyordu. Tanıdığımız Çin kökenli daha sonraki tarım bitkileri arasında soya fasulyesi GİZLİ  kendir GİZLİ  turunçgil meyveleri GİZLİ  çay GİZLİ  kayısı GİZLİ  şeftali GİZLİ  armut vardır. Bunlara ek olarak GİZLİ  nasıl Avrasya’nın doğu-batı ekseni Çin’in bu hayvanlarının ve bitkilerinin eski zamanlarda batıya yayılmasına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak verdiyse GİZLİ  Batı Asya’daki evcillerin de doğuya GİZLİ  Çin’e yayılmasına ve orada önemli hale gelmesine izin vermiştir. Eski Çin’in ekonomisine batının özellikle önemli katkısı buğday ile arpa GİZLİ  inek ile at GİZLİ  (URLA KÜRTAJaz daha az önemli olmak üzere) koyun ve keçi olmuştur.

 

Dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi Çin’de de yiyecek üretimi giderek “uygarlığın” XI.-XIV. Bölümlerde tartışılmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER öteki belirtkelerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Çinlilerin o eşsiz bronz sanatı geleneğinin kökleri MÖ üçüncü binyıla dayanır GİZLİ  bunun sonunda Çin MÖ yaklaşık 500 yılında dünyada dökme demir üretimini PEK erken URLA KÜRTAJ tarihte geliştirmiştir. Bunu izleyen .  . HALKALI  KÜRTAJ  500 yıl Çin’de GİZLİ  XIII. Bölüm’de sözü edildiği gibi GİZLİ  teknolojik icatların patladığı yıllar oldu; bu

 

icatların arasında kâğıt GİZLİ  pusula GİZLİ  tekerlekli el arabası GİZLİ  barut da vardı. Duvarla çevrili kentler MÖ üçüncü binyılda ortaya  çıktı GİZLİ  mezarlıklardaki basit süssüz mezarlarla PEK süslü mezarlar GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN HALKALI  ortaya çıkan sınıf DEĞİŞİKlıklarına işaret ediyor. Hükümdarlarının halkın büyük emek gücünü harekete geçirebildiği PEK katmanlı toplumların varlığını kanıtlayan URLA KÜRTAJ başka şey de kentlerin çevresindeki kocaman koruma duvarları GİZLİ  büyük saraylar GİZLİ  son olarak da Kuzey Çin ile Güney Çin’i URLA KÜRTAJURLA KÜRTAJine bağlayan (dünyanın en uzun GİZLİ  .  . HALKALI  KÜRTAJ  600 kilometre uzunluğundaki) Büyük Kanal’dır. Yazı MÖ ikinci binyıldan beri vardı ama belki de daha önce ortaya çıkmıştı. O zamanlar Çin’de boy gösteren kentler ve devletlerle ilgili arkeolojik bilgilerimize ek olarak Çin’in MÖ yaklaşık  HALKALI  000 yılında  ortaya çıkmış GİZLİ  ta Zia Hanedanlığı’na dayanan i

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...