Op.Dr. Sezgin Dursun

DETAYLI ULTRASON -2. DÜZEY ULTRASON

2.390
DETAYLI ULTRASON -2. DÜZEY ULTRASON

DetaylI Ultrasonografi  – 2. Düzey ULTRASON

Op.Dr. Sezgin Dursun

 

Detaylı ultrason, ikinci düzey ultrason ve ayrıntılı ultrason aynı anlama gelir. Renkli ultrason veya 4 boyutlu ultrason detaylı ultrasonla aynı şey değildir. 4 boyutlu ultrasonda bebeğinizin yüzü veya organlarının güzel bir anı olarak saklanacak fotoğrafı alınır. Detaylı ultrasonda ise bebeğin bütün organları ultrason teknolojisi el verdiğince incelenir

Detaylı ultrasonografi bebeğin organ gelişiminin tamamlandığı, ve ultrason görüntülerinin nispeten daha kolay elde edilebildiği bir dönem olan 18-24. haftalar arasında yapılır. Bu dönemde yapılmasının bir başka nedeni de olası bir problem saptanması durumunde gebeliğin sonlandırılması için çok geç kalınmış olmamasıdır.

Detaylı ultrasonun yapıldığı cihazın görüntü kalitesi çok iyi olmalıdır. Ayrıca detaylı ultrason için kullanılan cihazın doppler özelliğinin olması gerekir. Yüz gibi bazı kısımlar iki boyutlu ultrasondan ziyade dört boyutlu ultrasonla daha iyi değerlendirilir.

Detaylı ultrasonografinin amacı bebekte görülebilecek doğumsal kusurların tespit edilmesi ve bazı genetik hastalıklarda ortaya çıkabilecek olan problemlerin saptanarak gerekirse ileri inceleme yapılmasıdır. Ancak teknolojideki tüm bu gelişmelere karşın en iyi cihazlar ve en tecrübeli uzmanların varlığında bile doğumsal kusurların ancak %70-80’i fark edilebilir.

Detaylı Ultrasonda Nelere Bakılır

 • Detaylı görüntüleme ile bebeğin kafa çevresi, çapı, yapısı ve şekli ölçülmektedir.
 • Beyin boşlukları, yan ventriküller, arka çukurluk ve koroid pleksus ölçümleri de detaylı uygulama ile yapılır.
 • Beyincik yapısı ve bu bölgede bulunan kistlerde detaylı uygulama ile bakılır.
 • Bebeklerin genel yüz profilleri, burun kemikleri ve gözlerinde bulunan lenslerin izlemesi yapılır.
 • Omurga yanlardan, yukarıdan ve aşağıdan incelenir. Bu sayede omurgada açıklık olup olmadığı tespit edilir.
 • Boyun bölgesinde kütle ya da kist olup olmadığına bakılır.
 • Ensenin kalınlığının incelemesi yapılarak genetik sorunların olup olmadığına bakılır.
 • Göğüs bölgesi incelemesi yapılır. Bu inceleme sayesinde diyafram ve akciğerin normal olup olmadığı kontrol edilir.
 • Kalbin genel olarak yapısında incelemeler yapılmaktadır. Atış hızı ve ritmi detaylı şekilde görüntülenir.
 • Kalpte bulunan karıncıklar ile kulakçıklar arasında herhangi bir delik olup olmadığına bakılır.
 • Göbek kordonu, karın duvar kısmı, mesane, böbrek, karaciğer ve mide ile alakalı olan damarların ölçümleri yapılır.
 • Bağırsaklar detaylı bir şekilde incelenir ve genetik sorunların olup olmadığı ile alakalı veriler alınabilir.
 • Bacak ve kollarda bulunan tüm kemiklerin ölçüm işi yapılmaktadır. Bu ölçüm sayesinde kemiklerde bulunan eksikler meydana çıkar. Ayrıca kollarda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda bulunan eğrilikler ve içe dönüklüklerde tespit edilir.

 

 

 

Detaylı ultrason ile her şey tespit edilebilir mi?
Detaylı ultrasonografide temel olarak pek çok major anomali (belirgin sakatlık) tespit edilebilir. Minör anomali denilen daha küçük problemlerin tespit edilmesi zor olabilir.

Bazı durumlar ultrason incelemesini biraz zorlaştırabilir. Bunlar ;

Annenini kilosu ,özellikle karın bölgesindeki yağ oranı

Geçirimli sezeryan veya diğer karın ameliyatları

Amnion sıvı miktarı (bebeğin suyu )

Bebeğin pozisyonu

 

Genel olarak bebekle ilgili problemlerin %70-80’i tespit edilebilir.detaylı ultrason yapılsa bile bebekle ilgili bazı problemlerin tespit edilemeyebileceğini bilmek daha gerçekçi bir beklenti olur.

 

Uzak bir ilde oturuyor olsanız bile sadece soru sormak için rahatlıkla mesaj atabilirsiniz, arayabilirsiniz, ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

DETAYLI ULTRASON Tel ve Whatsapp : 0 542 225 89 12

 

 


 

 


 

 

OP DR SEZGİN DURSUN

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

h

 

Kolesterol ve tansiyon düşürücü etkili buğday , Kİyüksek oranda B ve E vitaminleri içeriyor .    ümraniye detaylı ultrason le E vitamini içeriği ile doğal bir anti-oksidan   ÜMRANİYE  AYRINTILI ULTRASON  cildi yaşlanmaktan koruyor ve kırışıklıkların oluşumunu önleyerek cildin her dem genç kalmasını sağlıyor .  Gözdeki damarları koruyup , Kİgöz etrafında oluşabilecek çizgileri azaltıyor .  Cilde pembelik veriyor .  Tırnakları ve  saçları güçlendiriyor .  Zengin içeriği nedeniyle kozmetik ürünlerinde çok sık kullanılıyor .

 

 

Çikolata

 

Mutluluk hormonunu (serotonin) uyarıcı   ümraniye detaylı ultrason ler içerdiğinden çikolata , Kİvücudu ve cildi gevşetip rahatlamasını sağlıyor .  Aşık olma esnasında beynin ürettiği feniletilamin adlı uyarıcı bir madde içerdiği için afrodizyak   ümraniye detaylı ultrason ler taşıyor .  Stresten uzak rahat bir uyku sağlıyor .  Anti-oksidan   ümraniye detaylı ultrason leriyle serbest radikallere karşı savaşarak yaşlanmayı geciktiriyor .  Protein kaynaklı olduğundan cildi yenileyip elastikiyetini artırıyor .  İçeriğindeki sterol adlı madde ile cilde tonik etkisi yapıyor .

 

 

Bal

 

Şeker , Kİfruktoz ve glikoz içeren bal doğal bir tatlandırıcı .  Ayrıca antibiyotik özelliği ile mikroplara karşı güçlü bir dezenfektan .  Vitamin , Kİmineral ve protein kaynağı olan balın yapısındaki meyve asitleri cildi arındırıyor , Kİazot ve glüsit gibi maddeler nemlendirici   ümraniye detaylı ultrason ler içerip cildin nem dengesini   ümraniye detaylı ultrason yor .  Oligoelementler ise hücreleri yeniliyor .  Manganez , Kİmagnezyum , Kİkalsiyum ve silisyum gibi mineraller ise cildi pürüzsüz bir güzelliğe kavuşturuyor .

 

 

Pirinç

 

B gubu   ümraniye detaylı ultrason le de B1 ve B2 vitaminlerince zengin olan pirinçte ayrıca demir , Kİpotasyum , Kİfosfor ve kalsiyum başta olmak üzere diğer mineraller de bulunuyor .  Pirinç , Kİhücrelere ihtiyacı olan enerjiyi sağlayıp cildin yıpranmasını önlüyor , Kİiçerdiği bol potasyum ve az azot ile kan basıncı değerlerinin   ümraniye detaylı ultrason  akışını sağlıyor .  Zararlı güneş ışınlarının etkisi veya yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan cilt

 

lekelerini yok ederek , Kİcildin ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor .

 

 

GÜNÜN İLK GÜZELLİK İŞLEMİ: TEMİZLİK

 

 

Sabah uyanınca aç karnına ılık su için .  Su; bağırsakları , Kİorganizmayı temizleyerek cildin nem dengesini   ümraniye detaylı ultrason yor .  En az yarım saat sonra kahvaltı yapın ve 1 fincan çay veya kahve ile bol lifli kahvaltı gevreği yiyin .  Taze meyve suyu veya meyve ile öğünü tamamlayın .  Cildinizi gece yatmadan evvel ve sabah uyandıktan sonra mutlaka temizleyin .  Çünkü uyurken ciltte depolanan yağlar  gözenekleri tıkayıp; sivilce ve siyah nokta oluşturur .  Yüzünüzün her bölgesine ayrı bir özen göstermelisiniz .  Göz çevresi hassas olduğu için bu bölgeye özel ürünlerle cildi tahriş etmeden hafifçe silerken , Kİçene ve burun bölgesini yüz temizleme sütü ile ovarak temizleyin .

 

 

BOL   ÜMRANİYE DETAYLI ULTRASON ALIN

 

 

Su , Kİsüt , Kİtaze sıkılmış meyve suyu , Kİçay ve kahve .  Hepsi de sağlık ve güzellik iksiri içecekler .  Sabahları aç karnına bol   ümraniye detaylı ultrason alın .  Cildinizi içerden besleyerek nemlendirin .  Bol   ümraniye detaylı ultrason alımı cildin kurumasını önlüyor .

 

 

Su

 

Vücut ağırlığımızın yüzde 11 . İ4’ı sudur .  Ancak bu oran yaş ilerledikçe azalıyor ve sonuç   ÜMRANİYE  AYRINTILI ULTRASON  ciltte kuruma başlıyor .  Kırışıklıklar ortaya çıkıyor ve cilt giderek elastikiyetini kaybedip sarkmalara yol açıyor .  Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için gün içinde sabah uyandıktan akşam yatıncaya kadar 1 . ; litre su içmeye özen gösterin .  Cildinizi dışardan beslemek için nemlendirme özelliği olan kozmetik ürünlerini kullanın ve sabah temizliğinden sonra nemlendirici krem sürün .

Yüzünüzü üç günde bir arındırıcı ve gevşetici etkili bir avuç lavanta ilave edilmiş sıcak su buharına tutun .  Başınıza bir tülbentle örtüp işlemi ;-1 . İ4 dakika sürdürün .  Cildiniz derinlemesine temizlenip  daha kolay beslenecektir .

 

 

Çay

 

Çaydaki tein adlı madde uyarıcı ve susuzluğu giderici   ümraniye detaylı ultrason ler içeriyor .  E vitamininden 2 . İ4 kat daha güçlü bir anti-oksidan olan polifenol adlı madde dolaşımı hızlandırırken , Kİhücrelerin

 

oksitlenmesini önlüyor ve cildin yaşlanmasını geciktirerek sıkılaştırıcı bir etki sağlıyor .  Yoğun bir çalışma temponuz varsa çayla yapılan kompresler yorgun gözlerinizi dinlendirecektir .  Bir parça pamuğu soğuk çaya batırıp göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin .  1 . İ4-1; dakika dinlenip yüzünüzü yıkayın .

NOT: Gece yatmadan önce çay ile yapılan maskeler , Kİuyku esnasında cildin yeniden yapılanmasını sağlıyor .  2 çorba kaşığı demlenmiş soğuk çay , Kİ1 kaşık bal , Kİ1 kaşık pirinç unu ve 2 kaşık yulaf unu ile karıştırıp yüzünüze sürün .

 

 

Süt

 

Süt , Kİbebeklikten , Kİyaşlılığa kadar yaşamın her döneminde sağlık ve güzellik için en önemli  ve komple bir besin .  Kemikler için son derece yararlı bir mineral olan kalsiyum kaynağı .  Vücut ve cildin beslenmesi için gereken tüm proteinleri içeriyor .  Sütün sağlık ve güzellik iksiri olduğu çok eski zamanlardan beri biliniyor .  Roma İmparatoru Neron’un eşi Poppea , Kİcildinin her dem genç  ve pürüzsüz olması için sık sık süt banyosu yaparmış .  Süt , Kİcildi yenileyip yumuşatıyor .  Sütün alternatifi yoğurt olabilir .

NOT: Cildinizi gerginleştirici bir sütle temizlemek ister misiniz? 1 su bardağı ılık süte 1 . İ4 gr biberiye atıp ; dakika bekletin .  Süzüp bir parça pamukla göz çevresi hariç tüm yüz ve boynunuzu  silin .

 

 

Kahve

 

Sabah kahvaltısında içilen 1 fincan kahve , Kİgüne enerjik başlamak için ideal bir içecek .  Zengin kafein içeriği ile beyni uyarıp konsantrasyonu artırıyor .  Hem ruhsal hem de bedensel açıdan zindelik veriyor .  Küçük kan dolaşımını hızlandırıp , Kİcildi ölü hücrelerden arındırarak yeniliyor .  Ayrıca  içerdiği polifenol adlı maddeler , Kİanti-oksidan etkili olduğu için cildin yaşlanma sürecini yavaşlatarak kırışıklıkların oluşumunu engelliyor .

Kahve enerjik bir içecek ancak aşırıya kaçmayın , Kİters etki yapabilir .  İçeriğindeki kafein , Kİdozunda alınırsa cildi toksinlerden arındırıp , Kİşişkinliği önlüyor .

 

 

Portakal suyu

 

Sabah kahvaltısını mutlaka taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu ile tamamlayın .  İçeriğinde bulunan A vitamini cildi güçlendirerek nemlendirip besliyor ve elastikiyetini artırıyor .  C vitamini bozulan hücreleri onarıp cildin savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz dış etkenlerden koruyor , KİE vitamini en iyi doğal anti-oksidan   ÜMRANİYE  AYRINTILI ULTRASON  serbest radikallerle savaşıp kırışıklıkların oluşumunu

 

engelliyor .

NOT: 1 portakalın suyu , Kİ1 . İ4 kereviz yaprağı , Kİ1 küçük sivribiber , Kİ1 çay kaşığı sızma zeytinyağı , Kİ1 tutam tuz ve karabiberi blenderde ezip için .  Cilt ve sağlık toniği olan bu içecek bağışıklığı güçlendirip , Kİdokuların sıkılaşmasını sağlıyor .

 

 

BANYO YERİNE DUŞ YAPIN

 

 

Hem zamandan tasarruf etmek hem de sağlık ve güzelliğiniz için sabahları banyo yapmak yerine duş alın .  Uyku esnasında terlemek , Kİhastalık yapan bakterilerin vücutta kolayca ortam bulmasına yol açıyor .  Duş hem bakterilere karşı etkili hem gün boyu zindelik veriyor hem de cildi canlandırıp tazeliyor .  ULTRASONOGRAFİK DEĞERLENDİRME bir duş için su ısısı 32 derecenin üzerinde olmalı ve duş en fazla 1 . İ4 dakika  sürmeli .

Yataktan kalktıktan sonra yüzünüzü temizleyip hemen duş alın .  Cildinizi artıklardan arındırmak için duşu kapatıp uygun bir sabun veya banyo köpüğü ile sabunlanın .  Kan dolaşımını hızlandırmak ve selülit oluşumunu önlemek için sabunu vücudunuza lifle masaj yaparak yedirin .  Tekrar duş alıp kurulanın .

 

 

CİLDİNİZE VİTAMİN ENJEKSİYONU YAPIN

 

 

Kahvaltıda mutlaka meyve yiyin veya meyve suyu için .  Vücudun değerli dostu olan meyveler , Kİcilde ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri sağlayarak besliyor .  Meyveleri hem yiyin hem de krem gibi cildinize sürün .

 

 

Elma

 

Ninelerimizin ‘sağlık için günde bir elma’ sözü bilim adamlarınca artık ispatlandı .  Elma , Kİzengin vitamin ve mineral kaynağı olup bağışıklık sistemini güçlendiriyor .  İçeriğindeki C vitamini ile cildi zararlı dış etkenlerden koruyor .  A vitamini ile ciltteki nem kaybının azalmasına dolayısıyla kırışıklıkların giderilmesine yol açıyor .    ümraniye detaylı ultrason le kirli hava ve kapalı ortamlara maruz kaldığımız kış günlerinde günde 1 elmayı öğünlerden hemen sonra yiyin .  Hazmı kolaylaştırıp dişleri temizliyor .

NOT: Kirli havaya maruz kalan cildinize elma püresi hazırlayıp 23 günde bir sürün .  ; dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın .  Aceleniz varsa elmanın kabuğunu kalınca soyup yüzünüze sürün , Kİbirkaç dakika sonra yıkayın .  Cildiniz gerginleşecektir .

 

Havuç

 

Havuç , Kİiçeriğindeki beta karoten , KİE , KİPP , KİB ve D vitaminleriyle sağlık ve güzellik için gerçek bir nimet .  Cildin gençlik iksiri ve her türlü cilt sorununun ilacı .  Dermatit , Kİegzema , Kİyanık ve sivilce gibi cilt sorunlarını tedavi ediyor .  Cildi nemlendirip besliyor ve cilt kuruluğunu gideriyor .  Kirli hava ve kapalı ortamların ciltte oluşturduğu olumsuz etkileri gideriyor .  Yaz aylarında da cilde ULTRASONOGRAFİK DEĞERLENDİRME bir bronzluk kazandırıyor .  Sağlık ve güzelliğiniz için her gün 1 havuç yiyin .

NOT: Her türlü cilt tipi için besleyici bir maske; temizlenmiş 1 havuç , Kİ; . İ4 gr lor peyniri ve 1 çorba kaşığı mısır nişastasını robotta püre halinde ezip yüzünüze sürün .  1 . İ4 dakika sonra yıkayın .

 

 

Ananas

 

Ananas , Kİselülit ilacı ve toksin atıcı   ümraniye detaylı ultrason leriyle kozmetik sektöründe çok sık kullanılan bir meyve .  İçerdiği A ve C vitaminleri , Kİkalsiyum , Kİpotasyum , Kİfosfor ve demir gibi minerallerle sivilceli cilt sorunlarının dermanı .  Pürüzlü ciltlerdeki sivilce ve lekeleri hafifletiyor ve cildi canlandırıp kadifemsi bir yumuşaklık kazandırıyor .  Ananas ayrıca , Kİmakyaj ürünlerinin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini de gideriyor .  3-4 dilim ananası ezip cildinize sürün ve 1; dakika bekleyip ılık suyla yıkayın .

NOT: Yarım ananas ve 11 . İ4 gr kavrulmamış bademi robotta krem kıvamına gelinceye kadar ezip göz çevresi hariç yüz ve boynunuza sürün .  1; dakika bekleyip cildinizi durulayın .  Cildinizi yumuşatıp pürüzsüz bir görünüme kavuşturacaktır .

 

 

Greyfurt

 

Greyfurt içeriğindeki A , KİB grubu ve C vitaminleriyle antioksidan etkisi yapıyor .  Tıpkı bir ilaç gibi kılcal damarlardaki kanı hızlandırıp , Kİdamarları hastalıklardan koruyor .  Cildin direncini artırıp zararlı dış etkenlere karşı siper görevini üstleniyor .  Hasarlı serbest radikalleri onarıp hücreleri yeniliyor .  Yüksek orandaki mineralleriyle cildi adeta yeniden yapılandırıp ışıltılı bir görünüme kavuşturuyor .  Cilde gençlik aşısı kadar etkili bu meyveyi her gün yiyin veya ara öğünlerde suyunu için .

NOT: Cildi besleyici ve tazeleyici bir maske için: Yarım greyfurt suyu , Kİ1 çay kaşığı zeytinyağı , Kİ1 yumurta akı ve 3 çorba kaşığı pirinç ununu krem kıvamında iyice karıştırıp yüz ve boynunuza  sürün .  1 . İ4 dakika bekletip durulayın .

 

 

Salatalık

 

A , KİB ve C vitaminleri ile fosfor , Kİpotasyum , Kİdemir , Kİmagnezyum ve gençlik iksiri   ÜMRANİYE  AYRINTILI ULTRASON  tanımlanan selenyum deposu salatalık , Kİher türlü cilt sorununa iyi geliyor .  Susuzluğu giderici özelliği ile cildin nem oranını dengeliyor .  Canlandırıcı ve yumuşatıcı etkisi nedeniyle kozmetik ürünlerinin vazgeçilmez besinlerinden biri .  Cildiniz için hergün 1 salatalık yiyin .  Veya evde hazırladığınız portakal veya diğer meyve sularına ilave edip ara öğünlerde için .

NOT: Salatalığın kabuğunu biraz kalın soyup yüzünüze sürün , Kİcildinizde ani canlanma ve yumuşama etkisini hissedeceksiniz .  Yorgun gözlerinizin üzerine salatalık dilimi yerleştirip dinlendirin .  Bu işlemleri 2 günde bir uygulamanızda yarar var .

 

 

EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE HAFİF BİR MAKYAJ YAPIN YADA .  .  .

 

 

Güçlü bir kahvaltının ardından cilt temizliği ve canlandırıcı bir duş ile güne enerjik başlayın .  Kurulanıp , Kİvücudunuza uygun bir nemlendirici kremi yuvarlak hareketlerle masaj yaparak sürün .  Yüzünüze ve boynuza her zamanki nemlendirici kreminizi sürüp kâğıt mendille fazlalıkları alın .  Cildinizi zararlı dış etkenlere karşı koruyucu   ümraniye detaylı ultrason ler içeren uygun bir fondöten sürün .   Alın ve burun gibi parlayan bölgeleri transparan bir pudra ile matlaştırın .  Yanaklarınızı fondötenin tonuna uygun bir allıkla renklendirip kirpiklerinizi rimelleyin .  Dudaklarınızı uçuk pembe ve şeffaf bir rujla boyayıp makyajınızı tamamlayın .  Eğer bunları uygulamıyorsanız; hafta içi ya da hafta sonunda  cildinize yarım saatlik bir zaman ayırıp yukarıda önerdiğimiz doğal kozmetikleri uygulayın .  Böylelikle hem kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinden uzak kalmış hem de doğal bir güzelliğe sahip olmuş olursunuz .

 

 

SU VE GÜZELLİK

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

SEO çalışması tarafımca yapılmıştır. - Mail: mtbzdg@gmail.com - © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

Sohbet Başlat
Merhabalar. Sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. OP DR SEZGİN DURSUN
İSTANBUL ATAŞEHİR KLİNİĞİ
Çekinmeden arayınız...