Op.Dr. Sezgin Dursun

ZEYNEP KAMİL KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

16
ZEYNEP KAMİL KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

ZEYNEP KAMİL KÜRTAJ / ACISIZ-GÜVENLİ

TEL: O541 998 34 34

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerle eğer çocuk doğurmak-gebelik için uygun zamanda olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle modern aile planlaması yöntemlerinden birini kullanın. Kondom, doğum kontrol hapı, spiral takılması başlıca yöntemlerdir. İstenen çocuk sayısına ulaştığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun onayıyla tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Takvim yöntemi , geri çekme veya ilişki sonrası vajinal yıkamanın kesinlikle güvenilir yöntemler olmadığını bilmelisiniz

Her şeye rağmen gebelik oluştuysa bunu gerçekten istemediğinizden emin olmalısınız. Kürtaj sonrası pişmanlık yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin. KÜRTAJ KARARINIZI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRİN.

Kesinlikle kürtaj olmaya karar verdiyseniz bunu Kadın Doğum hekiminin kontrolünde  steril koşulları sağlayan bir klinikte olun. Her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da uygun olmayan koşullarda yapılan bir kürtaj bütün ömrünüz boyunca size sorun oluşturabilir

Kliniğimizde hasta mahremiyetine katı kurallarla özen gösterilir. Hasta bilgileri hiçbir şekilde üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

İŞLEM HAKKINDA:

 • İŞLEM BİLGİLERİ KESİNLİKLE GİZLİ KALIR. KESİNLİKLE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURUMLARLA PAYLAŞILMAZ.
 • DİPOSİBLE  MALZEME (KANÜL) KULLANILIR. BASKA HASTALARDA KULLANILAN KANÜLLER İLE KÜRTAJ YAPILMAZ.
 • SADECE VAKUM YÖNTEMİ İLE KÜRETAJ YAPILIR. METAL BİR CİHAZ VEYA ALET KULLANMIYORUZ.
 • KÜRTAJ  İŞLEMİ SON DERECE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILIR. DAHA SONRA GEBE KALMAK İSTEDİĞİNİZDE SORUN YAŞAMZSINIZ.
 • KÜRTAJ İŞLEMİ HASTANE ORTAMINDA TAMAMEN STERİL ŞARTLARDA YAPILIR.

 

 

KÜRTAJ UYGUNSUZ KOŞULLARDA YAPILIRSA NELER OLABİLİR?

 

RAHİM DELİNMESİ

CİDDİ YUMURTALIK YADA KARIN İÇİ ENFEKSİYON

ÖMÜR BOYU SÜRECEK RAHİM YAPIŞIKLIĞI

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ADET GÖRMEME PROBLEMİ (ASCHERMAN SENDROMU)

RAHİM AĞZI YIRTIKLARI

KALICI KISIRLIK

 

Bu problemlerin olmaması için sadece işlem konusunda yetenek- tecrübe olması yetmez. Ultrasonografi ile doğru rahim açısı tespiti, işlem sonrası ultrason ile doğru rahim iç kısmı ölçümü, doğru kürtaj zamanlama kararı vermek de gereklidir. Ayrıca kürtaj sonrası doğru ilaç seçimi de çok önemlidir.

Kliniğimizde il dışından gelen hastalarımıza öncelik tanınmaktadır. Sorularınız ve sıra önceliği için telefondan bilgi alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle cevap verilemediği durumlarda kısa mesaj veya whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz veya iletişim kısmından mail atabilirsiniz.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin. TEL: O541 998 34 34

 

 

Detaylı teknik konulara girmeden akla gelecek ilk soruları hızlıca cevaplayalım.

 

Vakumlu kürtaj

Bir çok klinik kürtaj işlemi içi vakum aspirasyon yöntemini kullanmaktadır. Vakumlu küretaj rahmin her ay çoğalıp adet kanamasıyla atılan kısmına yani endometriuma zarar vermez. Böylece rahimde yapışıklık, tekrar gebe kalmakta zorluk, rahim delinmesi, aşırı kanama , şiddetli ağrı gibi durumlar olmaz

Kanül adı verilen ve uç bölümü son derece ince olan plastik aletler kullanılır. Yumuşak plastik kanüller rahim dokusuna zarar vermez. Merkezimizde rutin uygulamada sadece vakumlu küretaj yöntemiyle işlem yapmaktayız.

 Bu işlemin riskleri nelerdir?

Bütün tıbbi işlemlerde bazı riskler mevcuttur. İşleminiz iyi bir klinikte yapıldığında riskiniz sıfıra yakındır. İyi bir klinikten kastımız öncelikle iyi bir ultrasonla gebelik haftasının ve rahim yönünün belirlenmesi, kaliteli vakum sistemleri kullanılması, genel hijyendir.

  Klinikte ne kadar süre kalmam gerekir?

Daha önce doğum yapmamış kişilerde rahim ağzı (serviks) sert olur. Zorlayıcı bir işlem olmaması için ilaç verilip biraz beklemek uygun olur. İşleminiz acil durumlarda birkaç dakikada yapılabilir. Rahim ağzı yapısı ve gebelik haftasına göre ilaç alıp yaklaşık bir saat beklemeniz de önerilebilir. İşlemin hazırlık kısımları hariç net süresi çoğu zaman 2-3 dakikadır.

İşime kaç günde dönebilirim?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Kürtajdan 10 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Aşırı ağrım olur mu?

İyi bir anesteziyle hemen hemen hiç ağrınız olmaz. Nadiren az miktarda ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

Kanama çoğunlukla 1-7 gün sürer. Eğer daha uzun sürerse doktorunuzla görüşüp ultrason kontrolüne gelmeniz gerekir. Vakum yöntemi en iyi yöntem olmakla beraber vakum yöntemiyle yapılan kürtaj sonrasında kanamalar daha uzun sürebilir. Eski yöntemle yani küretle temizleme yöntemiyle kanama ve parça kalması ihtimali daha azdır. Çünkü bu yöntemle rahim içi keskin uçlu metal kaşıklarla iyice temizlenir. Bu detaylı temizleme kanamanın daha az olmasını sağlar ancak ciddi riskler barındırır. Rahim zarar görebilir. Vakum yöntemiyle kanamlar biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle en güvenilir yöntemdir.

Kürtaj olduğum daha sonra anlaşılır mı?

Hayır sağlıklı bir işlem sonrasında ultrason veya başka yöntemlerle kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası hangi ilaçları kullanmak gerekir?

Doktorunuzun size verdiği ilaçlar temel olarak  iki gruptan oluşur

1-Ağrı kesici

2-Antibiyotik (olası bir enfeksiyona karşı)

Bazen bu iki grup iacın yanına ek ilaçlar yazılabilir. Örneğin muayene sırasında belirgin vajinal akıntı izlendiyse fitil tarzında ilaçlar yazılabilir. Eğer fitil yazıldıysa kanamanız tam olarak geçince kullanmaya başlayın. Ağrınız yoksa ve doktorunuz başka bir şey söylemediyse ağrı kesici ilaç kullanmayabilirsiniz.

Daha sonraki gebeliğimi etkiler mi, sorun yaşar mıyım?

Hayır kürtaj uygun şartlarda yapıldıysa sonraki gebeliklerinizi etkilemez. Gebe kalmanıza engel olmaz. Oluşan gebelikte problem yaşamanıza neden olmaz.

Kürtaj olduğum bilgisi başkalarıyla paylaşılır mı?

Kliniklerin kendi uygulamaları vardır. Bizim kliniğimizde bilgiler kesinlikle başka kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Kliniğe gelirken neler yapmam gerekir?

Öncelikle kürtaj kararınızı iyice düşünün. Gerekirse bir yakınızla görüşün veya profesyonel destek alın, işlemi aceleye getirmeyin. Yasal işlem yapılma süresinin ülkemizde 10 hafta (ilişki tarihinden sayınca yaklaşık  (56 gün) olduğunu biliniz. Bu süreyi geçerse kürtaj olamazsınız. İşleminiz sabah saatlerinde yapılacaksa aç olarak gelin, öğleden sonra yapılacaksa kahvaltı edin ancak ardından bir şey yemeyin. Tıbbi geçmişinizle ilgili sorulan soruların cevaplarını doktorunuza eksiksiz aktarın.

Kürtaj fiyatları neye göre belirlenir?

Çoğu klinik gebelik haftasına , daha önce doğum veya sezaryen olup olmamasına ve ek tıbbi duruma göre fiyat belirler. Daha önce doğum yapanlarda işlem nisbeten kolay olmaktadır. Güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.

Kürtaj en eken hangi haftada yapılır?

Gebeliğin kan veya idrar testleriyle tespitinden sonra ultrason kontrolü gerekir. Gebelik ultrasonda teyit edildiğinde işlem yapılabilir. Hastanın kilosu ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak 4-6 haftalarda karından yapılan ultrasonla tespit edilebilir. Vajinal ultrasonla çoğunlukla 4 hafta civarında tespit yapılır. Gebelikten şüphelendiğinizde eğer kesin olarak istemediğinize karar verdiyseniz testlerle teyit edin. Erken dönemde en iyi gebelik belirleme yöntemi kan testidir. Gebelik sadece kan testiyle tespit edildiyse yani henüz ultrasonda görülmediyse kürtaj işlemi yapılmaz.

 Kürtaj en geç hangi haftada yapılır?

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu süre adet tarihinden sayınca 10 hafta olmakla birlikte ilişki tarihinden sayınca 8 haftaya    (56 gün ) denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra işlemin doğru yapıldığı test edilecek mi?

Evet. Kürtaj işleminden sonra ultrasonla tekrar rahim içine bakılır. İşlem doğru yapılmış mı, içerde parça var mı, kanama odağı var mı diye kontrol edilir.

 İstanbul Kürtaj fiyatları 2022

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı işlemde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olup olmaması, işlem yapılacak kliniğin hijyeni, hekimin deneyimi, gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj anestezili (uyutularak) yapıldıysa işlem sonrası uyku hali,unutkanlık, dikkat dağınıklığı olabilir. Kürtaj işlemine ciddi psikolojik baskı-kararsızlıkla giren kişilerde işlem sonrası çok nadiren de olsa pişmanlık, ağlama krizleri olabilir. Bu stresli durumdan kurtulmanın verdiği aşırı sevinç de ağlama krizlerine yol açabilir.

Anestezi ile kürtaj olanların ilk bir saat araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaması gerekir.

Muayenehanede kürtaj yapılır mı?

Muayenehane ölçeğindeki yerlerde kürtaj yapılması durumu ülkeden ülkeye değişmektedir. Aslında kürtaj yapılıp yapılmaması ya da hangi haftaya kadar yapılabileceği ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterir. Muayenehane ölçeğinde bir klinikte işlem yapılması başka herhangi bir sağlık sorunu olmayan birinde tıbbi prosedür olarak son derece güvenlidir.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Kürtaj işlemi araba kullanmaya benzer. Çok aşırı zor değildir ancak basit dikkatsizlikler düzeltilemez ciddi sorunlara yol açabilir.

Trafik kuralları gibi basit ama hayat kurtarıcı kurallardan bazıları şunlardır:

 • Kürtajın yapıldığı klinikte hijyen kurallarına, steriliteye kesinlikle dikkat edilmelidir.
 • Kürtaj işlemini yapan hekim kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olmalıdır. Sadece işlem konusunda değil ultrason konusunda da tecrübeli olmalıdır. Çünkü işlem öncesi rahim açısının doğru tespit edilmesi, işlem sonrası parça kalıp kalmadığının net anlaşılması ancak ultrasonla mümkün olabilmektedir.
 • Kürtaj işleminde hekime yardımcı olan sağlık personelinin bu konuda tam eğitimli olması gerekir.
 • Mümkünse sadece vakum yöntemi kullanılmalı. Vakum yöntemi kullanmayan bir klinikte bu işlem yapılmamalıdır.
 • Eğer gerekli ise kürtaj öncesinde rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verip bir-iki saat kadar beklemek gerekir. Biraz sabırlı davranmak çok büyük sorunları önleyebilir.
 • İşlem sonrası verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotiği düzensiz kullanmak ya da hiç kullanmamak Çok ciddi sorunlara yol açabilir.
 • İşlem sonrası size verilen kontrol tarihinde doktorunuzla iletişime geçin.

 

Eğer bütün kurallara uyulursa kürtaj sonrasında kısırlık veya başka bir sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur.

 

Eş onayı olmadan kürtaj yapılır mı?

Kadın doğum klinikleri kürtaj işlemi için eş onayı olmasını tercih eder. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

18 yaşından küçükler kürtaj olabilir mi?

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kürtaj olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ebeveyin onayıyla veya yasal belgeler ile 18 yaşından önce kürtaj yapılabilir. Konunun hassas olduğu ve herhangi bir yaşta bu işlemin yapılamayacağı bilinmelidir. 16 yaşından küçük çocuklar işlemi ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Detaylar ve istenebilecek belgeler için lütfen arayınız.

Adet tarihi geçmeden kürtaj olur mu?

Kürtaj işlemi için adet tarihinizin tek başına herhangi bir önemi yoktur. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yaptırın. En garantili test kanda yapılan test ( BHCG) dir.  İdrar testlerinin güvenilirliği daha azdır. İdrar testinde gebelik var görünüyorsa hemen hemen kesinlikle gebelik vardır. İdrar testinde sonuç negatifse yani tek çizgiyse gebeliğin olmadığını söyleyebiliriz ancak bu çok güvenilir bir sonuç değildir. Hala şüpheniz varsa ya birer hafta arayla adet görünceye kadar gebelik testi yaptırın ya da kanda gebelik testi yaptırın.

Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Hayır. Dış gebelikte kürtaj yapılamaz (tanı için olan özel durumlar hariç).

Ultrasonda gebelik görülmeden kürtaj yapılır mı?

Hayır. Ultrasonda gebeliğin rahim içinde olduğu net olarak görülmeden tanısal amaçlı özel durumlar hariç kürtaj işlemi yapılamaz.

Kan testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Kan testi yani bhcg testinde gebelik çıktıysa öncelikle değerin kaç olduğuna bakılır. 1500 üzeri değerlerde vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülür. Eğer  bhcg 1500, duruma göre bazen 2000 olduğu halde hala vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik açısından yakın takip gerekir.

Evde yapılan idrar testinde gebelik çıktıysa ne zaman kürtaj olabilirim?

Evde yapılan gebelik testi gebelik haftası için bize yardımcı olmamaktadır. Yapılacak en doğru şey eğer gebelik kesinlikle istenmiyorsa doktorunuza başvurmaktır. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı?

Yasal olarak uygun durumlarda yapılabilir. Devlet hastanesinde de özel kliniklerde olduğu gibi aynı işlem aynı prosedürler çerçevesinde yapılabilir. Devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle tıbbi zaruriyeti olmayan isteğe bağlı küretajlar yapılamayabilir.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda kürtaj işlemi yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirilemeyebilir. Ayrıca yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair belgesinin de olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıp merkezlerinde kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir. Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

Özel hastanede kürtaj yapılır mı?

Evet. Uygun şartları sağlayan hastane ve tıp merkezlerinde kürtaj yapılabilir . Bu konuda çekinmeden kliniğimizi arayabilirsiniz.

 Gizli kürtaj yaptırmak istiyorum, bu mümkün mü?

Hasta hakları ve kişisel bilgileri koruma kanunu çerçevesinde bütün bilgilerinizin mahremiyeti sağlanmalıdır. Kliniğimizde bu konu hassas olarak değerlendirilir. Hiçbir bilginiz başka kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılır mı?

Evet  yapılabilir. Çok zor bir işlem tekniği ve özel cihazlarla kızlık zarına kesinlikle zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için genel anestezi mi lokal anestezi mi daha iyidir?

Lokal anesteziyle tamamen ağrısız olarak kürtaj yapılabilir. Yine de pek çok kişi kürtaj işlemi için genel anesteziyi tercih eder. Eğer kürtaj olacak kişi daha önce normal doğum yapmışsa lokal anestezi tercih etmek daha uygun olabilir. Kürtaj olacak kişi çoğunlukla işlemle ilgili hiçbir şey hatırlamak istemez. Bu durumda genel anestezi tercih etmek daha iyi bir seçenektir. Genel anestezi mi lokal anestezi mi sorusunun cevabı tıbbi durumla ilgili olduğu kadar hastanın ağrı eşiği ve endişe düzeyiyle de ilgilidir.

 

Genel anestezi ile kürtaj işlemi

Diğer büyük ameliyatlardaki gibi entübasyon gerektiren gerçek bir anesteziye gerek yoktur. Toplam 3-4 dakika süren kısa bir özel anestezi türüyle yapılır. Son derece güvenlidir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, kürtaj olan kişi işlem yapıldığının farkında olmaz. Kürtajdan sonra kişinin kendine gelme süresi çok kısadır. Anestezik madde damar yolundan verilir. Kürtaj olacak kişi başka birinden destek almadan kendi kendine kliniğe gelip genel anesteziyle kürtaj olabilir. Gerekli destek tecrübeli elemanlarımızla sağlanır.  Hasta kendine geldikten sonra kendi başına klinikten ayrılabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işlemi

Bu işlemde asıl rahatsızlık normal jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılma kısmında olmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde rahim ağzı (servix ) daha geniş olduğundan lokal anesteziyle kürtaj daha kolay olmaktadır. Lokal anestezi uygun madde, uygun dozajda  tecrübeli doktorın elinde genel anestezi kadar etkin bir yöntemdir.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI


OP DR SEZGİN DURSUN

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

içi hareketler için de geçerlidir. Çeşitli yasaları içeren geniş kapsamlı ilkelerimiz var. Bu

 

egemenlik kurmasına yardımcı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER (tüfekler, atlar ve hastalıklar gibi) doğrudan nedenlerde son UYGUN FİYATLI KÜRTAJlan neden/sonuç zincirini gösteren şema. Örneğin, insanlarda görülen DEĞİŞİK salgın hastalıklar, evcilleştirmeye elverişli yaban hayvanların ve bitkilerin PEK olduğu bölgelerde baş gösterdi, UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  nedeni çiftlik hayvanlarının ve ürünlerinin varlığının nüfus kalabalıklığına kaynaklık etmesi, salgın hastalıkların da kalabalık nüfuslu toplumlarda varlıklarını sürdürmeleriydi; ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  başka nedeniyse  hastalıkların  evcilleştirilen hayvanlardaki mikroplardan türemiş olmasıydı.

 

Evcil hayvanlara sahip insan topluluklarında çiftlik hayvanları daha fazla insanın karnının doymasına dört yoldan katkıda UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunuyordu: et, süt, gübre sağlayarak ve saban çekerek. En başta ve en dolaysız olarak evcil hayvanlar toplumların  başlıca hayvansal protein kaynağı durumuna gelmiş ve yaban av hayvanlarının yerini almıştı. UYGUN FİYATLI KÜRTAJgün, örneğin, Amerikalılar hayvansal proteini daha PEK inek, domuz, koyun, keçi, tavuk gibi hayvanlardan sağlarlar, geyik eti gibi av hayvanı eti pek ender ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  çeşni olmaktan öteye gitmez. Ayrıca evcilleştirilmiş memeli hayvanların büyük UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlarından süt ve süt ürünleri, yani tereyağı, peynir, yoğurt elde ediliyordu. Sütlerinden yararlanılan hayvanlar arasında inek, koyun, keçi, at, rengeyiği, manda, yak, tek hörgüçlü ve çift hörgüçlü deve vardı. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ memelilerin yaşadıkları süre içinde sağladıkları kalori miktarı, kesilip et olarak tüketildikleri zamana göre birkaç kat fazlaydı.

 

Evcilleştirilmiş büyük memeli hayvanların da evcil bitkiler üzerinde ürün artırıcı etkisi iki şekilde oluyordu. İlkin, günümüzde her bahçıvanın ya da çiftçinin kendi deneyimine

 

dayanarak bildiği gibi, hayvan dışkısının gübre olarak kullanılmasıyla bitkilerin verimi önemli ölçüde artırılabilir. ASIR, ımızda artık kimya fabrikalarında üretilen sentetik gübrelere sahip olmamıza karşın UYGUN FİYATLI KÜRTAJgün pek PEK  toplumda hâlâ hayvan dışkısı başlıca gübre kaynağıdır -özellikle inek, ama aynı zamanda yak ve koyun gübresi. Hayvan gübresi ayrıca geleneksel toplumlarda yakacak olarak da değerlidir.

 

UYGUN FİYATLI KÜRTAJndan başka, memeli büyük hayvanlar saban çekerek ve böylece daha önce ekime elverişli olmayan toprakları insanların işlemesini kolaylaştırarak, evcilleştirilmiş bitkilerin daha fazla ürün vermesinde etkili oldular. Saban sürmekte kullanılan hayvanların arasında inekler, atlar, mandalar, Bali sığırı, yak melezleri vardı. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ hayvanların değerini gösteren ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  örnek vereyim:

 

MÖ 5000 yılından az önce ortaya çıkmış lineer bant keramik kültürü adı verilen kültüre sahip Orta Avrupa’da, tarihöncesi dönemin çiftçileri elle kazmak için kullanılan çuUYGUN FİYATLI KÜRTAJklarla işlenebilecek yumuşaklıktaki topraklarla ilgilenebiliyorlardı ancak. Yalnızca bin yıl sonra öküzlerle çekilen sabanların UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunmasıyla UYGUN FİYATLI KÜRTAJ çiftçiler PEK daha sıkı toprakları ve sert kesekleri işlemeye başladılar. Aynı şekilde Kuzey Amerika’da Great Plains düzlüklerindeki yerli çiftçiler ırmak vadilerinde ürün yetiştiriyorlardı, ama ancak .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  9. yüzyılda Avrupalılarla birlikte hayvanların çektiği sabanlar geldikten sonra geniş yaylalardaki sert keseklerde çiftçilik yapmaları mümkün oldu.

 

Bitkilerle hayvanların evcilleştirilmesi, işte böyle, yaban hayvan ve bitkilerle geçinmeye hiç benzemeyen ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  şekilde fazla yiyecek üretimine yol açarak toplulukların nüfus yoğunluğunun  artmasında  doğrudan  doğruya  etkili olmuştur.

 

Daha dolaylı ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  etkisi ise, yiyecek üretiminin gerektirdiği yerleşik hayata geçmenin sonucu olarak ortaya çıkan  şeylerdir. Yaban hayvan ve bitkilerle geçinen toplumlar yiyecek aramak için sık sık yer değiştirirler ama çiftçiler tarlalarının ya da meyve bahçelerinin yakınında olmak zorundadır. ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yerde yerleşik olmak doğum aralıklarının kısalmasını sağlayarak nüfus yoğunluğunun artmasında rol oynar. Yaban hayvan ve bitkilerle geçinen toplumun üyesi ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  anne, ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yerden ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  başka yere göçülürken birkaç eşyasının yanı sıra ancak tek ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  çocuk taşıyabilir. Çocuğu göç sırasında kabileye ayakbağı olmayacak kadar hızlı yürümeye başlamadan ikinci ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  çocuk sahibi olmayı göze alamaz. Uygulamada yaban hayvan ve bitkilerle geçinen göçebe toplumlarda doğumların arası -süt üretimi nedeniyle adetten kesilme, cinsel ilişkiden kaçınma, çocuk öldürme, çocuk düşürme gibi yollarla- dört yılı UYGUN FİYATLI KÜRTAJlur. UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun tam tersine yerleşik insanların göç etmek ve küçük çocukları taşımak gibi sorunları olmadığı için onlar besleyebilecekleri kadar çocuk yapıp bakabilirler. Çiftçi toplumlarda doğumların arası iki yıl kadardır, avcı/yiyecek toplayıcılarınınkinin yarısı kadar. Yiyecek üretenlerdeki yüksek doğum oranı, dönüm başına doyurabildikleri insan sayısının yüksekliğiyle birleştiği zaman onların avcı/yiyecek toplayıcılarına göre daha yüksek nüfus yoğunluğuna ulaşmalarına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak sağlar.

 

Yerleşik hayatın ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  başka sonucu da yiyecek fazlasının depUYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERmasına elverişli olmasıdır, çünkü insan depoladığı yiyeceğin yanında kalıp onu korumayacaksa depolamanın ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  anlamı kalmaz. Bazı avcı/yiyecek toplayıcı göçebeler birkaç günde tüketebileceklerinden daha fazla yiyeceği ara sıra torbalarına atarlar, ama böyle ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bolluğun onlara pek az

 

yararı vardır çünkü yiyeceği koruyamazlar. Ama yiyecek üretmeyen uzmanları ve elbette UYGUN FİYATLI KÜRTAJ uzmanlardan oluşan koca ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kasabayı besleyebilmek için yiyeceklerin depUYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERması PEK önemlidir. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yüzden de ilk kez yerleşik toplumlarda ortaya çıkmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER tam zamanlı uzmanlar UYGUN FİYATLI KÜRTAJ göçebe avcı/yiyecek toplayıcı topluluklarda pek az vardır ya da hiç yoktur.

 

Var UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER uzmanlar da iki türlüdür, biri krallar,  öteki bürokratlar. Avcı/yiyecek toplayıcı toplumlar nispeten eşitlikçi toplumlardır, UYGUN FİYATLI KÜRTAJnlarda tam zamanlı uzmanlar ve babadan oğula geçen şeflik yoktur, grup ya da kabile düzeyinde PEK küçük boyutlu toplumsal örgütlenme vardır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun nedeni gücü kuvveti yerinde UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER bütün avcı/yiyecek toplayıcıların zamanlarının çoğunu yiyecek UYGUN FİYATLI KÜRTAJlmaya harcamalarıdır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun tam tersine, yiyecek ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kez depUYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERmaya başlanınca siyasal ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  seçkinler sınıfı başkalarının ürettiği yiyeceğin denetimini eline geçirebilir, vergi alma hakkını elinde tutabilir, kendi karnını doyurma gereğinden kurtulabilir ve bütün zamanını siyasal etkinliklere harcayabilir. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yüzden de orta boy tarım toplumları şeflikler halinde örgütlenmişlerdir, krallar ise büyük tarım toplumlarında görülür. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ karmaşık siyasal birimler, eşitlikçi avcı güruhlarına göre uzun soluklu ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  fetih savaşını yürütmeye daha hazırlıklıdırlar. Kuzey Amerika’nın kuzeybatı Büyük Okyanus kıyısı gibi, Ekvador kıyısı gibi, özellikle bereketli çevrelerde yaşayan bazı avcı/yiyecek toplayıcılar da yerleşik toplumlar kurdular, yiyecek depoladılar, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   şeflikler oluşturdular ama krallık olma aşamasına gelemediler.

 

Vergi yoluyla oluşturulan yiyecek stoku kralların ve bürokratların    yanı    sıra    tam    zamanlı    başka   uzmanları

 

beslemeye de yarar. Fetih savaşlarıyla  doğrudan  ilişkili olarak, sürekli ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  ordu beslemekte kullanılabilir. GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   Zelanda’nın iyi silahlanmış yerli Maori halkını Britanya İmparatorluğu’nun kesin GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL  lgiye uğratmasında belirleyici  rol oynamış ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  şeydir UYGUN FİYATLI KÜRTAJ. Maoriler ara ara şaşırtıcı zaferler kazandılar ama savaş alanında sürekli ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  orduya bakmaları UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERaksızdı ve sonunda tam zamanlı .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  8.000 Ingiliz askeri karşısında pes ettiler. Yiyecek stokuyla rahip de beslenebilir, rahipler de fetih savaşlarının dince haklı gerekçelerini  UYGUN FİYATLI KÜRTAJlurlar; kılıçları, tüfekleri, başka teknolojileri üreten KADIKÖY KÜRTAJ işçisi gibi zanaatkârlar, doğru hatırlanabilecek bilgilerden PEK daha fazlasını kayda geçirebilecek yazıcılar da beslenebilir.

 

UYGUN FİYATLI KÜRTAJraya kadar yiyecek olarak tarım ürünlerinin ve hayvanlarının doğrudan ve dolaylı değerlerinin altını çizdim. Oysa UYGUN FİYATLI KÜRTAJnların başka yararları da var, örneğin vücudumuzu sıcak tutmamıza yaramak, bize değerli malzemeler sağlamak gibi. Tarım ürünleri ve hayvanlarından elde edilen lifler giyecek, battaniye, balık ağı, urgan yapmakta kullanılır. Bitki evcilleştirme merkezlerinin çoğunda yalnızca yiyecek olarak kullanılan tarım bitkileri yetiştirilmemiş, lifli bitkiler de yetiştirilmiştir -en başta pamuk, (keten bezi yapmakta kullanılan) keten bitkisi, kenevir. Çeşitli evcil hayvanlardan  da lif elde ediliyordu -özellikle koyunlardan, keçilerden, lamalardan, alpakalardan yün, ipekböceğinden ipek. KADIKÖY KÜRTAJ işleme teknolojisi gelişmeden önce Cilalı Taş ASIR, ı’nın insanları için evcil hayvanların kemikleri el ürünü nesneler üretmekte kullanılan önemli ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kaynaktı. İnek postundan deri üretiliyordu. Amerika kıtalarının pek PEK yerinde üretilen ilk bitkilerden biri yemek amacıyla üretilmeyen ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bitkiydi: Sukabağı. Kap olarak kullanılıyordu.

 

Evcilleştirilmiş büyük memeli hayvanlar, .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  9. yüzyılda demiryolları ortaya çıkana kadar karada tek taşıt aracımız olarak insanların hayatında büyük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  devrim yarattılar. Hayvanlar evcilleştirilmeden önce karada yük ya da insan taşınacağı zaman sırtta taşınırdı. Memeli büyük hayvanlarla birlikte UYGUN FİYATLI KÜRTAJ değişti: İnsanlık tarihinde ilk kez PEK miktarda ağır şeyleri ve insanları karada kısa zamanda uzak yerlere taşımak UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERağı doğdu. Sırtına binilen evcil hayvanlar arasında atlar, eşekler, yaklar, rengeyikleri, tek ve çift hörgüçlü develer vardı. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ beş türe ait hayvanlar ve ayrıca lamalar yük taşımakta kullanıldılar, inekler ve atlar arabalara koşulurken rengeyikleri ve köpekler Kuzey Kutup bölgesinde kızakları çekiyordu. Avrasya’nın büyük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bölümünde başlıca uzun mesafe taşıtı attı. Üç evcil deve türü (tek hörgüçlü deve, çift hörgüçlü deve, lama) sırasıyla Kuzey Afrika ile Arabistan’da, Orta Asya’da ve Andlar’da aynı rolü oynadı.

 

Bitkilerle hayvanların evcilleştirilmesinin fetih savaşları üzerindeki en dolaysız etkisi Avrasya atları yoluyla oldu; atlar askerlikte oynadıkları rol bakımından UYGUN FİYATLI KÜRTAJ kıtada eski ASIR, lardaki savaşların jipleri ve Sherman tanklarıydı. III. Bölüm de anlattığım gibi, Cortes ile Pizarro’nun küçük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  maceracı çetesiyle Aztek ve İnka imparatorluklarını yıkabilmelerini sağlamıştı.

 

Hatta UYGUN FİYATLI KÜRTAJndan PEK daha önce (MÖ 4000 yılı dolaylarında), atların sırtına hâlâ eyersiz binildiği ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  tarihte, Hint-Avrupa dilleri konuşan Ukraynalıların batıya doğru yayılmalarının gerisindeki asıl askeri etmen atlar olabilirdi. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ diller daha sonra, Bask dili dışında, bütün eski Batı Avrupa dillerinin yerini aldı. Daha sonra atlar arabalara ve başka taşıtlara

 

koşulunca (MÖ .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  800 dolaylarında keşfedilen) atlı savaş arabaları Yakındoğu’da, Akdeniz bölgesinde ve Çin’de giderek savaşları kökünden değiştirdi. Örneğin, MÖ .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  674’te atlar sayesinde yabancı ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  halk, Hyksoslar, atsız Mısır’ı fethedip  ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  süreliğine kendilerini firavun ilan ettiler.

 

Yine daha sonra, eyer ve üzengi UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunduktan sonra atlar sayesinde Hunlar ve onların arkasından Asya steplerinin  başka halkları dalgalar halinde gelip Roma İmparatorluğu’nu, ondan sonra kurulan devletleri titrettiler, en sonunda da MS

.  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  3. ve .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4. yüzyıllarda Moğollar Asya ile Rusya’nın büyük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bölümünü istila ettiler. Ancak I. Dünya Savaşı’nda kamyonların ve tankların sahneye çıkmasıyla atlar savaş sırasında başlıca hızlı taşıt aracı ve saldırı aracı olma özelliklerini kaybettiler. Tek ve çift hörgüçlü develer de kendi coğrafi bölgelerinde atlarınkine benzer ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  askeri rol oynamışlardı. Bütün UYGUN FİYATLI KÜRTAJ örnekler de gösteriyor ki evcil atları (ya da develeri) UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER halklar ya da UYGUN FİYATLI KÜRTAJnları kullanmayı  iyi bilen halklar ötekilere göre büyük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  askeri üstünlük sağladılar.

 

Fetih savaşlarında aynı derecede önemli UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  başka şey de evcil hayvanlara sahip insan topluluklarında ortaya çıkan hastalık mikroplarıydı. Çiçek, kızamık, grip gibi UYGUN FİYATLI KÜRTAJlaşıcı hastalıklara yol açan ve yalnızca insanlarda  görülen mikroplar, hayvanlara hastalık UYGUN FİYATLI KÜRTAJlaştıran (XI. Bölüm) benzer mikropların mutasyon geçirmesi sonucu ortaya çıkmıştı. Hayvanları evcilleştiren insanlar GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   evrimleşen mikropların ilk kurbanlarıydı ama UYGUN FİYATLI KÜRTAJ insanlar o zaman GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   hastalıklara karşı önemli ölçüde bağışıklık kazandılar. Daha önce UYGUN FİYATLI KÜRTAJ mikropları hiç almamış insanlarla böyle kısmen

 

bağışıklık kazanmış insanlar karşılaştıklarında başlayan salgın hastalıklar daha önce hiç UYGUN FİYATLI KÜRTAJ mikropları almamış insanların % 99’a varan oranlarda ölümüyle sonuçlanıyordu. Böylece evcil hayvanlardan alınan mikroplar Amerikan yerlilerini, Avustralyalıları, Güney Afrikalıları, Büyük Okyanus adalarının halklarını Avrupalıların egemenlikleri altına almalarında belirleyici rol oynamıştır.

 

Kısacası bitki ve hayvanların evcilleştirilmesi daha PEK yiyecek, UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun sonucunda da daha yoğun nüfus anlamına geliyordu. Yiyecek fazlalığı ve (bazı bölgelerde) UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yiyecek fazlasını hayvanların çektiği taşıtlarla nakletme UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERağı yerleşik hayata geçilmesinin ve siyasal olarak merkezileşmiş, toplumsal olarak katmanlılaşmış, ekonomik olarak karmaşık, teknolojik olarak GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL  likçi toplumların kurulmasının ön şartıydı. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ nedenle bitki ve hayvanların evcilleştirilmesi imparatorlukların, okuryazarlığın, çelik silahların niçin ilk önce Avrasya’da geliştiğini, öteki kıtalarda ya daha sonraya kaldığını ya da hiç gelişmediğini kesin biçimde açıklamaktadır. Yiyecek üretimiyle fetih arasında daha sonra ayrıntısıyla inceleyeceğimiz temel bağlantıların listesi, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ listeye atların ve develerin askeri amaçlarla kullanılmasını ve hayvanlardan UYGUN FİYATLI KÜRTAJlaşmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER mikropların öldürücü gücünü ekledikten sonra tamamlanmış oluyor.

 

IV. Bölüm: Tarihte Kimler Varlıklıydı Kimler Değildi?

 

Yiyecek Üretiminin Başlamasında Etkili UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER Coğrafi DEĞİŞİKlıklar

 

İnsanlık tarihi çoğunlukla, ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  şeylere sahip UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlarla olmayanlar arasındaki eşitsiz çatışmalardan oluşur: Çiftçinin gücüne sahip UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERlar ile olmayanlar, ya da UYGUN FİYATLI KÜRTAJ güce DEĞİŞİK zamanlarda sahip olmuş halklar arasında. Yerkürenin geniş ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bölümünde yiyecek üretiminin hiç başlamamış olması bizi şaşırtmamalıdır çünkü ekolojik nedenlerden dolayı UYGUN FİYATLI KÜRTAJ işi oralarda yapmak UYGUN FİYATLI KÜRTAJgün de hâlâ PEK zor ya da UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERaksızdır. Örneğin, tarihöncesi zamanlarda Kuzey Amerika’nın kuzey kutup bölgesinde ne çiftçilik ne hayvancılık vardı,  Avrasya’nın kuzey kutup bölgesinde biricik yiyecek üretimi öğesi rengeyiğiydi. Sulama yapmak için gerekli su kaynaklarından uzak çöllerde örneğin Orta Avustralya’da veya Amerika Birleşik Devletleri’nin batısındaki bazı bölgelerde yiyecek üretimi kendiliğinden başlayamazdı.

 

UYGUN FİYATLI KÜRTAJna karşılık asıl açıklama gerektiren şey, UYGUN FİYATLI KÜRTAJgün dünyanın en önemli tarım ve hayvancılık merkezleri arasında UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan, ekolojik olarak PEK uygun bölgelerinde yiyecek üretiminin yakın ASIR, lara kadar başlamamış olmasıdır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ şaşırtıcı bölgelerin en başında Kaliforniya ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Okyanus kıyısı eyaletleri, Arjantin pampaları, Güneybatı ve Güneydoğu Avustralya, Güney Afrika’nın Cape Town bölgesinin büyük bölümü geliyordu; Avrupalı sömürgeciler UYGUN FİYATLI KÜRTAJralara geldiklerinde yerli  halklar  hâlâ yaban hayvan ve bitkilerle geçiniyordu. MÖ 4000

 

yılında, yani ilk yiyecek üretimi başladıktan binlerce yıl  sonra, dünyayı taramış olsaydık, ASIR, ımızda tahıl ambarı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER yerlerde o zamanlar yiyecek üretilmediğini görerek şaşıracaktık -UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yerler arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin geri kalanı, İngiltere, Fransa’nın büyük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bölümü, Endonezya, Afrika’da ekvator altı bölgesi var. Yiyecek üretiminin başlangıcına kadar geriye gidersek, en eski üretim bölgeleri bizi ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kez daha şaşırtır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJralar günümüz tahıl ambarları olmak şöyle dursun, aralarında Irak, İran, Meksika, Andlar, Çin’in ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kısmı, Afrika’nın Sahel kuşağı gibi kurak ya da ekolojik olarak düşük nitelikli  bölgeler UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunur. Acaba yiyecek üretimi ilk önce niçin günümüzün en verimli tarım alanlarında ve ovalarında değil  de UYGUN FİYATLI KÜRTAJ en olmayacak gibi görünen yerlerde başladı?

 

Yiyecek üretiminin başlama tarzındaki coğrafi farklar da aynı derecede şaşırtıcı. Birkaç yerde birbirinden bağımsız olarak, söz konusu yörelerde yaşayan insanların yöresel bitki ve hayvanları evcilleştirmeleriyle başladı. Başka pek PEK yerde ise dışardan, başka yerlerde evcilleştirilmiş bitki ve hayvanların getirilmesi şeklinde oldu UYGUN FİYATLI KÜRTAJ iş. Evcilleştirilmiş bitki ve hayvanların dışardan alındığı zaman diliminde, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yerler tarihöncesi yiyecek üretimine elverişli olduğuna göre, acaba UYGUN FİYATLI KÜRTAJ bölgelerin insanları niçin dışardan yardım almadan yöresel bitki ve hayvanları evcilleştirerek çiftçilik ve hayvancılığa kendileri başlamadılar?

 

Yiyecek üretiminin bağımsız olarak başladığı yerler arasında başlayış tarihleri neden UYGUN FİYATLI KÜRTAJ kadar DEĞİŞİK -örneğin niçin Doğu Asya da başladıktan binlerce yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda başladı da Avustralya’nın doğusunda

 

hiç başlamadı? Tarihöncesi dönemde yiyecek üretimini başka yerlerden almış bölgeler arasında alınış tarihleri neden UYGUN FİYATLI KÜRTAJ kadar DEĞİŞİK -örneğin UYGUN FİYATLI KÜRTAJ, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısına göre neden Güneybatı Avrupa’da binlerce yıl önce yapıldı? Sonra, söz konusu bölgeler arasında neden bazı bölgelerde (örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında) avcı/yiyecek toplayıcılar  komşularından tarım bitkisi ve hayvan aldılar ve çiftçiliğe başladılar da bazı bölgelerde (Endonezya ve Afrika’nın ekvator altı) yiyecek üretiminin alınması ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  felaketle sonuçlandı, o bölgenin asıl halkının, avcı/yiyecek toplayıcıların yerini istilacı yiyecek üreticileri aldı? UYGUN FİYATLI KÜRTAJ soruların hepsi, tarihte hangi halkların varlıklı hangilerinin yoksul olacağını belirleyen gelişmelerle ilgilidir.

 

UYGUN FİYATLI KÜRTAJ soruları yanıtlayabileceğimiz umuduna kapılmadan önce, yiyecek üretiminin ilk nerelerde başladığını, oralarda ne zaman başladığını, belli ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bitki ya da hayvanın ilk nerede, ne zaman evcilleştirildiğini nasıl saptayacağımıza karar vermeliyiz. Kuşkuya en az yer bırakan kanıtlar  kazı  yerlerinde UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan bitki ve hayvan  artıklarıdır.  Evcilleştirilmiş pek PEK hayvan ve bitki türü yaban atalarına göre biçimsel DEĞİŞİKlıklar gösterirler: Örneğin, evcilleştirilmiş sığır ve koyunlar daha küçüktür, evcilleştirilmiş tavuk ve elmalar daha büyük, evcilleştirilmiş bezelyelerin tanelerinin kaUYGUN FİYATLI KÜRTAJkları daha ince ve daha düzgün, evcilleştirilmiş keçilerin boynuzları pala gibi enli değil, UYGUN FİYATLI KÜRTAJrgu gibi kıvrıktır. Böylece tarihi saptanmış ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kazı yerinde UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan evcilleştirilmiş bitki ve hayvan artıklarını tanımak UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERağı vardır ve UYGUN FİYATLI KÜRTAJnlar o yerde ve zamandaki yiyecek üretiminin güçlü kanıtlarıdır. Öte yandan ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kazı yerinde yaban türlerin kalıntıları UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunduysa,

 

yiyecek üretiminin yapıldığına dair kanıt UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunamamış demektir, UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunamamış olması avcılık/yiyecek toplayıcılığıyla açıklanabilir. Elbette yiyecek üreticileri, özellikle ilk zamanların üreticileri yaban bitkileri toplamaya ve yaban hayvanları avlamaya devam ettiler, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ nedenle UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yerlerde hem yaban türlerin hem de evcilleştirilmiş türlerin kalıntılarına rastlanır.

 

Arkeologlar yiyecek üretiminin tarihini, o kazı yerinde UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan karbonlu maddeleri radyokarbon testinden geçirerek saptarlar. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yöntem, hayatın her yerde UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yapıtaşı UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER karbonun PEK küçük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  parçasını oluşturan radyoaktif karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4’ün, PEK yavaş ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  şekilde bozunarak radyoaktif olmayan izotopu azot .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4’e dönüşmesi esasına dayanır. Karbon

.  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4 atmosferde kozmik ışınlar tarafından  sürekli üretilmektedir. Bitkiler atmosferdeki karbonu alır, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ karbonun içinde bilinen ve neredeyse hiç değişmeyen oranda karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4 UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunur; hâkim izotop UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ   ZEYNEP KAMİL   ‘ye oranı  aşağı yukarı ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  milyonda birdir. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ bitki karbonu, bitkileri yiyen otoUYGUN FİYATLI KÜRTAJr hayvanların, otoUYGUN FİYATLI KÜRTAJr hayvanları yiyen etoUYGUN FİYATLI KÜRTAJr hayvanların gövdelerinin yapıtaşlarını oluşturur. Bitki ya da hayvan öldüğü zamansa yapısında UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4’ün  yarısı her 5700 yılda ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bozunarak karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ   ZEYNEP KAMİL   ’ye dönüşür, sonunda yaklaşık 40.000 yıl kadar sonra geriye kalan karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4 miktarı PEK azdır ve ölçülmesi ya da o şeye UYGUN FİYATLI KÜRTAJlaşmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   zamanlara ait karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4 içeren PEK küçük miktarlardaki maddelerden ayırt edilmesi PEK güçtür. Yani, ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kazı yerindeki maddenin yaşı o maddede UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4 un karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ   ZEYNEP KAMİL   ‘ye oranıyla hesaplanır.

 

Radyokarbon konusunda sayısız teknik sorun söz konusudur, UYGUN FİYATLI KÜRTAJnlardan ikisi UYGUN FİYATLI KÜRTAJrada anılmaya değer. İlki, .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  980’lere kadar radyokarbonla tarih saptayabilmek için fazla sayılabilecek miktarda (birkaç gram kadar) karbona gereksinim duyulmasıydı, yani ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bitki tohumunda ya da kemiklerde UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan karbondan PEK daha fazlası. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yüzden de bilim adamları UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun yerine çoğu kez aynı kazı yerinde o maddenin yakınlarında UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunmuş ve yiyecek kalıntılarıyla “ilişkili” olduğuna inanılan maddelerin tarihini saptamak zorunda kalıyorlardı -yani, yiyecekleri bırakmış UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER insanlar tarafından aynı zamanda bırakıldığına inanılan maddeler. “İlişkili” madde olarak da genellikle ateşlerden kalan  kömürler seçilir.

 

Ama arkeolojik kazı yerleri her zaman, hepsi aynı günde o yere bırakılmış maddelerle dolu, ağzı sıkıca mühürlenmiş zaman kapsülleri değildir. Solucanlar, kemirgenler veya daha başka failler toprağı karıştırırken DEĞİŞİK zamanlarda bırakılmış maddeler birbirine karışır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yüzden ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kömür parçası ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bitki ya da hayvan kalıntısının yanında UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunabilir ama o kalıntı o kömürden binlerce yıl önce ya da sonra yenmiş ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  hayvana ait olabilir. Arkeologlar UYGUN FİYATLI KÜRTAJgün UYGUN FİYATLI KÜRTAJ sorunu, hızlandırıcılı kütle spektrometrisi denen GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yöntemle gitgide daha iyi aşıyorlar, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yöntem PEK küçücük örneklerin karbon testiyle tarihlerinin saptanmasına UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERak veriyor ve böylece küçük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  tohumun, küçük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kemiğin, ya da başka yiyecek kalıntısının tarihi saptanabiliyor. Bazı durumlarda GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL  , dolaysız yöntemle (UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yöntemin de kendine özgü sorunları var) saptanan radyokarbon tarihleri ile eski, dolaylı yöntemle saptanan radyokarbon tarihleri arasında büyük DEĞİŞİKlıklar ortaya çıktı. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ DEĞİŞİKlıkların yol açtığı ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  sonuca

 

ulaşmamış tartışmalar arasında, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ kitabın amaçları açısından belki de en önemlisi, Amerika kıtalarında yiyecek üretiminin ne zaman başladığıyla ilgili UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLERdır; .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  960’ların, .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  970’lerin dolaylı yöntemiyle MÖ 7000 gibi erken ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  tarih UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunurken, daha yakın zamanda uygulanan dolaysız yöntemle MÖ 3500 den önceye gitmeyen tarihler UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunuyor.

 

Radyokarbon tarihleri konusunda ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  ikinci sorun  atmosferdeki karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4/karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ   ZEYNEP KAMİL    oranının aslında her zaman aynı olmaması, zamanla biraz dalgalanması, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yüzden de oranı sabit varsayarak radyokarbonla yapılan tarih hesaplarında küçük ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yanılgının olması kaçınılmazdır. Uzun ömürlü ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  ağacın yıllık büyüme halkalarının yardımıyla UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yanılgının boyutları geçmişteki her ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yıl için ilke olarak saptanabilir, çünkü halkalar sayılarak her ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  halka için geçmişte mutlak ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  takvim yılı elde edilmiş olur ve UYGUN FİYATLI KÜRTAJ  şekilde tarihi saptanmış odunun karbon örneği incelenerek karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  4/karbon .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ   ZEYNEP KAMİL    oranı UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunur. Böylece atmosferdeki karbon oranındaki dalgalanmaları da hesaba katmak için, ölçülmüş radyokarbon tarihleri UYGUN FİYATLI KÜRTAJ cetvele göre “düzeltilir”.

 

UYGUN FİYATLI KÜRTAJ düzeltme yapıldığı zaman görünürdeki (yani düzeltilmemiş) tarihleri MÖ .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  000 ile 6000 arasına denk gelen maddelerin gerçek (düzeltilmiş) tarihleri birkaç yüz yıl ile bin yıl daha geriye gider. Biraz daha eski dönemlere ait örnekler, son yıllarda başka ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  radyoaktif bozunma sürecine dayanan başka ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yöntemle düzeltilmeye başlandı ve MÖ 9000 yılına ait görünen örneklerin aslında yaklaşık MÖ .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  .000 yılına ait olduğu ortaya çıktı.

 

Arkeologlar düzeltilmiş tarihlerle düzeltilmemiş tarihleri genellikle birbirinden ayırmak için birincileri büyük,

 

İkincileri küçük harflerle yazarlar (örneğin, sırasıyla MÖ 3000, mö 3000 gibi). Yine de arkeolojik  yayınlar  UYGUN FİYATLI KÜRTAJ bakımdan kafa karıştırıcı olabilir çünkü birPEK kitapta ve makalede düzeltilmemiş tarihler MÖ olarak verilir  ve  UYGUN FİYATLI KÜRTAJnların düzeltilmemiş oldukları da belirtilmez. Benim UYGUN FİYATLI KÜRTAJ kitapta son .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  5.000 yıl için verdiğim tarihler düzeltilmiş tarihlerdir. İlk yiyecek üretimiyle ilgili olarak UYGUN FİYATLI KÜRTAJ kitaptaki tarihlerle bazı genel kaUYGUN FİYATLI KÜRTAJl görmüş başvuru kitaplarındakiler arasında okur ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  tutarsızlık görürse UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun nedeni işte UYGUN FİYATLI KÜRTAJdur.

 

Evcil bitkilerin ya da hayvanların eski kalıntılarını ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  kez tanıdıktan ve UYGUN FİYATLI KÜRTAJnların tarihlerini saptadıktan sonra,  söz konusu bitkinin ya da hayvanın o bölge dolaylarında mı evcilleştirildiğine yoksa başka yerde evcilleştirildikten sonra mı UYGUN FİYATLI KÜRTAJralara yayıldığına nasıl karar verilir? UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun  ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ   yöntemi, tarım bitkisi ve hayvanlarının yaban atalarının coğrafi dağılımını gösteren ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  haritayı incelemek ve evcilleştirmenin, yaban ataların UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunduğu ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yerde olmuş olması gerektiği yönünde mantık yürütmektir. Örneğin nohut, Akdeniz’den, Etiyopya’dan, doğuda Hindistan’a kadar geleneksel çiftçilerin her yerde yetiştirdikleri ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  üründür, Hindistan UYGUN FİYATLI KÜRTAJgün dünyadaki nohut üretiminin % 80’ini yapmaktadır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yüzden insanın yanılıp nohutun Hindistan’da evcilleştirilmiş olacağını sanması işten bile değildir. Oysa nohutun yaban atası yalnızca Türkiye’nin güneydoğusunda UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunur. Nohutun gerçekten de orada evcilleştirildiği yorumunu destekleyen ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  olgu daha vardır: Evcilleştirilmiş olabilecek nohutun Cilalı Taş ASIR, ı’ndan kalma arkeolojik yörelerde UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunan ve MÖ yaklaşık 8000 yılına ait en eski kalıntılarına Güneydoğu Türkiye ile onun hemen yakınındaki Kuzey Suriye’de rastlanmıştır; Hindistan’ın güney ucunda

 

nohut olduğunu gösteren arkeolojik kanıtlara söz konusu tarihten 5000 yıl sonrasına kadar rastlanmaz.

 

ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  ürün ya da hayvanın nerede evcilleştirildiğini saptamanın ikinci ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yöntemi, evcilleştirilmiş türler nerede ilk  görülmüşse görüldükleri tarihleri ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  haritanın üzerinde o yerlere not etmektir. İlk görüldüğü yer ilk evcilleştirildiği yer olabilir -özellikle yaban atası da orada yaşamışsa ve başka yerlerde ilk ortaya çıkış tarihleri, evcilleştirildiği merkez olduğu varsayılan yere o yerlerin uzaklığı arttıkça günümüze yaklaşıyor ve oralara o merkezden yayıldığı kanısını  veriyorsa. Örneğin, bilinen ilk çiftsıralı UYGUN FİYATLI KÜRTAJğday tarımı MÖ 8500 dolaylarında Bereketli Hilal’de yapılmıştır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ tarihten hemen sonra giderek batıya doğru yayıldığı görülür, MÖ 6500 dolaylarında Yunanistan’a, MÖ  5000  dolaylarında Almanya’ya ulaşmıştır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ tarihlerden anlaşıldığına göre UYGUN FİYATLI KÜRTAJğday Bereketli Hilal de evcilleştirilmiştir, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ UYGUN FİYATLI KÜRTAJğdayın atası UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER yaban türünün İsrail’den batıya doğru İran ve Türkiye’ye kadar uzanan bölgede UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunması da UYGUN FİYATLI KÜRTAJ sonucu destekleyen   ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  olgudur.

 

Yine de, daha sonra göreceğimiz gibi aynı bitki ya da  hayvanın birbirinden bağımsız olarak DEĞİŞİK yerlerde evcilleştirildiği durumlarda karışıklıklar ortaya çıkar. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ durumlar ancak DEĞİŞİK bölgelerdeki aynı bitki ya da evcil hayvan örnekleri arasındaki biçim, gen ya da kromozom DEĞİŞİKlıkları incelenerek çözülebilir. Sözgelimi, Hindistan’daki evcil sığır cinsinin ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  hörgücü vardır, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ hörgüç Batı Avrasya sığır cinsinde yoktur, yapılan genetik incelemeler bize UYGUN FİYATLI KÜRTAJgünkü Hindistan ve Batı Avrasya sığır türlerinin, henüz hiçZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yerde hiçZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  hayvan evcilleştirilmemişken, yüz binlerce

 

yıl önce birbirlerinden DEĞİŞİKlaştıklarını gösterir. Yani, sığırlar son .  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  0.000 yıl içinde, yüz binlerce yıl önce birbirinden DEĞİŞİKlaşan alt türlerden başlayarak Hindistan ve Batı Avrasya’da birbirinden bağımsız olarak evcilleştirilmiştir.

 

Şimdi yiyecek üretiminin başlamasıyla ilgili daha önceki sorularımıza dönebiliriz. Yerkürenin DEĞİŞİK bölgelerinde yiyecek üretimi nerede, ne zaman ve nasıl başladı?

 

ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yanda, yiyecek üretiminin tamamıyla bağımsız olarak, yöresel bitkilerin (bazen de hayvanların) evcilleştirilmesiyle, başka herhangi ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yerden herhangi ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  bitki ya da hayvan gelmeden başlayan bölgeler var. Şu anda ayrıntılı  ve  inandırıcı kanıtları UYGUN ÇOCUK ALDIRMA FİYATLI KLİNİKLER böyle ancak beş bölge biliyoruz: Yakındoğu ya da Bereketli Hilal olarak da bilinen Güneybatı Asya; Çin; (Orta ve Güney Meksika ile Orta Amerika’nın UYGUN FİYATLI KÜRTAJraya yakın bölgesine verilen adla) Mezoamerika; Güney Amerika Andları ile belki de ona bitişik Amazon havzası; Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusu (bkz. Şekil 5..  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  ). UYGUN FİYATLI KÜRTAJ merkezlerin bazıları ya da hepsi, yiyecek üretiminin aşağı yukarı bağımsız olarak başladığı çeşitli yakın merkezleri de kapsayabilir; örneğin, Kuzey Çin’in Sarı Irmak vadisi ve Güney Çin’in Yangtze Irmağı vadisi.

 

Yiyecek üretiminin kesin olarak sıfırdan başladığı UYGUN FİYATLI KÜRTAJ beş merkeze ek olarak, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ payeye aday dört yer daha var: Afrika’nın Sahel kuşağı, tropik Batı Afrika, Etiyopya, GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ. Yine de her biri konusunda bazı kuşkular söz konusu. Büyük Sahra’nın hemen güneyinde, Afrika’nın Sahel kuşağında yerli yaban bitkilerin evcilleştirildiğine kuşku yok ama hayvancılık orada tarımdan önce başlamış olabilir; sonra UYGUN FİYATLI KÜRTAJ hayvanlar bağımsız olarak evcilleştirilmiş Sahel sığırları

 

mıydı, yoksa Bereketli Hilal’den gelen ve bitkilerin evcilleştirilmesi sürecini başlatan sığırlar mıydı, kesin değil. Ayrıca şu da belli değil: Acaba Sahel tarım ürünlerinin gelişiyle mi tropik Batı Afrika’da yerel yaban bitkiler yöresel olarak evcilleştirilmeye başlandı, acaba Etiyopya’da yerel yaban bitkilerin yöresel olarak evcilleştirilmesi sürecini ateşleyen şey Güneybatı Asya’dan gelen tarım ürünleri miydi? GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ’ye gelince, orada yapılan arkeolojik incelemelerde yiyecek üretiminin çevre bölgelerin hiçbirinde başlamadan  PEK önce orada başladığına dair kanıtlar UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunda ama hangi tarım ürünlerinin yetiştirildiği tam olarak saptanamadı.

 

 

Şekil 5..  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  . Yiyecek üretiminin başladığı merkezler. Soru işaretleri, söz konusu merkezlerde yiyecek üretiminin gerçekten de başka merkezlerden etkilenmeden başlayıp başlamadığı ya da (GİZLİ GÜVENİLİR EŞ ONAYI OLMADAN ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ’deki gibi) ilk tarım bitkilerinin neler olduğu konusundaki  ZEYNEP KAMİL   likleri gösteriyor.

 

Tablo 5..  . ZEYNEP KAMİL   KÜRTAJ  ‘de, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ ve başka yöresel evcilleştirme bölgeleri için, en iyi bilinen tarım ürünlerinin ve hayvanların, bilinen ilk evcilleştirme tarihleri özet olarak veriliyor. Yiyecek üretiminin bağımsız olarak başladığı yer olmaya aday UYGUN FİYATLI KÜRTAJ dokuz bölge arasında hem bitkilerin hem hayvanların en  erken (kesin tarihleriyle, bitkiler

 

MÖ 8500, hayvanlarsa MÖ 8000  dolaylarında) evcilleştirildiği yer Güneybatı Asya’ydı; ilk yiyecek  üretimiyle ilgili olarak saptanmış sağlıklı pek PEK  radyokarbon tarihi de UYGUN FİYATLI KÜRTAJraya aittir. Çin için de neredeyse UYGUN FİYATLI KÜRTAJ kadar erken tarihler söz konusudur ama Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusu için UYGUN FİYATLI KÜRTAJ tarih pek açık ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  biçimde aşağı yukarı 6000 yıl sonrayı gösterir. Öteki altı aday bölge için sağlam kanıtlara dayanan ilk tarihler Güneybatı Asya’nınkilerle boy ölçüşemez. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ öteki altı bölgedeki ilk merkezlerin PEK azının tarihi güvenilir biçimde saptanmıştır, UYGUN FİYATLI KÜRTAJ yüzden gerçekten de Güneybatı Asya’nın gerisinde kalıp kalmadıklarından ve (kaldılarsa) ne kadar geride kaldıklarından emin olamayız.

 

 

İkinci öbekteki bölgeler, en az birkaç yöresel bitki ya da hayvanın gerçekten evcilleştirildiği ama yiyecek üretiminin başka yerlerde evcilleştirilmiş tarım bitkisine ve hayvana dayandığı yörelerden oluşur. Dışardan alınan UYGUN FİYATLI KÜRTAJ evcillerin, tarım bitkileri ve çiftlik hayvanlarına “atalık” ettiği düşünülebilir, çünkü yerel yiyecek üretimini başlatan onlardır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ atalar ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  yörenin insanlarının yerleşik hale geçmelerine

 

yol açmış, böylece de toplanıp eve getirilen, ilkin rastlantıyla daha sonra bilerek ekilen yaban bitkilerin evrimleşmesiyle yöresel tarım bitkilerinin ortaya çıkması olasılığını artırmıştır.

 

UYGUN FİYATLI KÜRTAJ tür bölgelerin üç ya da dördüne ata ürünler Güneybatı Asya’dan geldi. UYGUN FİYATLI KÜRTAJ bölgelerden biri Orta Avrupa’ydı, UYGUN FİYATLI KÜRTAJrada yiyecek üretimi MÖ 6000 ile 3500 yılları arasında Güneybatı Asya’dan gelen tarım bitkileri ve çiftlik hayvanlarıyla başladı ama hiç değilse ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  tek bitki (haşhaş ve belki de yulaf ile bazı başka şeyler) o zamanlar yöresel olarak evcilleştirilmişti. Yaban haşhaş yalnızca Batı Akdeniz’in kıyı bölgelerinde UYGUN FİYATLI KÜRTAJlunur. Doğu Avrupa’da ve Güneybatı Asya’da ilk çiftçi toplulukların yaşadıkları yerlerde yapılan kazılarda haşhaş tohumuna rastlanmaz; Batı Avrupa’nın ilk çiftçi toplumlarının yaşadıkları yerlerde görülürler ilk kez. UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun tam tersine, Güneybatı Asya’nın pek PEK tarım bitkisi ile çiftlik  hayvanının çoğunun yaban ataları Batı Avrupa’da yoktur. Dolayısıyla Batı Avrupa’da yiyecek üretiminin bağımsız  olarak başlamadığı, Güneybatı Asya’dan gelen evcilleştirilmiş bitki ve hayvanlarla başladığı PEK açıktır. UYGUN FİYATLI KÜRTAJnun sonucunda Batı Avrupa’da ortaya çıkan çiftçi toplumlar haşhaşı evcilleştirmişlerdir ve haşhaş da ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  tarım bitkisi olarak batıya doğru yayılmıştır.

 

Yerel evcilleştirmenin böyle Güneybatı Asya’dan gelen ilk ürünlerin önderliğinde başlamış gibi göründüğü ZEYNEP KAMİL  KÜRTAJ MERKEZİ  başka bölge de Hindistan

taşehir Güvenli ,acısız kürtaj istanbul kürtaj SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesiacısız kürtaj istanbul kürtaj SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesi yük için yerel olmayan korunum da olanaksızdır. Yükün korunumunun yerel olması . Küretaj güvenli uygun fiyatlı celik teorisi ile uyum içindedir ve SARIGAZİ ağrısız acısız uygun fiyatlı kadın doğum muayenehanesi korunum yasaları için de doğrudur. Güvenli kürtaj Sezgin Dursun şey konmuyorsa aynı ilkenin geçerli olduğunu anlayabilirsiniz.

Elektrik yükü konusunda çok ilginç güvenli kürtaj Sezgin Dursun şey daha var; he

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...